Προς το περιεχόμενο
  • 0

εκκαθάριση χειρόγραφης τροποποιητικής φορολγικής δήλωσης


Settler

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Μήπως γνωρίζει κανείς πότε θα εκκαθαριστούν οι χειρόγραφες τροποποιητικές δηλώσεις του 2014?

Έχω πάει στην ΔΟΥ τέλος Αυγούστου χειρόγραφα τροποποιητικά Ε1 και Ε3  και ακόμα δεν βλέπω αλλάγη στον φόρο. Η εφοριακός που παρέλαβε την δήλωση μου λέει ότι πρέπει να ανοίξει το σύστημα και μετά θα την εκκαθαρίσει. Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

πηγα εγω σημερα, περιπτωση σαν την δικη σου. μου ειπε με την νεα χρονια.

δεν έχει ανοίξει ακόμη το σύστημα. Αλλά αν σου είπε την νέα χρονιά τότε είναι απλά απαράδεκτο!!!!! τί στο καλό "ανακαινίζουν" αυτό το τάξις κάθε ΣΚ???????? η βίλα του τζόρνταν να ήταν θα είχε ανακαινιστεί πιά!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Στο μεταξύ ο πελάτης θα πάθει αποπληξία και με το δίκαιό του, αν του πω για καινούρια χρονιά. Πραγματικά είναι απαράδεκτοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν θυμάται κάποιος ας μου απαντήσει..συμπληρωματική οικ.2014 και 2013 λόγω αναδρομικών σύνταξης..τα οικ.2014 και 2013 ήταν σε άλλη δου και η φετινή δήλωση εστάλη με την καινούρια της διεύθυνση. Τις δηλώσεις του οικ.2014 και 2013 τις υποβάλλουμε στη παλιά ή στη καινούρια ΔΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα  καλησπέρα..

 

ήρθε σε φορολογούμενο, που απεβίωσε, έχει δηλωθεί ο θάνατος,  ενημερωτικό προστίμου 102,40..

 

μπαίνω στην εικόνα του και βλέπω ότι όντως έχει βεβαιωθεί το ποσό με ημερομηνία 19/10/2015 με αιτιολογία " πρόστιμο εισοδήματος Ν.129/89 " ..μήπως εννοεί του ΠΔ.129/89? 

 

η δήλωση υποβλήθηκε ηλεκτρονικά 3-6-2015 και είναι μηδενική..

 

βάσει ποιου  άρθρου του συγκεκριμένου νόμου προήλθε το πρόστιμο? έχει να κάνει με το Ε9?

 

έχει καμιά ιδέα κανείς?

 

ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα  καλησπέρα..

 

ήρθε σε φορολογούμενο, που απεβίωσε, έχει δηλωθεί ο θάνατος,  ενημερωτικό προστίμου 102,40..

 

μπαίνω στην εικόνα του και βλέπω ότι όντως έχει βεβαιωθεί το ποσό με ημερομηνία 19/10/2015 με αιτιολογία " πρόστιμο εισοδήματος Ν.129/89 " ..μήπως εννοεί του ΠΔ.129/89? 

 

η δήλωση υποβλήθηκε ηλεκτρονικά 3-6-2015 και είναι μηδενική..

 

βάσει ποιου  άρθρου του συγκεκριμένου νόμου προήλθε το πρόστιμο? έχει να κάνει με το Ε9?

 

έχει καμιά ιδέα κανείς?

 

ευχαριστώ..

jim, για την δηλωση δεν νομιζω να εχει επιβληθεί το πρόστιμο, εχεις κανει αλλαγες στο ε9?  αν παρεις στο εισοδημα και τους πεις την ταυτότητα οφειλής θα σου πούνε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σάκη..

 

Θα πάω αύριο από κει αλλά είπα να έχω και μια ιδέα περί τίνος πρόκειται..

 

Ε9 δεν έχω κάνει τίποτα μιας και απεβίωσε..

 

σ ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σάκη..

 

Θα πάω αύριο από κει αλλά είπα να έχω και μια ιδέα περί τίνος πρόκειται..

 

Ε9 δεν έχω κάνει τίποτα μιας και απεβίωσε..

 

σ ευχαριστώ..

 

Καλησπέρα. Υπάρχει περίπτωση να απεβίωσε πριν την υποβολή της δήλωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Υπάρχει περίπτωση να απεβίωσε πριν την υποβολή της δήλωσης?

