Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΝΕΟΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗΣ ΕΙΣΟΔ/ΤΩΝ ΧΡΗΣΗΣ 2015


G-MEL

Ερώτηση

Μετά από όλη αυτή την ατελείωτη παραγωγή νόμων , αλλαγών κλπ

έχω μπερδευτεί , σχετικά με το τι ισχύει για το 2015 που τρέχει ( μάλλον να κρυφτεί )

 

Νομικά πρόσωπα με Διπλογραφικά 29% από 1/1/15 -ΠΟΛ 1159/15

 

Φυσικά πρόσωπα 26% ή 28% ?

 

 

Νομικά πρόσωπα με Απλογραφικά 29% ?

 

Ενοίκια 11% ?

 

Αγρότες 50% των επαγγελματιών ?

 

Προκ/λές οκ απο ΠΟΛ 1159/15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μετά από όλη αυτή την ατελείωτη παραγωγή νόμων , αλλαγών κλπ

έχω μπερδευτεί , σχετικά με το τι ισχύει για το 2015 που τρέχει ( μάλλον να κρυφτεί )

 

Νομικά πρόσωπα με Διπλογραφικά 29% από 1/1/15 -ΠΟΛ 1159/15 (σωστα με 29%)

 

Φυσικά πρόσωπα 26% ή 28% ? (26% μέχρι στιγμής αν και πρέπει να είναι μέσα στα προαπαιτούμενα για αλλαγή αυτές τις μέρες που "διαπραγματεύονται"

 

 

Νομικά πρόσωπα με Απλογραφικά 29% ? ( με 26% άρθρο 58 παραγραφος 1 του 4172)

 

Ενοίκια 11% ? (ναι προς το παρόν αρθρο 40 παραγραφος 4  του 4172)

 

Αγρότες 50% των επαγγελματιών ? (ναι προς το παρόν αλλά να υπολογίζεις με 20% για την χρήση 2015 και 26% για το 2016 γιατί είναι στα προαπαιτουμενα)

 

Προκ/λές οκ απο ΠΟΛ 1159/15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετά από όλη αυτή την ατελείωτη παραγωγή νόμων , αλλαγών κλπ

έχω μπερδευτεί , σχετικά με το τι ισχύει για το 2015 που τρέχει ( μάλλον να κρυφτεί )

 

Νομικά πρόσωπα με Διπλογραφικά 29% από 1/1/15 -ΠΟΛ 1159/15

 

Φυσικά πρόσωπα 26% ή 28% ?

 

 

Νομικά πρόσωπα με Απλογραφικά 29% ?

 

Ενοίκια 11% ?

 

Αγρότες 50% των επαγγελματιών ?

 

Προκ/λές οκ απο ΠΟΛ 1159/15

ΚΑΝΕΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

Αγρότες 50% των επαγγελματιών ? (ναι προς το παρόν αλλά να υπολογίζεις με 20% για την χρήση 2015 και 26% για το 2016 γιατί είναι στα προαπαιτουμενα)

 

 

 

απο 1/1/2016 δεν παει στο 20%  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο 1/1/2016 δεν παει στο 20%  ?

ετσι ακουγεται.... και το 2017 26%.....

 

με τις επιδοτησεις τι θα γινει ομως;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ετσι ακουγεται.... και το 2017 26%.....

 

με τις επιδοτησεις τι θα γινει ομως;;;

επιδοτησεις μαλλον μενει το αφορολόγητο 12.000 το 20% παει για το ετος 2015?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

TO 20% σύμφωνα με τα προαπαιτούμενα είναι για την διαχειριστική χρήση 01/01/15-31/12/2015. Και στο 26% θα πάει για την διαχειριστική χρήση 01/01/2016-31/12/2016.

 

Όλα αυτά σύμφωνα με τα προαπαιτούμενα..τι θα γίνει στο τέλος είναι άλλο θέμα και θα μάθουμε λίαν συντόμως.. Εδώ αυξήσαν πριν 2 μήνες την προκαταβολή των αγροτών για το 2014 δεν θα αυξήσουν το συντελεστή για το 2015????

 

 

Και για τις επιδοτήσεις μην κρατάτε πολλά καλάθια..Σίγουρα θα τις πειράξουν και αυτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

TO 20% σύμφωνα με τα προαπαιτούμενα είναι για την διαχειριστική χρήση 01/01/15-31/12/2015. Και στο 26% θα πάει για την διαχειριστική χρήση 01/01/2016-31/12/2016.

 

Όλα αυτά σύμφωνα με τα προαπαιτούμενα..τι θα γίνει στο τέλος είναι άλλο θέμα και θα μάθουμε λίαν συντόμως.. Εδώ αυξήσαν πριν 2 μήνες την προκαταβολή των αγροτών για το 2014 δεν θα αυξήσουν το συντελεστή για το 2015????

