Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
adel

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΜΙΚΡΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΦΠΑ

Question

Σχετικά με το θέμα των επιχειρήσεων με τζίρο έως 10.000 από το ΦΠΑ τι ισχύει και πότε και με ποιόν τρόπο μπορώ να δηλώσω απαλλαγή από το 1/1/2016 ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
20 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε επενδυτικά αγαθά. Πάγια δεν έχει αγοράσει εδώ και πολλά χρόνια. Ό,τι έχει από πάγια είναι τα γραφεία και οι ντουλάπες.

επενδυτικά αγαθά είναι τα πάγια . Αν έχει πάγια που δεν έχει παρέλθει ο χρόνος διακανονισμού,5ετία, θα πρέπει να τα κάνει απογραφή και με ειδικό έντυπο να δώσει τον ΦΠΑ των ετών που απομένουν στην ΔΟΥ. Στην πολ τα αναφέρει αναλυτικά. Για τον χρόνο διακανονισμού μπορείτε να δείτε το άρθρο 33 του Ν.2859/2000

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

1.Tα επενδυτικά είναι και πάγια, τα πάγια δεν είναι πάντα επενδυτικά( μόνο όταν λόγω επιδότησης αγοράς, αππαλλαγής φορου κλπ. χαρακτηρίζονται έτσι. ) Έτσι δεν είναι;

2. Πραγματι θα ήταν πολύ καλό για όλους τους ''μικρούς'' η απαλλαγή απο φπα στις 25000.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
10 λεπτά πριν , KYPIAKOS said:

1.Tα επενδυτικά είναι και πάγια, τα πάγια δεν είναι πάντα επενδυτικά( μόνο όταν λόγω επιδότησης αγοράς, αππαλλαγής φορου κλπ. χαρακτηρίζονται έτσι. ) Έτσι δεν είναι;

2. Πραγματι θα ήταν πολύ καλό για όλους τους ''μικρούς'' η απαλλαγή απο φπα στις 25000.

Στο άρθρο 33 παρ.4 του 2859 αναφέρει αναλυτικά τι είναι τα επενδυτικά αγαθά για τον νόμο του ΦΠΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, jordan85 said:

επενδυτικά αγαθά είναι τα πάγια . Αν έχει πάγια που δεν έχει παρέλθει ο χρόνος διακανονισμού,5ετία, θα πρέπει να τα κάνει απογραφή και με ειδικό έντυπο να δώσει τον ΦΠΑ των ετών που απομένουν στην ΔΟΥ. Στην πολ τα αναφέρει αναλυτικά. Για τον χρόνο διακανονισμού μπορείτε να δείτε το άρθρο 33 του Ν.2859/2000

Αυτός δεν έχει αγοράσει πάγιο τα τελευταία 10 χρόνια, οπότε δεν κάνει καθόλου δήλωση μετάταξης αποθεμάτων, σωστά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
21 λεπτά πριν , HURRICANE33 said:

Αυτός δεν έχει αγοράσει πάγιο τα τελευταία 10 χρόνια, οπότε δεν κάνει καθόλου δήλωση μετάταξης αποθεμάτων, σωστά?

Προφανώς 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 28/12/2015 at 7:14 ΜΜ, v.kourtis said:

άρα κάποιος που έχει υπαχθεί για το 2015 στο απαλλασσόμενο καθεστώς δεν υποχρεούται -εφόσον βεβαια δεν έχει ξεπεράσει και για το 2015 τον προβλεπόμενο τζίρο των 10000 ευρώ-να υποβάλλει εκ νέου αίτημα για παραμονή του για έναν επιπλέον χρόνο στο ίδιο καθεστώς,σωστά?

Όπως έχουν απαντήσει ήδη οι συνάδελφοι πιο πάνω, όντως απαλλασσότανε, χωρίς να χρειάζεται κάποια ενέργεια στη ΔΟΥ, και το έτος 2016.

