Προς το περιεχόμενο
  • 0

Λάθος ημερομηνία έκδοσης τιμολογίου


silvi

Ερώτηση

Καλήμερα σε όλους 

 

κατά την διάρκεια του έτους 2015 όλα τα τιμολόγια παροχής υπηρεσίων έχουν εκδοθεί με ημερομηνία την τελευταία του μήνα, για τον οποίο αφορά η υπηρεσία και όχι από 1-15 του επομένου όπωςλέει ο Ν 4308

 

τι μπορούμε να κάνουμε? καμιά ιδέα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλήμερα σε όλους 

 

κατά την διάρκεια του έτους 2015 όλα τα τιμολόγια παροχής υπηρεσίων έχουν εκδοθεί με ημερομηνία την τελευταία του μήνα, για τον οποίο αφορά η υπηρεσία και όχι από 1-15 του επομένου όπωςλέει ο Ν 4308

 

τι μπορούμε να κάνουμε? καμιά ιδέα?

Μια χαρα σωστη και νομιμοτατη σε βρισκω!Αν τα ειχες κοψει μετα την 15 μερα του επομενου θα ηταν το προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...

11.2.1 Με την παράγραφο αυτή καθορίζονται οι προθεσμίες έκδοσης τιμολογίου για πώληση αγαθών ή παροχή υπηρεσιών [περιπτώσεις (α) έως (ε)].

Η γενική αρχή είναι ότι τιμολόγιο εκδίδεται το αργότερο μέχρι τη 15η ημέρα του επόμενου μήνα της παράδοσης ή αποστολής αγαθών ή της παροχής της υπηρεσίας, κατά περίπτωση.

...

11.2.3 Στην περίπτωση (β) ρυθμίζεται ο χρόνος έκδοσης τιμολογίου συνεχιζόμενης παροχής αγαθών, υπηρεσίας ή κατασκευής έργου. Συγκεκριμένα ορίζεται ότι το τιμολόγιο εκδίδεται μέχρι τη 15η ημέρα του επόμενου μήνα από τη λήξη της περιόδου στην οποία μέρος της σχετικής αμοιβής καθίσταται απαιτητό για τα αγαθά ή τις υπηρεσίες που έχουν παρασχεθεί ή το μέρος του έργου που έχει ολοκληρωθεί.

...

 

Άρθρο 11 ΠΟΛ.1003 31/12/14

Καλημέρα Αργυρώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ.Λ.Ο.Τ. αριθμ. πρωτ.: 1534 ΕΞ 19.10.2015
Έκδοση τιμολογίων έως 15η ημέρα επόμενου μήνα

Αθήνα, 19.10.2015
Αριθμ. Πρωτ.:1534 ΕΞ

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗΣ και ΕΛΕΓΧΩΝ Ν.Π.Δ.Δ.
ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗΣ (ΣΛΟΤ)

ΣΛΟΤ 1534/2015

ΘΕΜΑ: «ΕΚΔΟΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΕΩΣ 15η ΗΜΕΡΑ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΜΗΝΑ»


ΕΡΩΤΗΜΑ

Στα πλαίσια της τεκμηρίωσης της αυθεντικότητας των παραστατικών,εταιρεία συνεχίζει να εκδίδει τιμολόγια χρησιμοποιώντας φορολογικούς μηχανισμούς.

