Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΜΝΗΜΗΣ ΦΤΜ


nick63

Ερώτηση

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Προσπαθώ να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή σε ατομική επιχείρηση και ο κώδικας στη ΔΟΥ μου λέει ότι η ημερομηνία ανάγνωσης της μνήμης της ΦΤΜ πρέπει να είναι ίδια ή προγενέστερη της ημερομηνίας διακοπής εργασιών. Η διακοπή θα γίνει 31/12/2008 και η ανάγνωση της μνήμης με το τελευταίο Ζ έγινε 23/12/2015 όπου φαίνεται το προηγούμενο Ζ στις 28/12/2008 και η μη ύπαρξη ποσών.

Ισχύει αυτό που μου λένε ή έπεσα σε περίεργο υπάλληλο ? Μου ζητούν πρόστιμο 600 ευρώ γιατί δεν μπήκε η μηχανή σε αδράνεια και δεν έγινε ανάγνωση και παύση το 2008.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Προσπαθώ να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή σε ατομική επιχείρηση και ο κώδικας στη ΔΟΥ μου λέει ότι η ημερομηνία ανάγνωσης της μνήμης της ΦΤΜ πρέπει να είναι ίδια ή προγενέστερη της ημερομηνίας διακοπής εργασιών. Η διακοπή θα γίνει 31/12/2008 και η ανάγνωση της μνήμης με το τελευταίο Ζ έγινε 23/12/2015 όπου φαίνεται το προηγούμενο Ζ στις 28/12/2008 και η μη ύπαρξη ποσών.

Ισχύει αυτό που μου λένε ή έπεσα σε περίεργο υπάλληλο ? Μου ζητούν πρόστιμο 600 ευρώ γιατί δεν μπήκε η μηχανή σε αδράνεια και δεν έγινε ανάγνωση και παύση το 2008.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια.

ειχατε κανει αδρανεια επιχειρησης και οχι αδρανεια μηχανης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Προσπαθώ να κάνω εκπρόθεσμη διακοπή σε ατομική επιχείρηση και ο κώδικας στη ΔΟΥ μου λέει ότι η ημερομηνία ανάγνωσης της μνήμης της ΦΤΜ πρέπει να είναι ίδια ή προγενέστερη της ημερομηνίας διακοπής εργασιών. Η διακοπή θα γίνει 31/12/2008 και η ανάγνωση της μνήμης με το τελευταίο Ζ έγινε 23/12/2015 όπου φαίνεται το προηγούμενο Ζ στις 28/12/2008 και η μη ύπαρξη ποσών.

Ισχύει αυτό που μου λένε ή έπεσα σε περίεργο υπάλληλο ? Μου ζητούν πρόστιμο 600 ευρώ γιατί δεν μπήκε η μηχανή σε αδράνεια και δεν έγινε ανάγνωση και παύση το 2008.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια.

 

Επικαλεστείτε την παραγραφή αν μπορέσετε και μην κάνετε τίποτε. Σαν να είχατε χάσει τα στοιχεία, την ταμειακή και το βιβλίο της. Τσεκάρετε πρώτα ότι δεν έχετε κώλυμα με την παραγραφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφε το αντιμετωπισα ως "κωλυμμα" φετος σε εκπροθεσμη σε εφορια της Αθηνας. Μην σταματας. Τους ειπα ότι εννοειται ότι η αναγνωση εγινε φετος αφου τωρα διακοπτει.  Η ουσια είναι ποτε ειχε τελευταιες συναλλαγες. Με την ιδια λογικη τωρα κανει ακυρωση βιβλιων και στοιχειων τι παει να πει αδρανεια. Θα επρεπε να ακυρωσει ΚΒΣ και να εκκρεμει το μητρωο.  

 

Η εννοια της εκπροθεσμης διακοπης εχει να κανει με τις συναλλαγες.  Το λεει ρητα η ΠΟΛ 1053/2010, η παρ8

 

8. Μετά από όλα όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω, προκύπτει ότι, εφόσον, μετά τη διενέργεια του προσήκοντος ελέγχου, διαπιστωθεί ότι, ο επιτηδευματίας (φυσικό ή νομικό πρόσωπο) έχει παύσει οριστικά τις εργασίες του (συναλλαγές του) σε συγκεκριμένο χρονικό σημείο στο παρελθόν, γίνεται δηλαδή αποδεκτή η εκπρόθεσμη δήλωση διακοπής των εργασιών του σε χρήση για την οποία έχει ήδη παραγραφεί το δικαίωμα του Δημοσίου να επιβάλει φόρο και παρήλθε ο χρόνος υποχρεωτικής διαφύλαξης των βιβλίων και στοιχείων , βάσει των συνδυασμένων διατάξεων των άρθρων 21 παρ.2 και 39 παρ.3 του Κ.Β.Σ., συνάγεται ότι δεν μπορούν να βεβαιωθούν παραβάσεις του Κ.Β.Σ. και να επιβληθούν τα αντίστοιχα πρόστιμα για απώλεια βιβλίων, στοιχείων, δικαιολογητικών εγγραφής φορολογικών ταμειακών μηχανών κ.λ.π. για τη χρήση αυτή.

