Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΟΤΕ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ


JVA

Ερώτηση

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΕΝΙΚΗ. ΕΧΩ ΜΙΑ ΝΕΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕ ΑΛΛΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ Π.Χ. ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΑΝ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ Η ΒΟΗΘΟΣ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΙ ΣΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΤΡΙΕΤΙΕΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΣΤΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥ? Η ΕΠΕΙΔΗ ΑΦΟΡΑ ΑΛΛΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΜΕΤΡΑΤΑΙ ΠΑΕΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν προσληφθεί τώρα και εργάζονταν μέχρι π.χ τον Ιούνιο του 2015..θα προσμετρηθεί η προυπηρεσία μέχρι τον Ιούνιο.

trieties.PDF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι προσαυξήσεις προϋπηρεσίας καταβάλλονται σε εργαζόμενο με προϋπηρεσία σε οποιονδήποτε εργοδότη και με οποιαδήποτε ειδικότητα, για μεν τους εργατοτεχνίτες μετά τη συμπλήρωση του 18ου έτους της ηλικίας τους, για δε τους υπαλλήλους μετά τη συμπλήρωση του 19ου έτους της ηλικίας τους και ισχύουν για την συμπληρωθείσα υπηρεσία την 14.2.2012.

 

Συνάδελφε ποιο βιβλίο είναι αυτό που παραθέτεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν προσληφθεί τώρα και εργάζονταν μέχρι π.χ τον Ιούνιο του 2015..θα προσμετρηθεί η προυπηρεσία μέχρι τον Ιούνιο.

 

Υπάρχει περίπτωση το βιβλίο αυτό να είναι πριν τον 4093/2012?

Επίσης, ο συντάκτης του κειμένου που έχετε επισυνάψει έχει αστοχήσει στην ημερομηνία (14/02/2012).

 

Κατά την άποψη του δηλαδή, κάποιος που προσλήφθηκε σε έναν εργοδότη την 01/01/2012 (έχοντας άλλα 3 χρόνια προϋπηρεσία κατά το παρελθόν) και παραμένει ακόμη στον ίδιο, έχει διαφορετική αντιμετώπιση (ως προς την προϋπηρεσία) από έναν εργαζόμενο που προσλήφθηκε σε έναν εργοδότη την 01/01/2013 (και είχε άλλα 3 χρόνια προϋπηρεσία κατά τα έτη 2009-2011).

Ο πρώτος δηλαδή θα μείνει για "πάντα" με 1 τριετία ενώ ο δεύτερος θα πάρει και 2η τριετία την 01/01/2016 αν προσληφθεί από νέο εργοδότη.

Δεν με πείθει το σκεπτικό.

 

Στο (επαίσχυντο) κείμενο του νόμου (4093/2012), γράφει:

στ) Έως ότου η ανεργία διαμορφωθεί σε ποσοστό κάτω του 10% αναστέλλεται η προσαύξηση του νομοθετικώς καθορισμένου νόμιμου κατώτατου μισθού και ημερομισθίου για προϋπηρεσία, που συμπληρώνεται μετά την 14.2.2012.

 

Δεν διαχωρίζει τους εργαζόμενους σε υφιστάμενους και μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι το βιβλίο είναι 

Βασίλης Πρασσάς 

Εργατική νομοθεσία και μισθοδοσία

ΠΡΑΚΤΙΚΌ ΓΡΑΦΕΊΟ

Εκδόσεις 2014

 

Έχω και εγώ μια ένσταση στο παραπάνω όπως και σε κάποια άλλα σημεία του βιβλίου...

Ο doctor θα μας διαφωτίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε οποιαδήποτε ειδικότητα, αλλά μέχρι το 2012. Μετά δεν...

βέβαια για τις μέχρι τις 14/2/2012 προυπηρεσίες αυτό ισχύει(η οποιαδήποτε προυπηρεσία δηλ.) με την προυπόθεση ότι ο εργαζόμενος έχει προσκομίσει στον εργοδότη του αποδεικτικά της όποιας προυπηρεσίας του,σωστά?βέβαια δεν ξέρω αν σε μελλοντικό έλεγχο του ΙΚΑ , οι ελεγκτές έχουν το δικαίωμα να"αδιαφορήσουν" για το γεγονός αυτό και υπολογίσουν τριετίες τουλάχιστον από την 1/1/2002(έναρξη ΑΠΔ) χτυπώντας απλά τον ΑΜΑ του κάθε εργαζομένου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο ίδιος ο νόμος γράφει:
 

 

δ) Οι ως άνω προσαυξήσεις προϋπηρεσίας καταβάλλονται σε εργαζόμενο με προϋπηρεσία σε οποιονδήποτε εργοδότη και με οποιαδήποτε ειδικότητα, για μεν τους εργατοτεχνίτες μετά τη συμπλήρωση του 18ου έτους της ηλικίας τους, για δε τους υπαλλήλους μετά τη συμπλήρωση του 19ου έτους της ηλικίας τους και ισχύουν για την συμπληρωθείσα υπηρεσία την 14.2.2012.

