Προς το περιεχόμενο

Ο προβληματισμός χρειάζεται στην ζωή μας Νο 1. Προβληματιστείτε γιατί χανόμαστε........


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι πυρηνικές κεφαλές δεν αποτελούν τεχνολογία και δεν έχουν καλή ή κακή χρήση. ......

Είναι το προϊόν της κακής χρήσης της τεχνολογίας και της επιστήμης.

Η τεχνολογία και η επιστήμη είναι η σχάση του πυρήνα και η καλή χρήση της είναι στην ιατρική και στην ενέργεια.

Κι αν για την ενέργεια υπάρχουν βάσιμες αντιρρήσεις κυρίως γιατί και εδώ έχουμε σε δεύτερο στάδιο κακή χρήση προς ελαχιστοποίηση του κόστους παραγωγής με σκοπό τη μεγιστοποίηση του κέρδους που ικανοποιεί τη ματαιοδοξία του καταναλωτικού ανθρώπου, νομίζω πως κανείς δεν θα βρεί αρνητικά στη χρήση της στην ιατρική.

 

Μου άρεσαν οι προσεγγίσεις και του Στέφανου και του Ype, με προβλημάτισαν.

 

Ορθώς λέγονται λοιπόν τα όσα λέγονται περί κακής και καλής χρήσης της τεχνολογίας. Προς στιγμήν σκέφτηκα πως πείστηκα και επιτέλους δόθηκε λύση στο πρόβλημα.. Ήμουν έτοιμος να πω και γω μαζί σας. Μα.. να.. κάπου εκεί στο βάθος του μυαλού μου σκέψεις διάφορες με βασανίζουν και δεν μ’ αφήνουν να ησυχάσω.

 

Σκέψεις που μου λένε ότι και η σχάση του πυρήνα του ατόμου είναι και αυτή κακή χρήση της Τεχνικής (ας την ονομάσουμε τεχνολογία και επιστήμη) του πολιτισμού μας, του σύγχρονου πολιτισμού μας, του βουλησιαρχικού δυτικού πολιτισμού της παντοδυναμίας και της ύβρεως, με την αρχαιοελληνική έννοια της υπέρβασης του θείου, δηλαδή της υπέρβασης των ανθρώπινων μέτρων και της αναγωγής του σε παντοδύναμο ον.  Τα αποτελέσματά του ορατά γύρω μας, καταστροφή του περιβάλλοντος κλπ..

 

Από την αταξία προς την τάξη και την αρμονία, θα έπρεπε να είναι το επιστημονικά ζητούμενο και όχι μια κατασκευασμένη θεώρηση περί εξελικτικής προς τα άνω πορείας μέσω της "καλής" χρήσης της Τεχνικής, και τα τόσα δεινά που έχει επιφέρει στην ανθρωπότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..............

Σκέψεις που μου λένε ότι και η σχάση του πυρήνα του ατόμου είναι και αυτή κακή χρήση της Τεχνικής (ας την ονομάσουμε τεχνολογία και επιστήμη) του πολιτισμού μας, του σύγχρονου πολιτισμού μας, του βουλησιαρχικού δυτικού πολιτισμού της παντοδυναμίας και της ύβρεως, με την αρχαιοελληνική έννοια της υπέρβασης του θείου, δηλαδή της υπέρβασης των ανθρώπινων μέτρων και της αναγωγής του σε παντοδύναμο ον.  Τα αποτελέσματά του ορατά γύρω μας, καταστροφή του περιβάλλοντος κλπ..

 

Από την αταξία προς την τάξη και την αρμονία, θα έπρεπε να είναι το επιστημονικά ζητούμενο και όχι μια κατασκευασμένη θεώρηση περί εξελικτικής προς τα άνω πορείας μέσω της "καλής" χρήσης της Τεχνικής, και τα τόσα δεινά που έχει επιφέρει στην ανθρωπότητα.

 

Δηλαδή κατά την άποψή σου Θεόφιλε η χρήση της επιστήμης στην ιατρική ερμηνεύεται (και) ως ύβρις γιατί υπερβαίνει τα θεία και το ανθρώπινο μέτρο βοηθώντας την εξελικτική πορεία της ζωής μας;

 

Σα να λέμε, "αφού με βρήκε ο καρκίνος και έχω προδιαγεγραμμένη πορεία, είναι υπέρβαση του θείου να γιατρευτώ με ακτινοβολίες κλπ τεχνικά μέσα που δεν υπήρχαν στη φύση";

 

Στην ίδια λογική, γυρνώντας αιώνες πίσω, θα λέγαμε ότι είναι ύβρις η καλλιέργεια της γης και η εκτροφή οικόσιτων ζώων γιατί μετέβαλε το περιβάλλον, αφού ο πρώτος άνθρωπος ήταν κυνηγός και καρποσυλλέκτης αλλά ταυτόχρονα και θήραμα που η εξέλιξή του και η προστασία του από τα θηρία μπορεί να οδήγησε και στην εξάλειψη των δεινοσαύρων και στην ανατροπή της τότε περιβαλλοντικής ισορροπίας;

 

Μοιρολατρικό μου φαίνεται αυτό.

 

Σε κάθε περίπτωση (θεωρώ) η όποια εξέλιξη θα πρέπει βασίζεται σε μια απαράβατη αρχή.

Θα πρέπει να οδηγεί στη βελτίωση της ζωής του ανθρώπου (χωρίς διακρίσεις) με τέτοια χρήση των πόρων που να μη βλάπτεται η αειφορία και να μην αποβαίνει σε βάρος των επερχόμενων γενεών.

Αυτό μόνο με την κατάργηση του ιδιωτικού κέρδους που οδηγεί σε συσσώρευση με στόχο την επιβολή επί των άλλων (άρα διακρίσεις) μπορεί να επιτευχθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτή κακή χρήση της Τεχνικής (ας την ονομάσουμε τεχνολογία και επιστήμη) του πολιτισμού μας, του σύγχρονου πολιτισμού μας, του βουλησιαρχικού δυτικού πολιτισμού της παντοδυναμίας και της ύβρεως, με την αρχαιοελληνική έννοια της υπέρβασης του θείου, δηλαδή της υπέρβασης των ανθρώπινων μέτρων και της αναγωγής του σε παντοδύναμο ον. 

 

Με μελαγχόλησε ο Κρηθέας εκεί που έγραψε "η χαμένη στιγμή του φοιτητή με την υπερ-χρήση του κινητού".

 

μας τρώνε την ζωή  με τον τρόπο ζωή τους και με τα "κωλόχαρτά " τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξέλιξη καλώς κάνει και υπάρχει... όμως δεν είναι πάντα ταυτόσημη με την πρόοδο.

