Jump to content
Sign in to follow this  
Anniek

Παροχή συμβουλών από τον λογιστή

Recommended Posts

Καλήμέρα σας,

στα πλαίσια της δουλειάς προέκυψε και αυτή η απορία:  σε τι βαθμό υποχρεούται ένας λογιστής ελεύθερος επαγγελματίας να παρέχει συμβουλές στους πελάτες του και ποιά είναι η πρακτική της αγοράς και για να γίνω κατανοητή δεν αναφέρομαι σε συμβουλή του τύπου ''δεν πλήρωσα την δόση της ρύθμισης, τι κάνω?". Με 180€ το μήνα για διεκπαιρέωση των εργασιών ΑΕ δίνονται απαντήσεις σε ερωτήματα : πως θα μειώσω τα έσοδα μου, πως θα πληρώσω λιγότερο φόρο, κάνε μου μια πρόβλεψη για το 2016 και αποτύπωσέ τα σε xlακι, επιπλέον κάθε μήνα θέλω report τύπου κατάστασης αποτελεσμάτων χρήσης.

Ευχαριστώ

Α.Ε. με 180/μήνα? Πάω πάσο

Ξεκινάει τώρα, παροχής υπηρεσιών  και είναι η τιμή που μου αντέτειναν από προσφορά συναδέλφου... και τελικά έχασα τον πελάτη αφού τα είχα κάνει όλα αυτά. Ρωτώ λοιπόν είναι κοινή πρακτική στην αγορά αυτού του είδους η παροχή συμβουλών με 180€/μήνα?

Ξεκινάει τώρα, παροχής υπηρεσιών  και είναι η τιμή που μου αντέτειναν από προσφορά συναδέλφου... και τελικά έχασα τον πελάτη αφού τα είχα κάνει όλα αυτά. Ρωτώ λοιπόν είναι κοινή πρακτική στην αγορά αυτού του είδους η παροχή συμβουλών με 180€/μήνα?

Το ζήτημα δεν είναι νομιζω αν πρέπει με 180 ευρώ το μήνα να παρέχει και συμβουλές αλλά αν πρέπει να συμφωνήσει με 180 ευρώ να παρέχει τις υπηρεσίες γενικότερα, 

Όσα σου ζήτησαν είναι λογικά, και είναι μέσα στα όρια των υποχρεώσεων του λογιστή. Όσα σου προσέφεραν όμως είναι πάρα πολύ λίγα.

Δεν έιχα υπογράψει συμφωνητικό, ήταν η πρώτη εταιρία που ανέλεβα και έκανα ότι περισσότερο μπορούσα με κατάληξη αυτή που περιέγραψα. Με τα 250€ που ζήτησα μου είπαν ότι είναι παράλογο γιατί η εταιρία τώρα ξεκινάει δεν έχει πολύ δουλειά....

''ΚΠ'':  τα όρια των υποχρεώσεων ενός λογιστή ελεύθερου επαγγελματία ή λογιστή εταιρίας? γιατί εγώ παρείχα αυτή την υπηρεσία όταν ήμουν υπάλληλος σε εταιρία και σ'αυτή την περίπτωση το θεωρώ λογικό. Τώρα όμως που δουλεύω στην ελεύθερη αγορά, με τον προαναφερθέντα ανταγωνισμό (180/μήνα), το να χάσω μια ολόκληρη μέρα για να στήσω ένα xl με προβλέψεις και την επόμενη να δεχτώ τηλεφώνημα με μια καινούρια απαίτηση απ΄ότι κατάλαβα δεν με συμφέρει πρωτίστως απο άποψη χρόνου και μετά οικονομικά. Το ερώτημα που επαναφέρω είναι:  στην αγορά παρέχεται ευρέως αυτή η υπηρεσία?

μπορεις να την παρεχεις την υπηρεσια αυτη αν σε πληρωναν κανονικα για μια α.ε. οσα θα επρεπε μινιμουμ 500 (ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΛΕΩ) ευρω το μηνα... με 180 ουτε το βοηθο που κανει της εγγραφες δε θα επρεπε να αναλαβεις...

