Προς το περιεχόμενο

Μεθοδολογία συμφωνίας ΜΥΦ - Έλεγχοι που εξυπηρετούν


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα - καλησπέρα!

 

 

Αποφάσισα να ξεκινήσω την υποβολή των ΜΥΦ :P .

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας (όσοι μπαρουτοκαπνισμένοι έχετε δοκιμάσει και έχετε στείλει ΜΥΦ):

 

- Ποιους ελέγχους προτείνετε να κάνω για την (όσο το δυνατόν) "συμφωνία" των ΜΥΦ?

 

Αν έχετε κάποια συγκεκριμένη Μεθοδολογία που θεωρείτε ότι εξυπηρετεί τον τρόπο δουλειάς και εξοικονομεί χρόνο?

 

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Έλεγχος με τα ΦΠΑ σου (έχει συνάδελφος έχει ανεβάσει σχετικό αρχείο excel)

- Έλεγχος αποκλίσεων από το σύστημα του taxisnet

   - Εάν οι πωλήσεις σου είναι παραπάνω από του άλλου περιμένεις όχληση από εκείνον, εάν είναι λιγότερες ελέγχεις τις εγγραφές σου και εάν είναι λάθος το διορθώνεις, εάν είναι σωστές περιμένεις όχληση από τον άλλον.

   - Εάν τα έξοδα σου είναι λιγότερα επικοινωνείς για συμφωνία - ζητάς καρτέλα και λύνεις το μυστήριο, εάν είναι περισσότερα καλού κακού πάλι ζητάς καρτέλα ... μιας κ με τον πελάτη σου δεν θα βγάλεις εύκολα άκρη.

- Φυσικά λαμβάνεις υπόψιν τον αέρα που μας δίνει το υπουργείο (100€) για να μην παιδεύεσαι με μικροδιαφορές.

 

Και αφού τα κάνεις ούλα αυτά ... μπορείς τώρα να στείλεις τις τροποποιητικές ΦΠΑ και φορολογίας εισοδήματος..... αφού φυσικά έχεις εκτυπώσεις τα βιβλία εσόδων εξόδων εκ νέου....

 

Αυτά τα ολίγα imho

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Έλεγχος με τα ΦΠΑ σου (έχει συνάδελφος έχει ανεβάσει σχετικό αρχείο excel)

- Έλεγχος αποκλίσεων από το σύστημα του taxisnet

   - Εάν οι πωλήσεις σου είναι παραπάνω από του άλλου περιμένεις όχληση από εκείνον, εάν είναι λιγότερες ελέγχεις τις εγγραφές σου και εάν είναι λάθος το διορθώνεις, εάν είναι σωστές περιμένεις όχληση από τον άλλον.

   - Εάν τα έξοδα σου είναι λιγότερα επικοινωνείς για συμφωνία - ζητάς καρτέλα και λύνεις το μυστήριο, εάν είναι περισσότερα καλού κακού πάλι ζητάς καρτέλα ... μιας κ με τον πελάτη σου δεν θα βγάλεις εύκολα άκρη.

- Φυσικά λαμβάνεις υπόψιν τον αέρα που μας δίνει το υπουργείο (100€) για να μην παιδεύεσαι με μικροδιαφορές.

 

Και αφού τα κάνεις ούλα αυτά ... μπορείς τώρα να στείλεις τις τροποποιητικές ΦΠΑ και φορολογίας εισοδήματος..... αφού φυσικά έχεις εκτυπώσεις τα βιβλία εσόδων εξόδων εκ νέου....

 

Αυτά τα ολίγα imho

Ωραίος! Σε ευχαριστώ πολύ!

(καλά θα ήταν να είχα τα Εσόδων-Εξόδων. Δυστυχώς είναι Γ κατηγορίας και πρέπει να συμφωνώ τρεις περιοδικές με το αντίστοιχο τρίμηνο της ΜΥΦ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πρώτος και ο βασικότερος όλων .... ΠΛΗΡΗΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ,στο σύνολο.

