Προς το περιεχόμενο

Ο προβληματισμός χρειάζεται στην ζωή μας Νο 1. Προβληματιστείτε γιατί χανόμαστε........


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατί λέτε ότι:

όπου η επιστήμη γίνεται θεραπαινίδα της Βουλησιαρχικής τεχνολογίας, του δυτικού ανθρώπου

όπου ?

 

 

Όπου η βουλησιαρχική γνώση, παίρνει σάρκα και οστά. Εκεί γίνεται η γνώση θεραπαινίδα αυτής της τεχνολογίας.

 

Αντε και ένα τραγουδάκι για τα παιδιά που συμμετέχουν στο θέμα.

 

 

 

 

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η καλλιέργεια τη γης, η εκτροφή οικόσιτων η χρήση της ιατρικής για την βελτίωση της ποιότητας της ανθρώπινης ζωής δεν θα μπορούσαν

να αποτελούν ύβριν όπως την προσδιορίσαμε πιο πάνω. Όμως τα πολλαπλάσια κρούσματα καρκίνου σε σχέση με το παρελθόν έχουν να

κάνουν με την χρήση της σύγχρονης Τεχνικής και αυτής ακόμη που ονομάζουμε καλής Τεχνικής. αυτής δηλαδή που μας κάνει τη ζωή πιο

εύκολη, καθώς μας την δυσκολεύει, θα πρόσθετα.."

 

Σκεφτόμουν οτι η ιστορία δεν έχει γράψει για τα θύματα της καλλιέργειας, της εκτροφής και της ιατρικής.

 

Τι εννοώ: ο πρωτόγονος άνθρωπος στην προσπάθεια του να εξημερώσει τα ζώα, να συστηματικοποιήση την καλλιέργεια, να ανακαλύψει  τα χρήσιμα βότανα και τις σωστές ιατρικές πρακτικές κλπ σίγουρα θυσίασε πολλές ζωές...

 

Όλα αυτά λοιπόν που σήμερα θεωρούμε πρόοδο και όχι ύβρις είχαν μεγάλο τίμημα, σε ανθρώπινες ζωές, ακόμα και φυλές ανθρώπων.

 

Κατ' αναλογία σήμερα ακολουθούμε την ίδια πορεία.

 

Βέβαια η σημαντική διαφορά είναι οτι οι πειραματισμοί του σήμερα έχουν πιθανόν μεγάλο τίμημα και αυτό δεν είναι άλλο από την εξάλειψη του ανθρώπινου είδους.

 

Αλλά από την άλλη (και από παλιά) έτσι είναι,  πολλά ποντάρεις πολλά κερδίζεις...ή πολλά χάνεις.

 

Ως εκ τούτου και παραφράζοντας τον Νίτσε "Ο'τι δεν σε σκοτώνει μπορεί να σε κάνει πιο δυνατό, ότι σε σκοτώνει μπορεί να κάνει την κοινωνία πιο δυνατή"  

 

 

 

ΥΓ

και επειδή πιάσαμε την rock ανθολογία ... ένα τραγουδάκι για .. τον Πρωθυπουργό :

 

planet caravanhttps://www.youtube.com/watch?v=O63COyZlTyU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...........

 

οι ικανότητες οι δικές σου είναι να δουλεύεις από το πρωί έως το βράδυ και οι ανάγκες οι δικές μου να κάθομαι ξάπλα τις ίδιες ώρες.

 

μην μπερδεύετε τους πραγματικά αδύναμους ,όπου και εκεί ο σωστός παλιός καπιταλισμός είχε δίχτυ προστασίας.  

 

οι άνθρωποι είναι άνισοι σε οικονομικό επίπεδο ,διαφορετικοί ως κοινωνικά όντα.

 

 

Μίλησα (δηλαδή ο Μάρξ μίλησε) για "ικανότητες" και "ανάγκες", όχι για "αντοχές" και "επιθυμίες" πολλώ δε μάλλον για αντικοινωνικές συμπεριφορές.

Φανταζόμουν ότι αφού μιλάμε κι οι δυο ελληνικά θα έπρεπε να αποδίδουμε τις ίδιες έννοιες στις λέξεις.

 

Δεν έχω υπ' όψιν μου παράδειγμα που ο καπιταλισμός (παλιός ή νέος) να υπήρξε σωστός και το δίχτυ προστασίας να λειτουργούσε.