Με την αμοιβή αυτή ειναι δυσκολο να παρεχεις τετοιες υπηρεσίες. Αν τις παρέχεις θα τις παρέχεις με ζημία . Από εκει και περα είναι ζήτμα συμφωνίας που εχεις κάνει με τον πελάτη. Υπάρχει ομως και η διασταση που βαζουν οι συναδελφοι παραπάνω . Κακώς κάνουμε τέτοιες συμφωνίες και ξεπουλαμε όσο όσο τις γνωσεις μας.

Με τα 250€ που ζήτησα μου είπαν ότι είναι παράλογο γιατί η εταιρία τώρα ξεκινάει δεν έχει πολύ δουλειά....

εσύ την έστησες ,έτρεχες ,γνώρισες τον επιχειρηματία και στην πήρε άλλος συνάδελφος?  μπράβο.

θα μπορούσες να πεις ,με αυτά που ζητάς εγώ θέλω 250 ευρώ.  το καταλαβαίνω ότι τώρα ξεκινάς και πρέπει να δεις πως θα πας και πως θα τα πάω και εγώ ως λογίστρια.

στον επόμενο χρόνο πρώτα ο Θεός πάμε εκεί. μέχρι τότε φρόντισε σε παρακαλώ να με πληρώνεις κανονικά.

μπορεί ως του χρόνου αυτή η αμοιβή να φαντάζει υπερβολική.

και εγώ πήγα σε έναν με έδρα και 2 υποκαταστήματα και μου λέει στον προηγούμενο έδινα 60 ευρώ!!!

αλλά  κάνει λάθη!!!

με 60 ευρώ του λέω ,πάλι καλά που τα πιάνει στα χέρια του  ,όχι που στα περνάει. 

και έφυγα.

εσύ την έστησες ,έτρεχες ,γνώρισες τον επιχειρηματία και στην πήρε άλλος συνάδελφος?  μπράβο

ακριβώς αυτό !!!! και ακόμα δεν έχω καταλάβει από που μου ήρθε.....

εσύ την έστησες ,έτρεχες ,γνώρισες τον επιχειρηματία και στην πήρε άλλος συνάδελφος?  μπράβο

ακριβώς αυτό !!!! και ακόμα δεν έχω καταλάβει από που μου ήρθε.....

Να σας ρωτήσω κάτι?

Πριν την φτιάξουν την (ΑΕ) δεν ζήτησαν τη συμβουλή σας σχετικά με τη νομική μορφή της εταιρείας?

Δηλαδή έφταξαν ΑΕ χωρίς να ξέρουν το κόστος του λογιστή (για ΑΕ)?

Τι περιπτωσάρες είναι αυτές?

Τα τραβάει ο οργανισμός τους μερικών...

...μέσα σε λίγες γραμμές δεν μπορώ να παρουσιάσω την ιστορία δέκα μηνών, αλλά οι γνώμες και οι συμβουλές πιο έμπειρων συναδέλφων είναι για μένα πολύτιμες, μάλλον από απειρία την πάτησα.

Στα πρώτα mail  λοιπόν ρώτησαν για τα κόστη συνολικά και είχα περιλάβει και το δικό μου, στην συνέχεια , προκειμένου να πάρω την δουλειά συμφώνησα να πληρωθώ, όταν η εταιρία θα είχε τα πρώτα της έσοδα. Για δέκα μήνες λοιπόν δεν έχω πάρει φράγκο και τώρα που ήρθαν τα πρώτα χρήματα προτίμησαν τον φθηνότερο. Για να είναι ολοκληρωμένη η εικόνα, στο διάστημα αυτό δεν έκανα κάποιο λάθος. Με διαβεβαίωσαν μάλιστα ότι οι χειρισμοί μου ήταν πολύ καλοί.

o ανθρωπος που κλεινει συμφωνιες απο mail δεν ψαχνει συνεργατη

ψαχνει για freelancer

η διαφορα ειναι τεραστια

...μέσα σε λίγες γραμμές δεν μπορώ να παρουσιάσω την ιστορία δέκα μηνών, αλλά οι γνώμες και οι συμβουλές πιο έμπειρων συναδέλφων είναι για μένα πολύτιμες, μάλλον από απειρία την πάτησα.

