Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΙΚΑ


bnpwm2008

Ερώτηση

Καλημέρα,

 

Σε συνέχεια της δημοσίευση του κόμβου για την επιδότηση εργατικής εισφοράς του 2837/2000, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής

 

- για υπαλλήλους που είναι με επιδότηση από τον ΟΑΕΔ μπορεί να ισχύσει η επιδότηση της εργατικής εισφοράς του ΙΚΑ?.

Η επιδότηση που αναφέρομαι είναι αυτή της πρόσληψης ανέργων 25-66 που ο εργοδότης επιδοτείται με 18€ ημερησίως και μέχρι 25 ημέρες εργασίας το μήνα

 

- υπάλληλος του οποίου οι βασικές αποδοχές υπολογίζονται ακόμη με την ΣΣΕ Προσωπικού γραφείου μπορεί να λάβει την αντίστοιχή επιδότηση? Η θα πρέπει να υπολογίζω τις αποδοχές του με την ΕΓΣΣΕ?

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η επιδοτηση που αναφερεσαι αφορα σε επιχορηγηση του εργοδοτη για προσληψη ανεργων και δεν αφορα στη συγκεκριμενη επιδοτηση που ειναι επιδοτηση της εργατικης εισφορας για ενισχυση των χαμηλομισθων εργαζομενων.

Συνεπως η επιχορηγηση δεν υπερκαλυπτει την επιδοτηση της εργατικης εισφορας και ισχυει για το ΙΚΑ.

Για να ισχυσει η επιδοτηση εργατικης εισφορας πρεπει η αμοιβη να να αφορα σε μισθο ή ημερομισθιο της ΕΓΣΣΕ, συνεπως θεωρω οτι δεν το δικαιουται εφοσον αμοιβεται με αλλη ΣΣΕ, ειτε αυτη ειναι σε ισχυ ειτε οχι.

Οφειλω να πω βεβαια οτι το αρθρο του Κου Γραβια ειναι πληρεστατο και κατατοπιστικοτατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η επιδοτηση που αναφερεσαι αφορα σε επιχορηγηση του εργοδοτη για προσληψη ανεργων και δεν αφορα στη συγκεκριμενη επιδοτηση που ειναι επιδοτηση της εργατικης εισφορας για ενισχυση των χαμηλομισθων εργαζομενων.

Συνεπως η επιχορηγηση δεν υπερκαλυπτει την επιδοτηση της εργατικης εισφορας και ισχυει για το ΙΚΑ.

Για να ισχυσει η επιδοτηση εργατικης εισφορας πρεπει η αμοιβη να να αφορα σε μισθο ή ημερομισθιο της ΕΓΣΣΕ, συνεπως θεωρω οτι δεν το δικαιουται εφοσον αμοιβεται με αλλη ΣΣΕ, ειτε αυτη ειναι σε ισχυ ειτε οχι.

Οφειλω να πω βεβαια οτι το αρθρο του Κου Γραβια ειναι πληρεστατο και κατατοπιστικοτατο.

έτσι πιστεύω και εγώ διαβάζοντας και το όντως πολύ κατατοπιστικό άρθρο του κ.Γραβιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

ρωτώ τα αυτονόητα νομίζω, ωστόσο μήπως κάτι μου διαφεύγει.

 

Έχω πωλητές περιοδεύοντες (υπάλληλοι) που έχουν προσληφθεί με τον βασικό μισθό + επίδομα γάμου.

Λαμβάνουν κάθε μήνα αρκετά μεγάλο κομμάτι μισθού ως Bonus επι των πωλήσεων.

πχ

Μισθός μικτά 644,69 + bonus μικτά 875€

αυτή η εικόνα παρουσιάζεται ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ανελλιπώς με το ποσό του Bonus να αυξομειώνεται κατά περίπου 100-150€

 

Υπάρχει λόγος να μην εφαρμόσω την διάταξη της επιδότησης όσον αφορά το κομμάτι του βασικού μισθού;

 

Βάσει της εγκυκλίου, διαβάζω :

9. ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ - ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ

9.1. Την επιδότηση δικαιούνται οι εργαζόμενοι για όλες τις μισθολογικές περιόδους απασχόλησης συμπεριλαμβανομένων των επιδομάτων αδείας και δώρα εορτών.-10-

9.2. Σε περίπτωση που ο εργοδότης χορηγήσει επιπλέον αποδοχές για υπερωριακή απασχόληση, μπόνους, νυχτερινή απασχόληση, απασχόληση ημερών αργίας κλπ. αυτές υποχρεωτικά θα καταχωρούνται στη στήλη του μισθολογίου με την ένδειξη "λοιπές αποδοχές" και δεν αποκλείουν τους εργαζόμενους από το δικαίωμα της επιδότησης, το ποσό της οποίας παραμένει σταθερό όπως προσδιορίζεται στη παρ. 2.2. της παρούσας

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_56_00.pdf 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

ρωτώ τα αυτονόητα νομίζω, ωστόσο μήπως κάτι μου διαφεύγει.