 

 

Αυτος κανονικα κοιταει απο elenxis και αν δεν υπαρχουν συναλλαγες  κανει την εκπροθεσμη με τελευταιο τιμολογιο.  Οι ανθρωποι δεν ειναι καλα, εχω κανει εκπροθεσμη με απωλεια ταμειακης και ΔΑΤ. Αν υπηρχει κωλημα θα το ελεγε ρητα για προβλημα στην εκπροθεσμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Ο κώδικας εννοεί  ότι δεν μπορεί να κοπεί παραστατικό μετά την 31/12/2008 δηλαδή το ειδικό στοιχείο αυτοπαράδοσης  με το ΟΠΟΙΟ  κάνεις παύση την ταμειακή μηχανή. Δεν τον ενδιαφέρει το πότε έγινε η ανάγνωση τότε ή 23/12/2015 .Δυστυχώς πρέπει να κόψεις ένα αυτοπαράδοσης με 31/12/2008. Να πληρωθεί ο φπα με την περιοδική του 4ου τριμήνου 2008 (τροποποιητική ) και να βεβαιωθεί το πρόστιμο την ταμειακής .Δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσοχή στο πρόστιμο για την ταμειακή και ειδικά για δήλωση απώλειας. Είναι πολύ μεγάλα ποσά ειδικά στην δήλωση απώλειας ! μην δηλώσετε τίποτε πριν μάθετε τις συνέπειες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

   Εγώ έχω την εξής περίπτωση : Κοιν/ξία που έχει τελειώσει τα έργα και τα έχει παραδόσει απο το 2004 , επειδή το 2012 εμφανίζεται ένα ΤΠΥ (δικηγ.εταιρείας) δεν δέχονται την διακοπή με το πέρας των έργων.

  Είναι ΔΥΝΑΤΌΝ να επιβαρυνθεί ό Διαχειριστής οοολα τα παρελκόμενα πρόστιμα (Φ.Π.Α ΔΗΛ.ΕΙΣΟΔΗΜΑ κ.λ.π.)και να γίνει η διακοπή με 2012???

Σημ. έχει Γ΄κατηγορίας βιβλία ...........

Δέν ξέρω άν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σ' αυτή την περίπτωση -δεκτή οποιαδήποτε άποψη.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

   Εγώ έχω την εξής περίπτωση : Κοιν/ξία που έχει τελειώσει τα έργα και τα έχει παραδόσει απο το 2004 , επειδή το 2012 εμφανίζεται ένα ΤΠΥ (δικηγ.εταιρείας) δεν δέχονται την διακοπή με το πέρας των έργων.

  Είναι ΔΥΝΑΤΌΝ να επιβαρυνθεί ό Διαχειριστής οοολα τα παρελκόμενα πρόστιμα (Φ.Π.Α ΔΗΛ.ΕΙΣΟΔΗΜΑ κ.λ.π.)και να γίνει η διακοπή με 2012???

Σημ. έχει Γ΄κατηγορίας βιβλία ...........

Δέν ξέρω άν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σ' αυτή την περίπτωση -δεκτή οποιαδήποτε άποψη.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!

ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΨΗ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσοχή στο πρόστιμο για την ταμειακή και ειδικά για δήλωση απώλειας. Είναι πολύ μεγάλα ποσά ειδικά στην δήλωση απώλειας ! μην δηλώσετε τίποτε πριν μάθετε τις συνέπειες ....

 

Για διακοπή σε παραγεγραμμένη χρήση ρώτησε ο συνάδελφος. Θέμα ελέγχου είναι αν θα δεχτεί την ημερομηνία. Αν τη δεχτεί, δεν υπάρχουν πρόστιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για διακοπή σε παραγεγραμμένη χρήση ρώτησε ο συνάδελφος. Θέμα ελέγχου είναι αν θα δεχτεί την ημερομηνία. Αν τη δεχτεί, δεν υπάρχουν πρόστιμα.

Θα επικαλεστώ παραγραφή , απλά σήμερα δεν μπόρεσα να μπώ καν στον Κώδικα. Ήταν 15 λογιστές και 30 πολίτες για εκπρόθεσμη διακοπή και επιπλέον έλειπαν οι υπάλληλοι με άδεια........

Υπάρχει Δελτίο Αποστολής θεωρημένο 30/12/2008 για την αυτοπαράδοση αλλά δεν υπάρχει τιμολόγιο με αξίες για την αυτοπαράδοση , αν δεν περάσει η παραγραφή σκέφτομαι να κόψω ένα αθεώρητο με ημερομηνία 2008

δεν νομίζω ότι ελέγχουν το ΦΠΑ της αξίας αυτοπαράδοσης για να χρειάζετε και τροποποιητική ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα επικαλεστώ παραγραφή , απλά σήμερα δεν μπόρεσα να μπώ καν στον Κώδικα. Ήταν 15 λογιστές και 30 πολίτες για εκπρόθεσμη διακοπή και επιπλέον έλειπαν οι υπάλληλοι με άδεια........

Υπάρχει Δελτίο Αποστολής θεωρημένο 30/12/2008 για την αυτοπαράδοση αλλά δεν υπάρχει τιμολόγιο με αξίες για την αυτοπαράδοση , αν δεν περάσει η παραγραφή σκέφτομαι να κόψω ένα αθεώρητο με ημερομηνία 2008

δεν νομίζω ότι ελέγχουν το ΦΠΑ της αξίας αυτοπαράδοσης για να χρειάζετε και τροποποιητική ΦΠΑ.