 

 

ισοζύγιο                                                1.000

 

μειον ενδοκοιν, παραδ.                            200

μειον εξαγωγές                                        100

 

υπόλοιπο εσωτερικού                               700

 

λιανικές                                                      50

 

χοντρικές                                                  650

 

άρα στην ΜΥΦ εσόδων  πρέπει να έχω 650 και στην λιανική 50.

 

 

λάθη αντί για τον πελάτη Α ,έβαλα τον Β λύνονται με εσωτερικές μεταφορές.

 

 

ΑΓΟΡΕΣ/ΕΞΟΔΑ μην τυχόν και πέρασα πιστωτικό σαν τιμολόγιο.

 

σε αυτές τις περιπτώσεις "έβαλες" μέσα το δημόσιο και υπάρχει πρόβλημα.

 

στα υπόλοιπα μικροέξοδα δεν έλαβα ποτέ το τιμολόγιο ,δεν πέρασα την ταβέρνα Ψ 45 ευρώ.  σε έχει μέσα το δημόσιο.

 

μιλάμε για λογικές αποκλίσεις ως προς το ύψος των αγορών. όχι να μην περάσεις το 80% των αγορών για άλλους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στέλνεις- βλέπεις αποκλίσεις- παίρνεις τηλ τον πελάτη σου-κοιτάτε μαζί την οθόνη του υπολογιστή με τις αποκλίσεις-του λές αυτά είναι τα τιμολόγια που δέν μου έχεις φέρει. Κλείνεις τον browser και τέλος.

 

ΥΓ. αν ο πελάτης έχει την οικονομική ευχέρεια να πληρώσεις για τροποποιητικές εισοδήματος-φπα κλπ και έξτρα αμοιβή για εσένα συνεχίζεις και γίνεσαι ο λογιστής του μήνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά υπάρχουν συνάδελφοι που κάνουν τροποποιητικές εισοδήματος και ΦΠΑ για το 2014 βάσει των αποκλίσεων που βρήκαν από τις ΜΥΦ; Και πληρώνονται για αυτό; Εμείς κάνουμε ελέγχους - το βασικό όπως έγραψε και ο συνάδελφος παραπάνω είναι στα έσοδα - αλλά με σκοπό την αποφυγή προστίμου για τις ΜΥΦ και όχι τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς συμφωνούμε με όλους τους συναλλασσόμενους ότι διαφωνούμε. Δίνουμε (νοερά) και χέρια δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας, μια ερωτηση θα ηθελα να κανω για ενα θεμα σχετικο με τις μυφ. πελατης της εταιρειας εχει υποβαλει μυφ μηνιαια για το 2014 οπως μου ειπε και δεν μπορουν να συμφωνησουν οι μυφ μας παρολο που εχουμε τις ιδιες καρτελες. Πως λυνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας, μια ερωτηση θα ηθελα να κανω για ενα θεμα σχετικο με τις μυφ. πελατης της εταιρειας εχει υποβαλει μυφ μηνιαια για το 2014 οπως μου ειπε και δεν μπορουν να συμφωνησουν οι μυφ μας παρολο που εχουμε τις ιδιες καρτελες. Πως λυνεται;

 

Γιατί δεν συμφωνούν, επειδή εσείς στείλατε τριμηνιαίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμφωνία σ' αυτό το "έκτρωμα", τουλάχιστον με τους αντισυμβαλλόμενους, είναι μεγάλη κουβέντα...

Κανείς, που σήμερα δεν έχει αποκλίσεις στο σύστημα δεν ξέρει, αν αυτό θα συμβαίνει και αύριο...

Αύριο, μπορεί ένας αντισυμβαλλόμενος να στείλει άλλο αρχείο, με άλλα δεδομένα.