Συνήθως είχε μεγάλες τρύπες ώστε να πέφτουν τα μικρά ψαράκια και να συγκρατεί μόνο τα μεγάλα.

 

Αυτό λέω κι εγώ: "οι άνθρωποι είναι άνισοι σε οικονομικό επίπεδο" κι αυτό δεν είναι αποτέλεσμα της φύσης αλλά της οικονομικής οργάνωσης. Αφού είναι από τη φύση ίσοι ας αλλάξουμε την οικονομική οργάνωση ώστε να είναι ίσοι και στο οικονομικό περιβάλλον.

Ίσοι, όχι ίδιοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεραπετρίτη μου, δεν είναι παραδοχή ή δική σου όπου λες "Κατ' αρχάς όλοι είναι ίσοι".

Και να μιλούμε και ντρέτα..

 

Τι στο καλό ίσοι βρε Γιάννη; 

 

Δηλαδή εδώ γίνεται , "ο χαμός" παγκοσμίως και μεις τι λέμε εδώ...

 

 

Γι' αυτό άκουσε με λίγο..

 

Αντί να κάνουμε τέτοιες θεωρήσεις, γιατί δεν λέμε: Όλα είναι ένα απίστευτο χάος και εμείς η μόνη ελπίδα είναι να αναδειχθούν πολιτικοί που να έχουν σαν σημαία τους την Ισότητα των Ευκαιριών.  

Μέσω της πολιτικής τους αυτής, σιγά σιγά, μέρα με την μέρα να περιορίζουν την αδυναμία κάποιων να αδράξουν την ευκαιρία που μπορεί να αδράξει οποιοσδήποτε άλλος πολίτης.

 

Βέβαια θα πρέπει να ξέρουμε ότι είναι αδύνατη ακόμα και μετά από όλα αυτά η ύπαρξη ισότητας

 

Εννοώ ότι ακόμα κι  αν καταφέρουμε να συγκλίνουμε σε μια Ισότητα Ευκαιριών και πάλι ο καθένας δεν έχει ίσες δυνατότητες να με τον άλλον. Ανθρώπινα θέματα.

Ο καθένας, ακόμα και αν του δωθούν ίσες ευκαιρίες, θα πάρει τον  δικό του δρόμο.

Άλλος θα μείνει στάσιμος, παρότι  όπως είπαμε είχε δικαίωμα στην ευκαιρία, άλλος θα πάει μπροστά ή πολύ μπροστά και άλλος πίσω.

 

Ωραία. 

 

Εκεί επεμβαίνει ξανά η Πολιτεία  (σε δεύτερο λοιπόν βαθμό) και προσπαθεί με Κοινωνικές Πολιτικές να στηρίξει όσους "έμειναν" πίσω παρότι - όπως προανέφερα-  τους δόθηκε η ευκαιρία.. 

 

Γιάννη το τεράστιο πρόβλημα -  και το οποίο είναι βατό για αντιμετώπιση - είναι ο οργανωμένος αποκλεισμός των ανθρώπων από ευκαιρίες με αποτέλεσμα αυτοί να είναι συνεχώς γονατισμένοι...

 

Εκείνα τα σκοτεινά στοιχεία του κόσμου μας το πετυχαίνουν ως εξής   π.χ. :

α. μετατρέποντας την εκπαίδευση ιδιωτική ώστε οι μη έχοντες χρήματα να αποκλειστούν από την παιδεία,

β. φορολογώντας τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις μετατρέποντας τους σε άνεργους και μισθωτούς,

γ. θέτοντας μηχανισμούς ώστε όποιο έσοδο - των μικρομεσαίων στρωμάτων - να είναι ίσο με την κατανάλωσή τους ώστε να μην αποταμιεύουν, διότι αν αποταμιεύουν θα έχουν πρόσβαση στις ευκαιρίες κ..τ.λ.

 

Πιάνεις με;  :rolleyes: 

 

Πολύ καλά νομίζω αλλά διαφωνώ

 

Όχι Κωστή δεν είναι παραδοχή. Μπορείς να πεις αντίστοιχα ότι δυο ελεφαντάκια, που γεννιούνται στη ζούγκλα δεν είναι ίσα;

Οι άνθρωποι γεννιούνται ίσοι και οι διαφορές τους είναι οικονομικοκοινωνικές.