ε) Πέραν της μηνιαίας τακτικής προσαύξησης λόγω προϋπηρεσίας καμία άλλη προσαύξηση δεν περιλαμβάνεται στο νομοθετικώς καθορισμένο κατώτατο μισθό και ημερομίσθιο.

στ) Έως ότου η ανεργία διαμορφωθεί σε ποσοστό κάτω του 10% αναστέλλεται η προσαύξηση του νομοθετικώς καθορισμένου νόμιμου κατώτατου μισθού και ημερομισθίου για προϋπηρεσία, που συμπληρώνεται μετά την 14.2.2012

 

 

 

νομίζω είναι ξεκάθαρος ως προς τις άθλιες προβλέψεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο ίδιος ο νόμος γράφει:

 

 

νομίζω είναι ξεκάθαρος ως προς τις άθλιες προβλέψεις του.

Δηλαδή σε πρόσληψη που γίνεται μετά τις 14/2/2012 δεν υπολογίζεται προυπηρεσία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή σε πρόσληψη που γίνεται μετά τις 14/2/2012 δεν υπολογίζεται προυπηρεσία?

 

στ) Έως ότου η ανεργία διαμορφωθεί σε ποσοστό κάτω του 10% αναστέλλεται η προσαύξηση του νομοθετικώς καθορισμένου νόμιμου κατώτατου μισθού και ημερομισθίου για προϋπηρεσία, που συμπληρώνεται μετά την 14.2.2012

 

 

Απλά αν κάποιος είχε προϋπηρεσία έστω 2 τριετίες την 14/02/2012 και συνέχισε να εργάζεται ως σήμερα δεν πήρε άλλη προσαύξηση στο μισθό του λόγω ωρίμανσης.

Αντίστοιχα αν σήμερα αλλάξει εργασία ο νέος εργοδότης μπορεί να υπολογίσει το μισθό του υπολογίζοντας την προϋπηρεσία των 2 τριετιών που είχε την 14/02/2012 ενώ με την απλή λογική έχει ήδη κλείσει και 3η τριετία.

 

Προσωπικά δεν το εφαρμόζω (έτσι δεν φοβάμαι μην κάνω λάθος ερμηνεία) και συμβουλεύω πάντα τις επιχειρήσεις να μην είναι τόσο μίζερες αν θέλουν να προοδεύσουν.

Μιλάμε για 58,61€ διαφορά. δηλαδή (επί της ουσίας) ~22 ευρώ διαφορά στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή σε πρόσληψη που γίνεται μετά τις 14/2/2012 δεν υπολογίζεται προυπηρεσία?

 

Δυστυχώς οι νέοι, οι πιτσιρικάδες που μπήκαν στην αγορά εργασίας από το 2011 και μετά, δεν "φορτώνουν" προϋπηρεσία.

Το κακό είναι ότι δεν ιδρώνει το αυτί τους (δυστυχώς)... 

Για τους νέους μιλάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι φοβερά καλά στημένο το "κόλπο"...

Νεοεισερχόμενος στην αγορά εργασίας που του Αγίου Βαλεντίνου του '12 (την ημέρα εκείνη μπορεί να μοίραζε λουλούδια, αλλά δεν ήξερε τι τον περιμένει... ) δεν είχε προϋπηρεσία, θα πάρει (λέμε και καμιά μαλακία@) αύξηση την ημέρα μνήμης ενός άλλου "αγίου", δηλαδή το έτος 3965 όχι μ.Χ. αλλά μετά τη δευτέρα παρουσία Του... Σε ηλικία, τεσσάρων Χαϊλάντερ...

Τότε δηλαδή, που προβλέπεται να έχει πέσει η ανεργία στην Ελλάδα, κάτω του 10%.

Το δε ποσό της τυχούσας σύνταξης που (αν) μπορεί να πάρει κάποια στιγμή (συνεχίζουμε τις μαλακίες@) θα υπολογίζεται με ποσοστό αναπλήρωσης 65% του μέσου όρου του μισθού της τελευταίας 55ετίας του εργασιακού του βίου, δηλαδή αν, λέμε αν την πάρει, θα αντιστοιχεί σε 235 ολόκληρα ευρώ το έτος 12694 μ.Χ. ή (γιατί μπορεί να έχω κάνει και κανένα λάθος στους υπολογισμούς μου) + - 100 χρόνια...