Τώρα η συζήτηση περί καλού και κακού ίσως θα ήταν σκόπιμο να ξεκινήσει από το τι ορίζουμε ως καλό και τι ως κακό...

(ξέρω πάω μακριά την βαλίτσα... αλλά γνωρίζοντας το πού θέλουμε να φτάσουμε, θα πρέπει να ξέρουμε και από που ξεκινάμε για να χαράξουμε πιο σωστή πορεία)

 

Υ.Γ.

 

Η στόχευση του ype με βρίσκει σύμφωνο

"Σε κάθε περίπτωση (θεωρώ) η όποια εξέλιξη θα πρέπει βασίζεται σε μια απαράβατη αρχή.

Θα πρέπει να οδηγεί στη βελτίωση της ζωής του ανθρώπου (χωρίς διακρίσεις) με τέτοια χρήση των πόρων που να μη βλάπτεται η αειφορία και να μην αποβαίνει σε βάρος των επερχόμενων γενεών."

Το μέσο θα ήθελα να το επεξεργαστώ.

"Αυτό μόνο με την κατάργηση του ιδιωτικού κέρδους που οδηγεί σε συσσώρευση με στόχο την επιβολή επί των άλλων (άρα διακρίσεις) μπορεί να επιτευχθεί."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξέλιξη καλώς κάνει και υπάρχει... όμως δεν είναι πάντα ταυτόσημη με την πρόοδο.

Τώρα η συζήτηση περί καλού και κακού ίσως θα ήταν σκόπιμο να ξεκινήσει από το τι ορίζουμε ως καλό και τι ως κακό...

(ξέρω πάω μακριά την βαλίτσα... αλλά γνωρίζοντας το πού θέλουμε να φτάσουμε, θα πρέπει να ξέρουμε και από που ξεκινάμε για να χαράξουμε πιο σωστή πορεία)

 

Υ.Γ.

 

Η στόχευση του ype με βρίσκει σύμφωνο

"Σε κάθε περίπτωση (θεωρώ) η όποια εξέλιξη θα πρέπει βασίζεται σε μια απαράβατη αρχή.

Θα πρέπει να οδηγεί στη βελτίωση της ζωής του ανθρώπου (χωρίς διακρίσεις) με τέτοια χρήση των πόρων που να μη βλάπτεται η αειφορία και να μην αποβαίνει σε βάρος των επερχόμενων γενεών."

Το μέσο θα ήθελα να το επεξεργαστώ.

"Αυτό μόνο με την κατάργηση του ιδιωτικού κέρδους που οδηγεί σε συσσώρευση με στόχο την επιβολή επί των άλλων (άρα διακρίσεις) μπορεί να επιτευχθεί."

 

Κι εγώ μετά από επεξεργασία χρόνων κατέληξα εκεί και παραμένω αμετακίνητος έκτοτε. :)

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι η βάση για τη συνεννόηση μας είναι η αρχή του απόλυτου σεβασμού της ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάμε τώρα να πάρουμε κανα αιφονι...

 

( χιχι όπως οι διαδηλωτές κατά της παγκοσμιοποίησης ... που μετά την πορεία την αράξαν στα μακ ντόναλντς για να φάνε..)

( ή τα gala για την αντιμετώπιση της φτώχειας που τα λεφτά που μαζεύουν είναι λιγότερα από το κόστος της εκδήλωσης) 

Ειρωνεία είναι αυτό κ. συνάδελφε ?

Τί ακριβώς εννοείτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αυτό μόνο με την κατάργηση του ιδιωτικού κέρδους που οδηγεί σε συσσώρευση με στόχο την επιβολή επί των άλλων (άρα διακρίσεις) μπορεί να επιτευχθεί."

 

άλλαξε το κατάργηση με το αρχαιοελληνικό "με μέτρο".

 

δεν αποτελεί αιχμή προς εσένα ,αλλά ο κομμουνισμός και παγκοσμιοποίηση από κάποιο σημείο και μετά συμπίπτουν απόλυτα ...στην ισοπέδωση,στην μαζοποίηση  και στο μη κίνητρο.

 

όσον αφορά την επιστήμη και την πρόοδο.  η ανακάλυψη ενός εμβολίου είναι βήμα μπροστά.  η ανακάλυψη του εμβολίου ,ταυτόχρονα με την εκ προθέσεως διασπορά μικροβίων και ιών ,ώστε να πουλήσεις τα εμβόλια είναι "ύβρις".

 

εγώ που ανακάλυψα το Α εμβόλιο πρέπει να έχω "κέρδος" ηθικό και χρηματικό βάσει των φυσιολογικών πωλήσεων ,ώστε να έχεις και συ "κίνητρο" να βρεις το Β.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αυτό μόνο με την κατάργηση του ιδιωτικού κέρδους που οδηγεί σε συσσώρευση με στόχο την επιβολή επί των άλλων (άρα διακρίσεις) μπορεί να επιτευχθεί."

 

άλλαξε το κατάργηση με το αρχαιοελληνικό "με μέτρο".

 

δεν αποτελεί αιχμή προς εσένα ,αλλά ο κομμουνισμός και παγκοσμιοποίηση από κάποιο σημείο και μετά συμπίπτουν απόλυτα ...στην ισοπέδωση,στην μαζοποίηση  και στο μη κίνητρο.

 

όσον αφορά την επιστήμη και την πρόοδο.  η ανακάλυψη ενός εμβολίου είναι βήμα μπροστά.  η ανακάλυψη του εμβολίου ,ταυτόχρονα με την εκ προθέσεως διασπορά μικροβίων και ιών ,ώστε να πουλήσεις τα εμβόλια είναι "ύβρις".

 

 

Έχετε την άποψή ότι το μόνο κίνητρο είναι το κέρδος;

Διαφωνώ.

Έχετε την άποψή ότι, η επίτευξη ενός επιπέδου στην ποιότητα ζωής που θα έφερνε όλους σε ένα καλύτερο επίπεδο είναι ισοπέδωση;

Διαφωνώ

Έχετε την άποψή ότι η παγκόσμια κυριαρχία του κεφαλαίου συμπίπτει απόλυτα με την παγκόσμια κυριαρχία της εργατικής τάξης;

Δε χρειάζεται να σας πω ότι διαφωνώ φαντάζομαι!

Παγκόσμια μπορεί να είναι και η τέχνη, και το πνεύμα, και η επιστήμη, και η αλληλεγγύη, και ο πόλεμος.

Παγκόσμιος μπορεί να είναι και ο καπιταλισμός και ο κομμουνισμός.