 

Η ταμειακή θέλει αυτοπαράδοση ή είχε και άλλα πάγια? Προσπαθήστε να μην κάνετε τροποποιητική ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φιλε με την κξια δυστυχως εχει γινει π@π@ρι@,  κι εγω οταν εκανα την αναγνωση ειπα στον τεχνικο να κοψει ΑΠΥ σαν ιδιωτης γιατι αν εκοβε με τιμολογιο θα εβαζα τα χερακια μου να βγαλω τα ματακια μου.  Θελει και πονηρια συναδελφε.  Πες στο δικηγορο να αλλαξει το τιμολογιο σε ΑΠΥ μπας και σωθεις.

 

 

Για τον φιλο με την αυτοπαραδοση εννοειται οτι η αυτοπαραδοση θα κοπει με παλια ημερομηνια και θα εχεις ενα προστιμο εκπροθεσμου στην ταμειακη.

 

Σημειωση Η απωλεια παταει στην ημερομηνια διακοπης. Με τον νεο νομο και ενα μπλοκ να χασεις ειναι 2500,00,  για παλιοτερα απωλεια μπλοκ 900/3 και απωλεια ταμειακης δυστυχως 3000/3.   Τα ειχα προσφατα και το εψαξα πολυ. Μιλαμε για  Β κατηγορια παντα.

 

Συμφωνω απολυτα με dimarg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φιλε με την κξια δυστυχως εχει γινει π@π@ρι@,  κι εγω οταν εκανα την αναγνωση ειπα στον τεχνικο να κοψει ΑΠΥ σαν ιδιωτης γιατι αν εκοβε με τιμολογιο θα εβαζα τα χερακια μου να βγαλω τα ματακια μου.  Θελει και πονηρια συναδελφε.  Πες στο δικηγορο να αλλαξει το τιμολογιο σε ΑΠΥ μπας και σωθεις.

 

 

Για τον φιλο με την αυτοπαραδοση εννοειται οτι η αυτοπαραδοση θα κοπει με παλια ημερομηνια και θα εχεις ενα προστιμο εκπροθεσμου στην ταμειακη.

 

Σημειωση Η απωλεια παταει στην ημερομηνια διακοπης. Με τον νεο νομο και ενα μπλοκ να χασεις ειναι 2500,00,  για παλιοτερα απωλεια μπλοκ 900/3 και απωλεια ταμειακης δυστυχως 3000/3.   Τα ειχα προσφατα και το εψαξα πολυ. Μιλαμε για  Β κατηγορια παντα.

 

Συμφωνω απολυτα με dimarg

 

Δηλαδή, κατά τη γνώμη σας, αν έχω μια επιχείρηση ανοικτή από το 1980 με συναλλαγές μέχρι το 1990 αλλά δεν έχω κάνει διακοπή και υπήρχε και μία ταμειακή στην οποία δεν είχε γίνει ανάγνωση μνήμης - ο  ελεγκτής συμφωνεί να γίνει η διακοπή με 1990 -  θα πληρώσω πρόστιμο απώλειας πιστεύετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί ο ελεγκτής να συμφωνήσει να κάνει διακοπή το έτος 1990 αλλά ο κώδικας πρέπει να βάλει το πρόστιμο για την ταμειακή .

Στην παραγραφή του δημοσίου όλες οι αποφάσεις μιλάνε για μη προσκόμιση βιβλίων και στοιχείων μόνο. ΚΑΜΙΑ απόφαση   δεν κάνει λόγο για ταμειακή μηχανή .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί ο ελεγκτής να συμφωνήσει να κάνει διακοπή το έτος 1990 αλλά ο κώδικας πρέπει να βάλει το πρόστιμο για την ταμειακή .

Στην παραγραφή του δημοσίου όλες οι αποφάσεις μιλάνε για μη προσκόμιση βιβλίων και στοιχείων μόνο. ΚΑΜΙΑ απόφαση   δεν κάνει λόγο για ταμειακή μηχανή .  

ΠΟΛ 1153/2010

4. Περαιτέρω, με τις διατάξεις της παραγράφου 5 του άρθρου 9 του ν. 2523/1997 ορίζεται ότι οι διατάξεις περί παραγραφής του δικαιώματος του Δημοσίου για την ενέργεια αρχικής ή συμπληρωματικής φορολογικής εγγραφής στην κύρια φορολογία εφαρμόζονται ανάλογα και για την επιβολή των προστίμων. Η προθεσμία παραγραφής αρχίζει από τη λήξη της διαχειριστικής περιόδου που έπεται εκείνης στην οποία αφορά η παράβαση. Στα πρόστιμα του Κ.Β.Σ. ως και σε άλλα πρόστιμα που δεν συνδέονται με αντίστοιχη φορολογία, ως κύρια φορολογία νοείται η φορολογία του εισοδήματος. 5. Το πρόστιμο του Κ.Β.Σ. είναι διοικητική κύρωση για την επιβολή της οποίας δεν εξετάζεται η ύπαρξη δόλου (πρόθεσης), αλλά αρκεί και μόνο η διαπίστωση της παράβασης, χωρίς να απαιτείται η συνδρομή της υποκειμενικής υπαιτιότητας εκ μέρους του υποχρέου (ΣτΕ 2074/1982).     Άλλωστε το πρόστιμο του Κ.Β.Σ. δεν έχει ταμειακό σκοπό, κλιμακώνεται ανάλογα με το μέγεθος της επιχείρησης (κατηγορία βιβλίων), το είδος και τη βαρύτητα της παράβασης και αποσκοπεί στη συμμόρφωση των φορολογουμένων με τις υποχρεώσεις που απορρέουν από τον Κώδικα αυτό.  

