Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τροποποιητική δήλωση Φ.Ε. ΟΕ 2014 (εξαιτίας ΜΥΦ) και αλλαγή στα καθαρά κέρδη των εταίρων


gapdk

Ερώτηση

Καλησπέρα - καλησπέρα!

 

Κατά τη συμφωνία ΜΥΦ 2014 μίας ΟΕ με απλογραφικά (με διακοπή μέσα στον Ιούλ_2014), προέκυψαν επιπλέον έσοδα τα οποία δεν είχαν δηλωθεί στη δήλωση που κατατέθηκε χειρόγραφα στη ΔΟΥ.

 

Υποβάλλοντας τροποποιητική δήλωση για τις επιπλέον πωλήσεις, θα αλλάξουν τα κέρδη των εταίρων.

 

Την τροποποιητική δήλωση της ΟΕ θα την υποβάλλω εντός του Ιανουαρίου 2016.

Γνώμη σας είναι ότι θα πρέπει να υποβάλλω και τροποποιητική δήλωση για τα φυσικά πρόσωπα  (εταίρους) μέχρι αύριο για τα νέα καθαρά κέρδη του κωδ. 431 (ήδη φορολογηθέντα) ή να το αφήσω χωρίς διόρθωση για να μην έχω και τα πρόστιμα των εκπρόθεσμων δηλώσεων Ε1?

 

Καλό βράδυ!

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα - καλησπέρα!

 

Κατά τη συμφωνία ΜΥΦ 2014 μίας ΟΕ με απλογραφικά (με διακοπή μέσα στον Ιούλ_2014), προέκυψαν επιπλέον έσοδα τα οποία δεν είχαν δηλωθεί στη δήλωση που κατατέθηκε χειρόγραφα στη ΔΟΥ.

 

Υποβάλλοντας τροποποιητική δήλωση για τις επιπλέον πωλήσεις, θα αλλάξουν τα κέρδη των εταίρων.

 

Την τροποποιητική δήλωση της ΟΕ θα την υποβάλλω εντός του Ιανουαρίου 2016.

Γνώμη σας είναι ότι θα πρέπει να υποβάλλω και τροποποιητική δήλωση για τα φυσικά πρόσωπα  (εταίρους) μέχρι αύριο για τα νέα καθαρά κέρδη του κωδ. 431 (ήδη φορολογηθέντα) ή να το αφήσω χωρίς διόρθωση για να μην έχω και τα πρόστιμα των εκπρόθεσμων δηλώσεων Ε1?

 

Καλό βράδυ!

 

Στην εισφορά αλληλεγγύης δεν θα βγάλουν διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα - καλησπέρα!

 

Κατά τη συμφωνία ΜΥΦ 2014 μίας ΟΕ με απλογραφικά (με διακοπή μέσα στον Ιούλ_2014), προέκυψαν επιπλέον έσοδα τα οποία δεν είχαν δηλωθεί στη δήλωση που κατατέθηκε χειρόγραφα στη ΔΟΥ.

 

Υποβάλλοντας τροποποιητική δήλωση για τις επιπλέον πωλήσεις, θα αλλάξουν τα κέρδη των εταίρων.

 

Την τροποποιητική δήλωση της ΟΕ θα την υποβάλλω εντός του Ιανουαρίου 2016.

Γνώμη σας είναι ότι θα πρέπει να υποβάλλω και τροποποιητική δήλωση για τα φυσικά πρόσωπα  (εταίρους) μέχρι αύριο για τα νέα καθαρά κέρδη του κωδ. 431 (ήδη φορολογηθέντα) ή να το αφήσω χωρίς διόρθωση για να μην έχω και τα πρόστιμα των εκπρόθεσμων δηλώσεων Ε1?

 

Καλό βράδυ!

 

Αντε να μη φέρνουν τα έξοδα στο λογιστήριο το καταλαβαίνω ,αυτοί οι αθεόφοβοι όμως ούτε τα έσοδα έφερναν. :D Κανονικά θέλει και τροποποίηση των ατομικών δηλώσεων για τους εταίρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην εισφορά αλληλεγγύης δεν θα βγάλουν διαφορά?

 

Καλημέρα! Σωστός!

Τελικά την υπολόγισα αλλά επειδή η διαφορά από την  ΕΕΑ είναι <30 ευρώ (αρχικό ποσό 120+ και τελικό <150) στο νέο εκκαθαριστικό που εκδίδεται ΔΕΝ προκύπτει διαφορά φόρου για καταβολή. (μου αφήνει το ίδιο αρχικό χρεωστικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντε να μη φέρνουν τα έξοδα στο λογιστήριο το καταλαβαίνω ,αυτοί οι αθεόφοβοι όμως ούτε τα έσοδα έφερναν. :D Κανονικά θέλει και τροποποίηση των ατομικών δηλώσεων για τους εταίρους.

 

:P Σωστη η παρατήρηση. Πρόκειται για πρακτορείο ΠΡΟΠΟ οπότε στα μέσα του έτους ΔΕΝ είχα τη βεβαίωση του ΟΠΑΠ και μου έκανε υπολογισμό από τη μνήμη της μηχανής όσο προσεγγιστικά γινόταν! Τώρα με τις ΜΥΦ διαπιστώσαμε ότι τελικά πέσαμε έξω 7000 € :P Δικό του το λάθος! Δεν θα τους κυνηγάω για όλα εγώ! Ας πρόσεχε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...