Στα πρώτα mail  λοιπόν ρώτησαν για τα κόστη συνολικά και είχα περιλάβει και το δικό μου, στην συνέχεια , προκειμένου να πάρω την δουλειά συμφώνησα να πληρωθώ, όταν η εταιρία θα είχε τα πρώτα της έσοδα. Για δέκα μήνες λοιπόν δεν έχω πάρει φράγκο και τώρα που ήρθαν τα πρώτα χρήματα προτίμησαν τον φθηνότερο. Για να είναι ολοκληρωμένη η εικόνα, στο διάστημα αυτό δεν έκανα κάποιο λάθος. Με διαβεβαίωσαν μάλιστα ότι οι χειρισμοί μου ήταν πολύ καλοί.

ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ, ΔΕ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ Η ΟΧΙ Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΣΥ ΦΠΑ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΑΝ ΞΕΧΝΑΓΕΣ 1 ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ...  ΣΤΟΥΣ 10 ΜΗΝΕΣ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΙΛΗΣΕΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ... ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΖΗΜΙΟΓΟΝΕΣ

Σε μια συνεργασία, σε μια σύμβαση προφορική η οποία δεν είναι αμφοτεροβαρής, συνήθως κάποιος (ακούσια ή εκούσια) "έριξε" τον εαυτό του.

Το λάθος έγινε. Το θέμα είναι πώς το χειριζόμαστε από εδώ και πέρα. Η εύκολη (και εύλογη) λύση είναι να φύγουμε μακριά, να λύσουμε αυτή τη ζημιογόνα για εμάς συνεργασία.

Αλλιώς, μένουμε και "βλέπουμε".

Ο λογιστής πάντως έχει (και αποκτά με τον καιρό) πολλά "όπλα" μέσα σε μια συνεργασία.

...και φπα και ανακεφαλαιωτικούς και πολύ διάβασμα έριξα για να απαντώ σε κάθε πιθανό σενάριο αναφορικά με τα κόστη. Όσο για την επικοινωνία ήταν πολύ συχνή με τηλέφωνα, mail και μια φορά το μήνα με φυσική παρουσία στα γραφεία τους. Mea culpa. Τώρα ψάχνω τρόπους να προσεγγίσω καινούρια πελατεία!

Αυτό λέγεται πουστ@α και αντιμετωπίζεται με κλοτσομπουνίδια …. Κατά τα άλλα αυτά παθαίνεις όταν  το δίνεις τζάμπα

Λοιπόν πολύ το αναλύουμε το θέμα φίλτατη και τα πράγματα είναι απλούστατα. Ότι και να έκανες, ότι και αν έδωσες για αυτή τη συνεργασία ΠΑΝΤΑ θα υπάρξει ο φτηνότερος, αν πάει κάποιος σε κάποιον λογιστή και του πεί ο προηγούμενος με παίρνει 60, εκείνος θα του πεί 50-55 και ο επόμενος το ίδιο και πάει λέγοντας, απο τη στιγμή που δέν υπάρχει αυτό που λέμε φιλότιμο ούτε από τους συναδέλφους πρωτίστως, ούτε από τους πελάτες αυτό θα γίνεται.Τέτοιους πελάτες θα χάσεις είναι δεδομένο, το θέμα είναι πόσο σε συμφέρει οικονομικά να τους κρατάς.

To να παρέχεις υπηρεσίες σε πολύ χαμηλή τιμή προκειμένου να εισαι ανταγωνιστική και να πάρεις κόσμο δεν είναι κατα την γνώμη μου σωστή τακτική.. πρέπει να βλέπεις πάντα και το κόστος ευκαιρίας πριν ξεκινήσεις μια συνεργασία.Γνώμη μου είναι οτι επειδή είσαι νέα στον χώρο,να  επιδιώξεις μικρό πελατολόγιο,που να είναι αξιόπιστο στις πληρωμές και να τους παρέχεις υψηλής ποιοτητας υπηρεσίες. Αυτό είναι που μεσοπρόθεσμα θα σου φέρει καλή πελατεία και όχι η χαμηλή τιμή.