Αν όμως και το 2016 έχει έσοδα μικρότερα των 10.000 € θα χρειαστεί εκ νέου δήλωση στο Μητρώο της ΔΟΥ, προκειμένου να απαλλαγεί και το 2017;

Η δική μου άποψη είναι ότι συνεχίζει να παραμένει στο καθεστώς των απαλλασσόμενων (μικρών) επιχειρήσεων χωρίς να απαιτείται δήλωση στο Μητρώο και για όσο διάστημα πληροί τις προϋποθέσεις του νόμου και εξακολουθεί να ισχύει και ο νόμος.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
πριν μία ώρα, geka said:

Όπως έχουν απαντήσει ήδη οι συνάδελφοι πιο πάνω, όντως απαλλασσότανε, χωρίς να χρειάζεται κάποια ενέργεια στη ΔΟΥ, και το έτος 2016.

Αν όμως και το 2016 έχει έσοδα μικρότερα των 10.000 € θα χρειαστεί εκ νέου δήλωση στο Μητρώο της ΔΟΥ, προκειμένου να απαλλαγεί και το 2017;

Η δική μου άποψη είναι ότι συνεχίζει να παραμένει στο καθεστώς των απαλλασσόμενων (μικρών) επιχειρήσεων χωρίς να απαιτείται δήλωση στο Μητρώο και για όσο διάστημα πληροί τις προϋποθέσεις του νόμου και εξακολουθεί να ισχύει και ο νόμος.

 

Ναί ακριβώς έτσι είναι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
10 ώρες πριν, v.kourtis said:

Ναί ακριβώς έτσι είναι.

Καλή σου μέρα.

Καλές Γιορτές νάχουμε.

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Δικηγόρος έχει μπει στο καθεστώς απαλλαγής ΦΠΑ από την 1/1/2017. Το γραμμάτιο του Δικηγορικού Συλλόγου αναγράφει ποσό αναφοράς 85,00 συν ΦΠΑ 20,40. Το ΤΠΥ που θα εκδώσει θα αναγράφει 85,00 ευρώ ή 105,40? Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
7 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Δικηγόρος έχει μπει στο καθεστώς απαλλαγής ΦΠΑ από την 1/1/2017. Το γραμμάτιο του Δικηγορικού Συλλόγου αναγράφει ποσό αναφοράς 85,00 συν ΦΠΑ 20,40. Το ΤΠΥ που θα εκδώσει θα αναγράφει 85,00 ευρώ ή 105,40? Ευχαριστώ πολύ.

Δεν ενημέρωσε τον σύλλογο ότι πήρε απαλλαγή? Γνώμη μου είναι να διορθωθεί το γραμμάτιο

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 ώρες πριν, koskir1 said:

Δεν ενημέρωσε τον σύλλογο ότι πήρε απαλλαγή? Γνώμη μου είναι να διορθωθεί το γραμμάτιο

Δεν το ήξερα αυτό. Έχει εκδόσει αρκετά ήδη. Μπορεί τώρα να το δηλώσει? Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
4 ώρες πριν, koskir1 said:

Δεν ενημέρωσε τον σύλλογο ότι πήρε απαλλαγή? Γνώμη μου είναι να διορθωθεί το γραμμάτιο

Αυτό δεν τον καλύπτει?

"γ. Η αναγραφή ΦΠΑ επί των γραμματίων προείσπραξης που εκδίδονται από δικηγόρους που έχουν ενταχθεί στο καθεστώς των απαλλασσομένων δεν καθιστά τα εν λόγω πρόσωπα υπόχρεα στο φόρο αυτό, εφόσον στα φορολογικά παραστατικά που εκδίδουν για τη σχετική αμοιβή τους δεν χρεώνουν και δεν εισπράττουν ΦΠΑ σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39."

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
12 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Αυτό δεν τον καλύπτει?

"γ. Η αναγραφή ΦΠΑ επί των γραμματίων προείσπραξης που εκδίδονται από δικηγόρους που έχουν ενταχθεί στο καθεστώς των απαλλασσομένων δεν καθιστά τα εν λόγω πρόσωπα υπόχρεα στο φόρο αυτό, εφόσον στα φορολογικά παραστατικά που εκδίδουν για τη σχετική αμοιβή τους δεν χρεώνουν και δεν εισπράττουν ΦΠΑ σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39."