 

 

Και για τις επιδοτήσεις μην κρατάτε πολλά καλάθια..Σίγουρα θα τις πειράξουν και αυτές

 

ναι σωστα!! η επιδοτησεις δεν ειναι στα προαπαιτουμενα ισως την γλυτώσουν 

 

BB04F522050799942AF2B3DEC97E3BCA.jpg

Με βάση τα μέχρι στιγμής δεδομένα από τη συμφωνία με τους πιστωτές το πρωί της Τρίτης, η αύξηση των φορολογικών συντελεστών σε ότι αφορά στο φόρο εισοδήματος των αγροτών, θα γίνει σε δύο φάσεις. Έτσι για τα εισοδήματα του 2015 που θα δηλωθούν τον ερχόμενο χρόνο ο ανώτερος φορολογικός συντελεστής θα αυξηθεί από το 13% στο 20% , ενώ για τα εισοδήματα του 2016 (δηλώσεις 2017) ο συντελεστής φορολογίας θα είναι σταθερά στο 26%.

Όπως όλα δείχνουν, αυτό το οποίο κερδήθηκε στις διαπραγματεύσεις για το «αγροτικό πακέτο», είναι κάποιος χρόνος σταδιακής εφαρμογής των μέτρων έτσι ώστε να καταστεί δυνατή μια προσαρμογή των αγροτικών εκμεταλλεύσεων στα νέα δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δε ξερω τι μπορει να εννοουν και το αφηνουν ετσι σκοπιμα, παντως εχω την εντυπωση πως οι παραπανω χρονιες αφορουν χρησεις και οχι οικονομικα ετη.....  

 

θα φανει συντομα παντως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δε ξερω τι μπορει να εννοουν και το αφηνουν ετσι σκοπιμα, παντως εχω την εντυπωση πως οι παραπανω χρονιες αφορουν χρησεις και οχι οικονομικα ετη.....  ΜΕ ΤΟΝ ΙΣΧΥΟΝΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟ ΤΟΝ 4172/2013 ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΤΟΣ ΩΣ ΕΝΝΟΙΑ ΣΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ 2238/94

 

..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και οι βαλκανικες χωρες εχουνε 10 % φορο εισοδηματος και 10 με 15 % φπα, τι σχεδιο ειναι αυτο ,εξοντωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

δε ξερω τι μπορει να εννοουν και το αφηνουν ετσι σκοπιμα, παντως εχω την εντυπωση πως οι παραπανω χρονιες αφορουν χρησεις και οχι οικονομικα ετη.....  ΜΕ ΤΟΝ ΙΣΧΥΟΝΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟ ΤΟΝ 4172/2013 ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΤΟΣ ΩΣ ΕΝΝΟΙΑ ΣΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ 2238/94

 

..

 

το οποιο σημαινει πως μιλαμε για 20% στη χρηση 2015;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μήπως  τα  μπερδεύεται   με  τους  αγρότες  για  το    φορολογικό   έτος  2015  θα  φορολογηθούν  με   13  %  και  προκαταβολή   75%

για  το  φ.ε  2016  20%  και  προκαταβολή  100%

και  για  το  φ.ε   2017    26 %  και  προκαταβολή  100%  αν  κάνω  λάθος  διορθώστε μού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μήπως  τα  μπερδεύεται   με  τους  αγρότες  για  το    φορολογικό   έτος  2015  θα  φορολογηθούν  με   13  %  και  προκαταβολή   75%

για  το  φ.ε  2016  20%  και  προκαταβολή  100%

και  για  το  φ.ε   2017    26 %  και  προκαταβολή  100%  αν  κάνω  λάθος  διορθώστε μού

και μενα η γνωμη μου αυτη ειναι... πως για τη χρηση 2015 ισχυει το 13%.....

 

αντε να δουμε ποτε και αν θα μας κανουν την τιμη να μας το ανακοινωσουν, μετα να το αλλαξουν αναδρομικα κτλ κτλ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα και απο εμενα.Δεν μου λετε ποτε εχουν κανει  αλλαγη φορολογικων συντελεστων και ετος εφαρμογης ειναι το επομενο απο αυτο που διανιουμε.ΠΟΤΕ. Γνωμη δικια μου χρηση 2015  αγροτικα εισοδηματα με 20% και προκαταβολη 75%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και μενα η γνωμη μου αυτη ειναι... πως για τη χρηση 2015 ισχυει το 13%.....

 

αντε να δουμε ποτε και αν θα μας κανουν την τιμη να μας το ανακοινωσουν, μετα να το αλλαξουν αναδρομικα κτλ κτλ....

