Jump to content
  • 0
dodos

απαλλαγη φπα για τζιρο κατω απο 10.000 ευρω

Question

δικηγορος που ειχε παρει απαλλαγη φπα λογω τζιρου περσι (πρωτη χρονια)

και παλι φετος ειναι κατω απο 10.000 ευρω ,χρειαζεται να ξανακανερι αιτηση για την απαλλαγει?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

γιατί ο πελάτης  μου μέχρι  να αποφασίσει αν θα μπει στο  καθεστώς αυτό έκοψε μέχρι και 17 Ιανουαρίου Ζ και ο φπα που αναλογεί είναι 7,50 ευρώ

10. Για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που προέκυψαν λόγω της πρώτης εφαρμογής των διατάξεων του νέου άρθρου 39, για λόγους χρηστής διοίκησης, γίνονται δεκτά τα ακόλουθα: α. ειδικά για την πρώτη φορά εφαρμογής της συγκεκριμένης διάταξης και σε περίπτωση που, από πρόσωπα που νομίμως έχουν ενταχθεί στο καθεστώς των απαλλασσομένων, εκ παραδρομής ή λόγω μη έγκαιρης προσαρμογής των ταμειακών μηχανών, έχουν εκδοθεί φορολογικά παραστατικά με χρέωση ΦΠΑ, ο φόρος αυτός που χρεώθηκε πρέπει να αποδοθεί στο Ελληνικό Δημόσιο (κατ' εφαρμογή του άρ. 35 παρ. 2 ν.2859/2000) με την υποβολή έκτακτης δήλωσης ΦΠΑ. Σημειώνεται ότι τα εν λόγω πρόσωπα παραμένουν στο καθεστώς του άρθρου 39 τουλάχιστον μέχρι τη λήξη της τρέχουσας διαχειριστικής περιόδου και δεν τους παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ των εισροών τους.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21139

© Taxheaven

 

Λέει για την πρώτη εφαρμογή αλλά πιστεύω πως ισχύει. Ρώτα σε ΔΟΥ καλύτερα μήπως σου δώσουν καλύτερες οδηγίες

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

10. Για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που προέκυψαν λόγω της πρώτης εφαρμογής των διατάξεων του νέου άρθρου 39, για λόγους χρηστής διοίκησης, γίνονται δεκτά τα ακόλουθα: α. ειδικά για την πρώτη φορά εφαρμογής της συγκεκριμένης διάταξης και σε περίπτωση που, από πρόσωπα που νομίμως έχουν ενταχθεί στο καθεστώς των απαλλασσομένων, εκ παραδρομής ή λόγω μη έγκαιρης προσαρμογής των ταμειακών μηχανών, έχουν εκδοθεί φορολογικά παραστατικά με χρέωση ΦΠΑ, ο φόρος αυτός που χρεώθηκε πρέπει να αποδοθεί στο Ελληνικό Δημόσιο (κατ' εφαρμογή του άρ. 35 παρ. 2 ν.2859/2000) με την υποβολή έκτακτης δήλωσης ΦΠΑ. Σημειώνεται ότι τα εν λόγω πρόσωπα παραμένουν στο καθεστώς του άρθρου 39 τουλάχιστον μέχρι τη λήξη της τρέχουσας διαχειριστικής περιόδου και δεν τους παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ των εισροών τους.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21139

© Taxheaven

 

Λέει για την πρώτη εφαρμογή αλλά πιστεύω πως ισχύει. Ρώτα σε ΔΟΥ καλύτερα μήπως σου δώσουν καλύτερες οδηγίες

