Προς το περιεχόμενο

Το νομικό πρόσωπο υποβάλλει ΜΥΦ μόνο του κι άλλα παράλογα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπείτε με τους κωδικούς του νομικού προσώπου μπορείτε να υποβάλετε συγκεντρωτικές καταστάσεις. Ενώ όλες οι άλλες εφαρμογές του taxis απαιτούν εξουσιοδότηση σε φυσικό πρόσωπο, οι ΜΥΦ μπορούν να υποβληθούν από το νομικό πρόσωπο μόνο του.

 

Το άλλο όμως παράλογο που συμβαίνει και μου δημιουργεί πρόβλημα είναι το εξής: 

 

Λειτουργώ ως λογιστής λογιστικού γραφείου για λογαριασμό κάποιου ελεύθερου επαγγελματία, ο οποίος έχει εξουσιοδοτήσει το λογιστικό γραφείο (νομικό πρόσωπο) για να υποβάλλω ΜΥΦ.

 

Είτε μπω με τους κωδικούς μου και ψάξω τον υπόχρεο, είτε μπω με τους κωδικούς του λογιστικού γραφείου (νομικό πρόσωπο) επίσης δεν τον βρίσκω. Βασικά μου βγάζει και στις δύο περιπτώσεις το εξής: Μήνυμα σφάλματος: "Δεν μπορείτε να επιλέξετε το ΑΦΜ αυτό ή το ΑΦΜ που συμπληρώσατε είναι λάθος!"

 

Με ποιο τρόπο θα στείλω ΜΥΦ για τον πελάτη μου ο οποίος δεν δέχεται (και καλά κάνει) να μου δώσει τους κωδικούς του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά θα εξηγήσεις στον πελάτη σου ότι επειδή στην Ελλάδα πετάει ο γάιδαρος πρέπει να αποφασίσει αν θα στείλει της ΜΥΦ ή δεν θα τις στείλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπείτε με τους κωδικούς του νομικού προσώπου μπορείτε να υποβάλετε συγκεντρωτικές καταστάσεις. Ενώ όλες οι άλλες εφαρμογές του taxis απαιτούν εξουσιοδότηση σε φυσικό πρόσωπο, οι ΜΥΦ μπορούν να υποβληθούν από το νομικό πρόσωπο μόνο του.

 

Το άλλο όμως παράλογο που συμβαίνει και μου δημιουργεί πρόβλημα είναι το εξής: 

 

Λειτουργώ ως λογιστής λογιστικού γραφείου για λογαριασμό κάποιου ελεύθερου επαγγελματία, ο οποίος έχει εξουσιοδοτήσει το λογιστικό γραφείο (νομικό πρόσωπο) για να υποβάλλω ΜΥΦ.

 

Είτε μπω με τους κωδικούς μου και ψάξω τον υπόχρεο, είτε μπω με τους κωδικούς του λογιστικού γραφείου (νομικό πρόσωπο) επίσης δεν τον βρίσκω. Βασικά μου βγάζει και στις δύο περιπτώσεις το εξής: Μήνυμα σφάλματος: "Δεν μπορείτε να επιλέξετε το ΑΦΜ αυτό ή το ΑΦΜ που συμπληρώσατε είναι λάθος!"

 

Με ποιο τρόπο θα στείλω ΜΥΦ για τον πελάτη μου ο οποίος δεν δέχεται (και καλά κάνει) να μου δώσει τους κωδικούς του;

 

Θα του πεις να κρατήσει στην άκρη 400 € για αρχή (4 υποβολές δηλώσεων πληροφοριακού χαρακτήρα x 100 € εκάστη) για τα πρόστιμα και βλέπουμε... Εναλλακτικά, ας μπει με τους κωδικούς του να τα στείλει ο ίδιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως κανείς πελάτης δεν έχει αρνηθεί να μου δώσει τους κωδικούς του και δεν είναι και εύχρηστο σε πολλές περιπτώσεις το θέμα με τις εξουσιοδοτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπείτε με τους κωδικούς του νομικού προσώπου μπορείτε να υποβάλετε συγκεντρωτικές καταστάσεις. Ενώ όλες οι άλλες εφαρμογές του taxis απαιτούν εξουσιοδότηση σε φυσικό πρόσωπο, οι ΜΥΦ μπορούν να υποβληθούν από το νομικό πρόσωπο μόνο του.

 

Το άλλο όμως παράλογο που συμβαίνει και μου δημιουργεί πρόβλημα είναι το εξής: 

 

Λειτουργώ ως λογιστής λογιστικού γραφείου για λογαριασμό κάποιου ελεύθερου επαγγελματία, ο οποίος έχει εξουσιοδοτήσει το λογιστικό γραφείο (νομικό πρόσωπο) για να υποβάλλω ΜΥΦ.

 

Είτε μπω με τους κωδικούς μου και ψάξω τον υπόχρεο, είτε μπω με τους κωδικούς του λογιστικού γραφείου (νομικό πρόσωπο) επίσης δεν τον βρίσκω. Βασικά μου βγάζει και στις δύο περιπτώσεις το εξής: Μήνυμα σφάλματος: "Δεν μπορείτε να επιλέξετε το ΑΦΜ αυτό ή το ΑΦΜ που συμπληρώσατε είναι λάθος!"

 

Με ποιο τρόπο θα στείλω ΜΥΦ για τον πελάτη μου ο οποίος δεν δέχεται (και καλά κάνει) να μου δώσει τους κωδικούς του;

Ο πελάτης δε δέχεται να δώσει τους κωδικούς του στο λογιστή;

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Σαν να λέει ο επιχειρηματίας ότι προσλαμβάνει ένα οδηγό φορτηγού αλλά δεν του εμπιστεύεται το αυτοκίνητο.

Τι κουφά είναι αυτά.

Ακόμα και όταν καταθέτουμε δηλώσεις στο taxisnet (Ε1, Ε2, Ε9, Ν, ΦΜΥ, κλπ) στην πράξη εμείς μπαίνουμε με τους κωδικούς της επιχείρησης και εξουσιοδοτούμε το λογιστή (εμάς τους ίδιους δηλαδή) να καταθέσουμε.

Και τι ζόρι τραβάς εσύ αν η ΜΥΦ κατατεθεί με τους κωδικούς του πελάτη; Παλαιότερα όλα έτσι τα κάναμε.

Κάτι άλλο συμβαίνει στην περίπτωσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο τρόπο θα στείλω ΜΥΦ για τον πελάτη μου ο οποίος δεν δέχεται (και καλά κάνει) να μου δώσει τους κωδικούς του;

 

 

ΤΟ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ είναι ένα δικό σας αυθαιρετο συμπέρασμα. Προφανώς και δεν κάνει καλά , από τι στιγμή που δε μπορεί να υποβληθεί η ΜΥΦ. Πάντως εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Ποιό είναι τώρα αυτό το καλύτερο μένει να το βρείτε εσείς που γνωρίζετε (όσο γνωρίζετε ) τον πελάτη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω λύνεται με τους "ειδικους κωδικους" το πρόβλημα...

 

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_eidikoi_kwdikoi.html

Πρώτη φορά το βλέπω αυτό! Τα έχουν προβλέψει όλα τελικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη παιδιά αλλά δε διαφωνώ με τον πελάτη. Το σωστό θα ήταν να λειτουργούσαν οι εξουσιοδοτήσεις, όχι να παίρνουμε τους κωδικούς τους. Οι κωδικοί είναι προσωπικοί, όπως είναι για το mail μας.

 

Τώρα αυτό με τους ειδικούς κωδικούς, τώρα το βλέπω...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...