 

Γιατί έτσι θα αποδεχθούμε το χάος ως κοινωνική πραγματικότητα και θα προσπαθήσουμε να βολευτούμε μέσα σ΄αυτό σε βάρος των πιο αδύναμων κοινωνικά και οικονομικά. Ότι κάνουμε δηλαδή και τώρα. Μόνο που υποτίθεται ότι δε μας αρέσει και θέλουμε να αλλάξουμε τον κόσμο.

 

Ποτέ δε θα συγκλίνουμε σε μια ισότητα στον καπιταλισμό γιατί οι ευκαιρίες είναι κι αυτές εμπορεύσιμες και ο κάθε ένας αγοράζει όσες του επιτρέπει η οικονομικοκοινωνική του θέση. Είναι επιλογή ταξική.

Ποτέ στον καπιταλισμό δεν δόθηκαν σε όλους ίσες ευκαιρίες. Αυτό που κατάφερε η εργατική τάξη με τους αγώνες της ήταν να της δοθούν οι ελάχιστες ευκαιρίες για επιβίωση (κατά καιρούς) σε καλύτερες συνθήκες.

Και μόλις ανεβήκαμε από το υπόγειο στον 2ο και πιστέψαμε πως μοιάζουμε με τους ενοίκους του ρετιρέ και δεν χρειαζόμαστε άλλο αγώνα μας, μας ξανάστειλαν στο υπόγειο και μάλιστα πετώντας μας από το μπαλκόνι. Ούτε καν από τις σκάλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα (δηλαδή ο Μάρξ μίλησε) για "ικανότητες" και "ανάγκες", όχι για "αντοχές" και "επιθυμίες" πολλώ δε μάλλον για αντικοινωνικές συμπεριφορές.

Φανταζόμουν ότι αφού μιλάμε κι οι δυο ελληνικά θα έπρεπε να αποδίδουμε τις ίδιες έννοιες στις λέξεις.

 

Δεν έχω υπ' όψιν μου παράδειγμα που ο καπιταλισμός (παλιός ή νέος) να υπήρξε σωστός και το δίχτυ προστασίας να λειτουργούσε.

Συνήθως είχε μεγάλες τρύπες ώστε να πέφτουν τα μικρά ψαράκια και να συγκρατεί μόνο τα μεγάλα.

 

Αυτό λέω κι εγώ: "οι άνθρωποι είναι άνισοι σε οικονομικό επίπεδο" κι αυτό δεν είναι αποτέλεσμα της φύσης αλλά της οικονομικής οργάνωσης. Αφού είναι από τη φύση ίσοι ας αλλάξουμε την οικονομική οργάνωση ώστε να είναι ίσοι και στο οικονομικό περιβάλλον.

Ίσοι, όχι ίδιοι

 

ούτε εγώ έγραψα για αντοχές και επιθυμίες ,αλλά στην πράξη κατέληξε -και φυσικό ήταν- εντός να παραμένουν οι έχοντες  "ανάγκες" και  και εκτός οι έχοντες "ικανότητες".

 

μόνο που με "ανάγκες" δεν χορταίνεις εξού και η κατάρρευση.

 

μάθε τον άλλον να ψαρεύει ,μην του δίνεις ψάρια.

 

Δεν υπήρχε κοινωνικό δίχτυ ,όταν είχες δωρεάν παιδεία -εσείς οι αριστεροί την διαλύσατε με τις επαναστάσεις της καφετέριας***- ,δωρεάν υγεία ,ταμείο ανεργίας ,επίδομα γάμου ,επίδομα τέκνων?

 

τι ήθελες εσύ ,να σε ταίζουν και να κάθεσαι?

 

κύριε ype μην επιμένετε στην ...ουτοπία!!!!

 

 

***παίζοντας  τον χρήσιμο ηλίθιο της παγκοσμιοποίησης.   (ΟΧΙ ΕΣΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε εγώ έγραψα για αντοχές και επιθυμίες ,αλλά στην πράξη κατέληξε -και φυσικό ήταν- εντός να παραμένουν οι έχοντες  "ανάγκες" και  και εκτός οι έχοντες "ικανότητες".

 

μόνο που με "ανάγκες" δεν χορταίνεις εξού και η κατάρρευση.