 

Έχω πωλητές περιοδεύοντες (υπάλληλοι) που έχουν προσληφθεί με τον βασικό μισθό + επίδομα γάμου.

Λαμβάνουν κάθε μήνα αρκετά μεγάλο κομμάτι μισθού ως Bonus επι των πωλήσεων.

πχ

Μισθός μικτά 644,69 + bonus μικτά 875€

αυτή η εικόνα παρουσιάζεται ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ανελλιπώς με το ποσό του Bonus να αυξομειώνεται κατά περίπου 100-150€

 

Υπάρχει λόγος να μην εφαρμόσω την διάταξη της επιδότησης όσον αφορά το κομμάτι του βασικού μισθού;

 

Βάσει της εγκυκλίου, διαβάζω :

9. ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ - ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ

9.1. Την επιδότηση δικαιούνται οι εργαζόμενοι για όλες τις μισθολογικές περιόδους απασχόλησης συμπεριλαμβανομένων των επιδομάτων αδείας και δώρα εορτών.-10-

9.2. Σε περίπτωση που ο εργοδότης χορηγήσει επιπλέον αποδοχές για υπερωριακή απασχόληση, μπόνους, νυχτερινή απασχόληση, απασχόληση ημερών αργίας κλπ. αυτές υποχρεωτικά θα καταχωρούνται στη στήλη του μισθολογίου με την ένδειξη "λοιπές αποδοχές" και δεν αποκλείουν τους εργαζόμενους από το δικαίωμα της επιδότησης, το ποσό της οποίας παραμένει σταθερό όπως προσδιορίζεται στη παρ. 2.2. της παρούσας

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_56_00.pdf

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις

 

καλημέρα!

κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

ρωτώ τα αυτονόητα νομίζω, ωστόσο μήπως κάτι μου διαφεύγει.

 

Έχω πωλητές περιοδεύοντες (υπάλληλοι) που έχουν προσληφθεί με τον βασικό μισθό + επίδομα γάμου.

Λαμβάνουν κάθε μήνα αρκετά μεγάλο κομμάτι μισθού ως Bonus επι των πωλήσεων.

πχ

Μισθός μικτά 644,69 + bonus μικτά 875€

αυτή η εικόνα παρουσιάζεται ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ανελλιπώς με το ποσό του Bonus να αυξομειώνεται κατά περίπου 100-150€

 

Υπάρχει λόγος να μην εφαρμόσω την διάταξη της επιδότησης όσον αφορά το κομμάτι του βασικού μισθού;

 

Βάσει της εγκυκλίου, διαβάζω :

9. ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ - ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ

9.1. Την επιδότηση δικαιούνται οι εργαζόμενοι για όλες τις μισθολογικές περιόδους απασχόλησης συμπεριλαμβανομένων των επιδομάτων αδείας και δώρα εορτών.-10-

9.2. Σε περίπτωση που ο εργοδότης χορηγήσει επιπλέον αποδοχές για υπερωριακή απασχόληση, μπόνους, νυχτερινή απασχόληση, απασχόληση ημερών αργίας κλπ. αυτές υποχρεωτικά θα καταχωρούνται στη στήλη του μισθολογίου με την ένδειξη "λοιπές αποδοχές" και δεν αποκλείουν τους εργαζόμενους από το δικαίωμα της επιδότησης, το ποσό της οποίας παραμένει σταθερό όπως προσδιορίζεται στη παρ. 2.2. της παρούσας

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_56_00.pdf

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις

η περιοδεύοντες πωλητές ασφαλίζονται με τεκμαρτές αποδοχές εφόσον ο βασικός μισθός υπολείπεται αυτών.

η κατάταξη τους είναι η 11 ασφαλιστική κλάση δλδ.  25 Χ 37,13 = 928,25

 

οι ασφαλιζόμενοι με τεκμαρτές αποδοχές δεν εμπίπτουν στο δικαίωμα επιδότησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...