Jump to content
  • 0

Πρόγραμμα ΟΑΕΔ για επιδότηση απασχόλησης ανέργων από 01/01-31/08/15

Question

Καλησπέρα - καλησπέρα!

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για την επιδότηση επιχειρήσεων που απασχόλησαν εγγεγραμμένους του Μητρώου ανέργων κατά το χρονικό διάστημα από 01/01/2015-31/08/2015 και εξακολουθούν και τους απασχολούν μέχρι σήμερα ?

Κάποιος πελάτης μου ανέφερε για επιδότηση 24€/ημέρα ανά εργαζόμενο για το ανωτέρω χρονικό διάστημα.

Γνωρίζετε ποια δράση είναι η συγκεκριμένη και που μπορώ να βρω πληροφορίες για δικαιολογητικά που απαιτούνται - προυποθέσεις και προθεσμίες?

• Answers 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

https://eservices.oaed.gr/pls/apex/f?p=110:LOGIN_DESKTOP:116999752433758 Μπαίνεις με κωδικούς. Πας στις αιτήσεις και σου βγάζει ένα πρόσημο +. Πατώντας το σου βγάζει το πρόγραμμα.

για δες αυτό..είναι για ορισμένες περιφέρειες..       ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΑΕΔ.pdf     καλησπέρα..

Ευχαριστώ για την απάντηση, ήθελα μια επιβεβαίωση,  ήλπιζα ότι κάτι δεν είχα δει. Πρώτη φορά νομίζω βγάζουν προγράμμα για προγενέστερες προσλήψεις και όχι από και μετά. 

Recommended Posts

• 0

Στο κεφ. 4 δικαιούχοι ,λέει..

Α) Ως νέες θέσεις εργασίας (επιχορηγούμενο προσωπικό) θεωρούνται οι νέες προσλήψεις
προσωπικού που πραγματοποιήθηκαν σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή από 01.01.2015 έως και
31.08.2015, με συμβάσεις εξαρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου πλήρους ή/και μερικής
απασχόλησης, οι οποίες αποτελούν αύξηση του ανώτατου αριθμού απασχολουμένων στην
ενδιαφερόμενη επιχείρηση κατά τον μήνα Δεκέμβριο 2014 και πληρούν σωρευτικά τις
προϋποθέσεις της παρ.2 του Κεφαλαίου 4.

Δηλαδή αν έχω πρόσληψη μετά το χρονικό διάστημα αυτό ή σήμερα ή κάνω αύριο, δεν εντάσομαι στο πρόγράμμα;

• 0

Στο κεφ. 4 δικαιούχοι ,λέει..

Α) Ως νέες θέσεις εργασίας (επιχορηγούμενο προσωπικό) θεωρούνται οι νέες προσλήψεις

προσωπικού που πραγματοποιήθηκαν σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή από 01.01.2015 έως και

31.08.2015, με συμβάσεις εξαρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου πλήρους ή/και μερικής

απασχόλησης, οι οποίες αποτελούν αύξηση του ανώτατου αριθμού απασχολουμένων στην

ενδιαφερόμενη επιχείρηση κατά τον μήνα Δεκέμβριο 2014 και πληρούν σωρευτικά τις

προϋποθέσεις της παρ.2 του Κεφαλαίου 4.

Δηλαδή αν έχω πρόσληψη μετά το χρονικό διάστημα αυτό ή σήμερα ή κάνω αύριο, δεν εντάσομαι στο πρόγράμμα;

κάποια άποψη;

• 0

Είναι ξεκάθαρο το χρονικό διάστημα που θα έπρεπε να έχει γίνει η πρόσληψη. Απο 01/01/2015 - 31/08/2015. Ούτε πριν απο αυτό, ούτε και μετά.

Ευχαριστώ για την απάντηση, ήθελα μια επιβεβαίωση,  ήλπιζα ότι κάτι δεν είχα δει.

Πρώτη φορά νομίζω βγάζουν προγράμμα για προγενέστερες προσλήψεις και όχι από και μετά. 

• 0

Νομίζω πως αν κάνεις νέα πρόσληψη μπορείς να ενταχθείς στο πρόγραμμα "ενίσχυση  ρευστότητας και απασχόλησης"....σωστά?