 

#$^#$^#$!@$^%^&$@%$@%@%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι φοβερά καλά στημένο το "κόλπο"...

Νεοεισερχόμενος στην αγορά εργασίας που του Αγίου Βαλεντίνου του '12 (την ημέρα εκείνη μπορεί να μοίραζε λουλούδια, αλλά δεν ήξερε τι τον περιμένει... ) δεν είχε προϋπηρεσία, θα πάρει (λέμε και καμιά μαλακία@) αύξηση την ημέρα μνήμης ενός άλλου "αγίου", δηλαδή το έτος 3965 όχι μ.Χ. αλλά μετά τη δευτέρα παρουσία Του... Σε ηλικία, τεσσάρων Χαϊλάντερ...

Τότε δηλαδή, που προβλέπεται να έχει πέσει η ανεργία στην Ελλάδα, κάτω του 10%.

Το δε ποσό της τυχούσας σύνταξης που (αν) μπορεί να πάρει κάποια στιγμή (συνεχίζουμε τις μαλακίες@) θα υπολογίζεται με ποσοστό αναπλήρωσης 65% του μέσου όρου του μισθού της τελευταίας 55ετίας του εργασιακού του βίου, δηλαδή αν, λέμε αν την πάρει, θα αντιστοιχεί σε 235 ολόκληρα ευρώ το έτος 12694 μ.Χ. ή (γιατί μπορεί να έχω κάνει και κανένα λάθος στους υπολογισμούς μου) + - 100 χρόνια...

 

#$^#$^#$!@$^%^&$@%$@%@%

ΧΑΧΑΧΑ άψογος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι φοβερά καλά στημένο το "κόλπο"...

Νεοεισερχόμενος στην αγορά εργασίας που του Αγίου Βαλεντίνου του '12 (την ημέρα εκείνη μπορεί να μοίραζε λουλούδια, αλλά δεν ήξερε τι τον περιμένει... ) δεν είχε προϋπηρεσία, θα πάρει (λέμε και καμιά μαλακία@) αύξηση την ημέρα μνήμης ενός άλλου "αγίου", δηλαδή το έτος 3965 όχι μ.Χ. αλλά μετά τη δευτέρα παρουσία Του... Σε ηλικία, τεσσάρων Χαϊλάντερ...

Τότε δηλαδή, που προβλέπεται να έχει πέσει η ανεργία στην Ελλάδα, κάτω του 10%.

Το δε ποσό της τυχούσας σύνταξης που (αν) μπορεί να πάρει κάποια στιγμή (συνεχίζουμε τις μαλακίες@) θα υπολογίζεται με ποσοστό αναπλήρωσης 65% του μέσου όρου του μισθού της τελευταίας 55ετίας του εργασιακού του βίου, δηλαδή αν, λέμε αν την πάρει, θα αντιστοιχεί σε 235 ολόκληρα ευρώ το έτος 12694 μ.Χ. ή (γιατί μπορεί να έχω κάνει και κανένα λάθος στους υπολογισμούς μου) + - 100 χρόνια...

 

#$^#$^#$!@$^%^&$@%$@%@%

 

Πηγες μου αναφερουν οτι το ετος 12694 η εισφορα υπερ εοπυυ απο 6% θα παει στο 122% οποτε θεωρω πιο εφικτο το -235 ευρω (ολοκληρα) :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν , KABONTOROS said:

Η προϋπηρεσία που έχει κάποιος ,σαν ελεύθερος επαγγελματίας,μετράει?σε πρόσληψη με ΕΓΣΣΕ?

Δείτε εδώ στην κωδικοποιημένη (μέχρι και 2005) ΕΓΣΣΕ: http://www.kepea.gr/Uploads/FilesUP/egssekodikopoisi.pdf  γράφει για προϋπηρεσία σε εργοδότη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, KABONTOROS said:

Η προϋπηρεσία που έχει κάποιος ,σαν ελεύθερος επαγγελματίας,μετράει?σε πρόσληψη με ΕΓΣΣΕ?

Γιάννη, δες αν θέλεις και αυτό από το ΔΕΝ 1462/2005.

Καλημέρα, καλή δύναμη.

Υ.Γ.

(δεν ξέρω αν ο σύνδεσμος από το Dropbox θα δουλέψει αλλιώς, θα επανέλθω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

είναι λίγο σύνθετο το θέμα της προυπηρεσίας μετά και το πάγωμα των τριετιών από το 2012 και εφεξής..πχ όσοι αμείβονται με την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. η προυπηρεσία τους μετράει μόνο για τον ίδιο κλάδο...δηλ. αν προσληφθεί καποιος ώς υπάλληλος γραφείου και είχε εργαστεί 15 χρονια ώς σερβιτόρος, δε μπαίνει καθόλου προυπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν συμφωνώ κ.Κούρτη.