8. Μετά από όλα όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω, προκύπτει ότι, εφόσον, μετά τη διενέργεια του προσήκοντος ελέγχου, διαπιστωθεί ότι, ο επιτηδευματίας (φυσικό ή νομικό πρόσωπο) έχει παύσει οριστικά τις εργασίες του (συναλλαγές του) σε συγκεκριμένο χρονικό σημείο στο παρελθόν, γίνεται δηλαδή αποδεκτή η εκπρόθεσμη δήλωση διακοπής των εργασιών του σε χρήση για την οποία έχει ήδη παραγραφεί το δικαίωμα του Δημοσίου να επιβάλει φόρο και παρήλθε ο χρόνος υποχρεωτικής διαφύλαξης των βιβλίων και στοιχείων , βάσει των συνδυασμένων διατάξεων των άρθρων 21 παρ.2 και 39 παρ.3 του Κ.Β.Σ., συνάγεται ότι δεν μπορούν να βεβαιωθούν παραβάσεις του Κ.Β.Σ. και να επιβληθούν τα αντίστοιχα πρόστιμα για απώλεια βιβλίων, στοιχείων, δικαιολογητικών εγγραφής φορολογικών ταμειακών μηχανών κ.λ.π. για τη χρήση αυτή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με την παραπάνω ανάρτηση αλλά μιλάει καθαρά για απώλεια βιβλίων στοιχείων , στοιχείων δικαιολογητικών εγγραφής φορολογικών ταμειακών μηχανών κλπ

 

Πουθενά δεν αναφέρεται η ταμειακή μηχανή   ο Μηχανισμός ή το  ταξιμετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φιλε με την κξια δυστυχως εχει γινει π@π@ρι@,  κι εγω οταν εκανα την αναγνωση ειπα στον τεχνικο να κοψει ΑΠΥ σαν ιδιωτης γιατι αν εκοβε με τιμολογιο θα εβαζα τα χερακια μου να βγαλω τα ματακια μου.  Θελει και πονηρια συναδελφε.  Πες στο δικηγορο να αλλαξει το τιμολογιο σε ΑΠΥ μπας και σωθεις.

 

 

Για τον φιλο με την αυτοπαραδοση εννοειται οτι η αυτοπαραδοση θα κοπει με παλια ημερομηνια και θα εχεις ενα προστιμο εκπροθεσμου στην ταμειακη.

 

Σημειωση Η απωλεια παταει στην ημερομηνια διακοπης. Με τον νεο νομο και ενα μπλοκ να χασεις ειναι 2500,00,  για παλιοτερα απωλεια μπλοκ 900/3 και απωλεια ταμειακης δυστυχως 3000/3.   Τα ειχα προσφατα και το εψαξα πολυ. Μιλαμε για  Β κατηγορια παντα.

 

Συμφωνω απολυτα με dimarg

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά η Δικηγορική εταιρεία είναι απόλυτα αρνητική στο να κάνει το ΤΠΥ  ΑΠΥ στον Διαχειριστή και τροποποιητικη στην ΜΥΦ ,και ο Ελεγκτής  δυστυχώς δεν βάζει υπογραφή .Ετσι ο άνθρωπος θα επιβαρυνθεί ΟΛΑ τα παρελκόμενα.

Και πάλι ευχαριστώ .

Χρονια πολλα - καλή χρονιά & καλη δύναμη σε όλους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με την παραπάνω ανάρτηση αλλά μιλάει καθαρά για απώλεια βιβλίων στοιχείων , στοιχείων δικαιολογητικών εγγραφής φορολογικών ταμειακών μηχανών κλπ

 

Πουθενά δεν αναφέρεται η ταμειακή μηχανή   ο Μηχανισμός ή το  ταξιμετρο

 

Τι δεν καταλαβαίνετε συνάδελφε?

 

Για τα πρόστιμα του 2523 γράφει, τα οποία παραγράφονται με τις διατάξεις της παραγραφής του εισοδήματος. 

 

Η απώλεια για ΦΤΜ και βιβλιάριο δεν περιλαμβάνεται στα πρόστιμα του 2523?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ 1153/2010 σε αυτήν την ΠΟΛ  που δημοσιεύεις υπάρχει η ΑΝΑΦΟΡΑ  του ν. 2523/1997 που φυσικά  η απώλεια ταμειακής περιλαμβάνεται στα προστήματα ΑΛΛΑ η παράγραφος 8  δυστυχώς ονοματίζει επακριβώς τις περιπτώσεις στις οποίες δεν επιβάλλεται πρόστιμο .