απεβίωσε τον μάιο του 2015 και η δήλωση υποβλήθηκε 3/6/2015..ηλεκτρονικά..

 

 συνεχίστε τη σκέψη σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συνεχίστε την σκέψη σας ...γιατί έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση.    βαρέθηκα να πάω στην Δ.Ο.Υ. ,οι συγγενείς στα φρύδια τους κλπ.κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απεβίωσε τον μάιο του 2015 και η δήλωση υποβλήθηκε 3/6/2015..ηλεκτρονικά..

συνεχίστε τη σκέψη σας..

Νομίζω την υποψιαζεσαι την απάντηση, αν και δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοια περίπτωση υποβολής προστίμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω την υποψιαζεσαι την απάντηση, αν και δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοια περίπτωση υποβολής προστίμου

δεν μπορεί να είναι αυτό..

 

κάτι άλλο παίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν μπορεί να είναι αυτό..

κάτι άλλο παίζει..

Κουφό μου φαίνεται, αλλά εικασίες κάνουμε,ρώτα κι ενημέρωσε μας να ξέρουμε τι μας περιμένει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απεβίωσε τον μάιο του 2015 και η δήλωση υποβλήθηκε 3/6/2015..ηλεκτρονικά..

 

 συνεχίστε τη σκέψη σας..

 

 

συνεχίστε την σκέψη σας ...γιατί έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση.    βαρέθηκα να πάω στην Δ.Ο.Υ. ,οι συγγενείς στα φρύδια τους κλπ.κλπ.

 

Λέω μήπως την θεωρούν "ελλιπή" διότι έπρεπε να υποβληθεί χειρόγραφα από τους κληρονόμους. Δεν μου έχει ξανατύχει αν και έχω στείλει ηλεκτρονικά δήλωση (όχι φέτος) μετά τον θάνατο.

α) δεν υποβάλλει ή υποβάλλει εκπρόθεσμα ή υποβάλει ελλιπή δήλωση πληροφοριακού χαρακτήρα ή φορολογική δήλωση από την οποία δεν προκύπτει φορολογική υποχρέωση καταβολής φόρου,

 

 Μήπως είχε καμιά ατομική ο θανών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ατομική δεν είχε..

 

γιατί να θεωρηθεί ελλιπής..?  επειδή έγινε ηλεκτρονικά? δεν κολλάει ρε γμτ....

 

αν το δω από την ανάποδη..

 

102,40 είναι το πρόστιμο..λογικά καθαρό πρόστιμο 100 + 2%(τέλη χαρτοσήμου) +20%(εισφορά ΟΓΑ)..

 

άρα πάμε στην πολ.1125/16-6-2015

 

3. Με βάση τα ανωτέρω, ως προς τα επιβαλλόμενα πρόστιμα με τις διατάξεις των άρθρων 54, 55 και 56 του ΚΦΔ , που αφορούν αντίστοιχα σε επιβολή κυρώσεων για διαδικαστικές παραβάσεις, παραβάσεις φοροδιαφυγής καθώς και πρόστιμο εκπρόθεσμης υποβολής ή μη υποβολής Συνοπτικού Πίνακα Πληροφοριών διευκρινίζεται ότι, οι αποδείξεις πληρωμής αυτών υπόκεινται σε τέλος χαρτοσήμου, σύμφωνα με την προαναφερθείσα διάταξη του πρώτου εδαφίου της παρ. 19 του άρθρου 15 του Κώδικα Τελών Χαρτοσήμου καθώς δεν είναι παρεπόμενα κύριας οφειλής. Αντίθετα, δεν υπόκεινται σε τέλος χαρτοσήμου τα πρόστιμα των άρθρων 58 και 59 του ΚΦΔ, καθώς δεν έχουν αυτοτέλεια, αλλά αποτελούν παρακολούθημα κύριας φορολογικής οφειλής.
 

κάτι σε Ε9 μου κάνει..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε9 δε χρειαζόταν για το θανόντα, η υποβολή ηλεκτρονικά ενώ έπρεπε να υποβληθεί χειρόγραφα, δε μπορεί να θεωρηθεί διαδικαστική παράβαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και σε δική μου περίπτωση πάντως το ίδιο μου ειπαν στη ΔΟΥ ότι προβλέπεται πρόστιμο σε ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης θανόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

ατομική δεν είχε..

