Προς το περιεχόμενο

ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΓΛΣ ΣΕ ΕΛΠ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ονομα αρχείου: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΕΓΛΣ ΣΕ ΕΛΠ

Το αρχείο ανέβηκε από: STAGAFOT

Το αρχείο καταχωρήθηκε: 17 Δεκ 2015

Κατηγορία αρχείου: Utilities - Excel files



αρχείο Excel μετατροπής- αντιστοίχησης ΕΓΛΣ σε ΕΛΠ 



Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το αρχείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε πολύ! Πολύ ωραία δουλειά. 

Μια ερώτηση μόνο...

Ο λογαριασμός 60.04 Προβλέψεις για παροχές μετά την έξοδο από την υπηρεσία (καθαρό ποσό) του Παραρτήματος Γ του Σχεδίου Λογαριασμών, σε ποιο λογαριασμό του ΕΓΛΣ αντιστοιχεί;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τις ΜΥΦ θα γινόταν κατάργηση και τελικά μιά χαρά ισχύουν,βέβαια παίρνουν παρατάσεις διότι κανείς δεν έχει στείλει,οχι απο αντίδραση , αλλά γιατι δεν βρίσκει ακρη με τις αποκλίσεις.

Θέλω να δώ τους παλιούς μεγαλολιγιστές που με το ζόρι εμαθαν να χρησιμοποιούν 10-20 λογαριασμούς του ΕΓΛΣ πως θα ανταπεξέλθουν, θα πέσει πολύ γέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω   τα  ΕΛΠ   δεν  σε  υποχρεώνουν   να   αλλάξεις  το   ΕΛΣΛ     ΠΧ     ο  73-00  να     τον   αντιστοιχήσεις   με  τον  70-08 αν  κάνω  λάθος   δεκτές   οι   παρατηρήσεις   σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...........

Θέλω να δώ τους παλιούς μεγαλολιγιστές που με το ζόρι εμαθαν να χρησιμοποιούν 10-20 λογαριασμούς του ΕΓΛΣ πως θα ανταπεξέλθουν, θα πέσει πολύ γέλιο.

 

Δε λέω........

οι νέοι έχουν πάντα λιγότερες αγκυλώσεις και προσαρμόζονται πιο εύκολα στις καινοτομίες.

Ιδιαίτερα όσοι δεν έχουν μάθει ποτέ το ΕΓΛΣ θα μπουν κατευθείαν στα νέα δεδομένα και θα τους έρθει πιο εύκολο.

Αλλά και οι "παλιοί μεγαλολογιστές που με το ζόρι εμαθαν να χρησιμοποιούν 10-20 λογαριασμούς του ΕΓΛΣ" θα προσαρμοστούν εύκολα. Πάλι 10-20 λ/σμούς των ΕΛΠ θα μάθουν. 

Οι πραγματικά παλιοί λογιστές που έχουν χωνέψει την αντίληψη του ΕΓΛΣ και δεν έχουν μάθει απλά το σχέδιο λ/σμών, πάλι νομίζω θα τα καταφέρουν γιατί έχουν μάθει να σκέφτονται και ξέρουν τη φιλοσοφία που κρύβεται πίσω από τους κωδικούς..

Το θέμα είναι με τους λογιστές που επαίρονται για την επάρκειά τους και περιφρονούν τους άλλους.

Πως θα ανταπεξέλθουν στις μελλοντικές αλλαγές όταν θα είναι παλιοί και οι επερχόμενοι νέοι θα τους αντιμετωπίζουν ως "παλιούς μεγαλολογιστές που με το ζόρι εμαθαν να χρησιμοποιούν 10-20 λογαριασμούς των ΕΛΠ. " ;;;;;;;;;;

 

Γιατί ακόμη κι αν είναι της άποψης πως πρέπει να "σκοτώνουν τ' άλογα όταν γεράσουν" καλό είναι να θυμούνται  την λαϊκή παροιμία που λέει: "εκεί που είσαι ήμουνα κι εκεί που είμαι θά ΄ρθεις"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω   τα  ΕΛΠ   δεν  σε  υποχρεώνουν   να   αλλάξεις  το   ΕΛΣΛ     ΠΧ     ο  73-00  να     τον   αντιστοιχήσεις   με  τον  70-08 αν  κάνω  λάθος   δεκτές   οι   παρατηρήσεις   σας

 

Απόλυτα σωστό όντως δεν σε υποχρεώνουν να αλλάξεις σχέδιο όμως πρέπει να επεξεργαστείς τα στοιχεία ώστε να καταλήξεις τεκμηριωμένα στις νέες οικονομικές καταστάσεις.

Ειδικά για τους συνάδελφους που δεν θα ακολουθήσουν αναβαλλόμενη φορολογία ή εύλογες αξίες δεν θα έχουν κάποιο πρόβλημα μετάβασης.

 

Τώρα για το θέμα της επάρκειας και περιφρόνησης πιστεύω είναι θέμα ποιότητας ανθρώπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να δώ τους παλιούς μεγαλολιγιστές που με το ζόρι εμαθαν να χρησιμοποιούν 10-20 λογαριασμούς του ΕΓΛΣ πως θα ανταπεξέλθουν, θα πέσει πολύ γέλιο.

Μεγαλολογιστές ..και με το ζόρι 10-20 λογ/μοί.....έεεε δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Μια παρατήρηση στην αντιστοίχηση των λογαριασμών....

 

Τον παλιό 81 μήπως πρέπει να τον αντιστοιχήσουμε με τον λογαριασμό 67 αντί για τον λογαριασμό 64.12 που προτείνετε στο excel ;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τις ΜΥΦ θα γινόταν κατάργηση και τελικά μιά χαρά ισχύουν,βέβαια παίρνουν παρατάσεις διότι κανείς δεν έχει στείλει,οχι απο αντίδραση , αλλά γιατι δεν βρίσκει ακρη με τις αποκλίσεις.

Θέλω να δώ τους παλιούς μεγαλολιγιστές που με το ζόρι εμαθαν να χρησιμοποιούν 10-20 λογαριασμούς του ΕΓΛΣ πως θα ανταπεξέλθουν, θα πέσει πολύ γέλιο.

 

Οι λογαριασμοί που θα χρησιμοποιηθούν (οι κωδικοί τους ) αποτελούν μια λεπτομέρεια της όλης ιστορίας των ΕΛΠ και μάλιστα όχι τη σημαντικότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

Νομίζω πως έχει κάποια λαθάκια η αντιστοίχηση πχ ο κωδικός ΕΛΠ 75*  75.01 εως 75.04  πρέπει να αντιστοιχεί με 81*  81.03  και όχι με τον 71.04* που γράφει μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...