 

μάθε τον άλλον να ψαρεύει ,μην του δίνεις ψάρια.

 

Δεν υπήρχε κοινωνικό δίχτυ ,όταν είχες δωρεάν παιδεία -εσείς οι αριστεροί την διαλύσατε με τις επαναστάσεις της καφετέριας***- ,δωρεάν υγεία ,ταμείο ανεργίας ,επίδομα γάμου ,επίδομα τέκνων?

 

τι ήθελες εσύ ,να σε ταίζουν και να κάθεσαι?

 

κύριε ype μην επιμένετε στην ...ουτοπία!!!!

 

 

***παίζοντας  τον χρήσιμο ηλίθιο της παγκοσμιοποίησης.   (ΟΧΙ ΕΣΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ)

 

 

Δε θα σχολιάσω τα άλλα (θέλει πολλή κουβέντα), αλλά

 

......... πιστεύετε δηλαδή ότι  η παιδεία, η υγεία, η ασφάλιση και η εργατική νομοθεσία δεν ήταν κατακτήσεις της εργατικής τάξης που κερδήθηκαν με αιματηρούς αγώνες, αλλά  ήταν  "δίκτυ προστασίας"  που η πρόνοια του "παλιού καλού καπιταλισμού" (κατά τον δικό σας όρο) εξασφάλισε στην εργατική τάξη κι αυτή η αχάριστη με τους αγώνες της (επαναστάσεις της καφετέριας λέτε) τα διέλυσε;

 

Και πόσο παλιά υπήρξε τελικά αυτός ο "καλός καπιταλισμός";

γιατί από όσο γνωρίζω όλα αυτά είχαν κερδηθεί, με πολλούς και αιματηρούς αγώνες, μόλις τον προηγούμενο αιώνα αφού βεβαίως η εργατιά απέκτησε ταξική συνείδηση, ενώ ο καπιταλισμός αφ' ενός προϋπήρχε χωρίς να υφάνει αυτό το "δίχτυ" νωρίτερα και εξ ιδίας πρωτοβουλίας ενώ, φυσικά, δεν έχασε την ευκαιρία να το σχίσει μόλις η εργατική τάξη αλλοτριώθηκε και πίστεψε πως βρήκε τη λύση εντός του συστήματος.

 

ΥΓ:

μια και μιλάμε και για τεχνολογία....

 

Η Πολιτική της Πληροφορίας: Ίντερνετ, Παρακολουθήσεις, Αντιστάσεις∙ Ατάκτως ερριμμένες σκέψεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12391891_10101257639188473_4842459401310

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

tumblr_nv73viw2jW1snmmclo1_500.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giphy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σχετικό με το αντικείμενό μας..

 

Όλα αυτά που μας ταλανίζουν.. ΦΠΑ, Ε11, Ε9 ...

 

Όλα αυτά που μας φορτώνουν.. ΜΥΦ και ότι άλλο κατά καιρούς τους κατέβει στο κεφάλι

 

το χειρότερο από όλα είναι οτι δεν έχουμε δικαίωμα να αρρωστήσουμε, ούτε εμείς, ούτε η οικογένειά μας..

 

Την καλημέρα μου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σχετικό με το αντικείμενό μας..

Όλα αυτά που μας ταλανίζουν.. ΦΠΑ, Ε11, Ε9 ...

Όλα αυτά που μας φορτώνουν.. ΜΥΦ και ότι άλλο κατά καιρούς τους κατέβει στο κεφάλι

το χειρότερο από όλα είναι οτι δεν έχουμε δικαίωμα να αρρωστήσουμε, ούτε εμείς, ούτε η οικογένειά μας..

Την καλημέρα μου.. 

 

 

 
Η Φυλακή
 

Το χειρότερο δεν είναι

που μ’ έκλεισαν σ’ αυτή τη φυλακή

και πήραν τα κλειδιά κι έφυγαν,

μα που δεν ξέρω ως πού φτάνει η φυλακή μου,

που δεν ξέρω το περίγραμμά της,

για να κάνω επιτέλους

σαν άνθρωπος κι εγώ

μιαν απόπειρα αποδράσεως.

Κώστας Μόντης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Το τέλειο σύστημα το έχουμε βρει.... τώρα ψάχνουμε τους τέλειους ανθρώπους για να το υλοποιήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...