Προς το περιεχόμενο

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά. 

Έχω στείλει όπως και οι περισσότεροι ΜΥΦ 2014 και όσο πλησιάζει η ημερομηνία λήξης της προθεσμίας διαπιστώνω αποκλίσεις στα έξοδα. ΄Οταν δίνεται νεότερη παράταση για διόρθωση αποκλίσεων στα στοιχεία προμηθευτών.. αναρωτιέμαι ποιές επιλογές έχω έως 29/01/2016. 

Στο μυαλό μου υπάρχουν τρείς επιλογές:

 

Α) Αναζητώ τα έξοδα που δεν έλαβα και ενημερώνω τα βιβλία, κάνω τροποποιητικές ΦΠΑ και δηλώσεων και προχωράω στη "συμφωνία"

Β) Συμφωνώ απλά τις ΜΥΦ χωρίς να πειράξω ΦΠΑ και βιβλία.

Γ) Δε κάνω τίποτα διότι δε παρέλαβα ποτέ τα παραστατικά που μου δημιουργούν αποκλίσεις.

 

Εσείς πως το καταλαβαίνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

το Β δε το συζηταμε και ξερεις το γιατι, το Α και το Γ, αναλογα με την εντολη του πελατη και φυσικα την εξτρα πληρωμη σου για την δουλεια αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα υπαρχουν αρκετοι συναδελφοι που γνωριζω που θα ακολουθησουν το β με τη λογικη οτι ποιος θα καθισει να κανει τετοιες διασταυρωσεις σε τοσες επιχειρησης.
Εγω παλι για οσα δεν παρελαβα θα κανω το γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρίξω μια ψήφο στο β)?

 

ριξε την και μετα θα περασει η ΥΕΔΔΕ απο το μαγαζι (για τυπικο ελεγχο) και θα σου ζητησει αναλυτικα συγκεντρωτικες, αναλυτικα βιβλια και ολα τα αλλα, και της υπογραφες σου σε ολα αυτα, να δουμε τι θα κανεις...  μου συνεβη εμενα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε την και μετα θα περασει η ΥΕΔΔΕ απο το μαγαζι (για τυπικο ελεγχο) και θα σου ζητησει αναλυτικα συγκεντρωτικες, αναλυτικα βιβλια και ολα τα αλλα, και της υπογραφες σου σε ολα αυτα, να δουμε τι θα κανεις...  μου συνεβη εμενα... 

 

Συμφωνώ... αλλά η πλάκα είναι οτι το κουδούνι θα χτυπήσει καταρχήν σε όσους έχουν διαφορές (κ ίσως μόνο σε αυτούς)  και μετά θα πρέπει να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προς το παρόν καταγραφω τις αποκλίσεις. Πιστεύω θα έχω καλυτερη εικόνα μετα την 31/12 οπου θα ολοκληρωθεί η υποβολή των εσόδων γενικώς. Για τη συνέχεια τείνω προς το Α με έγγραφη σύμφωνη γνώμη του πελάτη μου. Είτε μου ζητήσει να κάνω τροποιήσεις είτε όχι.

 

Παρόλα αυτά όταν είχαμε μόνο 300 ευρώ όριο το τμήμα ΚΒΣ έλεγχε μόνο τις αποκλίσεις και τπτ άλλο. Ακόμα και χάρην της διακοπής μας βάζουν να στείλουμε συγκεντρωτική με πρόστιμο. Ποτέ δεν ελέγχθηκε αν το έξοδο είχε μπεί στα βιβλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ... αλλά η πλάκα είναι οτι το κουδούνι θα χτυπήσει καταρχήν σε όσους έχουν διαφορές (κ ίσως μόνο σε αυτούς)  και μετά θα πρέπει να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας....

Και αν χτυπήσει το κουδούνι πρώτα για όσους έχουν διαφορές σε ΦΠΑ-ΜΥΦ;

 

Το Β μην το κάνετε πάντως, το Β είναι φυτευτή εγγραφή και αν το βρουν θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

 

Εγώ ψηφίζω το Γ (Επειδή το Β έχει μεγάλο ρίσκο για τους λογιστές και το Α δεν είναι εφικτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μου αρέσει που λέτε ότι θα πάρετε τη σύμφωνη γνώμη του πελάτη. Πιστεύετε ότι έστω ένα 5% έχουν καταλάβει τι ακριβώς είναι η ΜΥΦ!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε την και μετα θα περασει η ΥΕΔΔΕ απο το μαγαζι (για τυπικο ελεγχο) και θα σου ζητησει αναλυτικα συγκεντρωτικες, αναλυτικα βιβλια και ολα τα αλλα, και της υπογραφες σου σε ολα αυτα, να δουμε τι θα κανεις...  μου συνεβη εμενα... 