Όπως ίσχυε με την προηγούμενη νομοθεσία, μέχρι και τις 15 του επόμενου μήνα, εκδίδει τιμολόγια παροχής υπηρεσιών με ημερομηνία τέλους προηγούμενου μήνα. Αυτή η πρακτική είναι απαραίτητη για πολλούς λόγους αλλά και προκειμένου να συντάσσονται αξιόπιστες οικονομικές αναφορές κάθε μήνα, χωρίς την ανάγκη σημαντικών προβλέψεων. Θα θέλαμε να μας πληροφορήσετε αν η πρακτική αυτή είναι σύμφωνη με το άρθρο 11 (χρόνος έκδοσης τιμολογίων) του νόμου 4308/2014 “Ελληνικά Λογιστικά Πρότυπα”.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Σύμφωνα με το νόμο 4308/2014 αλλά και τη σχετική Οδηγία 2006/112/ΕΚ, το τιμολόγιο φέρει την ημερομηνία της έκδοσής του. Για παράδειγμα για παραδόσεις αγαθών και παροχή υπηρεσιών που θα γίνουν το Δεκέμβριο του 2015, το τιμολόγιο μπορεί να εκδοθεί μέχρι την 15η Ιανουαρίου του 2016, με ημερομηνία, την ημερομηνία έκδοσης αυτού, όπως για παράδειγμα οποιαδήποτε ημέρα από την 1η έως την 15η Ιανουαρίου του 2016.

Συνεπώς ο χειρισμός που αναφέρετε δεν είναι σύμφωνος με την απαίτηση του άρθρου 11 του Ν. 4308/2014 ως προς την ημερομηνία έκδοσης που φέρει το τιμολόγιο.



ΤΑ ΜΕΛΗ

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΣΛΟΤ

 

 

οποτε νομιζω οτι υπαρχει θεμα..δηλαδη π.χ. υπηρεσιες 1/11-30/11/15 κοβουμε το τιμ 1/12-15/12/15 και οχι με 30/11/15?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρθρο 11 ΠΟΛ.1003 31/12/14

Καλημέρα Αργυρώ. :)

Καλημέρα Μπάμπη

 

με βάσει αυτό ειμαι οκ

αλλα με βάσει

 Σ.Λ.Ο.Τ. αριθμ. πρωτ.: 1534 ΕΞ 19.10.2015

Έκδοση τιμολογίων έως 15η ημέρα επόμενου μήνα 

μαλλον έχω πρόβλημα 

 

Εκτός κι εαν μου διαφευγει κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα Μπάμπη

 

με βάσει αυτό ειμαι οκ

αλλα με βάσει

 Σ.Λ.Ο.Τ. αριθμ. πρωτ.: 1534 ΕΞ 19.10.2015

Έκδοση τιμολογίων έως 15η ημέρα επόμενου μήνα 

μαλλον έχω πρόβλημα 

 

Εκτός κι εαν μου διαφευγει κάτι 

 

Δεν είναι το ίδιο Αργυρώ.

Το ΣΛΟΤ απαντάει στο ερώτημα, αν μπορεί κάποιος π.χ. σήμερα 9/12, να εκδώσει τιμολόγιο με ημερομηνία 30/11 και ότι αυτό δεν είναι σύννομο.

Μπορούσε όμως να το εκδώσει με ημερομηνία 30/11, την 30/11.

 

Καλή συνέχεια. :)

 

Υ.Γ.

Ή να εκδώσει σήμερα 9/12, υπηρεσίες που αφορούν π.χ. τον Νοέμβριο αλλά, με ημερομηνία σημερινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι το ίδιο Αργυρώ.

Το ΣΛΟΤ απαντάει στο ερώτημα, αν μπορεί κάποιος π.χ. σήμερα 9/12, να εκδώσει τιμολόγιο με ημερομηνία 30/11 και ότι αυτό δεν είναι σύννομο.

Μπορούσε όμως να το εκδώσει με ημερομηνία 30/11, την 30/11.

 

Καλή συνέχεια. :)

 

Υ.Γ.

Ή να εκδώσει σήμερα 9/12, υπηρεσίες που αφορούν π.χ. τον Νοέμβριο αλλά, με ημερομηνία σημερινή.

Ευχαριστώ πολύ που το ξεκαθάρισες (γλιτώσαμε τα εγκεφαλικα Χριστουγεννιάτικα)

Καλη συνέχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλήμερα σε όλους 

 

κατά την διάρκεια του έτους 2015 όλα τα τιμολόγια παροχής υπηρεσίων έχουν εκδοθεί με ημερομηνία την τελευταία του μήνα, για τον οποίο αφορά η υπηρεσία και όχι από 1-15 του επομένου όπωςλέει ο Ν 4308

 

τι μπορούμε να κάνουμε? καμιά ιδέα?

