Προς το περιεχόμενο

Ένα Δελτίο - Πολλά Τιμολόγια ? Γίνεται ?


ElenaS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μου έχει ξανατύχει και νομίζω ότι δεν είναι παράτυπο αλλά δεν είμαι και σίγουρη :-)

 

Με ένα δελτίο αποστολής γίνεται η αποστολή αρκετών προιόντων.

Ο πελάτης (ιδιότυπη μορφή νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου) επιθυμεί για κάποια από τα 

είδη ξεχωριστό τιμολόγιο (για δικούς τους λόγους θέλουν να τα καταχωρίσουν σε ειδικές τους μερίδες) .

 

Μπορώ να σχετίσω 3 πχ διαφορετικά τιμολόγια στο ίδιο δελτίο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ!!!!!

 

θα επανέλθω με σχετική νομολογία αλλά ΟΧΙ!

πολλά δελτία ένα τιμολόγιο ναι

η κατάτμηση δελτίου σε μικρότερα όχι γιατί πρόχειρα να σου δώσω παράδειγμα:

συναλλαγές άνω των 500€ απαιτούν εξόφληση μέσω επιταγής/τραπεζας/καρτας πάντως όχι μετρητά.

το να σπάσεις ένα δελτίο σε δύο-τρία μικρότερα είναι τρόπος να αποφύγεις το παραπάνω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ ΝΟ!!!!!

 

θα επανέλθω με σχετική νομολογία αλλά ΟΧΙ!

πολλά δελτία ένα τιμολόγιο ναι

η κατάτμηση δελτίου σε μικρότερα όχι γιατί πρόχειρα να σου δώσω παράδειγμα:

συναλλαγές άνω των 500€ απαιτούν εξόφληση μέσω επιταγής/τραπεζας/καρτας πάντως όχι μετρητά.

το να σπάσεις ένα δελτίο σε δύο-τρία μικρότερα είναι τρόπος να αποφύγεις το παραπάνω!!!

όχι, οι πληρωμές θα γίνουν όλες με καταθέσεις υποχρεωτικά ή με επιταγές διότι δεν διαθέτουν ταμείο εκ των πραγμάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά βρήκα το παρακάτω και συνάδει και με το δικό μου σκεπτικό:

Συμπερασματικά με βάσει τις παραπάνω διατάξεις τιμολογείται η συναλλαγή, δηλαδή η πώληση αγαθού ή η παροχή υπηρεσίας κατά περίπτωση, στους χρόνους που προαναφέρθηκαν, με την έκδοση ενός και μόνο τιμολογίου, στο οποίο εμφανίζεται πρωτογενώς η συγκεκριμένη συναλλαγή (πραγματική αξία συναλλαγής συν ΦΠΑ), με απώτερο σκοπό την εξυπηρέτηση των λοιπών φορολογιών (εισοδήματος, ΦΠΑ κλπ.) και τη διασφάλιση των φορολογικών ελέγχων. Όπου ο νομοθέτης ήθελε να θεσπίσει εξαίρεση από τον κανόνα «ένα δελτίο αποστολής-ένα τιμολόγιο» των επαναλαμβανομένων χονδρικών πωλήσεων αγαθών ή παροχών υπηρεσιών που ορίζονται με την παρ. 2 του άρθρου 12 του ΚΒΣ όπου προβλέπεται ειδικά και αναλυτικά η διαδικασία τιμολόγησης των πωλήσεων αυτών ή παροχών υπηρεσιών εντός του ίδιου μήνα στον ίδιο επιτηδευματία, καθώς και στην περίπτωση της κατασκευής τεχνικών έργων και λοιπών εγκαταστάσεων (παρ. 14 του άρθρου 12 ΚΒΣ) όπου μπορεί να υπάρχουν και στις δύο ως άνω περιπτώσεις πέραν του ενός (1) (πολλά) δελτία αποστολής και ένα (1) τιμολόγιο (όχι πολλά τιμολόγια και ένα (1) δελτίο αποστολής).

