Jump to content

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΔ

Go to solution Solved by LAMMERGEIER,

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

Έστειλα την ΑΠΔ Νοεμβρίου μιας επιχείρησης για την οποία έχω εφαρμόσει την επιδότηση εργατικής εισφοράς.

Η ΑΠΔ που μου βγήκε είναι με το σύνολο εισφορών.

Εγώ θα πληρώσω το ποσό το σύνολο των εισφορών Νοεμβρίου μείον το ποσό της επιδότησης εργατικής εισφοράς?

Και στα βιβλία μου θα καταχωρήσω το ποσό των εισφορών που θα καταβάλλω?

Ευχαριστώ

Καλησπέρα, πληρώνεις τις πραγματικές εισφορές όπως τις έχεις υπολογίσει(άσχετα με το τι γράφει το αποδεικτικό υποβολής της ΑΠΔ) και στα βιβλία καταχωρείς κανονικά ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ,ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ,κτλ κτλ Κάποια στιγμή σε επικοινωνία με το ΙΚΑ(helpdesk) μου είχαν πει πως πρόκειται για τεχνικό θέμα-σφάλμα του ΙΚΑ και ότι να μην του δίνουμε σημασία.

• Solution

Ξεχασμένος νόμος κάνει δώρο έναν επιπλέον μισθό στους χαμηλόμισθους http://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=190131

Καλό αλλά κλεμμένο!!!!

Gus, Karole αναρτήστε το σχετικό link γιατί δεν το βρίσκω τώρα.

Καλό αλλά κλεμμένο!!!!

Gus, Karole αναρτήστε το σχετικό link γιατί δεν το βρίσκω τώρα.

Παρόλο που παρακολουθώ καθημερινά τον κόμβο αυτό δεν το είδα, ομολογώ....mea culpa. Το θέμα είναι μπορεί κάτι τέτοιο να εφαρμοστεί στην πράξη. Το έχει κάνει κάποιος συνάδελφος ή είναι απλά κάτι που έχει ξεμείνει και στην πράξη δεν εφαρμόζεται γιατί προσκρούει στην άρνηση του ΙΚΑ?

Ισχύει ο νόμος άρα ισχύει και η επιδότηση . Τελευταία φορά που το έκανα ήταν όταν πίσω από τα βιβλιαράκια του ΙΚΑ ,αυτά με τα οποία αγοράζαμε τα ένσημα. γράφαμε στην πίσω σελίδα την επιδότηση εργ.εισφοράς . Επειδή όμως σε πολλές επιχειρήσεις η συμφωνία γίνεται στον καθαρό μισθό , το όφελος το είχε ο εργοδότης .  

Τη διάταξη εφαρμόσαμε κι εμείς από τον Οκτώβρη, σε τρεις εταιρείες, σε όσους εργοδότες γνωρίζω το έχω κοινοποιήσει μιας και δεν στοιχίζει τίποτα στον εργοδότη και ωφελεί τον εργαζόμενο, εκτός αν τα πράγματα έχουν όπως περιγράφει παραπάνω ο Χρήστος.

Ωστόσο προβλέπω ότι θα το πάρουν χαμπάρι οι αετοί του ΙΚΑ ότι χάνουν λεφτά και θα καταργηθεί η διάταξη εν ριπή οφθαλμού!

Θα τολμήσω πρόβλεψη: ως την 31/03/2016 ! :P

Για να δούμε...

Και πως γίνεται αυτή η δήλωση από τον εργοδότη τώρα που υποβάλλουμε ηλεκτρονικά τις εισφορές? Εννοώ χρειάζεται κάποια γνωστοποίηση στο ΙΚΑ ή απλά μειώνεις τις εισφορές και αποδίδεις τη διαφορά στον εργαζόμενο? 

Και πως γίνεται αυτή η δήλωση από τον εργοδότη τώρα που υποβάλλουμε ηλεκτρονικά τις εισφορές? Εννοώ χρειάζεται κάποια γνωστοποίηση στο ΙΚΑ ή απλά μειώνεις τις εισφορές και αποδίδεις τη διαφορά στον εργαζόμενο

Ισχύει ο νόμος άρα ισχύει και η επιδότηση . Τελευταία φορά που το έκανα ήταν όταν πίσω από τα βιβλιαράκια του ΙΚΑ ,αυτά με τα οποία αγοράζαμε τα ένσημα. γράφαμε στην πίσω σελίδα την επιδότηση εργ.εισφοράς . Επειδή όμως σε πολλές επιχειρήσεις η συμφωνία γίνεται στον καθαρό μισθό , το όφελος το είχε ο εργοδότης .  

Δεν χρειάζεται να μας υπενθυμίζεις πως είσαι μεγάλος σε ηλικία ρε φίλε... :P :P

Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο σ΄αυτό με τον καθαρό μισθό!

Έχω βαρεθεί το κλέψιμο ορισμένων δημοσιογράφων ...

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/26139

Αφήσανε και λίγες μέρες να περάσουν για να μην φανεί πολύ!!!

Δεν πειράζει εμείς αναγνωρίζουμε την αξία σας και σας ευχαριστούμε. 

Δεν πειράζει εμείς αναγνωρίζουμε την αξία σας και σας ευχαριστούμε. 

Αυτό αν θέλουμε το πιστεύουμε!  :D :D

Αστειεύομαι φυσικά... Κι εμεις ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας...

• 1 year later...

Καλησπέρα. Υπέβαλλα ηλεκτρονικά ΑΠΔ Ιουνίου 2017, στην οποία περιλαμβάνονται και έμμισθοι δικηγόροι, οι οποίοι, βάσει της εγκυκλίου ΕΦΚΑ, αφαιρούν τον ΕΦΚΑ των γραμματίων προείσπραξης, στον κωδικό 43- Επιδότηση Ασφαλισμένου. Στο Αποδεικτικό Υποβολής ΑΠΔ, όμως, εμφανίζει το σύνολο των εισφορών πριν την αφαίρεση της επιδότησης ασφαλισμένου. Θα υπάρξει πρόβλημα ή είναι λάθος του προγράμματος του ΙΚΑ? Ευχαριστώ πολύ.

2 ώρες πριν, dynamoking said:

Για όλες τις επιδοτήσεις( μετά το τοκετό, προγράμματα οαεδ κτλ) το ίδιο κάνει εδώ και 2 χρόνια περίπου..

Οκ, δεν είχα άλλους με επιδότηση και δεν το ήξερα. Ευχαριστώ πολύ.