αφου γραφει Απο 01/01/2015 - 31/08/2015

αμα κανω σημερα 24/11 δεν ειμαι μεσα

• 0

Αύριο ξεκινάνε οι αιτήσεις για το πρόγραμμα ενίσχυσης και ρευστότητας 12700 ελεύθερων επαγγελματιών που ήταν άνεργοι πριν κάνουν έναρξη επιτηδ.από 1/1/14 ώς 31/8/15,σωστά? σε αυτό το πρόγραμμα μπαίνουν και οι ατομικές επιχειρήσεις άσχετα αν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες ή όχι?

• 0

Αύριο ξεκινάνε οι αιτήσεις για το πρόγραμμα ενίσχυσης και ρευστότητας 12700 ελεύθερων επαγγελματιών που ήταν άνεργοι πριν κάνουν έναρξη επιτηδ.από 1/1/14 ώς 31/8/15,σωστά? σε αυτό το πρόγραμμα μπαίνουν και οι ατομικές επιχειρήσεις άσχετα αν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες ή όχι?

Ατομικές αλλά και εταιρείες με μέτοχο άνεργο με ποσοστό >50% .

• 0

Ναι, μη σε μπερδεύει που γράφει για ελεύθερους επαγγελματίες. Δεν εννοεί τα πρώην ελευθέρια επαγγέλματα.

• 0

Ξεκίνησε στις 10.00 ακριβώς... Υπήρχε ουσιαστική βελτίωση σε σχέση με πέρυσι λογικά γιατί χωρίσανε την Ελλάδα σε 2 διαφορετικές ημερομηνίες... Για να δούμε πως θα τρέξει και αυτό. Καλή επιτυχία στους συναδέλφους..

• 0

ξέρει κανένας αν χρειαζεται να βάλουμε εκ των προτέρων το ύψος επενδύσεων επιχορηγήσεων κτλ?

ή μονο συμπληρώνουμε αφμ έναρξη κτλ??

• 0

ξέρει κανένας αν χρειαζεται να βάλουμε εκ των προτέρων το ύψος επενδύσεων επιχορηγήσεων κτλ?

ή μονο συμπληρώνουμε αφμ έναρξη κτλ??

όχι ζητάει μόνο το ποσό της όποιας κρατικής επιχορήγησης έχεις πάρει στο παρελθόν από ότι πρόλαβα να διαβάσω.

• 0

Αν δεν σε προχωραει το συστημα ισως βγαζει καποιο μηνυμα οτι δεν τηρει ρις προυποθεσεις ανεργιας

Οσο για τα επισυναπτομενα εγγραφα, δεν θυμαμαι να αναφερει στην δημοσια προσκληση οτι ειναι απαραιτητη η επισυναψη εγγραφων. Αλλιως φανταζομαι οτι δεν θα σε προσωρουσε σε οριστικη υποβολη.

• 0

Μίλησα με τα κεντρικά του ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητη η επισύναψη της έναρξης.

Αν δεν σε προχωραει το συστημα ισως βγαζει καποιο μηνυμα οτι δεν τηρει ρις προυποθεσεις ανεργιας

Οσο για τα επισυναπτομενα εγγραφα, δεν θυμαμαι να αναφερει στην δημοσια προσκληση οτι ειναι απαραιτητη η επισυναψη εγγραφων. Αλλιως φανταζομαι οτι δεν θα σε προσωρουσε σε οριστικη υποβολη.

Ευχαριστώ η συγκεκριμμένη αιτηση ανέφερε οτι πληρουσε τα κριτηρια και τρέχουσα κατάσταση "Κατάθεση Αίτησης για υπαγωγή" .

Τώρα σε άλλη που έστειλα παρόλο που πληρεί και αυτη τα κριτήρια και μου έβγαλε μήνυμα ότι κατατέθηκε με επιτυχία ,την υπέβαλα και τρέχουσα κατάσταση την έχει κενό δεν αναφέρει τιποτα . Υπάρχει και σε άλλους αυτό το έχετε προσέξει ?  

• 0

Εχω πρόβλημα στα στοιχεία ωφελουμένου δεν μου ανοίγει "τα στοιχεία εταιρείας" και δεν μπορώ να συνεχίσω . Τι κάνω λάθος?   

Δεν ανοίγει το στοιχείο "Επιχείρηση".