 

8. Μετά από όλα όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω, προκύπτει ότι, εφόσον, μετά τη διενέργεια του προσήκοντος ελέγχου, διαπιστωθεί ότι, ο επιτηδευματίας (φυσικό ή νομικό πρόσωπο) έχει παύσει οριστικά τις εργασίες του (συναλλαγές του) σε συγκεκριμένο χρονικό σημείο στο παρελθόν, γίνεται δηλαδή αποδεκτή η εκπρόθεσμη δήλωση διακοπής των εργασιών του σε χρήση για την οποία έχει ήδη παραγραφεί το δικαίωμα του Δημοσίου να επιβάλει φόρο και παρήλθε ο χρόνος υποχρεωτικής διαφύλαξης των βιβλίων και στοιχείων , βάσει των συνδυασμένων διατάξεων των άρθρων 21 παρ.2 και 39 παρ.3 του Κ.Β.Σ., συνάγεται ότι δεν μπορούν να βεβαιωθούν παραβάσεις του Κ.Β.Σ. και να επιβληθούν τα αντίστοιχα πρόστιμα για απώλεια βιβλίων, στοιχείων, δικαιολογητικών εγγραφής φορολογικών ταμειακών μηχανών κ.λ.π. για τη χρήση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ 1153/2010 σε αυτήν την ΠΟΛ  που δημοσιεύεις υπάρχει η ΑΝΑΦΟΡΑ  του ν. 2523/1997 που φυσικά  η απώλεια ταμειακής περιλαμβάνεται στα προστήματα ΑΛΛΑ η παράγραφος 8  δυστυχώς ονοματίζει επακριβώς τις περιπτώσεις στις οποίες δεν επιβάλλεται πρόστιμο .

 

8. Μετά από όλα όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω, προκύπτει ότι, εφόσον, μετά τη διενέργεια του προσήκοντος ελέγχου, διαπιστωθεί ότι, ο επιτηδευματίας (φυσικό ή νομικό πρόσωπο) έχει παύσει οριστικά τις εργασίες του (συναλλαγές του) σε συγκεκριμένο χρονικό σημείο στο παρελθόν, γίνεται δηλαδή αποδεκτή η εκπρόθεσμη δήλωση διακοπής των εργασιών του σε χρήση για την οποία έχει ήδη παραγραφεί το δικαίωμα του Δημοσίου να επιβάλει φόρο και παρήλθε ο χρόνος υποχρεωτικής διαφύλαξης των βιβλίων και στοιχείων , βάσει των συνδυασμένων διατάξεων των άρθρων 21 παρ.2 και 39 παρ.3 του Κ.Β.Σ., συνάγεται ότι δεν μπορούν να βεβαιωθούν παραβάσεις του Κ.Β.Σ. και να επιβληθούν τα αντίστοιχα πρόστιμα για απώλεια βιβλίων, στοιχείων, δικαιολογητικών εγγραφής φορολογικών ταμειακών μηχανών κ.λ.π. για τη χρήση αυτή.

 

Ποια αναφορά συνάδελφε?

Άσε την ΠΟΛ που ανέβασα αφού δεν την καταλαβαίνεις. Δεν νομοθετεί η ΠΟΛ.

 

Πάρε το άρθρο 10 του 1809 που γράφει για το πώς υπολογίζονται τα πρόστιμα των ΦΗΜ:

 

2.Για την εφαρμογή του αντικειμενικού συστήματος ισχύουν οι εννοιολογικοί προσδιορισμοί της παραγράφου 2 του άρθρου 5 του ν. 2523/1997(ΦΕΚ 179 Α').

 

Μετά πήγαινε στο άρθρο 5 παρ. 2 του 2523 (όπως ίσχυε):

 

2.Για την εφαρμογή του αντικειμενικού συστήματος δίδονται οι πιο κάτω εννοιολογικοί προσδιορισμοί:

α) Βάση Υπολογισμού Νο1 (ΒΑΣ.ΥΠ.1) είναι το αντικειμενικό ποσό επί του οποίου εφαρμόζονται οι συντελεστές βαρύτητας για συγκεκριμένες παραβάσεις, όπως στις κατ' ιδίαν διατάξεις ορίζεται. Το ποσό της βάσης αυτής κλιμακώνεται ανάλογα με την κατηγορία των βιβλίων, που υποχρεούται να τηρεί κάθε υπόχρεο πρόσωπο του Κ.Β.Σ., ως εξής:

α.α. Για μη υπόχρεους σε τήρηση βιβλίων ή τηρούντες βιβλία Α΄ κατηγορίας τριακόσια (300) ευρώ και για τις αυτοτελείς παραβάσεις των περιπτώσεων α΄ και η΄ της παραγράφου 8 του άρθρου αυτού σε τετρακόσια (400) ευρώ. 

α.β. Για υπόχρεους σε τήρηση βιβλίων Β΄ κατηγορίας εξακόσια (600) ευρώ και για τις αυτοτελείς παραβάσεις των περιπτώσεων α΄ και η΄ της παραγράφου 8 του άρθρου αυτού σε οκτακόσια (800) ευρώ. 

α.γ. Για υπόχρεους σε τήρηση βιβλίων Γ΄ κατηγορίας εννιακόσια (900) ευρώ και για τις αυτοτελείς παραβάσεις των περιπτώσεων α΄ και η΄ της παραγράφου 8 του άρθρου αυτού σε χίλια διακόσια (1.200) ευρώ.

 

Και τέλος πήγαινε στην παράγραφο 5 του άρθρου 9 του 2523:

 

5.Οι διατάξεις περί παραγραφής του δικαιώματος του Δημοσίου για την ενέργεια αρχικής ή συμπληρωματικής φορολογικής έγγραφης στην κύρια φορολογία εφαρμόζονται ανάλογα και για την επιβολή των προστίμων. Η προθεσμία αρχίζει από τη λήξη της διαχειριστικής περιόδου που έπεται εκείνης, στην οποία αφορά η παράβαση. Στα πρόστιμα του Κ.B.Σ. ως και σε άλλα πρόστιμα που δεν συνδέονται με αντίστοιχη φορολογία, ως κύρια φορολογία νοείται η φορολογία εισοδήματος.

