Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
machete

ΚΑΛΥΞΗ ΑΓΟΡΑΣ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΖΥΓΟ

Question

Καλημέρα & χρόνια πολλά.

 

Παρακαλω μια επιβεβαίωση.

Μπορεί να καλυφθεί η αγορά ακινήτου στο όνομα της συζύγου 

όταν αυτή δεν έχει καθόλου εισόδημα , αποκλειστικά και μόνο

απο τα εισοδήματατα του συζύγου?

 

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Με τον 2238/94 τα τεκμήρια ήταν ΄΄ οικογενειακά΄΄( και καλύπτονταν με το συνολικό οικογενειακό εισόδημα ).

 

Τώρα  με τον 4172/13 π.χ. τι θεωρείτε ότι θα συμβεί αν στην πιό πάνω ερώτηση η σύζυγος είχε: α) Εισόδημα αλλά αρκετά μικρό που δεν καλύπτει το τεκμήριο, δοδομένου ότι θεωρείται εξαρτόμενο μέλος μόνο όταν δεν έχει καθόλου εισόδημα. ( παντός είδους το ερμηνεύω συμπεριλαμβανομένου του τεκμαρτού).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Με τον 2238/94 τα τεκμήρια ήταν ΄΄ οικογενειακά΄΄( και καλύπτονταν με το συνολικό οικογενειακό εισόδημα ).

 

Τώρα  με τον 4172/13 π.χ. τι θεωρείτε ότι θα συμβεί αν στην πιό πάνω ερώτηση η σύζυγος είχε: α) Εισόδημα αλλά αρκετά μικρό που δεν καλύπτει το τεκμήριο, δοδομένου ότι θεωρείται εξαρτόμενο μέλος μόνο όταν δεν έχει καθόλου εισόδημα. ( παντός είδους το ερμηνεύω συμπεριλαμβανομένου του τεκμαρτού).

δηλαδή θέλεις να πείς όταν η σύζυγος έχει μικρό εισόδημα δεν μπορεί να την καλύψει ο σύζυγος ;έτσι ανατρέπονται πολλά που έχουν γραφτεί στο παρελθόν για  το θέμα αυτό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δηλαδή θέλεις να πείς όταν η σύζυγος έχει μικρό εισόδημα δεν μπορεί να την καλύψει ο σύζυγος ;έτσι ανατρέπονται πολλά που έχουν γραφτεί στο παρελθόν για  το θέμα αυτό.

 

Μια γενική παρατήρηση . Οσα έχουν γραφτεί στο παρελθόν , πιθανότατα γράφτηκαν υπό το πρίσμα άλλου νομοθετικού πλαισίου , δηλ. είχαν να κάνουν με τις διατάξεις του Ν 2238/94 . Από 01-01-2014 έχουμε άλλο βασικό φορολογικό νόμο (στη φορολογία εισοδήματος ), τον Ν 4172/2014, οπότε πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα υπό το φώς των διατάξεων αυτού του νόμου.

Για το συγκεκριμένο θέμα τώρα δείτε το άρθρο 34 παρ. 2α , του νόμου αυτού ( ν 4172/2014), όπως έχει διαμορφωθεί με τις διατάξεις της περίπτωσης στ , της παρ. 2 , του άρθρου 48 , του Ν 4305/2014.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μια γενική παρατήρηση . Οσα έχουν γραφτεί στο παρελθόν , πιθανότατα γράφτηκαν υπό το πρίσμα άλλου νομοθετικού πλαισίου , δηλ. είχαν να κάνουν με τις διατάξεις του Ν 2238/94 . Από 01-01-2014 έχουμε άλλο βασικό φορολογικό νόμο (στη φορολογία εισοδήματος ), τον Ν 4172/2014, οπότε πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα υπό το φώς των διατάξεων αυτού του νόμου.

Για το συγκεκριμένο θέμα τώρα δείτε το άρθρο 34 παρ. 2α , του νόμου αυτού ( ν 4172/2014), όπως έχει διαμορφωθεί με τις διατάξεις της περίπτωσης στ , της παρ. 2 , του άρθρου 48 , του Ν 4305/2014.

  Aυτή η διάταξη αναφέρεται στην περίπτωση που ήδη έχει αναγνωρισθεί διαφορά εισοδήματος ( μη καλυπτόμενη για τον οποιονδήποτε λόγο) και ως προς το ποιός φορολογικός συντελεστής που θα εφαρμοστεί.