παντως οπως περιγραφεις το ερωτημα εγω καταλαβαινω οτι π.χ για τις υπηρεσιες που παρειχαν τον δεκεμβρη εκοψαν τιμολογια στις 30/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι το ίδιο Αργυρώ.

Το ΣΛΟΤ απαντάει στο ερώτημα, αν μπορεί κάποιος π.χ. σήμερα 9/12, να εκδώσει τιμολόγιο με ημερομηνία 30/11 και ότι αυτό δεν είναι σύννομο.

Μπορούσε όμως να το εκδώσει με ημερομηνία 30/11, την 30/11.

 

Καλή συνέχεια. :)

 

Υ.Γ.

Ή να εκδώσει σήμερα 9/12, υπηρεσίες που αφορούν π.χ. τον Νοέμβριο αλλά, με ημερομηνία σημερινή.

 

ετσι ειναι αλλα υπαρχει προβλημα τουλαχιστον για μενα..διοτι η θα πρεπει να ειμαι στο γραφειο 31/12/15 (τοτε αποκτω ολα τα στοιχεια που θελω να τιμολογησω) για να κοψω το τιμ του 12/15 ειδαλλως πχ αν παω 4/1/16 στο γραφειο θα πρεπει να το κοψω     4/1 ή μεχρι 15/1/16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ετσι ειναι αλλα υπαρχει προβλημα τουλαχιστον για μενα..διοτι η θα πρεπει να ειμαι στο γραφειο 31/12/15 (τοτε αποκτω ολα τα στοιχεια που θελω να τιμολογησω) για να κοψω το τιμ του 12/15 ειδαλλως πχ αν παω 4/1/16 στο γραφειο θα πρεπει να το κοψω     4/1 ή μεχρι 15/1/16.

 

:o

Δεν θα είστε στο γραφείο 31/12; :o

Και θα ξαναπάτε 4/1; :o

Δηλαδή θα λείπετε 31,1,2,3; :o

 

Δεν φαντάζομαι να τα λέτε σοβαρά αυτά έτσι; <_<

 

Μα δεν θα κάνετε ελέγχους ΜΥΦ που θα λήγουν (και καλά) εκείνη τη μέρα; :o

 

Όλοι θα είμαστε στα γραφεία μας την 31/12, κάνοντας συμφωνίες αποκλίσεων ΜΥΦ, στέλνοντας αποδεικτικά υποβολής φ.δ. στο ΓΑΜΗ, τιμολόγηση πελατών κλπ, κλπ... :P :P :D

 

Ή αφαιρείς τη σήμανση από τα τιμολόγια και τα κόβεις όπως θες....

 

Σήμανση στα τιμολόγια; :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

:o

Δεν θα είστε στο γραφείο 31/12; :o

Και θα ξαναπάτε 4/1; :o

Δηλαδή θα λείπετε 31,1,2,3; :o

 

Δεν φαντάζομαι να τα λέτε σοβαρά αυτά έτσι; <_<

 

Μα δεν θα κάνετε ελέγχους ΜΥΦ που θα λήγουν (και καλά) εκείνη τη μέρα; :o

 

Όλοι θα είμαστε στα γραφεία μας την 31/12, κάνοντας συμφωνίες αποκλίσεων ΜΥΦ, στέλνοντας αποδεικτικά υποβολής φ.δ. στο ΓΑΜΗ, τιμολόγηση πελατών κλπ, κλπ... :P :P :D

 

 

Σήμανση στα τιμολόγια; :o

 

 

αν μπορεις να μην το μαθει κανεις αυτο.. οτι θα λειπω 31/12-3/1/16 δηλαδη 4 ολοκληρες μερες!! (ναι ενταξει το παραδεχομαι εχω βυσμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν μπορεις να μην το μαθει κανεις αυτο.. οτι θα λειπω 31/12-3/1/16 δηλαδη 4 ολοκληρες μερες!! (ναι ενταξει το παραδεχομαι εχω βυσμα)

 

Το υπόσχομαι.

