Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
adel

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΜΙΚΡΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΦΠΑ

Question

Σχετικά με το θέμα των επιχειρήσεων με τζίρο έως 10.000 από το ΦΠΑ τι ισχύει και πότε και με ποιόν τρόπο μπορώ να δηλώσω απαλλαγή από το 1/1/2016 ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Επειδή το αφήνει λίγο ασαφές ως προς το χρόνο υποβολής της αίτησης απαλλαγής:

 

Επιχείρηση με έναρξη δραστηριότητας το 2015, μπορεί να υποβάλλει αίτηση να μπει στο καθεστώς από το 2016. Περιορισμός στην ημερομηνία δεν υπάρχει; Δεν πρέπει από 1/1/2016; Μπορεί να πάει να κάνει αίτηση με π.χ. 10 Μαρτίου 2016; Και το διάστημα 1/1-10/3 θα αποδίδει ΦΠΑ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημερα,

νομιζω οτι η διορια ειναι 10 ημερες, δλδ μεχρι 10 Ιανουαριου του επομενου ετους,

εκτος εαν συμπιπτει με σ/κ οποτε παει 11 ή 12 αναλογα

 

ελπιζω να βοηθησα

 

καλη συνεχεια

 

Δημητρης Χρ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

5. Για την μετάταξη υποκείμενου από το κανονικό καθεστώς στο απαλλασσόμενο και αντίστροφα, υποβάλλεται κατά την έναρξη της διαχειριστικής περιόδου δήλωση μεταβολών κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 10 παρ. 4 του ΚΦΔ (ν. 4174/2013). Όταν από τον υποκείμενο επιλεγεί ένταξη στο απαλλασσόμενο καθεστώς, η σχετική δήλωση δεν μπορεί να ανακληθεί πριν την πάροδο διετίας. Η μη υποβολή της δήλωσης του εδαφίου 1, δεν επηρεάζει την υποχρεωτική μετάταξη στο κανονικό καθεστώς.

 

Και η δήλωση υποβάλλεται  εντός δέκα (10) ημερών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

5. Για την μετάταξη υποκείμενου από το κανονικό καθεστώς στο απαλλασσόμενο και αντίστροφα, υποβάλλεται κατά την έναρξη της διαχειριστικής περιόδου δήλωση μεταβολών κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 10 παρ. 4 του ΚΦΔ (ν. 4174/2013). Όταν από τον υποκείμενο επιλεγεί ένταξη στο απαλλασσόμενο καθεστώς, η σχετική δήλωση δεν μπορεί να ανακληθεί πριν την πάροδο διετίας. Η μη υποβολή της δήλωσης του εδαφίου 1, δεν επηρεάζει την υποχρεωτική μετάταξη στο κανονικό καθεστώς.

 

Και η δήλωση υποβάλλεται  εντός δέκα (10) ημερών.

άρα κάποιος που έχει υπαχθεί για το 2015 στο απαλλασσόμενο καθεστώς δεν υποχρεούται -εφόσον βεβαια δεν έχει ξεπεράσει και για το 2015 τον προβλεπόμενο τζίρο των 10000 ευρώ-να υποβάλλει εκ νέου αίτημα για παραμονή του για έναν επιπλέον χρόνο στο ίδιο καθεστώς,σωστά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

άρα κάποιος που έχει υπαχθεί για το 2015 στο απαλλασσόμενο καθεστώς δεν υποχρεούται -εφόσον βεβαια δεν έχει ξεπεράσει και για το 2015 τον προβλεπόμενο τζίρο των 10000 ευρώ-να υποβάλλει εκ νέου αίτημα για παραμονή του για έναν επιπλέον χρόνο στο ίδιο καθεστώς,σωστά?

 

Σωστά, συνεχίζει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους! 

Έχει μιλήσει κάποιος με ΔΟΥ για την μετάταξη και πάλι στο κανονικό καθεστώς φπα επιχείρησης που ξεπέρασε τα 10.000 ευρώ τζίρου το 2015? Εκτός απο το έντυπο μεταβολής εντός 10ημέρου στο μητρώο, χρειάζεται κάποιο άλλο δικαιολογητικό?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους! 

Έχει μιλήσει κάποιος με ΔΟΥ για την μετάταξη και πάλι στο κανονικό καθεστώς φπα επιχείρησης που ξεπέρασε τα 10.000 ευρώ τζίρου το 2015? Εκτός απο το έντυπο μεταβολής εντός 10ημέρου στο μητρώο, χρειάζεται κάποιο άλλο δικαιολογητικό?