Δεν είναι αυτό το επίθετο που προσδιορίζει την ουσία και μπορεί να ταυτίσει έννοιες και να εξαλείψει διαφορές.

 

Η εκ προθέσεως διασπορά μικροβίων με τι κίνητρο γίνεται; Δε γίνεται με κίνητρο το κέρδος;

Αλλά και η διασπορά ψευδών ειδήσεων για επικείμενες επιδημίες (που ζήσαμε πρόσφατα εμείς και που δεν είναι το ίδιο άθλια μέθοδος με τη διαφορά διασπορά ιών) το ίδιο κίνητρο δεν έχει;

Και η καλλιέργεια του καταναλωτισμού και η δημιουργία ψευδο-αναγκών το ίδιο κίνητρο δεν έχει;

Και τέλος πάντων που είναι ακριβώς το σημείό όπου το "μέτρο" πρέπει να περιορίζει το κέρδος;

 

Δεν αλλάζω τίποτα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρωνεία είναι αυτό κ. συνάδελφε ?

Τί ακριβώς εννοείτε ?

 

Αυτοσαρκασμός!

Ειρωνεία θα ήταν εάν έλεγα πάτε 

τώρα λέω πάμε.

 

Συνάμα καταδεικνύω την αυτοαναίρεση-αντιφατικότητα των ανθρωπίνων πράξεων ( φιλανθρωπικά gala κλπ) ή την απόσταση που πολλές φορές υπάρχει ανάμεσα στην σκέψη-γνώμη-άποψη και την πράξη.

 

Επειδή οι προηγούμενες δημοσιεύσεις μου μπορεί να έδωσαν την εντύπωση οτι τα βλέπω όλα ρόδινα, όχι σε καμία περίπτωση ,απλά όπως έχω γράψει και προηγουμένως, προσπαθώ να βλέπω και τις δύο όψεις του νομίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μέτρο τίθεται εκεί "που ίσοι δεν νέμονται άνισα αγαθά και άνισοι ίσα".    όχι κατ'ανάγκη υλικά και μόνο.   εξού και το ισοπέδωση.

 

το κίνητρο είναι ηθικό και χρηματικό ,όπως έγραψα και υπάρχει λόγος για να δημιουργηθεί το "Β", το "Γ" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μέτρο τίθεται εκεί "που ίσοι δεν νέμονται άνισα αγαθά και άνισοι ίσα".    όχι κατ'ανάγκη υλικά και μόνο.   εξού και το ισοπέδωση.

 

το κίνητρο είναι ηθικό και χρηματικό ,όπως έγραψα και υπάρχει λόγος για να δημιουργηθεί το "Β", το "Γ" .

 

 

Αρα ξεκινάτε από το συλλογισμό ότι οι άνθρωποι είναι "άνισοι"

Εγώ πάλι λέω ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι κι έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα στη νομή των αγαθών.

Για σας αυτό είναι ισοπέδωση για μένα είναι απλά ισότητα.

 

Είναι τόσο μακριά οι αφετηρίες μας...... που ως συνέπεια υπηρετούμε δυο εντελώς αντίθετες κοσμοθεωρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοσαρκασμός!

Ειρωνεία θα ήταν εάν έλεγα πάτε 

τώρα λέω πάμε.

 

Συνάμα καταδεικνύω την αυτοαναίρεση-αντιφατικότητα των ανθρωπίνων πράξεων ( φιλανθρωπικά gala κλπ) ή την απόσταση που πολλές φορές υπάρχει ανάμεσα στην σκέψη-γνώμη-άποψη και την πράξη.

 

Επειδή οι προηγούμενες δημοσιεύσεις μου μπορεί να έδωσαν την εντύπωση οτι τα βλέπω όλα ρόδινα, όχι σε καμία περίπτωση ,απλά όπως έχω γράψει και προηγουμένως, προσπαθώ να βλέπω και τις δύο όψεις του νομίσματος.

Πάντως 

Προσωπικά "αιφόνι" ( με αναγραμματισμό  ... αφιόνι) δεν έχω.

Ενα καρτοκινητό δεκαετίας , και αρχαιολογικής αξίας πλέον , διαθέτω , και με μία κάρτα 10 ευρώ την βολεύω κανα εξάμηνο τουλάχιστον.

Οσον αφορά τα gala φιλανθρωπίας ........ "άστα να πάνε"

Η προβολή τους ενδιαφέρει.

Χ..........νε για την Φιλανθρωπία και κυρίως για τον ΑΝΘΡΩΠΟ .

Και όπως εσείς είπατε 

"Άντε πάμε τώρα να πάρουμε κανα αιφονι..."

Εγώ έχω πεί , και το επαναλαμβάνω

"φέρτε τώρα τον σανό , να φάμε και να κοιμηθούμε ήσυχοι."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ξεκινάτε από το συλλογισμό ότι οι άνθρωποι είναι "άνισοι"

Εγώ πάλι λέω ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι κι έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα στη νομή των αγαθών.

Για σας αυτό είναι ισοπέδωση για μένα είναι απλά ισότητα.

 

Είναι τόσο μακριά οι αφετηρίες μας...... που ως συνέπεια υπηρετούμε δυο εντελώς αντίθετες κοσμοθεωρίες.

 

ναι με αυτό ξεκινώ ,αλλά μακριά από μένα ότι έχει σχέση με φυλή,χρώμα,φυσικά ελαττώματα ,προτιμήσεις (εδώ ανοχή απλή ) κλπ.

 

είναι άνισοι ,αρκεί να έχουν ίσες ευκαιρίες!!!

 

και η δικιά σας κοσμο-θεωρία  τα ίδια έλεγε "ο καθένας αμείβεται ανάλογα με την ποσότητα και την ποιότητα της εργασίας του" ,άλλο που στην κοσμο-πράξη του βγάλατε τα μάτια.

 

οι δε Ελληνες "αιεν αριστεύειν" διότι κύριε ype οι κοινωνίες δεν μπαίνουν στο ασανσέρ ομαδικά για να ανέβουν ή να κατέβουν.  αυτό το φροντίζει ο καθένας μόνος ή κατά ομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άνθρωποι δεν είναι ούτε ίσοι ούτε άνισοι , γιατί δεν είναι μονοδιάστατοι. Είναι απλά διαφορετικοί, τόσο διαφορετικοί που τείνουν μοναδικοί .

Ως εκ τούτου έχουν διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικά θέλω.

Ως εκ τούτου προσφέρουν στο κοινωνικό γίγνεσθαι την μοναδικότητα τους - την ιδιαιτερότητα τους.