 

     ¨Άρα, με βάση όσα προαναφέρθηκαν για τη χονδρική πώληση αγαθών που συνοδεύονται από ένα (1) δελτίο αποστολής εκδίδεται μόνο ένα (1) τιμολόγιο στο οποίο αποτυπώνεται η συγκεκριμένη συναλλαγή και επομένως τα αγαθά που στείλατε με ένα (1) δελτίο αποστολής δεν μπορείτε να τα τιμολογήσετε με δύο (2) τιμολόγια. 

http://www.econ-e.gr/MISC/eidiseis/timologisi-agathon-me-dio-timologia-aksias-mexri-15.000-8364-ekasto-ta-opoia-estalisan-me-ena-deltio-apostolis.-18966.html

 

Η δική μου άποψη είναι εξ αρχής δύο δελτία δύο τιμολόγια και όχι ένα δελτίο σε δύο τιμολόγια...

 

Ας μας διαφωτίσει και κάποιος εμπειρότερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά βρήκα το παρακάτω και συνάδει και με το δικό μου σκεπτικό:

http://www.econ-e.gr/MISC/eidiseis/timologisi-agathon-me-dio-timologia-aksias-mexri-15.000-8364-ekasto-ta-opoia-estalisan-me-ena-deltio-apostolis.-18966.html

 

Η δική μου άποψη είναι εξ αρχής δύο δελτία δύο τιμολόγια και όχι ένα δελτίο σε δύο τιμολόγια...

 

Ας μας διαφωτίσει και κάποιος εμπειρότερος...

ευχαριστώ πολύ για το κόπο σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... η παραπάνω ανάρτηση έχει να κάνει με τον τρόπο εξόφλησης και μόνο ... αναφέρει το ποσό των 15.000 που ίσχυε παλιότερα ... αν η εξόφληση γίνει με τον ενδεδειγμένο τρόπο για το συνολικό ποσό, προσωπικά δεν βρίσκω κανένα κόλλημα απ τη στιγμή που μιλάμε για πραγματικό γεγονός ... το γεγονός ότι δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο δε σημαίνει πως η πραγματοποίησή του απαγορεύεται ή συνιστά παράβαση ... εναλλακτικά θα μπορούσε να επισυναφθεί και μια μικρή αιτιολογική έκθεση από τον λήπτη ή ακόμα να εκδοθούν πάλι δελτία αποστολής με σκοπό έκδοσης την τιμολόγηση και αναφορά στο αρχικό ΔΑ συν την αιτιολογική έκθεση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τι λαλακίες ασχολιόμασταν και ασχολούμαστε .  (δεν αναφέρομαι στους παραπάνω σχολιαστές )

 

τι δεν μπορεί να κάνει ο έλεγχος?

 

να δει ότι από τις 6 γραμμές του ΔΑ ,οι 4 τιμολογήθηκαν με το ΤΙΜ105 και οι 2 με το ΤΙΜ 106?

 

άμα έχεις ένα ΔΑ και ξέχασες 1 γραμμή να τιμολογήσεις ,δεν εκδίδεις συμπληρωματικό τιμολόγιο?

 

άρα λέω,

 

κόβεις όσα ΤΙΜ θέλεις .    πέρα από το πρώτο τα άλλα θα γράφουν συμπληρωματικά του ΔΑ τάδε.

 

εννοείται εντός φορολογικής περιόδου όλα και με κατάθεση η πληρωμή.

 

άλλη λύση.

 

εάν δεν φαίνεται το ΔΑ χρησιμοποιημένο πίσω άκυρο και κόβεις 4 τιμολόγια που είναι και συνοδευτικά πλέον.    ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΑΔΕ 1 τιμολόγιο τμήμα τάδε κοκ.

 

άλλη λύση.

 

το αρχικό ΔΑ για επίδειξη και πιθανή πώληση.    και απο κει 4 τιμολόγια  σε κάθε τμήμα.  