Βάσει του Νόμου  4093/2012 ,  οι ως άνω προσαυξήσεις  λόγω προϋπηρεσίας καταβάλλονται σε εργαζόμενο με προϋπηρεσία σε οποιονδήποτε εργοδότη και με οποιαδήποτε ειδικότητα, για μεν τους εργατοτεχνίτες μετά τη συμπλήρωση του 18ου έτους της ηλικίας τους, για δε τους υπαλλήλους μετά τη συμπλήρωση του 19ου έτους της ηλικίας τους και ισχύουν για την συμπληρωθείσα υπηρεσία την 14.2.2012. (Υποπ. ΙΑ11 νόμου 4093/2012).

Παραθέτω και το σχετικό άρθρο του taxheaven: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/15303


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, dynamoking said:

Δεν συμφωνώ κ.Κούρτη.

Βάσει του Νόμου  4093/2012 ,  οι ως άνω προσαυξήσεις  λόγω προϋπηρεσίας καταβάλλονται σε εργαζόμενο με προϋπηρεσία σε οποιονδήποτε εργοδότη και με οποιαδήποτε ειδικότητα, για μεν τους εργατοτεχνίτες μετά τη συμπλήρωση του 18ου έτους της ηλικίας τους, για δε τους υπαλλήλους μετά τη συμπλήρωση του 19ου έτους της ηλικίας τους και ισχύουν για την συμπληρωθείσα υπηρεσία την 14.2.2012. (Υποπ. ΙΑ11 νόμου 4093/2012).

Παραθέτω και το σχετικό άρθρο του taxheaven: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/15303


 

εγώ αναφέρθηκα στην Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. πχ. Εσείς σωστά μεν παραθέσατε τον 4093/2012 αλλά αυτός αφορά αυτούς που αμείβονται με το κατώτατο νόμιμο ημερομίσθιο στους οποίους προσμετράται η προυπηρεσία ανεξαρτήτου ειδικότητας μέχρι τις 14/2/2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, v.kourtis said:

 

 

πριν μία ώρα, v.kourtis said:

εγώ αναφέρθηκα στην Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. πχ. Εσείς σωστά μεν παραθέσατε τον 4093/2012 αλλά αυτός αφορά αυτούς που αμείβονται με το κατώτατο νόμιμο ημερομίσθιο στους οποίους προσμετράται η προυπηρεσία ανεξαρτήτου ειδικότητας μέχρι τις 14/2/2012

Συνάδελφε αν μπορείς εξήγησε το αυτό που γράφεις γιατί νομίζω ότι θα μπερδευτεί ο κόσμος που διαβάζει το θέμα , ο 4093 δεν αφορά και δεν συμπεριλαμβάνει την ΕΓΣΣΕ, από που το συνάγεις αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, tamak said:

 

Συνάδελφε αν μπορείς εξήγησε το αυτό που γράφεις γιατί νομίζω ότι θα μπερδευτεί ο κόσμος που διαβάζει το θέμα , ο 4093 δεν αφορά και δεν συμπεριλαμβάνει την ΕΓΣΣΕ, από που το συνάγεις αυτό;

αυτό ακριβώς είπα και εγώ. Ο 4093 προφανώς και δε συμπεριλαμβάνει την ΕΓΣΣΕ. Ο διαχωρισμός που έκανα έγκειται στο θέμα της ειδικότητας διότι παίζει ρόλο στο αν θα προσμετρηθεί ή όχι η προυπηρεσία κάποιου.  Δηλαδή αν αμείβεται βάσει της ΕΓΣΣΕ ο νόμος γράφει ότι για να προσμετρήσει η προυπηρεσία(μέχρι τις 14.2.2012 ή και αν θέλει ο εργοδότης μέχρι και όποτε) θα πρέπει η απασχόλησή του να είναι ανάλογη με την σημερινή του ειδικότητα πχ υπάλληλος γραφείου με προυπηρεσία 8 ετών (2004-2012) αναλαμβάνει εργασία ώς υπάλληλος γραφείου σε μία εταιρεία.Αυτή η προυπηρεσία θα προσμετρηθεί. Σε αντίθετη περίπτωση όμως(δηλ. αν τα έτη 2004-2012 εργαζόταν ο εν λόγω σαν ψήστης σε σουβλατζίδικο ή σαν οτιδήποτε άλλο εκτός από υπάλληλος γραφείου) δεν θα προσμετρηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...