Μας έχει συμβεί δύο φορές και το εντοπίσαμε τυχαία (όταν υποβάλαμε δεν είχαμε αποκλίσεις και μετά από κάποιο διάστημα, αποκτήσαμε) και δυστυχώς μπορεί να γίνει οποτεδήποτε ακόμα και μετά την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής (στην περίοδο που δίνεται η δυνατότητα υποβολής διορθωτικών ή και αργότερα).

Διαφορές κυρίως σε προμηθευτές πελατών μας αλλά και σε πελάτες τους (έσοδα), διορθώθηκαν μετά από μεγάλο διάστημα απ' αυτούς (εννοείται χωρίς όχλησή μας).

Δεν εγγυάται κανείς όμως ότι δεν θα ξανασυμβεί (στους ίδιους ή και σε άλλους) αλλά και, δεν είναι δυνατό να μπαίνει κάποιος "καθημερινά" σε όλους για να ελέγξει. Κάποια στιγμή, που δεν ξέρουμε ποια είναι η κατάλληλη, θα πρέπει μάλλον να το ξανακάνουμε κι αυτό...

Να κυνηγάμε δηλαδή φαντάσματα...

 

Αν δεν θέλουν να καταργήσουν αυτό το έκτρωμα, πρέπει να το αλλάξουν ριζικά και αυτό πρέπει να γίνει άμεσα τουλάχιστον για το 2015 και μετά καθώς θέλω να πιστεύω, οι περισσότεροι δεν έχουμε στείλει γι' αυτό...

 

Τέλος και προσωπικά, είναι από τις ελάχιστες φορές, που ενώ έχουμε δαπανήσει αρκετό θα έλεγα χρόνο γι' αυτή την εργασία για την ενημέρωση των λογισμικών μας και την υποβολή, αν έλεγαν "καταργείται και στείλτε ξανά με τον παλιό τρόπο και όρια", δεν θα με πείραζε να κάνω ξανά αυτή τη δουλειά καθόλου, μα καθόλου λέμε...

 

Καλημέρα.

 

Υ.Γ.

Άλλη μια μεθοδολογία θα μπορούσε να είναι και η εξής:

Στέλνουμε ό,τι έχουμε στο αρχείο μας.

Βλέπουμε αποκλίσεις με αυτά που (αν) έχουν στείλει οι άλλοι.

Διορθώνουμε αποκλίσεις στο αρχείο μας.

Ξαναστέλνουμε και...

...τελειώσαμε... (ίσως...)

 

Δεν θα μας τρελάνουν αυτοί.

Θα τους τρελάνουμε εμείς πρώτοι λέμεεε :)

 

Υ.Γ.2

#@$#%@^#%&^#&%$^ ΜΥΦ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΣΤΗΒ ΓΙΑΤΖΟΓΛΟΥ ΣΤΟΝ ΑΡΗ 

 

"ε, θα πιούμε ένα ουίσκυ να χαλαρώσουμε και βλέπουμε.."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνία με ΦΠΑ μόνο στα έσοδα. Τα έσοδα δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι σωστά.

Στα έξοδα δεν...... γιατί μπορεί να έχω έξοδα που δεν εκπίπτω το ΦΠΑ αλλά στη συγκεντρωτική πηγαίνουν αναλυτικά

 

Τροποποιητικές;

Πλάκα κάνετε.

Αν έχω πχ ένα προμηθευτή που έχει δηλώσει στοιχείο και εγώ δεν το έχω (πιθανόν να το έχω στο 2015 στο λ/σμό  82) θα το δηλώσω όπως το έχει εκείνος και θα μειώσω το σύνολο των δαπανών που δηλώνονται χωρίς ΑΦΜ.

 

όπως λέει κι ο συνάδελφος παραπάνω

 

......

Δεν θα μας τρελάνουν αυτοί.