 

Και κάπου όλο αυτό γίνεται ένα γιγαντιαίο παζλ που προσπαθεί λύση να εύρει.

 

Το να δώσω νερό σε κάποιο που πεινά, είναι άσκοπο και σπατάλη όπως και φαγητό σε κάποιον που μόνο διψά.

 

Άρα εάν πραγματικά θέλουμε να σεβόμαστε την ζωή θα πρέπει να σεβόμαστε την ιδιαιτερότητα του καθενός.

 

Τώρα για το κίνητρο... αυτό είναι ένα και είναι απλό : η επιβίωση.

 

 

 

Από εκεί ξεκινούν όλα, το μυστικό είναι να μπορείς να βρεις ( σε προσωπικό  αλλά και σε κοινωνικό επίπεδο) την χρυσή τομή -την βέλτιστη ισορροπία ανάμεσα στην προσωπική και την κοινωνική διαιώνιση, κατανοώντας ότι η προσωπική διαιώνιση είναι άρρηκτα  συνυφασμένη με την κοινωνική ( και το αντίθετο ). 

 

 

Δείτε κ αυτό το μικρό video, ρίχνει ένα φως διαφορετικό στην έννοια των κινήτρων (ηθικών ή υλικών) ....που ίσως τελικά δεν είναι πανάκεια 

http://www.ted.com/talks/barry_schwartz_using_our_practical_wisdom/transcript?language=en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωνσταντίνε μια μουσική προσέγγιση στους ανωτέρω προβληματισμούς σου..

με κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις.. εισάγει για παράδειγμα, την παράμετρο του "Έρωτα" στους προβληματισμούς σου.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ARXKvVeVtXg

 

What shall we use
To fill the empty spaces
Where we used to talk?
How shall I fill
The final places?
How should I complete the wall...
 
 
Empty Spaces
What shall we use to fill the empty spaces
Where waves of hunger roar?
Shall we set out across this sea of faces
In search of more and more applause?
What Shall we do Now?
Shall we buy a new guitar?
Shall we drive a more powerful car?
Shall we work straight through the night?
Shall we get into fights?
Leave the lights on?
Drop bombs?
Do tours of the east?
Contract disease?
Bury bones?
Break up homes?
Send flowers by phone?
Take to drink?
Go to shrinks?
Give up meat?
Rarely sleep?
Keep people as pets?
Train dogs?
Raise rats?
Fill the attic with cash?
Bury treasure?
Store up leisure?
But never relax at all
With our backs to the wall
Backs to the Wall
 
 

 

 

Τόσο μα τόσο καθαρά.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με αυτό ξεκινώ ,αλλά μακριά από μένα ότι έχει σχέση με φυλή,χρώμα,φυσικά ελαττώματα ,προτιμήσεις (εδώ ανοχή απλή ) κλπ.

 

είναι άνισοι ,αρκεί να έχουν ίσες ευκαιρίες!!!

 

και η δικιά σας κοσμο-θεωρία  τα ίδια έλεγε "ο καθένας αμείβεται ανάλογα με την ποσότητα και την ποιότητα της εργασίας του" ,άλλο που στην κοσμο-πράξη του βγάλατε τα μάτια.

 

οι δε Ελληνες "αιεν αριστεύειν" διότι κύριε ype οι κοινωνίες δεν μπαίνουν στο ασανσέρ ομαδικά για να ανέβουν ή να κατέβουν.  αυτό το φροντίζει ο καθένας μόνος ή κατά ομάδες.

 

 

Η δική μας κοσμοθεωρία έχει ως αρχή και στόχο κατά τη διατύπωση του Μάρξ:

«Από τον καθένα ανάλογα με τις ικανότητές του, στον καθένα ανάλογα με τις ανάγκες του»

τα συμπεράσματα και οι διαπιστώσεις του στην ανάλυση του καπιταλισμού και οι προτάσεις του στη φάση μετάβασης δεν είναι το "όραμα"

Και φυσικά οι κοινωνίες δεν μπαίνουν στο ασανσερ αλλά είναι αποδεδειγμένο ότι ανεβαίνουν συνολικά και παράλληλα και οι όποιες αποκλίσεις οφείλονται στην στρεβλή καπιταλιστική ανάπτυξή τους που επιβάλλει αποκλεισμούς και εκμετάλλευση.

Όσο για τους Έλληνες που "αιέν αριστεύειν" αναλογιστείτε πόσο πίσω βρισκόμαστε και αναζητήστε τις αιτίες.

Μπορεί να τις βρείτε στην ανισότητα που βασιλεύει στην ταξική μας κοινωνία.

 

 

Οι άνθρωποι δεν είναι ούτε ίσοι ούτε άνισοι , γιατί δεν είναι μονοδιάστατοι. Είναι απλά διαφορετικοί, τόσο διαφορετικοί που τείνουν μοναδικοί .

Ως εκ τούτου έχουν διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικά θέλω.

Ως εκ τούτου προσφέρουν στο κοινωνικό γίγνεσθαι την μοναδικότητα τους - την ιδιαιτερότητα τους.

 

...............

 

Δεν έγραψα πουθενά ότι οι άνθρωποι είναι ίδιοι.

Η ισότητα έχει σχέση με τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Δεν περιορίζεται η ισότητα ούτε καν στο "εναντι του νόμου". αφορά στα δικαιώματα.

Και σε επίπεδο ανθρωπίνων δικαιωμάτων προφανώς οι  (διαφορετικοί, μοναδικοί, πολυδιάστατοι κλπ)  άνθρωποι είναι ίσοι. Απόλυτα ίσοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περί ισότητας δεν υφίστανται.

 

Δέχομαι την διαφορετικότητα αλλά είναι αδύνατο να πούμε για ισότητα.

 

Δεν γίνεται ισότητα.

 

Δεν υπάρχει μία στο εκατομμύριο πιθανότητα για ισότητα.

 

Οι πολιτικές είναι υποχρεωμένες απλώς να μετριάζουν τις ανισότητες ( ε !! υποχρεωμένες είπα !! Δεν είπα πως το πράττουν κιόλας… J )

 

Για μένα η καλύτερη πρόταση για την μετρίαση των ανισοτήτων είναι η πολιτική προσπάθεια για ισότητα των ευκαιριών.  Μια θεωρία, καταπληκτική κατά την γνώμη μου, με καλύπτει με εκφράζει..

 

Ο μελετητής της θεωρίας της ισότητας των ευκαιριών, έχει πάρει Νόμπελ Οικονομίας και έχει χρησιμοποιηθεί, αυτή η θεωρία, από χιλιάδες κράτη…

Μόνο που είναι κράτη δεν βρίσκονται πάνω σ' αυτή τη καταραμένη Γη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πιθανότητες Κωστή βασίζονται σε παραδοχές.