 

Το έχω κάνει, γι΄αυτό το γράφω. Έχω κάνει διακοπές (σε παραγεγραμμένη χρήση) χωρίς κανένα στοιχείο, χωρίς κανένα βιβλίο, με "ανοικτή" ταμειακή, χωρίς την ταμειακή, χωρίς το βιβλιάριο της, χωρίς κανένα πρόστιμο κώδικα. Η αλήθεια είναι ότι παιδεύτηκα αρκετά με τους υπαλλήλους και τους έβαζα να επικοινωνούν με το υπουργείο για να καταλάβουν. Όλα ήταν θέμα ελέγχου. Έγραφε ο κώδικας ότι δεν προσκομίστηκε τίποτα για ακύρωση κλπ. και πήγαινα στον ελεγκτή.

 

Εσύ τι ισχυρίζεσαι? Ότι το πρόστιμο απώλειας ταμειακής και βιβλίου δεν παραγράφεται ποτέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα επικαλεστώ παραγραφή , απλά σήμερα δεν μπόρεσα να μπώ καν στον Κώδικα. Ήταν 15 λογιστές και 30 πολίτες για εκπρόθεσμη διακοπή και επιπλέον έλειπαν οι υπάλληλοι με άδεια........

Υπάρχει Δελτίο Αποστολής θεωρημένο 30/12/2008 για την αυτοπαράδοση αλλά δεν υπάρχει τιμολόγιο με αξίες για την αυτοπαράδοση , αν δεν περάσει η παραγραφή σκέφτομαι να κόψω ένα αθεώρητο με ημερομηνία 2008

δεν νομίζω ότι ελέγχουν το ΦΠΑ της αξίας αυτοπαράδοσης για να χρειάζετε και τροποποιητική ΦΠΑ.

 

Συνάδελφε εξέτασε όσον αφορά και την δυνατότητα παραγραφής ( που βλέπω την θεωρείς δεδομένη) διότι  υπάρχει παραγραφή για  χρήση 2008 μόνο όταν έχει τουλάχιστον υποβάλει φορολογική δήλωση εισοδήματος και μάλιστα εμπρόθεσμα για το 2008, καθώς  παίζει ρόλο  ΚΑΙ αν έχει εκδοθεί εντολή ελέγχου. Έτσι αν  υπάρχει εντολή ελέγχου πάμε στο 2016, με εκπρόθεσμη το 2024, και με τα δύο 2026)............ Αν έχει κάνει έστω εκπρόθεσμα προχώρα, μην λές τίποτα και αν το εντοπίσουν τότε βλέπεις.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εσύ τι ισχυρίζεσαι? Ότι το πρόστιμο απώλειας ταμειακής και βιβλίου δεν παραγράφεται ποτέ?

 

Συνάδελφε δεν το ισχυριζομαι εγώ.

 

απάντησε μετα την μελετη της αποφασης  εδω μετα  http://www.forin.gr/questions/question/2632/diakoph-me-apwleia-tameiakhs-mhxanhs

 

 

Αριθ. πρωτ.:Δ15Α 1028163 ΕΞ 2.3.2010
Μη διαφύλαξη βιβλίου εσόδων-εξόδων και στοιχείων του Κ.Β.Σ. Απώλεια ταμειακής μηχανής και βιβλίου συντήρησης αυτής. Επιβολή προστίμων

Αθήνα, 2/3/2010

Αριθ. πρωτ.:Δ15Α 1028163 ΕΞ 2010

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ & ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ & ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ (15η)

 

Ταχ. Δ/νση : Καρ. Σερβίας 10

Ταχ. Κωδ. : 101 84 ΑΘΗΝΑ

Πληροφορίες : 

Τηλέφωνο :

 

ΘΕΜΑ: Μη διαφύλαξη βιβλίου εσόδων-εξόδων και στοιχείων του Κ.Β.Σ. Απώλεια ταμειακής μηχανής και βιβλίου συντήρησης αυτής. Επιβολή προστίμων.

 

Με την από 8/2/2010 αίτησή σας και ύστερα από προφορικές διευκρινίσεις, μας γνωρίζετε ότι επιχείρηση με αντικείμενο εργασιών «Ταβέρνα-Εστιατόριο», η οποία έκανε έναρξη εργασιών το 1991 και αποδεδειγμένα σταμάτησε τις εργασίες της το καλοκαίρι του 1993, προβαίνει σήμερα σε εκπρόθεσμη δήλωση διακοπής εργασιών(χρόνος διακοπής η χρήση 1993) και δηλώνει ότι έχει απολέσει το βιβλίο εσόδων-εξόδων της,(6) μπλοκ φορολογικών στοιχείων, την ταμειακή της μηχανή καθώς και το βιβλίο συντήρησης αυτής. Ενόψει των ανωτέρω ζητάτε να σας γνωρίσουμε το χρόνο παραγραφής του δικαιώματος του Δημοσίου για επιβολή προστίμου για τη μη διαφύλαξη των προαναφερομένων βιβλίων, στοιχείων, κλπ., καθώς επίσης και το ύψος του προστίμου που πρέπει να επιβληθεί για την απώλεια της ταμειακής μηχανής και του βιβλίου συντήρησης αυτής.