Νομίζω πως καταλαβαίνουμε όλοι πως ότι και να κάνουμε είναι προβληματικό! Το κάθε ένα με άλλο τρόπο. Νομίζω πως η ΜΥΦ είναι κάποιου είδους έκτρωμα :)

 

Και το αστείο είναι πως αλλαγές στην ΜΥΦ γίνονται καθημερινά, οπότε και να κάνουμε τώρα τροποποιητικές σε λίγες μέρες θα χρειάζεται να κάνουμε πάλι, και μετα πάλι, κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστειλα ότι είχα και αυτό ήταν όλο,

 

τα τιμολόγια που δεν ήρθαν δεν είναι δικιά μας ευθύνη, σε μεγάλα τιμ ενημέρωσα τους πελάτες για  τις συνέπειες και περιμένω.. <_<

 

μια ψήφο στο Γου και από μένα και καλές γιορτές σε όλους!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημαίνει ότι αυτός που την σκέφτηκε κακήν κακώς ,βεβιασμένα και μη ολοκληρωμένη ,με εξαιρέσεις ,απαλλαγές κλπ. ήταν και παραμένει μεγάλος ......!!!!

 

δεν μπορεί να αγνοείς έναν ολόκληρο κλάδο και οι γραφειοκράτες να μας γράφουν.

 

Ελπίζω να περιοριστούν στο "πιλοτική εφαρμογή" κοιτάζουμε αποκλίσεις εσόδων ,στα δε έξοδα από 1.000 ευρώ και πάνω και γενικότερα αποκλίσεις εξόδων ως ποσοστό επί του συνόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ψήφιζα το Δ.


 


Δ). Συμφωνία των αποκλίσεων του 2014 στις Μ.Υ.Φ. (χωρίς να πειράξω βιβλία-Φ.Ε.-Φ.Π.Α.) καταχώρηση στο 2015 στον λογ. 82 ως Έξοδα προηγούμενων χρήσεων και στον 63.98.09 (φ.πα. μη εκπιπτόμενος στην ΦΕ).


Τέλος όλα τα ανωτέρω στην κατάσταση ΚΦΑ. του 2015.


 


 


Υ.Γ.


Έχω την  διαίσθηση ότι για το 2014 δεν θα επιβάλουν πρόστιμο για τις αποκλίσεις των Μ.Υ.Φ. (πιλοτική εφαρμογή) οπότε ''παίζει'' και το Γ,


 


διότι στην ΠΟΛ 1252/20.11.2015 αναφέρει...


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ θα ψήφιζα το Δ.

 

Δ). Συμφωνία των αποκλίσεων του 2014 στις Μ.Υ.Φ. (χωρίς να πειράξω βιβλία-Φ.Ε.-Φ.Π.Α.) καταχώρηση στο 2015 στον λογ. 82 ως Έξοδα προηγούμενων χρήσεων και στον 63.98.09 (φ.πα. μη εκπιπτόμενος στην ΦΕ).

Τέλος όλα τα ανωτέρω στην κατάσταση ΚΦΑ. του 2015.

 

μου είπε και άλλος συνάδελφος αυτή την εκδοχή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου είπε και άλλος συνάδελφος αυτή την εκδοχή.. 

 

και αν βγάλεις και τον 82/63  λογιστική διαφορά είσαι πρώτη από τους πρώτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ θα ψήφιζα το Δ.

 

Δ). Συμφωνία των αποκλίσεων του 2014 στις Μ.Υ.Φ. (χωρίς να πειράξω βιβλία-Φ.Ε.-Φ.Π.Α.) καταχώρηση στο 2015 στον λογ. 82 ως Έξοδα προηγούμενων χρήσεων και στον 63.98.09 (φ.πα. μη εκπιπτόμενος στην ΦΕ).

Τέλος όλα τα ανωτέρω στην κατάσταση ΚΦΑ. του 2015.

 

 

Υ.Γ.

Έχω την  διαίσθηση ότι για το 2014 δεν θα επιβάλουν πρόστιμο για τις αποκλίσεις των Μ.Υ.Φ. (πιλοτική εφαρμογή) οπότε ''παίζει'' και το Γ,

 

διότι στην ΠΟΛ 1252/20.11.2015 αναφέρει...

 

 

Συμφωνώ με τον συνάδελφο ως το πιο βιώσιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΠΑΛΙΑ (ΟΡΙΟ 300,00)  ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ  ΣΤΕΛΝΩ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΘΕΙ ΣΤΟ ΛΟΓΗΣΤΗΡΙΟ

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΤΕΛΙΚΑ ......................ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ θα ψήφιζα το Δ.

 

Δ). Συμφωνία των αποκλίσεων του 2014 στις Μ.Υ.Φ. (χωρίς να πειράξω βιβλία-Φ.Ε.-Φ.Π.Α.) καταχώρηση στο 2015 στον λογ. 82 ως Έξοδα προηγούμενων χρήσεων και στον 63.98.09 (φ.πα. μη εκπιπτόμενος στην ΦΕ).