 

γιατί να θεωρηθεί ελλιπής..?  επειδή έγινε ηλεκτρονικά? δεν κολλάει ρε γμτ....

 

αν το δω από την ανάποδη..

 

102,40 είναι το πρόστιμο..λογικά καθαρό πρόστιμο 100 + 2%(τέλη χαρτοσήμου) +20%(εισφορά ΟΓΑ)..

 

άρα πάμε στην πολ.1125/16-6-2015

 

3. Με βάση τα ανωτέρω, ως προς τα επιβαλλόμενα πρόστιμα με τις διατάξεις των άρθρων 54, 55 και 56 του ΚΦΔ , που αφορούν αντίστοιχα σε επιβολή κυρώσεων για διαδικαστικές παραβάσεις, παραβάσεις φοροδιαφυγής καθώς και πρόστιμο εκπρόθεσμης υποβολής ή μη υποβολής Συνοπτικού Πίνακα Πληροφοριών διευκρινίζεται ότι, οι αποδείξεις πληρωμής αυτών υπόκεινται σε τέλος χαρτοσήμου, σύμφωνα με την προαναφερθείσα διάταξη του πρώτου εδαφίου της παρ. 19 του άρθρου 15 του Κώδικα Τελών Χαρτοσήμου καθώς δεν είναι παρεπόμενα κύριας οφειλής. Αντίθετα, δεν υπόκεινται σε τέλος χαρτοσήμου τα πρόστιμα των άρθρων 58 και 59 του ΚΦΔ, καθώς δεν έχουν αυτοτέλεια, αλλά αποτελούν παρακολούθημα κύριας φορολογικής οφειλής.
 

κάτι σε Ε9 μου κάνει..

 

 

Αυτό που έγραψα του 54 είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που έγραψα του 54 είναι.

Του 54 είναι αλλά να θεωρηθεί ελλιπής λόγω της ηλεκτρονικής υποβολής.. Ε αυτό με ξεπερνάει..

Θα μάθω αύριο και θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ και καλό σας βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Του 54 είναι αλλά να θεωρηθεί ελλιπής λόγω της ηλεκτρονικής υποβολής.. Ε αυτό με ξεπερνάει..

Θα μάθω αύριο και θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ και καλό σας βράδυ.

 

Ok  :)

 

Buonanotte_AEK.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εντάξει το καταλάβαμε..ειστε ένας αεκτσης 30 χρονων..

Πολύ ωραία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εντάξει το καταλάβαμε..ειστε ένας αεκτσης 30 χρονων..

Πολύ ωραία..

 

Το 30 θα το κρατήσω, μου άρεσε...

Αεκτσης δεν είμαι, βάζελος αντιευρωπαϊστής είμαι... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εντάξει το καταλάβαμε..ειστε ένας αεκτσης 30 χρονων..

Πολύ ωραία..

 

Εσύ μη δεις κάποιον συνομήλικό  μου (και βάζελο), αμέσως να τον πειράξεις...  :P

Ζουλιάρη... :P

 

Α και που 'σαι...

Περίμενε κι άλλο ένα κατοστάρι (δεν βεβαιώνονται μαζί)... B)

200€ προβλέπεται πρόστιμο!

 

100€ επειδή την έστειλες ηλεκτρονικά και άλλα 100 επειδή... δεν την πήγες στη ΔΟΥ... :D

Έτσι, για να γουσταρίζεις... :P

 

2upfdqu.jpg  σε όλους. :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

με τα ιταλικά σας είστε ξεπερεσμένοι και οι δύο..δεν είστε in να πούμε..εκτός εποχής..καπίτο?

 

εγώ μπορεί γαλλική σημαία να μην έβαλα αλλά ένα γαλλικό θα το ρίξω βρε αδερφέ..

 

 

bonjour_monami_copy_grande.jpg?v=1383865

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λοιπόν..

 

το πρόστιμο προήλθε από τροποποιητικές δηλώσεις Ε9 που έκαναν οι κληρονόμοι στη ΔΟΥ..

 

προφανώς για κάποιο λόγο ζητήθηκε πιστοποιητικό ενφια για την αποβιώσασα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...