 

Έχετε και μια Υ/Δ μαζί καλού - κακού στην οποία να δηλώνετε τον τζίρο (ή ότι ξεπέρασε το όριο). Αργότερα δείτε μήπως χρειάζεται απογραφή μετάταξης. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

άρα κάποιος που έχει υπαχθεί για το 2015 στο απαλλασσόμενο καθεστώς δεν υποχρεούται -εφόσον βεβαια δεν έχει ξεπεράσει και για το 2015 τον προβλεπόμενο τζίρο των 10000 ευρώ-να υποβάλλει εκ νέου αίτημα για παραμονή του για έναν επιπλέον χρόνο στο ίδιο καθεστώς,σωστά?

 

5. Για την μετάταξη υποκείμενου από το κανονικό καθεστώς στο απαλλασσόμενο και αντίστροφα, υποβάλλεται κατά την έναρξη της διαχειριστικής περιόδου δήλωση μεταβολών κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 10 παρ. 4 του ΚΦΔ (ν. 4174/2013). Όταν από τον υποκείμενο επιλεγεί ένταξη στο απαλλασσόμενο καθεστώς, η σχετική δήλωση δεν μπορεί να ανακληθεί πριν την πάροδο διετίας. Η μη υποβολή της δήλωσης του εδαφίου 1, δεν επηρεάζει την υποχρεωτική μετάταξη στο κανονικό καθεστώς.

 

Και η δήλωση υποβάλλεται  εντός δέκα (10) ημερών.

απορία που προέρχεται από το εδάφιο αυτό σχετικά με την συνέχεια της απαλλαγής....επιχείρηση που την 1/1/15 μετατάχθηκε στο απαλλασσόμενο καθεστώς φπα λόγω χαμηλού τζίρου προέβην σε διακοπή εργασιών την 31/3/15. Στις 5/11/15 όμως ξανακάνει έναρξη με την ίδια νομική μορφή(ατομική) αλλά με άλλο αντικείμενο...την έβαλα με κανονικό καθεστώς...μήπως έκανα λάθος ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

απορία που προέρχεται από το εδάφιο αυτό σχετικά με την συνέχεια της απαλλαγής....επιχείρηση που την 1/1/15 μετατάχθηκε στο απαλλασσόμενο καθεστώς φπα λόγω χαμηλού τζίρου προέβην σε διακοπή εργασιών την 31/3/15. Στις 5/11/15 όμως ξανακάνει έναρξη με την ίδια νομική μορφή(ατομική) αλλά με άλλο αντικείμενο...την έβαλα με κανονικό καθεστώς...μήπως έκανα λάθος ??

 

Δεν κάνατε λάθος (υποθέτω ότι είστε επιχείρηση εντός του καθεστώτος ΦΠΑ πχ δεν είστε ασφαλιστής )

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν κάνατε λάθος (υποθέτω ότι είστε επιχείρηση εντός του καθεστώτος ΦΠΑ πχ δεν είστε ασφαλιστής )

ναι εννοείται αυτό. Λιανικό εμπόριο ρούχων. Ευχαριστώ. Στο τέλος θα τρελλαθώ-ούμε από την υπερπαραγωγή εγκυκλίων ,διατάξεων,ΠΟΛ, Διαταγές κλπ και θα νομίζω-ουμε ότι και τα σωστά τα κάνω-ουμε λάθος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους! 

Έχει μιλήσει κάποιος με ΔΟΥ για την μετάταξη και πάλι στο κανονικό καθεστώς φπα επιχείρησης που ξεπέρασε τα 10.000 ευρώ τζίρου το 2015? Εκτός απο το έντυπο μεταβολής εντός 10ημέρου στο μητρώο, χρειάζεται κάποιο άλλο δικαιολογητικό?

 

Καλησπέρα.

Δείτε αν θέλετε και αυτό.

 

...

Η δήλωση αυτή αποτελεί δήλωση του φορολογούμενου και υποβάλλεται με ευθύνη του. Ως εκ τούτου παραλαμβάνεται από τις Δ.Ο.Υ. χωρίς να διενεργείται έλεγχος κατά το στάδιο της υποβολής της. Οιοσδήποτε έλεγχος έπεται της υποβολής.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι. Ελεύθερος επαγγελματίας, ο οποίος υπογράφει σύμβαση με δήμο, και είναι το μόνο του εισόδημα αυτό, μπορεί να πάρει απαλλαγή από τον ΦΠΑ ή όχι?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, v.kourtis said:

Τελικά το όριο απαλλαγής από ΦΠΑ των μικρών επιχειρήσεων θα γίνει 25000 ευρώ?? 

Καποια στιγμή!! Ακόμα δεν έχει ψηφιστεί κάτι!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 4/7/2016 at 10:45 ΜΜ, DimitrisB said:

Καποια στιγμή!! Ακόμα δεν έχει ψηφιστεί κάτι!!