σε ευχαριστω

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Aκριβώς για το θέμα αυτό έφτασα πρόσφατα μέχρι το YΠ. ΟΙΚ., μου είπαν ότι ίσως βγεί εγκύκλιος για το θέμα, πελάτης μου θα υποβάλλει εντός των ημερών την έκτακτη ΦΠΑ για τους ίδιους λόγους, μου υποσχέθηκαν ότι επειδή το αίτημα είναι λογικό και εν πάση περιπτώσει θα εισπράξουν, θα γίνει δεκτή η έκτακτη, έγινε και  σχετική συννενόηση με το τοπικό τμήμα φπα. Δεν έχουν ενημερωθεί όμως  όλα τα τοπικά γραφεία φπα, γιαυτό αν σας φέρουν αντιρρήσεις να επικοινωνήσουν μπροστά σας με τα κεντρικά φπα. Αν δεν το παλαίψετε δεν γίνεται τίποτα. Τους εξήγησα ότι θα υπάρξουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις και είπαν ότι θα αντιμετωπιστούν θετικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Aκριβώς για το θέμα αυτό έφτασα πρόσφατα μέχρι το YΠ. ΟΙΚ., μου είπαν ότι ίσως βγεί εγκύκλιος για το θέμα, πελάτης μου θα υποβάλλει εντός των ημερών την έκτακτη ΦΠΑ για τους ίδιους λόγους, μου υποσχέθηκαν ότι επειδή το αίτημα είναι λογικό και εν πάση περιπτώσει θα εισπράξουν, θα γίνει δεκτή η έκτακτη, έγινε και  σχετική συννενόηση με το τοπικό τμήμα φπα. Δεν έχουν ενημερωθεί όμως  όλα τα τοπικά γραφεία φπα, γιαυτό αν σας φέρουν αντιρρήσεις να επικοινωνήσουν μπροστά σας με τα κεντρικά φπα. Αν δεν το παλαίψετε δεν γίνεται τίποτα. Τους εξήγησα ότι θα υπάρξουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις και είπαν ότι θα αντιμετωπιστούν θετικά.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση συνάδελφε, να ξέρουμε και πως να πράξουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Aκριβώς για το θέμα αυτό έφτασα πρόσφατα μέχρι το YΠ. ΟΙΚ., μου είπαν ότι ίσως βγεί εγκύκλιος για το θέμα, πελάτης μου θα υποβάλλει εντός των ημερών την έκτακτη ΦΠΑ για τους ίδιους λόγους, μου υποσχέθηκαν ότι επειδή το αίτημα είναι λογικό και εν πάση περιπτώσει θα εισπράξουν, θα γίνει δεκτή η έκτακτη, έγινε και  σχετική συννενόηση με το τοπικό τμήμα φπα. Δεν έχουν ενημερωθεί όμως  όλα τα τοπικά γραφεία φπα, γιαυτό αν σας φέρουν αντιρρήσεις να επικοινωνήσουν μπροστά σας με τα κεντρικά φπα. Αν δεν το παλαίψετε δεν γίνεται τίποτα. Τους εξήγησα ότι θα υπάρξουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις και είπαν ότι θα αντιμετωπιστούν θετικά.

μετά από 13 μηνες το θυμήθηκαν????? αααα είναι ωραίοι αυτοί εκεί...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευγενική υπενθύμιση για όσους μπήκαν στο καθεστώς απαλλαγής: Κάντε τη μηδενική δήλωση που βγαίνει από το σύστημα (1/1-1/1/2016) πριν είναι αργά

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευγενική υπενθύμιση για όσους μπήκαν στο καθεστώς απαλλαγής: Κάντε τη μηδενική δήλωση που βγαίνει από το σύστημα (1/1-1/1/2016) πριν είναι αργά

Ευχαριστώ , το είδα τώρα το απόγευμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αν εχει γινει απαλλαγη περυσι απο την χρονια 2014,δεν βγαζει για το 2016 επιλογη για υποβολη περιοδικης μηδενικης ΦΠΑ μιας μερας . Πχ αν εχουμε απαλλαγη φπα και περασουμε το οριο των 10 χιλιαδων μεσα στη χρονια πχ στο 2ο τριμηνο, τοτε φπα υποβαλλουμε απο την νεα χρονια σωστα?οχι απο το τριμηνο που ξεπερναμε το οριο ετσι δεν ειναι?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αν εχει γινει απαλλαγη περυσι απο την χρονια 2014,δεν βγαζει για το 2016 επιλογη για υποβολη περιοδικης μηδενικης ΦΠΑ μιας μερας . Πχ αν εχουμε απαλλαγη φπα και περασουμε το οριο των 10 χιλιαδων μεσα στη χρονια πχ στο 2ο τριμηνο, τοτε φπα υποβαλλουμε απο την νεα χρονια σωστα?οχι απο το τριμηνο που ξεπερναμε το οριο ετσι δεν ειναι?

έτσι είναι. Στο 2016 δε σου βγάζει δυνατότητα υποβολής περιοδικής για μία ημέρα γιατί η απαλλαγή σου ξεκίνησε την 1/1/2015.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επιβεβαίωση,

Αν ένας ελεύθερος επαγγελματίας με απαλλαγή ΦΠΑ από το 2015 προσλήφθηκε και ως υπάλληλος μισθωτός,

και τα ακαθάριστα έσοδα του από το ελευθέριο είναι κάτω των 10.000, εξακολουθεί και ισχύει η απαλλαγή του?

ευχαριστώ

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
 

Επιβεβαίωση,

Αν ένας ελεύθερος επαγγελματίας με απαλλαγή ΦΠΑ από το 2015 προσλήφθηκε και ως υπάλληλος μισθωτός,

και τα ακαθάριστα έσοδα του από το ελευθέριο είναι κάτω των 10.000, εξακολουθεί και ισχύει η απαλλαγή του?

ευχαριστώ

 

 

Φυσικά και εξακολουθεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×