Jump to content

ΑΠΔ ΚΑΙ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ 2015

LILY
 Share

Recommended Posts

Και εγώ ρε παιδιά έχω στείλει τα περισσότερα με Δεκέμβρη.

Ακύρωση και Επανυποβολή δεν μπορεί να γίνει απο ότι βλέπω.

Θέλω να πιστεύω πως δεν θα μας δημιουργήσει πρόβλημα και να τρέχουμε στο ΙΚΑ για διορθώσεις.

ΜΕ τους οδηγους ταξι τι θα γινει?

Θα πληρωσουμε Δωρο Χριστουγεννων η' θα δοθει αποφαση του ΙΚΑ οπως τις προηγουμενες χρονιες?

Παρεπιπτοντως...  ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ το ΙΚΑ οταν μιλαει για οδηγους υαξι με κυμαινομενες αποδοχες???  ολοι οι οδηγοι ταξι με τεκμαρτα (αρα κυμαινομενες αποδοχες) δεν ασφαλιζονται?

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΗΔΗ 12/2015 ΚΑΙ ΔΧ   ΚΑΤΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΗΛΑΔΗ   ΑΣ  ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ  ΤΟΥ ΙΚΑ  ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ  ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ  ΟΠΩΣ ΤΟ 20EURO ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΕΩΝ  ΤΟ ΛΙΛΙ ΘΕΛΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΡΟΠΟ..................................................................

Στην ΑΠΔ ΝΠΔΔ Δεκεμβρίου δεν θα μπει το ΔΧ...θα πληρωθεί όμως τον Φεβρουάριο...με το που θα μπει όμως στην ΑΠΔ Ιανουαρίου πάλι δεν θα συμφωνεί με την πληρωμή του ΔΧ...σωστά???

αυτή τη ταυτότητα οφειλής πού την βρίσκουμε?

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που μπερδευτήκατε. 

Το να μπεί το Δώρο στην ΑΠΔ του Ιανουαρίου δεν συμπαρασύρει όυτε το ΦΜΥ όυτε το πότε θα εκπέσει το δώρο χριστουγέννων, παράμόνο την πληρωμή του. (τέλος Φεβρουαρίου δηλαδή)

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω από ποιό νόμο  προκύπτει ότι εάν το δώρο μπεί στην ΑΠΔ του Δεκεμβρίου πρέπει να πληρωθεί τον Ιανουάριο.   Και μην μου πείτε εγκύκλιο του ΙΚΑ, γιατί δεν έχει εξουσιοδότηση το ΙΚΑ να αλλάξει τον νόμο. Και ο νόμος λέει ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ το δώρο ανεξαρτήτως ΑΠΔ.

Το να μπεί το Δώρο στην ΑΠΔ του Ιανουαρίου δεν συμπαρασύρει όυτε το ΦΜΥ όυτε το πότε θα εκπέσει το δώρο χριστουγέννων, παράμόνο την πληρωμή του. (τέλος Φεβρουαρίου δηλαδή)

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω από ποιό νόμο  προκύπτει ότι εάν το δώρο μπεί στην ΑΠΔ του Δεκεμβρίου πρέπει να πληρωθεί τον Ιανουάριο.   Και μην μου πείτε εγκύκλιο του ΙΚΑ, γιατί δεν έχει εξουσιοδότηση το ΙΚΑ να αλλάξει τον νόμο. Και ο νόμος λέει ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ το δώρο ανεξαρτήτως ΑΠΔ.

Σωστά είναι αυτά .Ωστόσο έχω μια απορία . Το ΙΚΑ , εννοώ η διοίκησή του , η οποία εκδίδει και τις ανακοινώσεις , δε γνωρίζει το νόμο ? εννοώ την πληρωμή έως ΤΕΛΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ? Τι μας ζαλίζει με ανοησίες ? Ενα απλό θέμα το έκανε βουνό .

Συμφωνώ απόλυτα και παραθέτω:

ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ

ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

ΤΕΥΧΟΣ ΠΡΩΤΟ

Αρ. Φύλλου 291

27 Δεκεμβρίου 2001

ΝΟΜΟΣ ΥΠ΄ ΑΡΙΘ. 2972

Εκσυγχρονισμός της οργάνωσης και της λειτουργίας του Ιδρύματος Κοινωνικών Ασφαλίσεων και άλλες διατάξεις.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ - ΕΙΣΠΡΑΞΗ ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΩΝ ΟΦΕΙΛΩΝ

Αρθρο 13 Προθεσμία καταβολής

1. Η παράγραφος 3 του άρθρου 26 του Α.Ν. 1846/1951, όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 2 του άρθρου 21 του Ν. 1902/1990 (ΦΕΚ 138 Α΄), με την παράγραφο 4 του άρθρου 10 του Ν. 2217/1994, με τηνπαράγραφο 3 του άρθρου 13 του Ν. 2335/1995 και την παράγραφο 1 του άρθρου 56 του Ν. 2676/1999, αντικαθίσταται ως εξής:

«3. Ως χρόνος υπολογισμού των εισφορών ορίζεται ο ημερολογιακός μήνας εντός του οποίου παρασχέθηκε η εργασία ή η υπηρεσία. Δεν μεταβάλλει τον παραπάνω χρόνο η καθυστέρηση, από οποιαδήποτε αιτία, της πληρωμής του μισθού πέραν του μηνός, όπως επίσης δεν μεταβάλλει αυτόν η καταβολή των πάσης φύσεως αποδοχών σε μακρότερα ή βραχύτερα χρονικά διαστήματα.