'Οσον αφορά το σκέλος του τιμολογίου δεν έχετε πρόβλημα, φυσικά ΑΠΥ και ΤΠΥ φαντάζομαι τα εκδίδει χωρίς φπα μετά την απαλλαγή, δεν λαμβάνεις υπόψιν σου τον υπολογισμό του ΦΠΑ στο γραμμάτιο που κάνει ο ΔΣ. Απλά στον δικό μας τοπικό ΔΣ έπρεπε να γίνει και μια γνωστοποίηση (ζητούσαν φωτοτυπία της απαλλαγής από το μητρώο) για να μην υπολογίζουν ΦΠΑ γιατί τους το παρακρατούσαν μαζί με το γραμμάτιο. Ίσως στον δικό σας να μην χρειάζεται αυτή η διαδικασία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, koskir1 said:

'Οσον αφορά το σκέλος του τιμολογίου δεν έχετε πρόβλημα, φυσικά ΑΠΥ και ΤΠΥ φαντάζομαι τα εκδίδει χωρίς φπα μετά την απαλλαγή, δεν λαμβάνεις υπόψιν σου τον υπολογισμό του ΦΠΑ στο γραμμάτιο που κάνει ο ΔΣ. Απλά στον δικό μας τοπικό ΔΣ έπρεπε να γίνει και μια γνωστοποίηση (ζητούσαν φωτοτυπία της απαλλαγής από το μητρώο) για να μην υπολογίζουν ΦΠΑ γιατί τους το παρακρατούσαν μαζί με το γραμμάτιο. Ίσως στον δικό σας να μην χρειάζεται αυτή η διαδικασία.

Οκ, κατάλαβα. Σας ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Δικηγόρος μετά από 2 έτη με απαλλαγή ΦΠΑ το 2018 ξεπέρασε το όριο των 10000,00. Τώρα, πρέπει να υποβάλλει Μ2 έως τις 31/1/19, ότι επιστρέφει στο κανονικό καθεστώς ή δεν κάνει τίποτα? Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
7 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα. Δικηγόρος μετά από 2 έτη με απαλλαγή ΦΠΑ το 2018 ξεπέρασε το όριο των 10000,00. Τώρα, πρέπει να υποβάλλει Μ2 έως τις 31/1/19, ότι επιστρέφει στο κανονικό καθεστώς ή δεν κάνει τίποτα? Ευχαριστώ πολύ.

μεταβολή στην εφορια από 01/01/2019 στο φ.π.α εως 31/01/2019  αφού το 2018 ξεπέρασε τα 10.000 ευρω .

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/29495

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επιχείρηση που έχει ενταχθεί στην απαλλαγή ΦΠΑ πρέπει να ξαναυποβαλει την επόμενη χρονιά (εννοείται πως δεν έχει υπερβεί τα όρια) ή συνεχίζει ως έχει χωρίς νέα αίτηση? 

Ευχαριστώ. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, monty είπε

Επιχείρηση που έχει ενταχθεί στην απαλλαγή ΦΠΑ πρέπει να ξαναυποβαλει την επόμενη χρονιά (εννοείται πως δεν έχει υπερβεί τα όρια) ή συνεχίζει ως έχει χωρίς νέα αίτηση? 

Ευχαριστώ. 

δεν χρειάζεται 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/29495

άπλα προσοχή

NOMOΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 2859 Κύρωση Κώδικα Φόρου Προστιθέμενης Αξίας

  • Αρθρο 39.

    1. Δύνανται να απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης και καταβολής του φόρου υποκείμενοι, οι οποίοι, κατά το προηγούμενο φορολογικό έτος, πραγματοποίησαν παραδόσεις αγαθών και παροχές υπηρεσιών κατά την έννοια του άρθρου 2, χωρίς το φόρο προστιθέμενης αξίας, αξίας μέχρι δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ.
    Δεν λαμβάνονται υπόψη για τον προσδιορισμό της αξίας αυτής οι μεταβιβάσεις ενσώματων ή άυλων αγαθών επένδυσης, καθώς και οι απαλλασσόμενες πράξεις χωρίς δικαίωμα έκπτωσης. Επίσης, δύνανται να απαλλάσσονται από την υποχρέωση υποβολής δήλωσης και καταβολής του φόρου υποκείμενοι κατά το χρόνο έναρξης των εργασιών τους.

