Προς το περιεχόμενο

ΑΠΔ ΚΑΙ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ 2015


LILY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταβληθηκε ΔΧ στους οδηγους ταξι και συνεπως δεν θα υπολογιστουν εισφορες για ΔΧ/2015

 

Εβγαλε αποφαση περι τουτου το ΙΚΑ? διοτι καθε χρονο εβγαζε εκτος απο φετος...

Ερωτω καθως η ενημερωση που πηρα τηλεφωνικα απο τα κεντρικα του ΙΚΑ ηταν οτι φετος θα πληρωθει ΔωροΧριστουγεννων ΚΑΝΟΝΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαλε αποφαση περι τουτου το ΙΚΑ? διοτι καθε χρονο εβγαζε εκτος απο φετος...

Ερωτω καθως η ενημερωση που πηρα τηλεφωνικα απο τα κεντρικα του ΙΚΑ ηταν οτι φετος θα πληρωθει ΔωροΧριστουγεννων ΚΑΝΟΝΙΚΑ

θα βγαλει, αλλα η πληροφορηση απο τα κεντρικα του ικα μαλλον ειναι απο ασχετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βγαλει, αλλα η πληροφορηση απο τα κεντρικα του ικα μαλλον ειναι απο ασχετο

 

και μιας και πετυχα συναδελφο που φαινεται να εχει αποψη.. ας κανω και μια δευτερη ερωτηση που με ταλανιζει..

οταν αναφερει το ΙΚΑ στην αποφαση του....   '''δεν θα καταβληθούν ασφαλιστικές εισφορές για Δώρο Χριστουγέννων οδηγών ταξί, που αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές,'''

τι εννοει με τις κυμαινομενες αποδοχες?? καθως αποσο γνωριζω  υποχρεωτικα ασφαλιζουμε τους οδηγους ταξι στα τεκμαρτα  ..  με προσληψη...   ειτε αμοιβονται με σταθερο μηνιαιο μισθο.. ειτε αμοιβονται ''κατ'αποκοπη'' στα κρυφα(καθως το κατ'αποκοπη εχει καταργηθει-δηλωνει μη εξαρτημενη εργασια και αρα υπαγεται στον ΟΑΕΕ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την ταυτότητα έχουμε κάποιο νέο?

 

στην ΑΠΔ Ιανουαρίου 2016  ,πως θα καταχωρηθεί το ΔΧ με τι περίοδο απασχόλησης?

 

Περιοδος 01/2016, τυπος αποδοχων Δ.Χ.

 

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Από την Διοίκηση του Ι.Κ.Α.–Ε.Τ.Α.Μ. ανακοινώνεται προς τους εργοδότες που είναι υπόχρεοι υποβολής Α.Π.Δ., ότι ενόψει της επικείμενης καταβολής των τρεχουσών εισφορών με τη χρήση «Ταυτότητας Πληρωμής», η δήλωση που αφορά στο Δώρο Χριστουγέννων 2015 θα πρέπει να υποβληθεί με αυτή που θα αφορά τη μισθολογική περίοδο Ιανουαρίου 2016, οι δε αναλογούσες ασφαλιστικές εισφορές είναι απαιτητές το μήνα Φεβρουάριο 2016. 

Επισημαίνεται, ότι στις αναλυτικές εγγραφές της Α.Π.Δ. θα καταχωρηθεί μισθολογική περίοδος 01/2016, με τύπο αποδοχών Δώρου Χριστουγέννων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Υπάρχει καμία ενημέρωση σχετικά με αυτούς που έχουν υποβάλει το Δώρο Χριστουγέννων με την ΑΠΔ του Δεκεμβρίου

 

πως θα πρέπει να σταλεί ο Ιανουάριος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μιας και πετυχα συναδελφο που φαινεται να εχει αποψη.. ας κανω και μια δευτερη ερωτηση που με ταλανιζει..

οταν αναφερει το ΙΚΑ στην αποφαση του....   '''δεν θα καταβληθούν ασφαλιστικές εισφορές για Δώρο Χριστουγέννων οδηγών ταξί, που αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές,'''

τι εννοει με τις κυμαινομενες αποδοχες?? καθως αποσο γνωριζω  υποχρεωτικα ασφαλιζουμε τους οδηγους ταξι στα τεκμαρτα  ..  με προσληψη...   ειτε αμοιβονται με σταθερο μηνιαιο μισθο.. ειτε αμοιβονται ''κατ'αποκοπη'' στα κρυφα(καθως το κατ'αποκοπη εχει καταργηθει-δηλωνει μη εξαρτημενη εργασια και αρα υπαγεται στον ΟΑΕΕ)

 

χαχαχαχαχ

τελικα το ΙΚΑ απαντησε στην ερωτηση μου

 

 ΓΕΝΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ ΘΕΜΑ : « Μη καταβολή εισφορών Δώρου Χριστουγέννων οδηγών ταξί, έτους 2015» Σας γνωρίζουμε ότι, σύμφωνα με το αριθμ. πρωτ. Α 77456/ 5703/15.12.2015 έγγραφο του Υπουργείου Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, δεν χορηγήθηκε οικονομική ενίσχυση, για τις εορτές Χριστουγέννων 2015, στους οδηγούς Επιβατικών Δημόσιας Χρήσης (TAXI) αυτοκίνητων. Επειδή το κόμιστρο κάθε διαδρομής αυτοκινήτου (Ε.Δ.Χ.-ΤΑΞΙ) αυτοκινήτου δεν επιβαρύνθηκε λόγω μη χορήγησης τέτοιας ενίσχυσης, δεν θα καταβληθούν και οι αναλογούσες ασφαλιστικές εισφορές για Δώρο Χριστουγέννων οδηγών ταξί, που αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές, έτους 2015 και κατατάσσονται σε ασφαλιστική κλάση τεκμαρτού ημερομισθίου. 

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22820

© Taxheaven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό μήνα σε όλους

 

δηλαδή για να καταλάβω... αν σήμερα οριστικοποιήσουμε την ΑΠΔ του 01/2016 που θα έχει μαζι και το Δρ Χρστ2015 στο τέλος θα μας βγάλει και ταυτότητα πληρωμής ??? (για αυτο δεν έγινε όλη η ιστορία ???)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό μήνα σε όλους

 

δηλαδή για να καταλάβω... αν σήμερα οριστικοποιήσουμε την ΑΠΔ του 01/2016 που θα έχει μαζι και το Δρ Χρστ2015 στο τέλος θα μας βγάλει και ταυτότητα πληρωμής ??? (για αυτο δεν έγινε όλη η ιστορία ???)

ΟΧΙ, δεν υπαρχει ακομα ταυτοτητα πληρωμης τρεχουσων εισφορων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ, δεν υπαρχει ακομα ταυτοτητα πληρωμης τρεχουσων εισφορων.

 

θα είναι διαφορετική για κάθε περίοδο ή μία για όλη την χρονιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ, δεν υπαρχει ακομα ταυτοτητα πληρωμης τρεχουσων εισφορων.

 

 

θα είναι διαφορετική για κάθε περίοδο ή μία για όλη την χρονιά?

πάντως για κάτι τέτοιο είχαν μιλήσει πέρσι το καλοκαίρι... ΕΠΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πελάτης μου πλήρωσε το ΙΚΑ Δώρο Χριστουγέννων 2015 μαζί με τον Δεκέμβριο 2015. Χτες πήγε να πληρώσει μέσω web banking το ΙΚΑ Ιανουαρίου 2016 και η τράπεζα του έστειλε μήνυμα ότι η εντολή δεν εκτελέστηκε με αιτία απορρίψεως ''επιστροφή εντολής'. Ξέρει κανείς γιατί συνέβη αυτό? Είναι θέμα τράπεζας ή το ΙΚΑ δεν δέχεται πληρωμές επειδή θα ενεργοποιήσει την ταυτότητα οφειλής? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πελάτης μου πλήρωσε το ΙΚΑ Δώρο Χριστουγέννων 2015 μαζί με τον Δεκέμβριο 2015. Χτες πήγε να πληρώσει μέσω web banking το ΙΚΑ Ιανουαρίου 2016 και η τράπεζα του έστειλε μήνυμα ότι η εντολή δεν εκτελέστηκε με αιτία απορρίψεως ''επιστροφή εντολής'. Ξέρει κανείς γιατί συνέβη αυτό? Είναι θέμα τράπεζας ή το ΙΚΑ δεν δέχεται πληρωμές επειδή θα ενεργοποιήσει την ταυτότητα οφειλής? Ευχαριστώ πολύ.

ειναι ποιο γρήγορος και απο τον άνεμο ο πελάτης σου !!! τους πρόλαβε όλους ... και που είναι η ταυότητα οφειλής??? οεο??? τουλάχιστον ας βάλουν τον αριθμό υποβολής της ΑΠΔ .....δε ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πελάτης μου πλήρωσε το ΙΚΑ Δώρο Χριστουγέννων 2015 μαζί με τον Δεκέμβριο 2015. Χτες πήγε να πληρώσει μέσω web banking το ΙΚΑ Ιανουαρίου 2016 και η τράπεζα του έστειλε μήνυμα ότι η εντολή δεν εκτελέστηκε με αιτία απορρίψεως ''επιστροφή εντολής'. Ξέρει κανείς γιατί συνέβη αυτό? Είναι θέμα τράπεζας ή το ΙΚΑ δεν δέχεται πληρωμές επειδή θα ενεργοποιήσει την ταυτότητα οφειλής? Ευχαριστώ πολύ.