 

Επί των θεμάτων αυτών, σας πληροφορούμε τα εξής:

 

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 2 του άρθρου 21 του Κ.Β.Σ.(Π.Δ. 186/1992), όπως ισχύουν από 14/12/2004, μετά την αντικατάστασή τους από τις διατάξεις της παραγράφου 10 του άρθρου 20 του ν. 3296/2004 και οι οποίες έχουν εφαρμογή σύμφωνα με την παράγραφο 19 του ίδιου άρθρου αυτού του νόμου για τα βιβλία και τα στοιχεία για τα οποία μέχρι τη δημοσίευση του νόμου αυτού (14/12/2004) δεν έχει παρέλθει ο χρόνος διαφύλαξής τους με βάση τις προϊσχύουσες διατάξεις, τα βιβλία, οι οπτικοί δίσκοι και γενικά όλα τα ηλεκτρομαγνητικά μέσα στα οποία αποθηκεύονται δεδομένα βιβλίων για τα οποία δεν υπάρχει υποχρέωση εκτύπωσής τους, τα στοιχεία που ορίζονται από τον Κώδικα αυτό, καθώς και τα λοιπά δικαιολογητικά των εγγραφών στα βιβλία διατηρούνται στον εκάστοτε οριζόμενο από τις σχετικές φορολογικές διατάξεις χρόνο παραγραφής του δικαιώματος του Δημοσίου για επιβολή φόρου. Τα βιβλία και τα στοιχεία αυτά διατηρούνται οπωσδήποτε όσο χρόνο εκκρεμεί σχετική υπόθεση ενώπιον των Διοικητικών Δικαστηρίων ή του Συμβουλίου της Επικρατείας.

 

2. Με   βάση τις προαναφερόμενες διατάξεις και όσα αναφέρονται στις παραγράφους 10 και 19 της ερμηνευτικής εγκυκλίου 1007601/37/0015/ΠΟΛ.1010/26.1.2005, με την οποία δόθηκαν οδηγίες και λεπτομερείς διευκρινήσεις για την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 20 του Ν.3296/2004, το βιβλίο εσόδων-εξόδων και τα χρησιμοποιηθέντα φορολογικά στοιχεία όλων των χρήσεων της επιχείρησης που αναφέρετε στην αίτησή σας, η οποία προβαίνει σήμερα σε εκπρόθεσμη δήλωση διακοπής δραστηριότητας (χρόνος διακοπής 1993) μπορούσαν να καταστραφούν, δεδομένου ότι για τις χρήσεις αυτές έχει παραγραφεί το δικαίωμα του δημοσίου για επιβολή φόρου και κατά συνέπεια δεν επιβάλλεται πρόστιμο του Κ.Β.Σ. για τη μη διαφύλαξη αυτών.

 

3. Επισημαίνεται ότι τα αναφερόμενα στην προηγούμενη παράγραφο δεν ισχύουν για τα βιβλία της χρήσης για τις οποίες δεν έχει υποβληθεί δήλωση φορολογίας εισοδήματος, καθότι στις περιπτώσεις αυτές ορίζεται διαφορετικός χρόνος παραγραφής του δικαιώματος του Δημοσίου για επιβολή φόρου κατά τα οριζόμενα στις διατάξεις του άρθρου 84 παράγραφος 5 του Κ.Φ.Ε.(ν. 2238/1994).

 

4. Σημειώνεται ότι στις περιπτώσεις διακοπής εργασιών υπάρχει υποχρέωση προσκόμισης για ακύρωση των θεωρημένων και μη χρησιμοποιηθέντων φορολογικών στοιχείων, προκειμένου να αποκλειστεί η παράνομη χρησιμοποίησή τους.

 

Επομένως εφόσον δεν προσκομίζονται για ακύρωση τα εν λόγω στοιχεία, επιβάλλεται κατά περίπτωση το προβλεπόμενο πρόστιμο του άρθρου 5 του ν.2523/1997 (σχετικά εγκύκλιος Σ 1956/168/ΠΟΛ.194/18.6.1987 και 1100480/863/ ΠΟΛ.1264/6.11.2000, 1011014/60/0015/5.2.1999 και 1094876/812/0015/14.12.2004 έγγραφά μας).

 

5. Όσον αφορά το ερώτημα σας αναφορικά με την απώλεια του ΦΗΜ και του βιβλιαρίου συντήρησης και επισκευών αυτού, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 5 του ν.1809/1988 (ΦΕΚ 222Α/5.10.88) ο χρήστης ή κάτοχος φορολογικού μηχανισμού ή συστήματος οφείλει να τηρεί και να διαφυλάσσει το βιβλιάριο συντήρησης, το οποίο του παραδίδεται από τον κάτοχο της άδειας καταλληλότητας ή εξουσιοδοτημένο από αυτόν τεχνικό αντιπρόσωπο, κατά την απόκτηση, καθώς και το φορολογικό μηχανισμό ή το μέρος του συστήματος με τα ενταμιευμένα σε αυτά δεδομένα, για χρονικό διάστημα ίσο με το χρόνο που κάθε φορά ορίζεται από τις αντίστοιχες διατάξεις του Κ.Β.Σ., για τη διαφύλαξη των φορολογικών στοιχείων.