Και οι παραδοχές έχουν άμεση σχέση με τον τόπο και το χρόνο.

Ειδικά ο χρόνος είναι μέγεθος απροσδιόριστο.

Πρέπει να βγείς από αυτή τη λογική για να δεις φως.

 

Αλλιώς .........

 

skilos_oura.gif

 

Ο τρόπος που βλέπουμε τα πράγματα θυμίζει την "αλληγορία του σπηλαίου" του Πλάτωνα

 

καλό Σ/Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Και σε επίπεδο ανθρωπίνων δικαιωμάτων προφανώς οι  (διαφορετικοί, μοναδικοί, πολυδιάστατοι κλπ)  άνθρωποι είναι ίσοι. Απόλυτα ίσοι."

 

Σε επίπεδο υποχρεώσεων???

 

Καλά τα δικαιώματα και σαφώς όλοι πρέπει να έχουμε τα ίδια, αλλά με τις υποχρεώσεις ρε γαμώτο τι γίνεται;;;; Γιατί όλο τις ξεχνάμε .... Δικαίωμα χωρίς υποχρέωση δεν υπάρχει.

 

«Από τον καθένα ανάλογα με τις ικανότητές του, στον καθένα ανάλογα με τις ανάγκες του»

​Δεν θα με βρεις αντίθετο ... αλλά πάλι έχει ειπωθεί και το "Αγαπάτε αλλήλους" ακόμα πιο παλιά και αυτό καλό το βρίσκω και αν εφαρμοζόταν θα είχε αποτέλεσμα...

 

 

Μήπως τελικά η ανθρωπότητα είναι κομμάτι ανώριμη να εφαρμόσει τόσο προχώ προτάσεις;  

Δεν λέω, βελτιώνεται, αλλά έχει δρόμο πολύ ακόμα ίσως πάλι να είναι η ανάγκη που θα την εξωθήσει στην πρόοδο, παρά η συνειδητοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μας κοσμοθεωρία έχει ως αρχή και στόχο κατά τη διατύπωση του Μάρξ:


«Από τον καθένα ανάλογα με τις ικανότητές του, στον καθένα ανάλογα με τις ανάγκες του»


 


οι ικανότητες οι δικές σου είναι να δουλεύεις από το πρωί έως το βράδυ και οι ανάγκες οι δικές μου να κάθομαι ξάπλα τις ίδιες ώρες.


μην μπερδεύετε τους πραγματικά αδύναμους ,όπου και εκεί ο σωστός παλιός καπιταλισμός είχε δίχτυ προστασίας.  


 


οι άνθρωποι είναι άνισοι σε οικονομικό επίπεδο ,διαφορετικοί ως κοινωνικά όντα.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πιθανότητες Κωστή βασίζονται σε παραδοχές.

Και οι παραδοχές έχουν άμεση σχέση με τον τόπο και το χρόνο.

Ειδικά ο χρόνος είναι μέγεθος απροσδιόριστο.

Πρέπει να βγείς από αυτή τη λογική για να δεις φως.

 

Αλλιώς .........

 

skilos_oura.gif

 

Ο τρόπος που βλέπουμε τα πράγματα θυμίζει την "αλληγορία του σπηλαίου" του Πλάτωνα

 

καλό Σ/Κ

 

Γεραπετρίτη μου, δεν είναι παραδοχή ή δική σου όπου λες "Κατ' αρχάς όλοι είναι ίσοι".

Και να μιλούμε και ντρέτα..

 

Τι στο καλό ίσοι βρε Γιάννη; 

 

Δηλαδή εδώ γίνεται , "ο χαμός" παγκοσμίως και μεις τι λέμε εδώ...

 

 

Γι' αυτό άκουσε με λίγο..

 

Αντί να κάνουμε τέτοιες θεωρήσεις, γιατί δεν λέμε: Όλα είναι ένα απίστευτο χάος και εμείς η μόνη ελπίδα είναι να αναδειχθούν πολιτικοί που να έχουν σαν σημαία τους την Ισότητα των Ευκαιριών.  

Μέσω της πολιτικής τους αυτής, σιγά σιγά, μέρα με την μέρα να περιορίζουν την αδυναμία κάποιων να αδράξουν την ευκαιρία που μπορεί να αδράξει οποιοσδήποτε άλλος πολίτης.

 

Βέβαια θα πρέπει να ξέρουμε ότι είναι αδύνατη ακόμα και μετά από όλα αυτά η ύπαρξη ισότητας

 

Εννοώ ότι ακόμα κι  αν καταφέρουμε να συγκλίνουμε σε μια Ισότητα Ευκαιριών και πάλι ο καθένας δεν έχει ίσες δυνατότητες να με τον άλλον. Ανθρώπινα θέματα.

Ο καθένας, ακόμα και αν του δωθούν ίσες ευκαιρίες, θα πάρει τον  δικό του δρόμο.

Άλλος θα μείνει στάσιμος, παρότι  όπως είπαμε είχε δικαίωμα στην ευκαιρία, άλλος θα πάει μπροστά ή πολύ μπροστά και άλλος πίσω.

 

Ωραία. 

 

Εκεί επεμβαίνει ξανά η Πολιτεία  (σε δεύτερο λοιπόν βαθμό) και προσπαθεί με Κοινωνικές Πολιτικές να στηρίξει όσους "έμειναν" πίσω παρότι - όπως προανέφερα-  τους δόθηκε η ευκαιρία.. 

 

Γιάννη το τεράστιο πρόβλημα -  και το οποίο είναι βατό για αντιμετώπιση - είναι ο οργανωμένος αποκλεισμός των ανθρώπων από ευκαιρίες με αποτέλεσμα αυτοί να είναι συνεχώς γονατισμένοι...

 

Εκείνα τα σκοτεινά στοιχεία του κόσμου μας το πετυχαίνουν ως εξής   π.χ. :

α. μετατρέποντας την εκπαίδευση ιδιωτική ώστε οι μη έχοντες χρήματα να αποκλειστούν από την παιδεία,

β. φορολογώντας τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις μετατρέποντας τους σε άνεργους και μισθωτούς,

γ. θέτοντας μηχανισμούς ώστε όποιο έσοδο - των μικρομεσαίων στρωμάτων - να είναι ίσο με την κατανάλωσή τους ώστε να μην αποταμιεύουν, διότι αν αποταμιεύουν θα έχουν πρόσβαση στις ευκαιρίες κ..τ.λ.

