Προς το περιεχόμενο
  • 0

Είναι εφικτή συμφωνία με την επιχείρηση για επιστροφή μέρος μισθού ?


Jimmitris

Ερώτηση

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Εργάζομαι σε λογιστήριο μιας εταιρίας Β κατηγορίας δηλωμένος ώς υπάλληλος γραφείου. Θέλω να αποκτήσω την άδεια λογιστή Α τάξης απ το οικονομικό επιμελητήριο (2ετή προυπηρεσία) και σκέφτομαι να κάνω το εξής αφού δεν θέλω να επιβαρύνω την εταιρία για ευνόητους λόγους...

Να με δηλώσουν στην ΑΠΔ ως βοηθό λογιστή και να τους επιστρέφω τα extra χρήματα αφου θα έχει αλλάξει η σύμβαση + τις κρατήσεις του ΙΚΑ.
Ο τωρινός μισθός μου ως υπάλληλος γραφείου είναι 586 μικτά = 1271 € ΙΚΑ κρατήσεις τον χρόνο.
Μισθός βοηθού λογιστή 850 μικτα = 1845 € ΙΚΑ κρατήσεις τον χρόνο. Η πρόθεσή μου είναι να επιστρέφω 215 € (διαφορά από τον αρχικό μισθό) + 41 € (κρατήσεις ΙΚΑ) για να μην επιβαρυνθεί η επιχείρηση. Ερωτήσεις:

1) Είναι εφικτό να επιστρέφω αυτήν την διαφορά στον εργοδότη ? και αν ναι ως τι το δικαιολογεί? (Ρωτάω διότι δεν μπορώ να φανταστώ άλλα να δηλώνομαι ότι παίρνω στο πρόγραμμα και άλλα να γράφει το EXTRAI του αρχείου)

 

2) Εαν δηλωθώ στην ΑΠΔ ως βοηθός λογιστή αυτό καλύπτει το οικονομικό επιμελητήριο ώς προυπηρεσία για την άδεια? (Προφανώς πρέπει να ρωτήσω το επιμελητήριο απλά μήπως κάποιος γνωρίζει :) )

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

με ατομική σύμβαση συμβάλλεσται με οποιοδήποτε μισθό με κατώφλι την Π.Υ.Σ 6 δλδ. 586 και με την ειδικότητα βοηθός λογιστή

 

οι κλαδικές έχουν καταργηθεί στις περισότερες περιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...