Δηλαδή εδώ ( στο ερ'ωτημα) δεν ενδιαφέρει να εξετάσουμε αν θα φορολογηθεί  με συντελεστή μισθωτών η απο επιχειρηματική δραστηριότητα., που σημαίνει ότι δεν φωτίζεται διόλου (το ανωτέρω ερώτημα.)

 

Το ερώτημα προς συζήτηση είναι αν ο σύζυγος καλύπτει με τα δικά του εισοδήματα την διαφορά εισοδήματος της συζύγου, που έχει έστω κάποιο μικρό εισόδημα, ούσης εξ'αυτού του λόγου και μόνον, μη εξαρτόμενο μέλος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κυριακο

 

το 34  2  α   ,  που παραπεμπει σωστα ο Σωτηρης  ,   λεει ακριβως ,  οτι τα  εισοδηματα

 

-για να καλυψουμε την υπαρχουσα διαφορα-  θα ειναι  απο τα δικα μου  της συζυγου μου

 

-παντα  ισχυε και της συζυγου, απλα  με ν.  4305/14  το διευκρινισε -  και των παιδιων μου

 

και  αν εχεις  ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟ -ΕΡΜΗΝΕΙΑ  /2014     σελ   504     Θ  49   ,    θα το δεις

 

 

το προβλημα  δεν ειναι λοιπον αυτο  - εδω στη φορολογια εισοδηματος - αλλα ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ  " ερχεται " απο το 

 

  τμημα  ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ  για τυχον  ΑΤΥΠΗ ΔΩΡΕΑ   ττου ενος προς τον αλλο συζυγο 

 

η αποψη  μου βεβαια

 

καλο βραδυ  ,  

 

Θανασης

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

34 παρ. 2   ......κατα τον προσδιορισμό της διαφοράς........υποχρεούται να λάβει υπόψη τα αναγραφόμενα χρηματικά ποσά..............

 

34  παρ. 2   α    (Τα) Πραγματικά εισοδήματα τα οποία αποκτήθηκαν απο το φορολογούμενο και τα εξαρτώμενα μέλη του.........

 

 

Αρθρο 11 παρ 1. ( Εξαρτώμενα μέλη)

 

1.Ως "εξαρτόμενα μέλη'' του φορολογουμένου θεωρούνται:

α) ο (η) σύζυγος, εφόσον δεν έχει ίδια φορολογητέα εισοδήματα οποισδήποτε πηγής,..........................

 

 

 

Δεν έχω λόγους να διαφωνώ μαζί σας, νομίζω έχω λόγους να καταννοώ τι διαβάζω στο νόμο, δεν φταίω και δεν φταίτε, αλλά δεν μπορούμε να τα καταπίνουμε όλα αμάσητα.......

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

34 παρ. 2   ......κατα τον προσδιορισμό της διαφοράς........υποχρεούται να λάβει υπόψη τα αναγραφόμενα χρηματικά ποσά..............

 

34  παρ. 2   α    (Τα) Πραγματικά εισοδήματα τα οποία αποκτήθηκαν απο το φορολογούμενο και τα εξαρτώμενα μέλη του.........

 

 

Αρθρο 11 παρ 1. ( Εξαρτώμενα μέλη)

 

1.Ως "εξαρτόμενα μέλη'' του φορολογουμένου θεωρούνται:

α) ο (η) σύζυγος, εφόσον δεν έχει ίδια φορολογητέα εισοδήματα οποισδήποτε πηγής,..........................

 

 

 

Δεν έχω λόγους να διαφωνώ μαζί σας, νομίζω έχω λόγους να καταννοώ τι διαβάζω στο νόμο, δεν φταίω και δεν φταίτε, αλλά δεν μπορούμε να τα καταπίνουμε όλα αμάσητα.......



Αρθρο 34. Διαφορά εισοδήματος και υπολογισμός του φόρου αυτής

.....................