 

Πιάνεις με;  :rolleyes: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι... και αυτός που με έχει επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό για την θεωρία αυτή:

 

 

Ο Αμάρτυα Κουμάρ Σεν (=অমর্ত্য কুমার সেন3 Νοεμβρίου 1933) είναι Ινδός οικονομολόγος, ο οποίος από το 1972 εργάζεται και διδάσκει στο Ηνωμένο Βασίλειο και στιςΗΠΑ. Οι συνεισφορές του στα οικονομικά των κοινωνικών παροχών, στη θεωρία της κοινωνικής επιλογής και της οικονομικής και κοινωνικής δικαιοσύνης, και στους δείκτες αποτιμήσεως του επιπέδου διαβιώσεως των πολιτών των αναπτυσσόμενων χωρών, έχουν εκτιμηθεί ιδιαίτερα. Το 1998 του απονεμήθηκε το Βραβείο Νόμπελ Οικονομικών Επιστημών για τις έρευνές του επί των οικονομικών των κοινωνικών παροχών.

 

Amartya_Sen_NIH.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.b88287.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κατά την άποψή σου Θεόφιλε η χρήση της επιστήμης στην ιατρική ερμηνεύεται (και) ως ύβρις γιατί υπερβαίνει τα θεία και το ανθρώπινο μέτρο βοηθώντας την εξελικτική πορεία της ζωής μας;

 

Σα να λέμε, "αφού με βρήκε ο καρκίνος και έχω προδιαγεγραμμένη πορεία, είναι υπέρβαση του θείου να γιατρευτώ με ακτινοβολίες κλπ τεχνικά μέσα που δεν υπήρχαν στη φύση";

 

Στην ίδια λογική, γυρνώντας αιώνες πίσω, θα λέγαμε ότι είναι ύβρις η καλλιέργεια της γης και η εκτροφή οικόσιτων ζώων γιατί μετέβαλε το περιβάλλον, αφού ο πρώτος άνθρωπος ήταν κυνηγός και καρποσυλλέκτης αλλά ταυτόχρονα και θήραμα που η εξέλιξή του και η προστασία του από τα θηρία μπορεί να οδήγησε και στην εξάλειψη των δεινοσαύρων και στην ανατροπή της τότε περιβαλλοντικής ισορροπίας;

 

Μοιρολατρικό μου φαίνεται αυτό.

 

Σε κάθε περίπτωση (θεωρώ) η όποια εξέλιξη θα πρέπει βασίζεται σε μια απαράβατη αρχή.

Θα πρέπει να οδηγεί στη βελτίωση της ζωής του ανθρώπου (χωρίς διακρίσεις) με τέτοια χρήση των πόρων που να μη βλάπτεται η αειφορία και να μην αποβαίνει σε βάρος των επερχόμενων γενεών.

Αυτό μόνο με την κατάργηση του ιδιωτικού κέρδους που οδηγεί σε συσσώρευση με στόχο την επιβολή επί των άλλων (άρα διακρίσεις) μπορεί να επιτευχθεί.

 

Φυσικά και όχι Γιάννη. Ενδιαφέρουσες οι τοποθετήσεις σας (Στεφανος, 235711, proakis και οι άλλοι συνάδελφοι) και θα ήθελα να τις σχολιάσω.

 

Η καλλιέργεια τη γης, η εκτροφή οικόσιτων η χρήση της ιατρικής για την βελτίωση της ποιότητας της ανθρώπινης ζωής δεν θα μπορούσαν

να αποτελούν ύβριν όπως την προσδιορίσαμε πιο πάνω. Όμως τα πολλαπλάσια κρούσματα καρκίνου σε σχέση με το παρελθόν έχουν να

κάνουν με την χρήση της σύγχρονης Τεχνικής και αυτής ακόμη που ονομάζουμε καλής Τεχνικής. αυτής δηλαδή που μας κάνει τη ζωή πιο

εύκολη, καθώς μας την δυσκολεύει, θα πρόσθετα..

 

Ψευτοδίλημμα (πιστεύω) τα περί καλής και κακής χρήσης της τεχνολογίας που είναι μέρος της Τεχνικής (επιστήμης που σημαίνει γνώση,

και η τεχνολογία παιδί της, που ενσαρκώνει τη γνώση). Μ' έναν τρόπο δίνει συγχωροχάρτι στην ίδια και στους εμπνευστές της, για τα

δεινά που αυτή προκαλεί. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και αυτή ως ανθρώπινο δημιούργημα έχει άμεση σχέση από το πλαίσιο αναφοράς

στο οποίο ενσωματώνεται (ακόμη και διαλεκτικά να το προσεγγίσουμε) ως δημιούργημα με την κοινωνικοοικονομική βάση σαφώς και στη

χωροχρονική της διάσταση. Είναι αποτέλεσμα του τρόπου με τον οποίο βλέπουν, οραματίζονται και δημιουργούν οι τέτοιες κοινωνίες και

οι οραματιστές εμπνευστές της. Η Τεχνική (επιστήμη, τεχνολογία) κατά συνέπεια δεν μπορεί να βρίσκεται έξω και πέρα απ' όλα αυτά.

Νιώθω ότι ως μέσο επιβολής, αυτή η άποψη, κατευθύνει τις σκέψεις μας.

 

Από τη στιγμή που ενσαρκώνεται η γνώση (βλέπε πυρηνικές κεφαλές) τίθεται θέμα δυνητικής χρήσης της, και αυτό είναι κακό από μόνο του.

 

Εκεί δηλαδή όπου η επιστήμη γίνεται θεραπαινίδα της Βουλησιαρχικής τεχνολογίας, του δυτικού ανθρώπου, (που ακολουθεί οριζόντια και

ανοδική πορεία), ανακατασκευάζοντας ακόμα και την φυσική πραγματικότητα, στο όνομα της ευημερίας και της προόδου. Εδώ δεν εξαιρείται

ούτε και το Μαρξιστικό εγχείρημα στην Λενινιστική -Σταλινική  έκφραση και δράση.

 

Κάτι που φαίνεται πως δεν ίσχυε στην εντός αρμονικού πλαισίου κυκλική αρχαιοελληνική θεώρηση των πραγμάτων (εικάζεται ως ένας από

τους λόγους της μη ανάπτυξης, σ’ ένα βαθμό, τεχνολογικών δημιουργημάτων, παρά την ύπαρξη γνώσης, νοούμενων ως δυνητικών κατα-

στροφικών  "τερατουργημάτων").    