Θα τους τρελάνουμε εμείς πρώτοι λέμεεε :)

 

Υ.Γ.2

#@$#%@^#%&^#&%$^ ΜΥΦ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλο εκτρωμα και τζαμπα δουλεια κανουν οσοι τηλ ο ενας στον  αλλο για διασταυρωση!!!δηλ θα κανουμε τροποποιητικες φπα,τροποποιητικες εισοδηματος και μολις τις κανουμε αυτες θα εχει στειλει η αλλη επιχειρηση ανανεωμενο αρχειο με επιπλεον αλλαγες και εμεις θα κανουμε το ιδιο!!!δεν ειναι σοβαρα αυτα!!!ο,τι εστειλα -εστειλα!!!βλεπω τωρα παλι διαφορες!!!σιγα μην  παιζω την κολοκυθια-ουε εχω χρονο ουτε ορεξη για τους ερασιτεχνισμους του ΥΠΟΙΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την βοήθει στο παρακάτω:

 

Στην πρώτη εγγραφή φαίνεται ότι εγω εχω δηλώσει 2 τιμολόγια, ο αντισυμβαλλόμενος κανένα, και ΣΩΣΤΑ εμφανίζει το κίτρινο τρίγωνο. 

 

Στην δευτερη εγγραφή φαίνεται ότι εγω εχω δηλώσει 5 τιμολόγια ο αντισυμβαλλόμενος έχει δηλώσει και αυτός 5 τιμολόγια (ίδιες τιμές αξίας και ΦΠΑ με εμένα) ΑΛΛΑ βγάζει το κίτρινο τρίγωνο. (!!! ????)

 

Γιατί αυτό, που είναι το λάθος ??

 

EDIT:

Ακυρο το είδα .... είναι το 1 λεπτό στο ΦΠΑ.

post-50589-0-54209500-1447841039_thumb.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την βοήθει στο παρακάτω:

 

Στην πρώτη εγγραφή φαίνεται ότι εγω εχω δηλώσει 2 τιμολόγια, ο αντισυμβαλλόμενος κανένα, και ΣΩΣΤΑ εμφανίζει το κίτρινο τρίγωνο. 

 

Στην δευτερη εγγραφή φαίνεται ότι εγω εχω δηλώσει 5 τιμολόγια ο αντισυμβαλλόμενος έχει δηλώσει και αυτός 5 τιμολόγια (ίδιες τιμές αξίας και ΦΠΑ με εμένα) ΑΛΛΑ βγάζει το κίτρινο τρίγωνο. (!!! ????)

 

Γιατί αυτό, που είναι το λάθος ??

 

Δεν έχετε τον ίδιο ΦΠΑ.

Έχετε την αστρονομική διαφορά του... ενός λεπτού...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την βοήθει στο παρακάτω:

 

Στην πρώτη εγγραφή φαίνεται ότι εγω εχω δηλώσει 2 τιμολόγια, ο αντισυμβαλλόμενος κανένα, και ΣΩΣΤΑ εμφανίζει το κίτρινο τρίγωνο. 

 

Στην δευτερη εγγραφή φαίνεται ότι εγω εχω δηλώσει 5 τιμολόγια ο αντισυμβαλλόμενος έχει δηλώσει και αυτός 5 τιμολόγια (ίδιες τιμές αξίας και ΦΠΑ με εμένα) ΑΛΛΑ βγάζει το κίτρινο τρίγωνο. (!!! ????)

 

Γιατί αυτό, που είναι το λάθος ??

ΑΠΑΤΕΩΝΑ κλέβεις το κράτος έχεις απόκλιση ένα ολόκληρο λεπτό στο φπα. επιβάλεται να μαστιγωθείς στην πλατεία συντάγματος για παραδειγματισμό κάτι τυπάκια σαν κι εσένα φέραν το κράτος στην κατάσταση που είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνία με ΦΠΑ μόνο στα έσοδα. Τα έσοδα δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι σωστά.