 

άλλη λύση στα επιστρέφει "εικονικά" και τιμολογείς όπως θέλεις με 200 τιμολόγια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζήτησε και 1 επιστολή από αυτούς ,αν πας στην πρώτη λύση.   

 

παρακαλούμε για οργανωτικούς λόγους η τιμολόγηση του ΔΑ τάδε να γίνει ως εξής,

 

1 τιμολόγιο με αυτά τα είδη ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΧΧΧΧ ,τμήμα "τα ξύνουμε ομαδικώς".

 

1 τιμολόγιο με αυτά τα είδη ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΧΧΧΧΧ,τμήμα "τα ξύνουμε ανά δύο" κ.οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά βρήκα το παρακάτω και συνάδει και με το δικό μου σκεπτικό:

http://www.econ-e.gr/MISC/eidiseis/timologisi-agathon-me-dio-timologia-aksias-mexri-15.000-8364-ekasto-ta-opoia-estalisan-me-ena-deltio-apostolis.-18966.html

 

Η δική μου άποψη είναι εξ αρχής δύο δελτία δύο τιμολόγια και όχι ένα δελτίο σε δύο τιμολόγια...

 

Ας μας διαφωτίσει και κάποιος εμπειρότερος...

 

 

Aν αυτός ο τρόπος τιμολόγησης δεν οδηγεί σε καταστρατήγηση φορολογικών διατάξεων , τότε δεν υπάρχει θέμα . Καταστρατήγηση είναι πχ η αποφυγή του ορίου των 500 ευρω ή των 15.000 ευρώ , μπορεί να θέλεις να σπάσεις την καταβολή ΦΠΑ δε δύο φορολογικές περιόδους κλπ κλπ κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορείτε κ. συνάδελφε

Αρκει η καθαρή αξία της πρωτογενούς συναλλαγής (αξία , προ ΦΠΑ , των αγαθών του Δελτίου Αποστολής ) και άν υπερβαίνει τα 500 ευρώ να εξοφλείται με τραπεζικό μέσο , προκειμένου να αναγνωριστεί η Δαπάνη του πελάτη σας.

 

Υ.Γ. Καί βεβαίως η τιμολόγηση του συνόλου των αγαθών να πραγματοποιηθεί εντός των νομίμων προθεσμιών οι οποίες ασφαλώς προσδιορίζοντα απο την ημερομηνίςα εκδόσεως του Δ.Α.

 

Υποθέτω οτι αναφέρεστε σε μηχανογραφικώς εκδοθέν και σημανθέν Δ.Α. , αλλιώς ......το σκίζετε και το αντικαθιστάτε με όσα δελτια θέλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα σας ειναι αρκετα απλο και λυνεται ευκολα

 

απλα πεταξτε το Δελτιο Αποστολης..   πλεον εχουν καταργηθει αλλωστε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα σας ειναι αρκετα απλο και λυνεται ευκολα

 

απλα πεταξτε το Δελτιο Αποστολης..   πλεον εχουν καταργηθει αλλωστε  ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα σας ειναι αρκετα απλο και λυνεται ευκολα

 

απλα πεταξτε το Δελτιο Αποστολης..   πλεον εχουν καταργηθει αλλωστε 

έπρεπε να μεταφερθούν και τοποθετηθούν πρώτα με μεγάλο αυτοκίνητο

& επειδή δεν είχαν καταλήξει ακόμη στον τρόπο τιμολόγησης (αλλά υπήρχε βιασύνη)

για αυτό εξεδόθη το δελτίο αποστολής (για να υπάρχει υπογραφή για την παραλαβή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζήτησε και 1 επιστολή από αυτούς ,αν πας στην πρώτη λύση.   

 

παρακαλούμε για οργανωτικούς λόγους η τιμολόγηση του ΔΑ τάδε να γίνει ως εξής,

 

1 τιμολόγιο με αυτά τα είδη ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΧΧΧΧ ,τμήμα "τα ξύνουμε ομαδικώς".