Ο υπόχρεος οφείλει να καταβάλλει τις εισφορές στο Ι.Κ.Α. μέχρι την τελευταία εργάσιμη για τις δημόσιες υπηρεσίες ημέρα του επόμενου μήνα από τον πιο πάνω οριζόμενο χρόνο.

Για το Δημόσιο, τα Ν.Π.Δ.Δ. και τους Ο.Τ.Α, α΄ και β΄ βαθμίδας η προθεσμία καταβολής ορίζεται μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του μεθεπόμενου μήνα από τον πιο πάνω οριζόμενο χρόνο. Η ίδια προθεσμία καταβολής εισφορών ισχύει και για την ασφάλιση Ελλήνων υπηκόων, που απασχολούνται εκτός των ορίων της χώρας.

Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου μπορεί να εφαρμόζεται για τα κοινωφελή ιδρύματα του Ν. 2039/1939 (ΦΕΚ 455 Α΄), καθώς και για τα Ν.Π.Ι.Δ. του ευρύτερου δημόσιου τομέα.

Η προθεσμία καταβολής των εισφορών επί των επιδομάτων εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα από όλους τους υπόχρεους λήγει την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Φεβρουαρίου και Ιουνίου αντιστοίχως.»

θέλω να πληρώσω Δεκέμβρη και Δ.Χ μαζί στις 29/01/2016  με 2 πληρωμές -άσχετο με την Α.Π.Δ.- μπορώ ?

ή τον Φεβρουάριο θα ζητάνε πάλι ,βάσει της Α.Π.Δ. Ιανουαρίου?

θέλω να πληρώσω Δεκέμβρη και Δ.Χ μαζί στις 29/01/2016  με 2 πληρωμές -άσχετο με την Α.Π.Δ.- μπορώ ?

ή τον Φεβρουάριο θα ζητάνε πάλι ,βάσει της Α.Π.Δ. Ιανουαρίου?

To ότι μπορείς είναι βέβαιο , το ότι θα συνδεθεί αυτόματα η πληρωμή με την ΑΠΔ , όταν αυτή υποβληθεί είναι κάπως χλωμό.

• 2 weeks later...

Καλημέρα,

Συγνώμη αν αυτό που ρωτάω είναι βλακεία και εκτός θέματος αλλά δεν μου έχει ξανατύχει.

Για μισθωτό που δουλεύει από 05/2015 έως 02/2016 η άδεια και το επίδομα μη ληφθείσας αδείας πότε καταβάλλονται και πότε πληρώνονται οι εισφορές?

Με την ΑΠΔ 12/2015 ή όταν γίνει η λύση της σύμβασης?

Ρωτάω επειδή ''πατάει'' σε 2 έτη 2015 & 2016.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Η αναλογία της άδειας του 2015 χορηγείται (δεν αποζημιώνεται) εντός του 2015 και το επίδομα επίσης.

Το ίδιο και η αναλογία του 2016 χορηγείται στο 2016

Η αναλογία της άδειας του 2015 χορηγείται (δεν αποζημιώνεται) εντός του 2015 και το επίδομα επίσης.

Το ίδιο και η αναλογία του 2016 χορηγείται στο 2016

Σας ευχαριστώ πολύ για την διόρθωση!

Οι εισφορές του επιδόματος αδείας όμως σε ποια ΑΠΔ πάνε? Πάνε κι αυτές αναλογικά?

Δηλαδή το επιδ.αδείας που δικαιούνταν έως 31/12/2015 πάει στην ΑΠΔ 12/2015 τυπος αποδοχών 03

και όσο θα δικαιούται αναλογικά μέχρι την λύση της σύμβασης(02/2016) θα πάει στην ΑΠΔ 02/2016?

Ναι

Ευχαριστώ!

Άρα το Επίδομα αδείας το χωρίζω αναλογικά ανά έτος και δεν πάει όλο μαζί με την λύση της σύμβασης,σωστά?

Στην ΑΠΔ ΝΠΔΔ Δεκεμβρίου δεν θα μπει το ΔΧ...θα πληρωθεί όμως τον Φεβρουάριο...με το που θα μπει όμως στην ΑΠΔ Ιανουαρίου πάλι δεν θα συμφωνεί με την πληρωμή του ΔΧ...σωστά???

αυτή τη ταυτότητα οφειλής πού την βρίσκουμε?

????

ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ Δωρο Χριστουγεννων για τους οδηγους ταξι θα πληρωθει φετος η'  το ΙΚΑ θα δοσει οπως τα τελευταια χρονια  ΕΚΠΤΩΣΗ?

Παρακαλω οποιος συναδελφος εχει πληροφορηση επι του θεματος

ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ Δωρο Χριστουγεννων για τους οδηγους ταξι θα πληρωθει φετος η'  το ΙΚΑ θα δοσει οπως τα τελευταια χρονια  ΕΚΠΤΩΣΗ?

Παρακαλω οποιος συναδελφος εχει πληροφορηση επι του θεματος

Δεν καταβληθηκε ΔΧ στους οδηγους ταξι και συνεπως δεν θα υπολογιστουν εισφορες για ΔΧ/2015

Δεν καταβληθηκε ΔΧ στους οδηγους ταξι και συνεπως δεν θα υπολογιστουν εισφορες για ΔΧ/2015

με την ταυτότητα έχουμε κάποιο νέο?

στην ΑΠΔ Ιανουαρίου 2016  ,πως θα καταχωρηθεί το ΔΧ με τι περίοδο απασχόλησης?