Στα έξοδα δεν...... γιατί μπορεί να έχω έξοδα που δεν εκπίπτω το ΦΠΑ αλλά στη συγκεντρωτική πηγαίνουν αναλυτικά

 

Τροποποιητικές;

Πλάκα κάνετε.

Αν έχω πχ ένα προμηθευτή που έχει δηλώσει στοιχείο και εγώ δεν το έχω (πιθανόν να το έχω στο 2015 στο λ/σμό  82) θα το δηλώσω όπως το έχει εκείνος και θα μειώσω το σύνολο των δαπανών που δηλώνονται χωρίς ΑΦΜ.

 

όπως λέει κι ο συνάδελφος παραπάνω

Και στα έσοδα δεν θα υπάρχει πάντα συμφωνία. Αν έχω ενδοκονοιτικές πωλήσεις και πωλήσεις σε τρίτες χώρες πώς θα συμφωνήσει με την περιοδική ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, απο εχτες που στελνω ΜΥΦ μεσω προγραμματος(ERP) ειναι ''κολλημενες'' σε επεξεργασια. Κάποιες που έστειλα χειρόγραφα εγκρίθηκαν αμέσως. Συμβαίνει και σε εσάς αυτό; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, απο εχτες που στελνω ΜΥΦ μεσω προγραμματος(ERP) ειναι ''κολλημενες'' σε επεξεργασια. Κάποιες που έστειλα χειρόγραφα εγκρίθηκαν αμέσως. Συμβαίνει και σε εσάς αυτό; Ευχαριστώ.

Ναι καμιά φορά το σύστημα κολλάει λίγο! Δες το παλι αυριο η μεθαυριο. Θα εχει εγκριθει το αρχειο 'η θα σου βγάλει μνμ λαθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, απο εχτες που στελνω ΜΥΦ μεσω προγραμματος(ERP) ειναι ''κολλημενες'' σε επεξεργασια. Κάποιες που έστειλα χειρόγραφα εγκρίθηκαν αμέσως. Συμβαίνει και σε εσάς αυτό; Ευχαριστώ.

ναι μην ανησυχείς δεν υπάρχει θέμα. Απλά θέλει κανά δυό μέρες μέχρι να "ισιώσει"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα (που όλους μας απασχόλησε) είναι άλλο: Αντί να καθόμαστε να βγάζουμε τα μάτια μας, να παρατάμε οικογένειες, φίλους, σπίτι, χόμπυ και λοιπά, με τις κωλο ΜΥΦ θα έπρεπε να συζητάμε τρόπους αντίδρασης εφαρμογης του μέτρου στην πράξη!

 

Δυστυχώς,... δυστυχώς, ....δυστυχως... ο κλάδος δεν εκπροσωπείται πουθενά ! Τους λογιστές μας έχουν γραμμένους όχι στα παπούτσια... αλλά κάτω από τα ... (πα)πούτσια ... στις μπάλες τους!

 

Τι έγινε με τον ΦΠΑ της εκπαίδευσης??? Αντίδράσεις.... φωνές από τους ιδιωτικούς και αμέσως το πήραν πίσω! Για κάτι που θα έφερνε έσοδα στα ταμεία!

 

Αυτό το κωλο μέτρο της ΜΥΦ (που, Ο.Κ.!!!  να δεχτούμε ότι είναι καλό εργαλείο ελέγχου) αλλά ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΟΥΤΕ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ (ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΑΝΤΑΞΟΥΝ ΣΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΟΠΟΤΕ ΠΑΜΕ ΜΑΚΡΥΑ ΤΗ ΒΑΛΙΤΣΑ) γιατί δεν αγωνίζονται οι εκπρόσωποι του κλάδου να το αλλάξουν αν όχι το καταργήσουν??? Για ένα μέτρο μάλιστα που άγνωστο τελικά πως θα λειτουργήσει μέ όλες αυτές τις παιδικές ασθένειες που αποτυπώνονται και στα καθημερινά ερωτήματα εδώ στο forum.