 

6. Περαιτέρω, σε περίπτωση απώλειας ΦΗΜ καθώς και μη διαφύλαξης ή μη επίδειξης του ΒΣΕ, επιβάλλεται το πρόστιμο που προβλέπεται από τις διατάξεις της περίπτωσης στ' και ζ' αντιστοίχως, της παραγράφου 3 του άρθρου 10 του ν.1809/1988, εκτός εάν η μη διαφύλαξη οφείλεται αποδεδειγμένα σε ανωτέρα βία. Το πότε υπάρχει ανωτέρα βία είναι θέμα πραγματικό και κρίνεται από τα πραγματικά περιστατικά και τα αποδεικτικά στοιχεία (πυροσβεστικές εκθέσεις πραγματογνωμοσύνης, εκθέσεις αστυνομικής αρχής κλπ) που θα προσκομίσει ο φορολογούμενος στον προϊστάμενο Δ.Ο.Υ προκειμένου να αποδείξει ότι επέδειξε τη δέουσα επιμέλεια για τη φύλαξή του ΦΗΜ και στον οποίο ανήκει η αρμοδιότητα εξέτασης κι εκτίμησης των πραγματικών περιστατικών αυτών.

 

7. Επιπρόσθετα, επειδή στη φορολογική μνήμη της εγκεκριμένης και δηλωμένης ταμειακής μηχανής καθώς και στις χάρτινες ταινίες (στελέχη) που εκδίδονται από αυτήν, καταγράφονται - ενταμιεύονται οι ημερήσιες συναλλαγές των λιανικών πωλήσεων αγαθών και υπηρεσιών από το χρήστη επιτηδευματία, τα ανωτέρω εξομοιούνται με τα θεωρημένα και μη χρησιμοποιηθέντα φορολογικά στοιχεία ,κι έτσι στις περιπτώσεις διακοπής εργασιών, υπάρχει η υποχρέωση προσκόμισης των απαιτούμενων δικαιολογητικών προκειμένου να γίνει η διαδικασία παύσης και φύλαξης του ΦΗΜ , προκειμένου να αποκλειστεί η παράνομη χρησιμοποίηση της από τρίτους και η έκδοση εικονικών φορολογικών στοιχείων.

 

8. Εν    συνεχεία, σύμφωνα με το δεύτερο εδάφιο της παραγράφου 4 του άρθρου 5 του ν.2523/1997, οι παραβάσεις μη διαφύλαξης των βιβλίων, των στοιχείων και λοιπών δικαιολογητικών εγγράφων ή μη επίδειξης αυτών, ανάγονται στο χρόνο που διαπιστώνονται ή πιστοποιούνται και εάν ο χρόνος αυτός είναι μετά τη διαχειριστική περίοδο που έπαυε να υφίσταται το πρόσωπο, χρόνος αναγωγής των παραβάσεων λογίζεται η τελευταία διαχειριστική περίοδος αυτού.

 

9. Τέλος όσον αφορά το ύψος του προστίμου που θα επιβληθεί ,σας γνωρίζουμε ότι οι μεταβατικές διατάξεις της παρ.2 του άρθρου 35 του ν .3522/2007 προβλέπουν την εφαρμογή των επιεικέστερων προγενέστερων διατάξεων για τον φορολογούμενο, εφόσον όμως οι παραβάσεις του ν.1809/1988 διαπράχθηκαν αποδεδειγμένα μέχρι 31.12.2006. Συνεπώς για κάθε περίπτωση που ο φορολογούμενος δεν δύναται να φέρει το βάρος της απόδειξης για το πότε απωλέσθη η ΦΤΜ και το βιβλιάριο συντήρησης αυτής, εφαρμόζονται οι διατάξεις της περίπτωσης στ' και ζ' της παραγράφου 3 του άρθρου 10 του ν. 1809/1988, όπως ισχύουν μετά την τροποποίησή τους με την παράγραφο 19 του άρθρου 34 του ν. 3522/2006, με τις οποίες προβλέπονται αυξημένοι συντελεστές βαρύτητας.

http://www.taxheaven.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε, έχεις την άποψη σου και καλά κάνεις και την υποστηρίζεις. Επειδή όμως αυτή η συζήτηση μπορεί να φανεί χρήσιμη σε κάποιον (αυτή είναι και η μόνη χρησιμότητα της), θέλω να επισημάνω ότι η ΠΟΛ 1153/5-11-2010 εκδόθηκε προκειμένου να μην επιβάλλονται (παρανόμως) πρόστιμα όταν διαπιστώνεται από τον έλεγχο ότι η διακοπή είχε γίνει σε χρήση παραγεγραμμένη (πλέον).

Αν θέλεις, κάνε έναν κόπο και διάβασε τη. Σου ξαναλέω ότι την έχω χρησιμοποιήσει, έχω κάνει διακοπές χωρίς κανένα πρόστιμο, έχω μιλήσει με το υπουργείο, έχω βάλει τους υπαλλήλους των ΔΟΥ να μιλήσουν με το υπουργείο, και εσύ επιμένεις. Πάσο.

 

Καλή χρονιά σου εύχομαι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και όπως σωστά επισημάνθηκε παραπάνω, εφόσον είναι η χρήση παραγεγραμμένη για την επιχείρηση (υποβολή δηλώσεων κλπ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...