 

 

ειναι ποιο γρήγορος και απο τον άνεμο ο πελάτης σου !!! τους πρόλαβε όλους ... και που είναι η ταυότητα οφειλής??? οεο??? τουλάχιστον ας βάλουν τον αριθμό υποβολής της ΑΠΔ .....δε ξέρω

καλημέρα και καλή εβδομάδα... ξέρεις τι σκέφτηκα???

εφόσον το Δρ. χρστ. 2015 το περνάμε πλεον στην ΑΠΔ 01/2016... μήπως πρέπει να αναφερθεί ως Δρ. Χρστ2016????? (ξερω... ούτε εγω δεν

πιστευω αυτα που γράφω)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους,

τελικά πως συμβουλεύετε τους πελάτες σας να πληρώνουν  το Δώρο Χριστουγέννων του 2015????

το πληρώνουν ως Δρ Χρστ2015 ξεχωριστά ή μαζι με τις εισφορές του Ιανουαρίου του 2016 ???

 

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί με τις εισφορές Ιανουαρίου . 

ευχαριστώ... άρα εν ολίγοις η επιλογή Δωρο χριστουγέννων στην τράπεζα καταργείται ....

 

και χωρίς ταυτοτητες πηρωμής όπως είχαν πει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν, πάντως, τόσο η Εθνική όσο και η Alpha 

έχουν επιλογή Δώρο Χριστουγέννων 2015 για τις ασφαλιστικές

εισφορές του ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν, πάντως, τόσο η Εθνική όσο και η Alpha 

έχουν επιλογή Δώρο Χριστουγέννων 2015 για τις ασφαλιστικές

εισφορές του ΙΚΑ.

NAI το γνωρίζω... όμως αφου περνάς την ΑΠΔ με 01/2016 δε νομίζω ότι είναι σωστό να πληρώσεις με Δρ Χρστ. 2015.

οι τράπεζες σαν επιλογή  μπορεί να μην το καταργήσουν και ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πριν με την ΑΠΔ Δεκεμβριου δεν το στελναμε το ΔΧ? Ξεχωριστη πληρωμη καναμε.

 

Οι οδηγιες λενε οτι το ΔΧ 2015 το υποβαλεις με την ΑΠΔ του Ιανουαριου, αρα εγω θα κανω πληρωμη ΔΧ 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NAI το γνωρίζω... όμως αφου περνάς την ΑΠΔ με 01/2016 δε νομίζω ότι είναι σωστό να πληρώσεις με Δρ Χρστ. 2015.

οι τράπεζες σαν επιλογή  μπορεί να μην το καταργήσουν και ποτέ.

Εσύ καλά τα λες. Αλλά για να μην τρέχω να αποδεικνύω ότι δεν είμαι ελέφαντας, 

και να πρέπει να πάω από το ΙΚΑ να αιτηθώ να αντιστοιχίσει τα σωστά κλπ,

το ένστικτό μου (που με αυτό δουλεύουμε πλέον) μου λέει να 

κάνω τις πληρωμές όσο πιο ξεκάθαρα και διακριτά γίνεται.

Άλλως τε...στην Ελλάδα είσαι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ αυτό νομίζω.

 

ΕΑΝ δεν βγει η ταυτότητα πληρωμής ,τα πληρώνουμε διακριτά ως συνήθως.

 

το καλό είναι να τα πληρώσουμε και στις 29/02 να βγάλουν τις ταυτότητες πληρωμής και να μας πουν μόνο με αυτή πληρώνονται!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ αυτό νομίζω.

 

ΕΑΝ δεν βγει η ταυτότητα πληρωμής ,τα πληρώνουμε διακριτά ως συνήθως.

 

το καλό είναι να τα πληρώσουμε και στις 29/02 να βγάλουν τις ταυτότητες πληρωμής και να μας πουν μόνο με αυτή πληρώνονται!!!!!

 

 

Εσύ καλά τα λες. Αλλά για να μην τρέχω να αποδεικνύω ότι δεν είμαι ελέφαντας, 

και να πρέπει να πάω από το ΙΚΑ να αιτηθώ να αντιστοιχίσει τα σωστά κλπ,

το ένστικτό μου (που με αυτό δουλεύουμε πλέον) μου λέει να 

κάνω τις πληρωμές όσο πιο ξεκάθαρα και διακριτά γίνεται.

Άλλως τε...στην Ελλάδα είσαι :-)

 

 

Και πριν με την ΑΠΔ Δεκεμβριου δεν το στελναμε το ΔΧ? Ξεχωριστη πληρωμη καναμε.

 

Οι οδηγιες λενε οτι το ΔΧ 2015 το υποβαλεις με την ΑΠΔ του Ιανουαριου, αρα εγω θα κανω πληρωμη ΔΧ 2015.

 

super...μαντάρα.... οι ταυτοτητες ειναι του αντίχριστου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...