 

Οι λογιστές είναι οι καλύτεροι ΔΟΥΛΟΙ - ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ - ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΤΕΣ της κυβέρνησης και φυσικά του Υπουργείου Οικονομικών, και στο ΜΟΝΟ αίτημα που τους απασχολεί ΠΑΓΙΑ τα τελευταία δύο χρόνια (στο μοναδικό αίτημα επαναλαμβάνω) το μόνο που κέρδισαν είναι κάποιες παρατάσεις!

Οι οποίες βέβαια τώρα θα μας βγουν ξινές καθως έχουμε μαζεμένες όλες τις δηλώσεις και ο χρόνος πιέζει!

 

Συμπέρασμα: Ο λογιστής - άμισθος υπάλληλος της "ΔΟΥ-ΙΚΑ-ΟΑΕΕ-ΟΓΑ-ΟΑΕΔ-ΓΕΜΗ- και ότι άλλο μου διαφεύγει" στηρίζει το ΥΠΟΙΚ αλλά αυτό τον θεωρεί τον καλύτερο μαλάκα ever!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνία με ΦΠΑ μόνο στα έσοδα. Τα έσοδα δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι σωστά.

Στα έξοδα δεν...... γιατί μπορεί να έχω έξοδα που δεν εκπίπτω το ΦΠΑ αλλά στη συγκεντρωτική πηγαίνουν αναλυτικά

 

 

Γιάννη Βεβαίως σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να συμφωνεί ο ΦΠΑ της περιοδικής δήλωσης με τον ΦΠΑ των ΜΥΦ.

Αν όμως , και για δικό σου έλεγχο ,  προσθέσεις τον μη εκπιπτόμενο ΦΠΑ , που τηρείς στον 63.98 , στον ΦΠΑ της περιοδικής δήλωσης , τότε το άθροισμα πρέπει να συμφωνεί με τον ΦΠΑ της αντίστοιχης ΜΥΦ.

 

Για τά έσοδα , συμφωνώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον η περιοδική  (Α) συμφωνεί με τα βιβλία (Β) και μετά αποστέλλεται ,την αφήνουμε αυτή.

 

συμφωνούμε τους συναλλασσόμενους!! (Γ) με τα βιβλία (Β).

 

εάν επιτύχουμε το Γ=Β πλην ανεκτών αποκλίσεων ,έχει επιτευχθεί και το Γ=Α θεωρητικά.

 

πρακτικά ΕΑΝ ζητηθεί ,αφαιρούμε από το Α φπα εισαγωγών και προσθέτουμε φπα μη εκπιπτόμενο.

 

και λέμε πάλι διαφωνούμε!!! γιατί ένα ΦΠΑ ΔΕΗ 100 ευρώ δεν το έβαλα στην ΜΥΦ γενικές δαπάνες ,αλλά υπάρχει στα βιβλία κανονικά.  Δεν νομίζω να τίθεται θέμα ,από την στιγμή που οι γενικές δαπάνες δεν έχουν αποκλίσεις με τον απέναντι.

 

ναι το ξέχασα ,αλλά υπάρχει.

 

για αυτό έλεγα από την αρχή ,ο κουβάς-γενικές δαπάνες δημιουργούν το 90% των προβλημάτων.

 

Εάν θέλανε απόλυτη συμφωνία και σε φπα ,δεν υπάρχει κουβάς και μπαίνει και το φπα τελωνείου και στήλη μη εκπιπτόμενου φπα.   λαλακίες δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...

 

ΑΜΑ ΕΧΩ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ''ΠΑΙΖΕΙ'' ΚΑΛΑ

ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΠΑΕΙ ΟΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ, ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΕΤΑΡΕΙ ΣΩΣΤΑ

ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΩ ΝΑ ΚΟΙΤΑΩ ΤΟ ΦΠΑ???

 

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...