2. Η Φορολογική Διοίκηση κατά τον προσδιορισμό της διαφοράς της προηγούμενης παραγράφου υποχρεούται να λάβει υπόψη τα αναγραφόμενα στη δήλωση χρηματικά ποσά, τα οποία αποδεικνύονται από νόμιμα παραστατικά στοιχεία. Ο φορολογούμενος φέρει το βάρος της απόδειξης για τα ποσά που ιδίως είναι:

α) Πραγματικά εισοδήματα τα οποία αποκτήθηκαν από τον φορολογούμενο, τη σύζυγό του και τα εξαρτώμενα μέλη του και τα οποία απαλλάσσονται από το φόρο ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Αν τα εισοδήματα αυτά αποκτήθηκαν στην αλλοδαπή, αναγνωρίζονται, εφόσον υπόκεινται σε φόρο εισοδήματος στην Ελλάδα ή απαλλάσσονται νομίμως από αυτόν.

 

Σχόλια επιστημονικής ομάδας: Μετά τη λέξη «φορολογουμένου» του πρώτου εδαφίου της περίπτωσης α' της παραγράφου 2, τέθηκε κόμμα και προστέθηκε η φράση «της συζύγου του» με την παράγραφο 2στ του άρθρου 48 του ν. 4305/2014 από τη δημοσίευση του νόμου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, ήτοι την 31/10/2014, σύμφωνα με το άρθρο 64 του ιδίου νόμου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0



Αρθρο 34. Διαφορά εισοδήματος και υπολογισμός του φόρου αυτής

.....................

2. Η Φορολογική Διοίκηση κατά τον προσδιορισμό της διαφοράς της προηγούμενης παραγράφου υποχρεούται να λάβει υπόψη τα αναγραφόμενα στη δήλωση χρηματικά ποσά, τα οποία αποδεικνύονται από νόμιμα παραστατικά στοιχεία. Ο φορολογούμενος φέρει το βάρος της απόδειξης για τα ποσά που ιδίως είναι:

α) Πραγματικά εισοδήματα τα οποία αποκτήθηκαν από τον φορολογούμενο, τη σύζυγό του και τα εξαρτώμενα μέλη του και τα οποία απαλλάσσονται από το φόρο ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Αν τα εισοδήματα αυτά αποκτήθηκαν στην αλλοδαπή, αναγνωρίζονται, εφόσον υπόκεινται σε φόρο εισοδήματος στην Ελλάδα ή απαλλάσσονται νομίμως από αυτόν.

 

Σχόλια επιστημονικής ομάδας: Μετά τη λέξη «φορολογουμένου» του πρώτου εδαφίου της περίπτωσης α' της παραγράφου 2, τέθηκε κόμμα και προστέθηκε η φράση «της συζύγου του» με την παράγραφο 2στ του άρθρου 48 του ν. 4305/2014 από τη δημοσίευση του νόμου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, ήτοι την 31/10/2014, σύμφωνα με το άρθρο 64 του ιδίου νόμου.

 

 

Ευχαριστώ.

Έτσι λοιπόν καλύπτεται και η σύζυγος ανεξαρτήτως εισοδήματος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κυριακο

 

το 34  2  α   ,  που παραπεμπει σωστα ο Σωτηρης  ,   λεει ακριβως ,  οτι τα  εισοδηματα

 

-για να καλυψουμε την υπαρχουσα διαφορα-  θα ειναι  απο τα δικα μου  της συζυγου μου

 

-παντα  ισχυε και της συζυγου, απλα  με ν.  4305/14  το διευκρινισε -  και των παιδιων μου

 

και  αν εχεις  ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟ -ΕΡΜΗΝΕΙΑ  /2014     σελ   504     Θ  49   ,    θα το δεις

 

 

το προβλημα  δεν ειναι λοιπον αυτο  - εδω στη φορολογια εισοδηματος - αλλα ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ  " ερχεται " απο το 

 

  τμημα  ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ  για τυχον  ΑΤΥΠΗ ΔΩΡΕΑ   ττου ενος προς τον αλλο συζυγο 

 

η αποψη  μου βεβαια

 

καλο βραδυ  ,  

 

Θανασης

τι εννοεις με το ΑΤΥΠΗ ΔΩΡΕΑ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα. Σε αγορά ακινήτου, που η σύζυγος δε καλύπτει τα τεκμήρια, αλλά ο σύζυγος τα καλύπτει, δεν υπολογιζει το ταξις κάλυψη στη σύζυγο από τον σύζυγο είναι σωστό; δε θα έπρεπε να θεωρείται οικογενειακό εισόδημα; 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...