    2. Οι διατάξεις της παραγράφου 1 δεν έχουν εφαρμογή:
    α) στους αγρότες του ειδικού καθεστώτος,
    β) στους υποκείμενους στο φόρο που δεν είναι εγκαταστημένοι στο εσωτερικό της χώρας,
    γ) στην παράδοση καινούργιου μεταφορικού μέσου, σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του άρθρου 28.

    3. Οι υποκείμενοι που δεν υπερβαίνουν το όριο του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 1 και επιθυμούν να ενταχθούν στο απαλλασσόμενο καθεστώς, υποβάλλουν δήλωση μεταβολών εντός τριάντα (30) ημερών από την έναρξη του φορολογικού έτους με ημερομηνία μεταβολής την έναρξη του φορολογικού έτους.
    Οι ανωτέρω προθεσμίες για την ένταξη στο απαλλασσόμενο καθεστώς είναι ανατρεπτικές.

    4. Αν ο υποκείμενος στο φόρο ασκεί τη δραστηριότητά του για χρονικό διάστημα μικρότερο του έτους, προκειμένου να κριθεί αν μπορεί να απαλλαγεί κατά το επόμενο φορολογικό έτος, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παράγραφο 1, γίνεται αναγωγή της αξίας των παραδόσεων αγαθών ή των παροχών υπηρεσιών που πραγματοποιεί κατά το ανωτέρω χρονικό διάστημα, σε ετήσια βάση.

    5. Σε περίπτωση υπέρβασης του ορίου του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 1, ο υποκείμενος στο φόρο εφαρμόζει υποχρεωτικά το κανονικό καθεστώς για τις παραδόσεις αγαθών και παροχές υπηρεσιών που ακολουθούν, αρχής γενομένης από την πράξη παράδοσης αγαθών ή παροχής υπηρεσιών με την οποία πραγματοποιείται η υπέρβαση του ορίου αυτού και για το σύνολο της αξίας της πράξης αυτής, ανεξάρτητα από το χρόνο υποβολής της δήλωσης μεταβολών.

    6. Οι υποκείμενοι που απαλλάσσονται μπορούν να μεταταχθούν στο κανονικό καθεστώς απόδοσης του φόρου εντός τριάντα (30) ημερών από την έναρξη του επόμενου φορολογικού έτους.
    Η ανωτέρω προθεσμία για την ένταξη στο κανονικό καθεστώς είναι ανατρεπτική.

    7. Αν υποκείμενος μετατάσσεται, υποχρεωτικά ή προαιρετικά, από το ένα καθεστώς στο άλλο, τα αποθέματα των εμπορεύσιμων αγαθών, τα οποία υπάρχουν κατά την τελευταία ημέρα πριν τη μετάταξη, απογράφονται υποχρεωτικά ανά ισχύοντα συντελεστή φόρου, αποτιμώνται, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις και υπάρχει υποχρέωση απόδοσης του φόρου που έχει εκπεσθεί για τα αποθέματα, όταν ο υποκείμενος μετατάσσεται από το κανονικό καθεστώς στο απαλλασσόμενο και δικαίωμα έκπτωσης, αντίστοιχα, όταν μετατάσσεται από το απαλλασσόμενο στο κανονικό καθεστώς.

    8. Σε κάθε περίπτωση μετάταξης, ο υποκείμενος υποχρεούται να συντάσσει απογραφή των αγαθών επένδυσης, για τα οποία δεν έχει παρέλθει ο χρόνος διακανονισμού, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 33.
    Τα εν λόγω αγαθά αποτιμώνται στην αξία κτήσης αυτών, η οποία προσαυξάνεται με τις δαπάνες βελτίωσης και επέκτασης, εκτός από τις δαπάνες επισκευής και συντήρησης. Οι μετατασσόμενοι υποκείμενοι, για τον εναπομένοντα χρόνο του διακανονισμού, έχουν δικαίωμα έκπτωσης του φόρου ή, κατά περίπτωση, υποχρέωση διακανονισμού και καταβολής του φόρου, ανάλογα με το εάν πρόκειται για μετάταξη από το απαλλασσόμενο στο κανονικό καθεστώς ή αντίστροφα.