Τέλος όλα τα ανωτέρω στην κατάσταση ΚΦΑ. του 2015.

 

 

Υ.Γ.

Έχω την  διαίσθηση ότι για το 2014 δεν θα επιβάλουν πρόστιμο για τις αποκλίσεις των Μ.Υ.Φ. (πιλοτική εφαρμογή) οπότε ''παίζει'' και το Γ,

 

διότι στην ΠΟΛ 1252/20.11.2015 αναφέρει...

 

 Μπορούμε να κανουμε τέτοια εγγραφη σε απλογραφικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μπορούμε να κανουμε τέτοια εγγραφη σε απλογραφικα?

 

αν ανοίξεις στήλη ή αιτία κίνησης μπορείς.

 

διαφορετικά το περνάς κανονικά ,αρκεί να θυμηθείς για Λ.Δ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειραζω ουτε ΦΠΑ ουτε φορολογικες δηλωσεις ουτε βιβλια οσων αφορα τα εξοδα   ,   ΕΚΤΟΣ και αν εχω δηλωσει εξοδα παραπανω αποσα θα επρεπε...

Σε περιπτωση που ΔΕΝ εχω δηλωσει η' εχω δηλωσει λιγοτερα εξοδα αποσα πραγματικα εχω...δεν βρισκω το λογο να αλλαξω δηλωσεις κλπ.. ουτε καν ΜΥΦ..  διοτι δεν φοροδιεφυγα..  αλλα μαλιστα πληρωσα και παραπανω

 

Συμφωνω τις ΜΥΦ οσων αφορα τα εσοδα..  και παιρνω τηλ  σε οσους εχω αποκλισεις σε εσοδα..

Μην ξεχναμε οτι πολλοι συναδελφοι κατα λαθος ανεβασαν και καποια ΑΛΠ σαν να ηταν τιμολογιο  

 

Παιρνω τηλ και ξεχεζω τα εσωτερικα λογιστηρια που δεν ανεβασαν ακομη ΜΥΦ..  ειναι απλα απαραδεκτοι!

ολοι οι υπολοιποι δεν μπορουμε να κανουμε τη δουλεια μας λογω αυτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ θα ψήφιζα το Δ.

 

Δ). Συμφωνία των αποκλίσεων του 2014 στις Μ.Υ.Φ. (χωρίς να πειράξω βιβλία-Φ.Ε.-Φ.Π.Α.) καταχώρηση στο 2015 στον λογ. 82 ως Έξοδα προηγούμενων χρήσεων και στον 63.98.09 (φ.πα. μη εκπιπτόμενος στην ΦΕ).

Τέλος όλα τα ανωτέρω στην κατάσταση ΚΦΑ. του 2015.

 

 

Υ.Γ.

Έχω την  διαίσθηση ότι για το 2014 δεν θα επιβάλουν πρόστιμο για τις αποκλίσεις των Μ.Υ.Φ. (πιλοτική εφαρμογή) οπότε ''παίζει'' και το Γ,

 

διότι στην ΠΟΛ 1252/20.11.2015 αναφέρει...

Επισημαίνεται ότι πρόστιμο υποβολής ελλιπούς δήλωσης πληροφοριακού χαρακτήρα κατά το άρθρο 54, παρ. 2, περ. α' ΚΦΔ, προβλέπεται μόνον στις φορολογίες Κεφαλαίου

 

ο δαίμων της ταχύτητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι συμβαίνει στην περίπτωση εταιρειών με απλογραφικά που έχουν δήλώσει ζημίες και έχουν πιστωτικά τιμολόγια δαπανών που δεν έχουν καταχωριθεί? Αλλάζει το ύψος της ζημίας άρα το μεταφερόμενο υπόλοιπο δεν θα είναι σωστό. Το σωστότερο είναι να γίνουν διορθώσεις δηλώσεων αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια..  Οπότε προσωπικά θα αφήσω τις αποκλίσεις από τη στιγμή που δεν είναι δικό μου το θέμα και γαία πυρί μειχθήτω . Ας αναλάβουν όλοι τις ευθύνες τους επιτέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΠΑΛΙΑ (ΟΡΙΟ 300,00)  ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ  ΣΤΕΛΝΩ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΘΕΙ ΣΤΟ ΛΟΓΗΣΤΗΡΙΟ

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΤΕΛΙΚΑ ......................ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

Αυτό ακριβώς. Καλές γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε την και μετα θα περασει η ΥΕΔΔΕ απο το μαγαζι (για τυπικο ελεγχο) και θα σου ζητησει αναλυτικα συγκεντρωτικες, αναλυτικα βιβλια και ολα τα αλλα, και της υπογραφες σου σε ολα αυτα, να δουμε τι θα κανεις... μου συνεβη εμενα...

Τι ακριβώς σας συνεβη; Ήρθαν να δουν τις μυφ σας χωρις να χει λήξει ή διορία αποστολής τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...