 

Αναφερόμενοι σε αειφορία ουσιαστικά μιλάμε για μια τεχνολογική προσέγγιση σεβασμού προς την φύση. Δηλαδή σε αρμονία με το περιβάλλον.

Εκεί δηλαδή όπου ο άνθρωπος δεν επιβάλλεται αλλά συν-υπάρχει μαζί του. Ας σκεφτούμε αυτό που μέχρι τα τώρα κάναμε.. επιβαλλόμενοι

σ’ αυτό. Καταφέραμε να το κάνουμε να αντιδράσει και να στραφεί εναντίον μας. Διάβαζα προχθές για υπερβακτήρια που μας απειλούν, εξ’ αιτίας

υπερβολικής χρήσης αντιβιοτικών. Ακριβώς λόγω βουλησιαρχικής λογικής, εντατικοποίησης της παραγωγικής διαδικασίας,  ιμπεριαλιστικής θα

την χαρακτήριζα και εν τέλει ως ύβριν ενάντια στη φύση. Ως υπέρβαση των ορίων για να γίνει πιο κατανοητό.

 

Να η απάντηση στο ερώτημα του ποιος θέτει τα όρια, η ίδια η πραγματικότητα φυσική – κοινωνική ή άλλη. Και εμείς βλέπουμε ήδη την υπέρβασή

τους, ως επιμηθείς ενώ θα μπορούσαμε να είμαστε προμηθείς.

 

Άποψή μου, μόνο με την κατάργηση του άμετρου ιδιωτικού κέρδους μπορεί να επιτευχθεί (αρχαιοελληνική προσέγγιση και πράξη).  Κάτι που με τη

σειρά του οδηγεί (πέραν του περιορισμού των υπέρμετρων διακρίσεων) σε περιορισμό της βούλησης επιβολής επί των άλλων λόγω ανισομερούς

κατανομής του κοινωνικού πλούτου.

 

 

Ας έρθουμε και στη γιαγιά της φωτογραφίας. Μου θύμισε κάτι που με προβλημάτισε για καιρό, τον συνταξιδιώτη φοιτητή. Δεν θα ξεχάσω τη διαδρομή.

Αργότερα και για μέρες ίσως και εβδομάδες μου ερχόταν στο νου σε αντιπαραβολή με τους ρυθμούς της ζωής μας και ακόμη πιο οικεία με τους

ρυθμούς μας ως επαγγελματίες, Κάπως έτσι, έλεγα μέσα μου, χάνονται οι στιγμές μας. Δεν θα ήθελα να νοιώθω ότι μπαίνω από μια πύλη για να βγω

από μια άλλη χωρίς να έχω βιώσει το ενδιάμεσο της διαδρομής. Τότε προς τι η ενσάρκωση..

 

Προβληματίστηκα αν επρόκειτο για επιλογή ή για τεχνητά δημιουργημένη ανάγκη. Ακόμη και έτσι όμως η ζωή δεν έπαυε να είναι απούσα. Γιατί η ζωή

είναι πυράκτωση και χωρίς επαφή, από κοντά επαφή, είναι αδύνατη.. η πυράκτωση δηλαδή η ζωή πριν γίνει στάχτη, που έλεγε και ο Ν. Καζαντζάκης.  

Κάτι που σε καμία περίπτωση δεν θα το χαρακτήριζα ως μοιρολατρική προσέγγιση της ζωής από μέρους μου, παρά ως πάθος για ζωή.

 

 

Υ.Γ. Ο άνθρωπος ως ύπαρξη υφίσταται εδώ και περίπου 3 εκ. έτη π.Χ. δεν θα μπορούσε συνεπώς να συν-υπάρχει με τους δεινοσαύρους που,

αν δεν κάνω λάθος, εξαφανίστηκαν 60 εκ.έτη π.Χ. (Γιάννη, χαριτολογώ αντιλαμβάνομαι την πρόθεσή σου και το τι ήθελες να δείξεις)

 

Ξέφυγα πάλι, έγραψα πολλά. Την κατανόησή σου Κωνσταντίνε. Ελπίζω να μην δημιούργησα πρόβλημα στην ροή του θέματος.

Όμως σου έχω εμπιστοσύνη θα το επαναφέρεις. Διαφορετικά πες μου να αυτοεξοστρακιστώ πάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και όχι Γιάννη. Ενδιαφέρουσες οι τοποθετήσεις σας (Στεφανος, 235711, proakis και οι άλλοι συνάδελφοι) και θα ήθελα να τις σχολιάσω.

 

Η καλλιέργεια τη γης, η εκτροφή οικόσιτων η χρήση της ιατρικής για την βελτίωση της ποιότητας της ανθρώπινης ζωής δεν θα μπορούσαν

να αποτελούν ύβριν όπως την προσδιορίσαμε πιο πάνω. Όμως τα πολλαπλάσια κρούσματα καρκίνου σε σχέση με το παρελθόν έχουν να

κάνουν με την χρήση της σύγχρονης Τεχνικής και αυτής ακόμη που ονομάζουμε καλής Τεχνικής. αυτής δηλαδή που μας κάνει τη ζωή πιο

εύκολη, καθώς μας την δυσκολεύει, θα πρόσθετα..

 

Ψευτοδίλημμα (πιστεύω) τα περί καλής και κακής χρήσης της τεχνολογίας που είναι μέρος της Τεχνικής (επιστήμης που σημαίνει γνώση 

και η τεχνολογία παιδί της, που ενσαρκώνει τη γνώση). Μ' έναν τρόπο δίνει συγχωροχάρτι στην ίδια και στους εμπνευστές της, για τα

δεινά που αυτή προκαλεί. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και αυτή ως ανθρώπινο δημιούργημα έχει άμεση σχέση από το πλαίσιο αναφοράς

στο οποίο ενσωματώνεται (ακόμη και διαλεκτικά να το προσεγγίσουμε) ως δημιούργημα με την κοινωνικοοικονομική βάση σαφώς και στη

χωροχρονική της διάσταση. Είναι αποτέλεσμα του τρόπου με τον οποίο βλέπουν, οραματίζονται και δημιουργούν οι τέτοιες κοινωνίες και

οι οραματιστές εμπνευστές της. Η Τεχνική (επιστήμη, τεχνολογία) κατά συνέπεια δεν μπορεί να βρίσκεται έξω και πέρα απ' όλα αυτά.

Νιώθω ότι ως μέσο επιβολής, αυτή η άποψη, κατευθύνει τις σκέψεις μας.

 

Από τη στιγμή που ενσαρκώνεται η γνώση (βλέπε πυρηνικές κεφαλές) τίθεται θέμα δυνητικής χρήσης της, και αυτό είναι κακό από μόνο του.