    9. Για τα απογραφόμενα αγαθά, που προβλέπουν οι διατάξεις των προηγούμενων παραγράφων 7 και 8, υποβάλλεται, μέσα σε δύο (2) μήνες από τη μετάταξη, δήλωση που περιλαμβάνει την αξία των αποθεμάτων κατά συντελεστή φόρου και το φόρο που αναλογεί.
    Για τους υποκείμενους που μετατάσσονται στο κανονικό καθεστώς ο φόρος αυτός εκπίπτεται με την προβλεπόμενη από το άρθρο 38 δήλωση ΦΠΑ της φορολογικής περιόδου κατά την οποία υποβάλλεται η δήλωση αποθεμάτων. Για τους υποκείμενους που μετατάσσονται στο απαλλασσόμενο καθεστώς, η δήλωση για την απόδοση του φόρου υποβάλλεται εντός ενός μήνα από την υποβολή της δήλωσης του πρώτου εδαφίου.

    10. Οι υποκείμενοι της παραγράφου 1, στις περιπτώσεις που σύμφωνα με τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας έχουν υποχρέωση έκδοσης φορολογικών στοιχείων, αναγράφουν σε αυτά την ένδειξη "χωρίς φόρο προστιθέμενης αξίας-απαλλαγή μικρών επιχειρήσεων" και δεν δικαιούνται να εκπέσουν το φόρο των εισροών τους.

    11. Με κοινή απόφαση του Υπουργού Οικονομικών και του Διοικητή της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων ρυθμίζεται κάθε αναγκαίο θέμα για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος άρθρου.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

5-6.000 μέσα στο 2018...άρα συνεχίζει και το 2019.......αν το Φεβρουάριο πάρει μια δουλειά που περιμένει 11.000....τι θα πρέπει να κάνει?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
37 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

5-6.000 μέσα στο 2018...άρα συνεχίζει και το 2019.......αν το Φεβρουάριο πάρει μια δουλειά που περιμένει 11.000....τι θα πρέπει να κάνει?

οτι λεει παραπανω το αρθρο και οτι οριζει  ο νομος γι αυτο λεμε το 2019 προσοχη πλεον σε αυτες τις περιπτωσεις .

5. Σε περίπτωση υπέρβασης του ορίου του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 1, ο υποκείμενος στο φόρο εφαρμόζει υποχρεωτικά το κανονικό καθεστώς για τις παραδόσεις αγαθών και παροχές υπηρεσιών που ακολουθούν, αρχής γενομένης από την πράξη παράδοσης αγαθών ή παροχής υπηρεσιών με την οποία πραγματοποιείται η υπέρβαση του ορίου αυτού και για το σύνολο της αξίας της πράξης αυτής, ανεξάρτητα από το χρόνο υποβολής της δήλωσης μεταβολών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 15/1/2019 στις 7:12 ΜΜ, 125883623 είπε

οτι λεει παραπανω το αρθρο και οτι οριζει  ο νομος γι αυτο λεμε το 2019 προσοχη πλεον σε αυτες τις περιπτωσεις .

5. Σε περίπτωση υπέρβασης του ορίου του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 1, ο υποκείμενος στο φόρο εφαρμόζει υποχρεωτικά το κανονικό καθεστώς για τις παραδόσεις αγαθών και παροχές υπηρεσιών που ακολουθούν, αρχής γενομένης από την πράξη παράδοσης αγαθών ή παροχής υπηρεσιών με την οποία πραγματοποιείται η υπέρβαση του ορίου αυτού και για το σύνολο της αξίας της πράξης αυτής, ανεξάρτητα από το χρόνο υποβολής της δήλωσης μεταβολών.

αυτο δεν το πολυκαταλαβα....

εστω οτι εως 30/11/18 ειναι κατω απο τις 10.000 και τον 12/18 υπερβαινει το οριο των 10.000

τι υποχρεωση εχω περαν της μεταβολης απο 1/1/19 στο κανονικο καθεστως;;;

πρεπει να χρεωσω φπα τον 12/18 λογω υπερβασης του οριου;ετσι οπως το λεει μπερδευτηκα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ειδικα σε αυτους που φερνουν τα παραστατικα οποτε το θυμηθουν τι γινεται αν υπερβουν το οριο και δεν γινει αλλαγη εγκαιρα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...