και από ότι είπε και ο Τρύφωνας δεν το βλέπω και πολύ πιθανό...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Επειδή θα κάνω πρώτη φορά αίτηση για απαλλαγή φπα παρακαλώ διορθώστε με όπου κάνω λάθος:

Δικηγόρος με έσοδα 2016: 8500,00 ευρώ.

Υποβάλλει Μ2 στο οποίο τικάρει καθεστώς φπα απαλλασσόμενο.

Προθεσμία: 10/1/2017

Υποβάλλει υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρει ότι το 2016 ήταν κάτω από 10000,00 έσοδα.

Δεν υποβάλλει δήλωση αποθεμάτων μετάταξης επειδή είναι παροχή υπηρεσιών.

Εκδίδει τιμολόγια παροχής υπηρεσιών χωρίς φπα στα οποία αναφέρει την απαλλαγή.

Τα τιμολόγια εξόδων τα καταχωρεί στο βιβλίο με την τελική αξία (π.χ. 100,00 + 24 φπα καταχωρεί το 124).

Υποχρεωτικά παραμένει στο καθεστώς για 2 χρόνια.

Με τα γραμμάτια από τους δικηγορικούς συλλόγους τι κάνει? Εισπράττει τον φπα του γραμματίου από τον πελάτη αλλά δεν τον αποδίδει?

Όπου έχω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
10 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Επειδή θα κάνω πρώτη φορά αίτηση για απαλλαγή φπα παρακαλώ διορθώστε με όπου κάνω λάθος:

Δικηγόρος με έσοδα 2016: 8500,00 ευρώ.

Υποβάλλει Μ2 στο οποίο τικάρει καθεστώς φπα απαλλασσόμενο.

Προθεσμία: 10/1/2017

Υποβάλλει υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρει ότι το 2016 ήταν κάτω από 10000,00 έσοδα.

Δεν υποβάλλει δήλωση αποθεμάτων μετάταξης επειδή είναι παροχή υπηρεσιών.

Εκδίδει τιμολόγια παροχής υπηρεσιών χωρίς φπα στα οποία αναφέρει την απαλλαγή.

Τα τιμολόγια εξόδων τα καταχωρεί στο βιβλίο με την τελική αξία (π.χ. 100,00 + 24 φπα καταχωρεί το 124).

Υποχρεωτικά παραμένει στο καθεστώς για 2 χρόνια.

Με τα γραμμάτια από τους δικηγορικούς συλλόγους τι κάνει? Εισπράττει τον φπα του γραμματίου από τον πελάτη αλλά δεν τον αποδίδει?

Όπου έχω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Θα; υποβάλει την μεταβολή στο μητρώο. Οι αλλαγές πλέον έχουν γίνει στο 30ημερο δεν ξέρω αν αυτή πρέπει να γίνει στο 10ήμερο.

Δεν κόβεις από 1/1/17 κανένα παραστατικό με ΦΠΑ αλλά με την ένδειξη της απαλλαγής μικρών επιχειρήσεων.

Υπεύθυνη δήλωση σε δική μου περίπτωση δεν ζητήθηκε βέβαια η κάθε ΔΟΥ κάνει τα δικά της.

Κάνει απογραφή επενδυτικών αγαθών για τα οποία δεν έχει παρέλθει ο χρόνος διακανονισμού. Στην πολ 1126 αναφέρει και τις υποχρεώσεις ως προς τον ΦΠΑ.

Τα έξοδα σωστά καταχωρούνται συνολικά μαζί με τον ΦΠΑ.

Για 2 χρόνια υποχρεωτικά εκτός και αν ξεπεράσει τις 10χ. Αν τις ξεπεράσει από την επόμενη χρονιά ξαναμπαίνει στο κανονικό καθεστώς.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
10 λεπτά πριν , jordan85 said:

Tα έξοδα σωστά καταχωρούνται συνολικά μαζί με τον ΦΠΑ.

Μόνη παρατήρηση: Τα έξοδα καταχωρούνται στα διπλογραφικά:

ΚΑΘΑΡΟ: 6Χ.ΧΧ
ΦΠΑ: 63.98.08

Για λόγους συμφωνίας με τις ΜΥΦ θα πρέπει να κάνεις το διαχωρισμό και στα απλογραφικά

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
11 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Δεν υποβάλλει δήλωση αποθεμάτων μετάταξης επειδή είναι παροχή υπηρεσιών.

 

 

Για τα πάγια (τα λεγόμενα και επενδυτικά αγαθά ) , αν υφίστανται , θα κάνει τέτοια δήλωση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Για τα πάγια (τα λεγόμενα και επενδυτικά αγαθά ) , αν υφίστανται , θα κάνει τέτοια δήλωση.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε επενδυτικά αγαθά. Πάγια δεν έχει αγοράσει εδώ και πολλά χρόνια. Ό,τι έχει από πάγια είναι τα γραφεία και οι ντουλάπες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...