 

1 τιμολόγιο με αυτά τα είδη ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΧΧΧΧΧ,τμήμα "τα ξύνουμε ανά δύο" κ.οκ.

Για ποιό λόγο ?

Σε δουλειά να βρισκόμαστε ?

Σιγά μην ζητήσουν και συμβολαιογραφική Πράξη κ. συνάδελφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεταξε το...

Είπα σχεδόν το ίδιο 

Να το σκίσει και να το αντικαταστήσει μέ όσα άλλα θέλει

Αλλα αν είναι σημασμένο με φορολογικό μηχανισμό δεν μπορεί να το κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, είναι μηχανογραφικό έντυπο άρα έχει πάρει αριθμό από τον μηχανισμό

οπότε λέω να μην ρισκάρω να το εξαφανίσω.

Θα τιμολογήσω με περισσότερα του ενός δελτία.

Ούτως ή άλλως τα τιμολόγια είναι άνω των 1200 ευρώ & το δελτίο είναι της 10/10/15 

οπότε τιμολογώντας ακόμη και σήμερα είμαι εντός προθεσμιών.

Τέλος, όλες οι πληρωμές θα γίνουν με κατάθεση στην τράπεζα ή επιταγή, οπότε 

σε πιθανό έλεγχο δεν πιστεύω ότι θα έχουν να μου προσάψουν κάτι παράτυπο !! ελπίζω δηλαδή :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, είναι μηχανογραφικό έντυπο άρα έχει πάρει αριθμό από τον μηχανισμό

οπότε λέω να μην ρισκάρω να το εξαφανίσω.

Θα τιμολογήσω με περισσότερα του ενός δελτία.  Τιμολόγια

Ούτως ή άλλως τα τιμολόγια είναι άνω των 1200 ευρώ & το δελτίο είναι της 10/10/15 

οπότε τιμολογώντας ακόμη και σήμερα είμαι εντός προθεσμιών.

Τέλος, όλες οι πληρωμές θα γίνουν με κατάθεση στην τράπεζα ή επιταγή, οπότε 

σε πιθανό έλεγχο δεν πιστεύω ότι θα έχουν να μου προσάψουν κάτι παράτυπο !! ελπίζω δηλαδή :-)

Δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα αν τιμολογήσετε εντός των προθεσμιών.

Ακόμη και στην περίπτωση που σας εξοφλήσουν μετρητοίς , πάλι εσείς δεν θά έχετε πρόβλημα.

Το πρόβλημα θα το έχει ο Πελάτης σας , στον οποίο δεν θα αναγνωριστεί η Δαπάνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, είναι μηχανογραφικό έντυπο άρα έχει πάρει αριθμό από τον μηχανισμό

οπότε λέω να μην ρισκάρω να το εξαφανίσω.

Θα τιμολογήσω με περισσότερα του ενός δελτία.

Ούτως ή άλλως τα τιμολόγια είναι άνω των 1200 ευρώ & το δελτίο είναι της 10/10/15 

οπότε τιμολογώντας ακόμη και σήμερα είμαι εντός προθεσμιών.

Τέλος, όλες οι πληρωμές θα γίνουν με κατάθεση στην τράπεζα ή επιταγή, οπότε 

σε πιθανό έλεγχο δεν πιστεύω ότι θα έχουν να μου προσάψουν κάτι παράτυπο !! ελπίζω δηλαδή :-)

 

η επιχείρηση δεν θα έχει πρόβλημα ,συνήθως με τον λογιστή ασχολούνται σε τέτοιες περιπτώσεις. ως υπεύθυνος των πράξεων.

 

από την πλήρη τυπολατρία ,περάσαμε στο άλλο άκρο του απόλυτου μπάχαλου.

 

παίδες τα στοιχεία δεν θεωρούνται ,όχι ότι δεν ισχύουν και το βάρος της απόδειξης το έχει εταιρεία.   ελεγκτικά και όχι μόνο φορολογικά.    φορτωτικές ,ημερομηνίες κλπ.

 

πλάκα κάνω για τον λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...