Μόνο εσείς, εγώ και το... facebook... :P:D

 

Υ.Γ.

neutrik-3mx-bysma-xlr-3-pin-arseniko-pro

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υποκαταστημα εστιατοριο που εκανε διακοπη 22/03 εστιατοριο, το κεντρικο ειναι ιατρειο (χωρις φπα)., Παραδιδει την καβα στον προμηθευτη 23/03 και μ λεει ο πωλητης λογιστης δεν ξερω τι ηταν οτι εχουν θεωρημενη (;)αποθηκη Γ κατηγοριας και πρεπει να κοψει το πιστωτικο τιμολογιο με 23/03 και οχι με22 / 03. μα του λεω 22/03 εγινε η διακοπη, Τεσπα λεει δε γινεται, ειναι προβλημα αυτο?συγκεντρωιτικες δε χτυπαει?δε γνωριζω την αξια, υπαρχει και το κεντρικο βεβαια αλλα ειναι αλλο αντικειμενο,Δεν θα μπορουσε να το κοψει με 22/03 ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 23/3/2016 at 11:01 ΜΜ, zinon said:

υποκαταστημα εστιατοριο που εκανε διακοπη 22/03 εστιατοριο, το κεντρικο ειναι ιατρειο (χωρις φπα)., Παραδιδει την καβα στον προμηθευτη 23/03 και μ λεει ο πωλητης λογιστης δεν ξερω τι ηταν οτι εχουν θεωρημενη (;)αποθηκη Γ κατηγοριας και πρεπει να κοψει το πιστωτικο τιμολογιο με 23/03 και οχι με22 / 03. μα του λεω 22/03 εγινε η διακοπη, Τεσπα λεει δε γινεται, ειναι προβλημα αυτο?συγκεντρωιτικες δε χτυπαει?δε γνωριζω την αξια, υπαρχει και το κεντρικο βεβαια αλλα ειναι αλλο αντικειμενο,Δεν θα μπορουσε να το κοψει με 22/03 ?

 

Πως γίνεται η διακοπή με 22/03 και τα προϊόντα να παραδοθούν στις 23/3 ?με τι στοιχείο παραδόθηκαν?έχει δίκιο ο λογιστής ,γιατί αυτός έκοψε δικό του δα με 23/3 ,ημέρα παράδοσης .αρα .................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμεις καναμε την διακοπη 22 μαρτιου λογω βιασυνης του ιδιοκτητη, Την αλλη μερα ήθελε να δωσει τα ποτά πισω και ο πωλητης λεει κοβω πιστωτικο με την ημερομηνια που μου τα δινει., Δηλαδη αν εχω μπαρ, το κλεισω σημερα , και εχω 100 μπουκαλια και θελω να τα δωσω πισω., πες οτι παιρνω τον προμηθευτη μετα απο εμα μηνα τηλεφωνο, Τι θα μ πει ο πρωην προμηθευτης , σε κοβω πιστωτικο τιμολογιο με ημερομηνια πχ 28 Απριλιου? αυτο λεω, εφοσον εχει κλεισει το μαγαζι δεν θα επρεπε να κοπει αλλο στοιχειο απο τον προμηθευτη;πχ τιμολογιο αγορας ή κλπ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
39 minutes ago, zinon said:

εμεις καναμε την διακοπη 22 μαρτιου λογω βιασυνης του ιδιοκτητη, Την αλλη μερα ήθελε να δωσει τα ποτά πισω και ο πωλητης λεει κοβω πιστωτικο με την ημερομηνια που μου τα δινει., Δηλαδη αν εχω μπαρ, το κλεισω σημερα , και εχω 100 μπουκαλια και θελω να τα δωσω πισω., πες οτι παιρνω τον προμηθευτη μετα απο εμα μηνα τηλεφωνο, Τι θα μ πει ο πρωην προμηθευτης , σε κοβω πιστωτικο τιμολογιο με ημερομηνια πχ 28 Απριλιου? αυτο λεω, εφοσον εχει κλεισει το μαγαζι δεν θα επρεπε να κοπει αλλο στοιχειο απο τον προμηθευτη;πχ τιμολογιο αγορας ή κλπ? 

