Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΜΙΚΡΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΦΠΑ


adel

Ερώτηση

Σχετικά με το θέμα των επιχειρήσεων με τζίρο έως 10.000 από το ΦΠΑ τι ισχύει και πότε και με ποιόν τρόπο μπορώ να δηλώσω απαλλαγή από το 1/1/2016 ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
53 λεπτά πριν, DENNY είπε

ειδικα σε αυτους που φερνουν τα παραστατικα οποτε το θυμηθουν τι γινεται αν υπερβουν το οριο και δεν γινει αλλαγη εγκαιρα;

Καλήμερα και καλη βδομάδα .αυτό που έχω καταλάβει .ειναι ότι αν μετά από 01/01/2019 κάποιος που ειναι στο αρθρο 39 ξεπεράσει το πόσο των 10.000 ευρω γι αυτό το πόσο πρέπει να επιβαρυνθεί με φπα ανεξάρτητα πότε θα κάνει την μεταβολή στην εφορια .δλδ είσαι  στο 39 έχεις μεχρι τώρα 9.000 και κόβεις 2.000 ευρω για τα 1000 έχει σιγουρα φ.π.α (εδώ έμενα ειναι το θέμα για τα πρώτα 1.000 έχει; προσωπικη αποψη αν το κόψει σε ένα τιμ και δεν το σπάσει σε δυο έχει φ.π.α γιατί αναφέρει αν έχει πρόβλεψη  οτι θα ξεπεράσει τα 10.000 πριν η κατά πρέπει να κάνει την μεταβολή στο μητρώο .αν το τιμ ειναι πχ 10/04/2019 έχει 30 μέρες για την μεταβολή  09/05/2019 μετά θα κόβει με φ.π.α όλα τα άλλα παραστατικά ,αν τώρα εχει περάσει το τρίμηνο η τα φερει του χρόνου για την δήλωση  πχ μας τα φέρνει κάθε τρίμηνο τα χαρτιά τότε εμείς θα κανουμε την μεταβολή στην εφορια και θα του χρεώσουμε φ.πα και ας μην το έχει εισπράξει και μετά να δούμε πως θα συμφωνούμε μυφ βιβλία (ξέρεις πως ) κτλ άλλα το φ.π.α θα το αποδώσει . με λίγα λογία οποίος δεν ειναι συνεπείς και καθυστερεί  να ενημερώσει τον λογιστή του η ο λογιστής δεν ειναι συνεπής στην συλλογή χαρτιών υπάρχει πέναλτι 100 στο μητρώο και το φ.π.α των τιμολογίων  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eτσι οπως μου τα λες ( που με βολευει δε μπορω να πω) αυτο ισχυει για το 2019...

Για το 2018 τι κανω όταν υπερεβει το οριο πχ τον νοεμβριο;;

Κανω μεταβολη εως 31/1/2019;;;

Χρεωων φπα στα τιμολογια απο 1/11/18-31/12/2018 ;;( δεν εχει χρεωθει φπα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφου διαβασα,ξαναδιαβασα, αγχωθηκα πως μπορει να μου ξεφυγε κατι τετοιο;;; καταλαβα οτι ισχυει απο 1/18/19!

ΟΥΦΦΦΦΦΦΦΦΦ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΙΣΧΥΟΥΝ  ΑΠΟ 1,1,2019  ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΟΡΙΟΥ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΚΑΘΙΣΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ  ΤΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡ.ΕΤΟΥΣ

 

 

ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν εχεις 9000 και κοψεις τιμολογιο 2000 μπαινεις κανονικο καθεστως και αποδιδεις το φπα του τιμολογιου ολοκληρο, το αναφερει ρητα η παρ. 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, d_anastasia είπε

αν εχεις 9000 και κοψεις τιμολογιο 2000 μπαινεις κανονικο καθεστως και αποδιδεις το φπα του τιμολογιου ολοκληρο, το αναφερει ρητα η παρ. 5

ΣΥΜΦΩΝΏ .ΚΑΙ ΕΓΏ ΕΚΕΊ ΈΧΩ ΚΑΤΑΛΉΞΕΙ ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζει κάποιος αν για εμπορεύματα που έχουν αποκλειστικά αγοραστεί από ΕΕ με ενδοκοινοτική απόκτηση είμαστε υποχρεωμένοι να υποβάλλουμε δήλωση αποθεμάτων μετάταξης; Και αν ναι, οφείλεται ΦΠΑ για την αξία τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια επιχείρηση με απαλλαγή ΦΠΑ -κύκλος εργασιών < 10.000,00-  στις 26/08/2020 πέρασε το όριο των 10.000,00

Τι πρέπει να κάνω?  ( σήμερα μου έφεραν τα τιμολόγια 3μήνου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, solwn 1 είπε

Μια επιχείρηση με απαλλαγή ΦΠΑ -κύκλος εργασιών < 10.000,00-  στις 26/08/2020 πέρασε το όριο των 10.000,00

Τι πρέπει να κάνω?  ( σήμερα μου έφεραν τα τιμολόγια 3μήνου)

Καλημέρα.

Πηγαίνετε στο τμήμα Μητρώου της ΔΟΥ σας, φαντάζομαι και σε εσάς είναι με ραντεβού, τους ενημερώνετε και νομίζω σας καθοδηγούν αυτοί.

Σας στέλνουν να πάρετε πρωτόκολλο και ξαναπάτε από το τμήμα. Χμμ.. Κάπως έτσι νομίζω πως είναι.

Με είχε ενημερώσει μία φίλη - συνάδελφος για τη διαδικασία.

Αν κάποιος συνάδελφος το γνωρίζει καλύτερα, θα μας συμβουλεύσει κι αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδερφοι,

Έχω περίπτωση επαγγελματία με απαλλαγή ΦΠΑ λόγω μικρού τζίρου και δυνατότητα "ενδοκοινοτικής παροχής υπηρεσιών". Πρόκειται να "κόψει" invoice σε εταιρεία της Σουηδίας.

Τί διαδικασία ακολουθείται, πλέον, σε σχέση με το ΦΠΑ. Υποβάλλει "έκτακτη δήλωση ΦΠΑ" και αν ναι ποια η προθεσμία; Πρέπει να μπει σε "κανονικό καθεστώς ΦΠΑ"; Τί ισχύει;

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια επιχείρηση με απαλλαγή ΦΠΑ -κύκλος εργασιών < 10.000,00-  στις 26/08/2020 πέρασε το όριο των 10.000,00

Τι πρέπει να κάνω?  ( σήμερα μου έφεραν τα τιμολόγια 3μήνου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, solwn 1 είπε

Μια επιχείρηση με απαλλαγή ΦΠΑ -κύκλος εργασιών < 10.000,00-  στις 26/08/2020 πέρασε το όριο των 10.000,00

Τι πρέπει να κάνω?  ( σήμερα μου έφεραν τα τιμολόγια 3μήνου)

Δήλωση στο μητρώο για ένταξη σε κανονικό φπα.

Και περιοδική φπα για την περίοδο 26/8 έως 30/9, αν είναι απλογραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Hurricane 33 ευχαριστώ για την απάντηση......Αν κάνω σήμερα τη δήλωση ένταξης, θα είναι εκπρόθεσμη?

 

Καλησπέρα.

Εκπρόθεσμη θα είναι, 1 μήνας ξέρω ότι είναι η προθεσμία.

Αλλά μπορεί να μην βάλουν πρόστιμο, λόγω της κατάστασης.

Αλλά δεν έχεις και άλλη επιλογή, πρέπει να μπει στο κανονικό καθεστώς και να υποβάλλει περιοδική ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...