Κάλιο γαιδουροδενε παρά γαιδουρογύρευε λένε στο χωριό μου..Εσύ προετοίμασε τους πελάτες σου με 20% και προκ/λη 75 και θα δείξει στο χειροκρότημα τι θα επικρατήσει..Άλλωστε μην ξεχνάς οτι η αύξηση της προκ\λης από 27,5 σε 55 έγινε τον Αύγουστο του 2015 και αφορούσε τα εισοδήματα του 2014..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και οι βαλκανικες χωρες εχουνε 10 % φορο εισοδηματος και 10 με 15 % φπα, τι σχεδιο ειναι αυτο ,εξοντωσης?

ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΧΑΜΠΑΡΙ ? ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάλιο γαιδουροδενε παρά γαιδουρογύρευε λένε στο χωριό μου..Εσύ προετοίμασε τους πελάτες σου με 20% και προκ/λη 75 και θα δείξει στο χειροκρότημα τι θα επικρατήσει..Άλλωστε μην ξεχνάς οτι η αύξηση της προκ\λης από 27,5 σε 55 έγινε τον Αύγουστο του 2015 και αφορούσε τα εισοδήματα του 2014..

τους προετοιμαζω με ολα τα σεναρια.... με φορολογηση επιδοτησεων και με μη .... με 13 με  20 με 26 με 55 με 75 με 100..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τους προετοιμαζω με ολα τα σεναρια.... με φορολογηση επιδοτησεων και με μη .... με 13 με  20 με 26 με 55 με 75 με 100..........

 

κι αν σου κάτσει!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κι αν σου κάτσει!!!

 

αχχαχαχα.............

 

πιστευω πιο πιθανο το να μου κατσει το ΤΖΟΚΕΡ παρα τα σχεδια της κυβερνησης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αχχαχαχα.............

 

πιστευω πιο πιθανο το να μου κατσει το ΤΖΟΚΕΡ παρα τα σχεδια της κυβερνησης!

 

maria00 ,με αυτό που έγραψες παραπάνω "τους προετοιμάζω για όλα" με εκνευρίζεις ,χωρίς να φταις όμως.

 

Τώρα καταλαβαίνω τι προτεκτοράτο είμαστε ,να τελειώνει η χρονιά και ΚΑΝΕΙΣ να μην γνωρίζει πως θα φορολογηθεί!!!

 

θα το γράψουν σε κανά νόμο άσχετο ,θα το πάρει η "βιομηχανία" τράβα σεμινάριο ,γύρνα να το διαβάσεις ,το αλλάζουμε λίγο αλλά θα δούμε πως θα ισχύσει ,τελικά δεν θα αλλάξει ,θα δούμε αν εφαρμοστεί ,μπορεί,ίσως στείλε δήλωση ,τελικά αλλάχτηκε ,κάνε τροποποιητική !!!!

 

χωρίς κλωτσιές δεν φτιάχνεται ετούτο το ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

maria00 ,με αυτό που έγραψες παραπάνω "τους προετοιμάζω για όλα" με εκνευρίζεις ,χωρίς να φταις όμως.

 

Τώρα καταλαβαίνω τι προτεκτοράτο είμαστε ,να τελειώνει η χρονιά και ΚΑΝΕΙΣ να μην γνωρίζει πως θα φορολογηθεί!!!

 

θα το γράψουν σε κανά νόμο άσχετο ,θα το πάρει η "βιομηχανία" τράβα σεμινάριο ,γύρνα να το διαβάσεις ,το αλλάζουμε λίγο αλλά θα δούμε πως θα ισχύσει ,τελικά δεν θα αλλάξει ,θα δούμε αν εφαρμοστεί ,μπορεί,ίσως στείλε δήλωση ,τελικά αλλάχτηκε ,κάνε τροποποιητική !!!!

 

χωρίς κλωτσιές δεν φτιάχνεται ετούτο το ...

αγχωθηκα παλι........

 

ηταν παντα ετσι η κατασταση ή ειναι ανευ προηγουμενου το χαλι αυτο;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αγχωθηκα παλι........

 

ηταν παντα ετσι η κατασταση ή ειναι ανευ προηγουμενου το χαλι αυτο;;; 

 

εδώ και 3 χρόνια παράγινε το κακό. και σκέψου όλα αυτά στο όνομα της απλοποίησης!!!

 

που να μην τα απλοποιούσαν κιόλας?

 

και πριν είχαμε αλλαγές αλλά σου λέγανε "εφαρμογή αυτό από την νέα χρήση" και το σημαντικότερο? μιλούσαν ΕΛΛΗΝΙΚΑ. σου είχε και ένα παράδειγμα στην κωλο-ΠΟΛ.

 

θα το θεωρήσεις υπερβολή αυτό που θα γράψω.

 

είμαι σίγουρος αν του πεις αυτού που βγάζει την σημερινή ΠΟΛ. "πες μου βρε  τι εννοείς και αν μπορείς ξαναπές μου τι έγραψες σε αυτή χωρίς να κοιτάζεις μέσα?"

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ είναι η απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...