Δεν έκλεισες το μαγαζί , έκλεισες ένα υποκατάστημα του "μαγαζιού". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μονο που το κεντρικο ειναι ιατρειο, για αυτο ρωταω, Αν ηταν και το κεντρικο εστιατοριο δεν θα ρωτουσα, Πες οτι δεν υπαρχει κεντρικο, τι γινεται στην παω περιπτωση, ο προμηθευτης στο τηλεφωνο μιλουσε λες και μιλουσαμε για συναλλαγες εκατομμυριων, Αλλο αν ειναι θεωρημενη αποθηκη (τζιρος ?5εκατομμυρια ευρω) και οταν αλλαζει η μερα δεν μπορει να αλλαξει τα νουμερα μηχανογραφικα -παιρνει αυξοντα αριθμο, Αλλα γενικα πως θα το αντιεμτωπιζατε τι κανετε, με αποδειξη δαπανης?Ξερω οτι κανονικα πρεπει μεχρι την ημερομηνια διακοπης πρεπει να κοπουν κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 minutes ago, zinon said:

μονο που το κεντρικο ειναι ιατρειο, για αυτο ρωταω, Αν ηταν και το κεντρικο εστιατοριο δεν θα ρωτουσα, Πες οτι δεν υπαρχει κεντρικο, τι γινεται στην παω περιπτωση, ο προμηθευτης στο τηλεφωνο μιλουσε λες και μιλουσαμε για συναλλαγες εκατομμυριων, Αλλο αν ειναι θεωρημενη αποθηκη (τζιρος ?5εκατομμυρια ευρω) και οταν αλλαζει η μερα δεν μπορει να αλλαξει τα νουμερα μηχανογραφικα -παιρνει αυξοντα αριθμο, Αλλα γενικα πως θα το αντιεμτωπιζατε τι κανετε, με αποδειξη δαπανης?Ξερω οτι κανονικα πρεπει μεχρι την ημερομηνια διακοπης πρεπει να κοπουν κανονικα

Δε μπορείς να εκδόσεις ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ , σε κάποιον που δεν ασκεί επάγγελμα (έχει κάνει διακοπή ). Τι και αν το κεντρικό είναι ιατρείο. Μια δήλωση εισοδήματος κάνεις , μια δήλωση ΦΠΑ , μια δήλωση ΜΥΦ. 

Μην ανακατεύεις άσχετα με το θέμα πράγματα όπως πχ αυτό με την αρίμθηση των στοιχείων. Πως εκδώσατε δελτίο αποστολής ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ (του υποκαταστήματος) ΕΝΩ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ. Κάτι δεν κάνετε καλά ή κάπου δεν μπορείτε να συνενοηθείτε με τον συνάδελφο για ένα θέμα μάλλον απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μα δεν ξερω καν αν ηταν συναδελφος τηλεφωνικα μου ειπε οτι δεν κοβει αυτος πιστωτικο με χθεσινη ημερομηνια,τα δελτια αποστολης οσα ηταν να κοπουν κοπηκαν με ημερομηνια διακοπης αυτο ειναι ολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 hours ago, zinon said:

μα δεν ξερω καν αν ηταν συναδελφος τηλεφωνικα μου ειπε οτι δεν κοβει αυτος πιστωτικο με χθεσινη ημερομηνια,τα δελτια αποστολης οσα ηταν να κοπουν κοπηκαν με ημερομηνια διακοπης αυτο ειναι ολο.

Ας εκδώσει με την ημερομηνία διακοπής . Μεγάλη συζήτηση γίνεται για την έκδοση αθεώρητων παραστατικών σε τελική ανάλυση, Υποπτεύομαι ότι πρόκειται για άρνηση επιστροφής χρημάτων ή για επιδίωξη εισπράξεως όλου του υπολοίπου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...