 

Εκεί δηλαδή όπου η επιστήμη γίνεται θεραπαινίδα της Βουλησιαρχικής τεχνολογίας, του δυτικού ανθρώπου, (που ακολουθεί οριζόντια και

ανοδική πορεία), ανακατασκευάζοντας ακόμα και την φυσική πραγματικότητα, στο όνομα της ευημερίας και της προόδου. Εδώ δεν εξαιρείται

ούτε και το Μαρξιστικό εγχείρημα στην Λενινιστική -Σταλινική  έκφραση και δράση.

 

Κάτι που φαίνεται πως δεν ίσχυε στην εντός αρμονικού πλαισίου κυκλική αρχαιοελληνική θεώρηση των πραγμάτων (εικάζεται ως ένας από

τους λόγους της μη ανάπτυξης, σ’ ένα βαθμό, τεχνολογικών δημιουργημάτων, παρά την ύπαρξη γνώσης, νοούμενων ως δυνητικών κατα-

στροφικών  "τερατουργημάτων").    

 

Αναφερόμενοι σε αειφορία ουσιαστικά μιλάμε για μια τεχνολογική προσέγγιση σεβασμού προς την φύση. Δηλαδή σε αρμονία με το περιβάλλον.

Εκεί δηλαδή όπου ο άνθρωπος δεν επιβάλλεται αλλά συν-υπάρχει μαζί του. Ας σκεφτούμε αυτό που μέχρι τα τώρα κάναμε.. επιβαλλόμενοι

σ’ αυτό. Καταφέραμε να το κάνουμε να αντιδράσει και να στραφεί εναντίον μας. Διάβαζα προχθές για υπερβακτήρια που μας απειλούν, εξ’ αιτίας

υπερβολικής χρήσης αντιβιοτικών. Ακριβώς λόγω βουλησιαρχικής λογικής, εντατικοποίησης της παραγωγικής διαδικασίας,  ιμπεριαλιστικής θα

την χαρακτήριζα και εν τέλει ως ύβριν ενάντια στη φύση. Ως υπέρβαση των ορίων για να γίνει πιο κατανοητό.

 

Να η απάντηση στο ερώτημα του ποιος θέτει τα όρια, η ίδια η πραγματικότητα φυσική – κοινωνική ή άλλη. Και εμείς βλέπουμε ήδη την υπέρβασή

τους, ως επιμηθείς ενώ θα μπορούσαμε να είμαστε προμηθείς.

 

Άποψή μου, μόνο με την κατάργηση του άμετρου ιδιωτικού κέρδους μπορεί να επιτευχθεί (αρχαιοελληνική προσέγγιση και πράξη).  Κάτι που με τη

σειρά του οδηγεί (πέραν του περιορισμού των υπέρμετρων διακρίσεων) σε περιορισμό της βούλησης επιβολής επί των άλλων λόγω ανισομερούς

κατανομής του κοινωνικού πλούτου.

 

 

Ας έρθουμε και στη γιαγιά της φωτογραφίας. Μου θύμισε κάτι που με προβλημάτισε για καιρό, τον συνταξιδιώτη φοιτητή. Δεν θα ξεχάσω τη διαδρομή.

Αργότερα και για μέρες ίσως και εβδομάδες μου ερχόταν στο νου σε αντιπαραβολή με τους ρυθμούς της ζωής μας και ακόμη πιο οικεία με τους

ρυθμούς μας ως επαγγελματίες, Κάπως έτσι, έλεγα μέσα μου, χάνονται οι στιγμές μας. Δεν θα ήθελα να νοιώθω ότι μπαίνω από μια πύλη για να βγω

από μια άλλη χωρίς να έχω βιώσει το ενδιάμεσο της διαδρομής. Τότε προς τι η ενσάρκωση..

 

Προβληματίστηκα αν επρόκειτο για επιλογή ή για τεχνητά δημιουργημένη ανάγκη. Ακόμη και έτσι όμως η ζωή δεν έπαυε να είναι απούσα. Γιατί η ζωή

είναι πυράκτωση και χωρίς επαφή, από κοντά επαφή, είναι αδύνατη.. η πυράκτωση δηλαδή η ζωή πριν γίνει στάχτη, που έλεγε και ο Ν. Καζαντζάκης.  

Κάτι που σε καμία περίπτωση δεν θα το χαρακτήριζα ως μοιρολατρική προσέγγιση της ζωής από μέρους μου, παρά ως πάθος για ζωή.

 

 

Υ.Γ. Ο άνθρωπος ως ύπαρξη υφίσταται εδώ και περίπου 3 εκ. έτη π.Χ. δεν θα μπορούσε συνεπώς να συν-υπάρχει με τους δεινοσαύρους που,

αν δεν κάνω λάθος, εξαφανίστηκαν 60 εκ.έτη π.Χ. (Γιάννη, χαριτολογώ αντιλαμβάνομαι την πρόθεσή σου και το τι ήθελες να δείξεις)

 

Ξέφυγα πάλι, έγραψα πολλά. Την κατανόησή σου Κωνσταντίνε. Ελπίζω να μην δημιούργησα πρόβλημα στην ροή του θέματος.

Όμως σου έχω εμπιστοσύνη θα το επαναφέρεις. Διαφορετικά πες μου να αυτοεξοστρακιστώ πάλι..

 

η τεχνολογία δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με τίς επιστήμες (απολύτως ! :D )

καμμία σχέση με την γνώση !!!!!

γιατί 

άλλος έχει τις γνώσεις και άλλος τις χρησιμοποιεί ! 

 

 

η γνώση δεν ενσαρκώνεται !!

μόνο κλέβεται !!  

-λέω μόνον-

και μετάάά ... "ενσαρκώνεται" ! σαν τεχνολογία ! 

και τότε βλέπουμε άν είναι "καλή" η "κακή" ;

εκ των υστέρων ;

γιατί λέτε ότι:

όπου η επιστήμη γίνεται θεραπαινίδα της Βουλησιαρχικής τεχνολογίας, του δυτικού ανθρώπου

όπου ?

 

η τεχνολογία είναι θέμα κατέχοντος αυτήν και όχι θέμα χρήστη ! 

 

ειδικά ο χρήστης τεχνολογίας είναι "βλαμμένος" δεν κατέχεται βουλήσεως (ειδικά ο δυτικός τύπος !)

 

και άιντε τώρα να μιλήσουμε και για το θέμα του περιβάλλοντος

όταν το 10% του πληθυσμού μολύνει το 90% ;

 

 

 

άντε κ ένα τραγουδάκι  :D

 

https://youtu.be/2z2JSgGd58Q

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...