Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόγραμμα ΟΑΕΔ για επιδότηση απασχόλησης ανέργων από 01/01-31/08/15


gapdk

Ερώτηση

Καλησπέρα - καλησπέρα!

 

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για την επιδότηση επιχειρήσεων που απασχόλησαν εγγεγραμμένους του Μητρώου ανέργων κατά το χρονικό διάστημα από 01/01/2015-31/08/2015 και εξακολουθούν και τους απασχολούν μέχρι σήμερα ?

 

Κάποιος πελάτης μου ανέφερε για επιδότηση 24€/ημέρα ανά εργαζόμενο για το ανωτέρω χρονικό διάστημα.

 

Γνωρίζετε ποια δράση είναι η συγκεκριμένη και που μπορώ να βρω πληροφορίες για δικαιολογητικά που απαιτούνται - προυποθέσεις και προθεσμίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

έχει ανακοινωθεί ή θα ανακοινωθεί το ποιές επιχειρήσεις τελικά θα επιδοτηθούν, ποιές απορρίφθηκαν, πότε θα ξεκινήσει η διαδικασία της εκταμίευσης κλπ????

Υπαρχούν συναδελφοι που εκαναν αιτηση για τις περιοχές που άνοιξε πρώτα το συστημα και άλλαξε κάτι (πχ προεγκριση ή απορριψη κλπ) στη εικόνα της αίτησης τους? 1 μήνας τώρα και ακόμη "κατάθεση αίτησης για υπαγωγή" βγάζει για 3 επιχειρήσεις που έκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπαρχούν συναδελφοι που εκαναν αιτηση για τις περιοχές που άνοιξε πρώτα το συστημα και άλλαξε κάτι (πχ προεγκριση ή απορριψη κλπ) στη εικόνα της αίτησης τους? 1 μήνας τώρα και ακόμη "κατάθεση αίτησης για υπαγωγή" βγάζει για 3 επιχειρήσεις που έκανα

το ιδιο και σε μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο πρόγραμμα για την επιδότηση των 10.000 € μου είπαν από τον τοπικό οαεδ ότι θα αρχίσουν σιγά σιγά να στέλνουν εγκρίσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα το πρωί είχαμε μεταβολή από : 

 

23/11/2015 10:05:06 ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΙΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΥΠΑΓΩΓΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΝΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΟ

 

ΣΕ

 

23/12/2015 08:15:33 ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ

 

Αλλά δεν είχαμε κάποια άλλη επικοινωνία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο πρόγραμμα για την επιδότηση των 10.000 € μου είπαν από τον τοπικό οαεδ ότι θα αρχίσουν σιγά σιγά να στέλνουν εγκρίσεις...

και το ύψος του ποσού θα είναι ανάλογα με τις δαπάνες του καθενός και για ποιό ακριβώς διάστημα θα αφορούν? θα έρθουν για έλεγχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω μια ΙΚΕ ο διαχειριστής μπαίνει στο πρόγραμμα αλλά δεν αναγνωρίζουν τις Δαπάνες ασφάλισης ΟΑΕΕ γιατί λένε ότι δεν είναι στα βιβλία περασμένα, δεν θα έπρεπε να μην το συγκρίνουν με τα βιβλία κανονικά γιατί πάει ως επιχειρηματική αμοιβή που προφανώς δεν το γνωρίζουν, την οποία  επιχειρηματική αμοιβή   δεν έχω δώσει αλλά και να δώσω θα περάσει? έχει κανένας ίδια περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω μια ΙΚΕ ο διαχειριστής μπαίνει στο πρόγραμμα αλλά δεν αναγνωρίζουν τις Δαπάνες ασφάλισης ΟΑΕΕ γιατί λένε ότι δεν είναι στα βιβλία περασμένα, δεν θα έπρεπε να μην το συγκρίνουν με τα βιβλία κανονικά γιατί πάει ως επιχειρηματική αμοιβή που προφανώς δεν το γνωρίζουν, την οποία  επιχειρηματική αμοιβή   δεν έχω δώσει αλλά και να δώσω θα περάσει? έχει κανένας ίδια περίπτωση?

πότε έκανες την αίτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχουμε κανα νεο πότε θα ξεκινησουν οι εγκρισεις ελεγχοι ή να παρουμε τηλεφωνο τον ΟΑΕΔ;

ελα ντε ουδεμία ενημερωση από τον ΟΑΕΔ...σιγά το νέο θα μου πείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα είχα μεταβολή (για επιχείρηση στην Κρήτη που άνοιξε πιο νωρίς το πρόγραμμα):

"Τρέχουσα κατάσταση:ΕΝΤΑΞΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα είχα μεταβολή (για επιχείρηση στην Κρήτη που άνοιξε πιο νωρίς το πρόγραμμα):

"Τρέχουσα κατάσταση:ΕΝΤΑΞΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ"

Και εγώ μόλις τώρα μπήκα μέσα και μου έχει βγάλει μύνημα για διόρθωση του ΚΑΔ επειδή δεν ήταν σωστός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα από τοπικό ΚΠΑ σχετικά με ανακλητική απόφαση υπαγωγής στο πρόγραμμα ΝΕΕ (οχι για ΝΘΕ) γιατί τον όρο ένταξης που διατυπώνεται στην Δημόσια Πρόσκληση 7/2015 περίπτωση 6/σελίδα 33, στον οποίο αναφέρεται "6. Να απασχολούνται αποκλειστικά στην επιχείρησή τους και να είναι ασφαλισμένοι κατά κύριο λόγο στον Ασφαλιστικό Φορέα που υπάγεται η επιχείρηση" και παρά το έγγραφο του ΟΑΕΕ προς το ΚΠΑ που αναφέρει οτι είναι ασφαλισμένος και υπάγεται στην κύρια ασφάλιση του ΟΑΕΕ, το ΚΠΑ επειδή ο υποψήφιος επιδοτούμενος χρωστά και δεν έχει παροχές ασθένειας τον θεωρεί ανασφάλιστο. Παρά τις όποιες διευκρινήσεις που τους παρείχε εγγράφως το τοπικό γραφείο του ΟΑΕΕ εμμένουν στην απόφαση τους και απορρίπτουν την πρόταση. Τους αναφέρω οτι σε περίπτωση που ήθελε να αποκλείσει η Δημόσια Προσκληση τους Νέους Ελεύθερους Επαγγελματίες που δεν είναι ταμειακά ενήμεροι θα απαιτούσε ως δικαιολογητικό μία βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας και οτι ο συγκεκριμένος όρος αναφέρεται για να αποκλίσει κάποιους Νέους Ελεύθερους Επαγγελματίες που είτε δεν απασχολούνται αποκλειστικά στην επιχείρηση τους (συγχρόνως είναι μισθωτοί, ή συμμετέχουν σε άλλη εταιρία) είτε έχουν κάνει χρήση κάποιας ειδικής διάταξης και αντί να ασφαλιστούν στο ταμείο ασφάλισης που υπάγεται η συγκεκριμένη επιχείρηση (πχ. ΟΑΕΕ) έχουν πάρει εξαίρεση και ασφαλίστηκαν σε άλλο ταμείο (πχ ΟΓΑ). Αδυνατούν να αντιληφθούν τη διαφορά και δυστυχώς δεν λαμβάνουν υποψιν τους τον ΟΑΕΕ (που είναι ο αρμόδιος φορέας) που τους ενημερώνει οτι ο συγκεκριμένος ΝΕΕ είναι ασφαλισμένος και υπάγεται στην κύρια ασφάλιση του ΟΑΕΕ, με αποτέλεσμα να κινδυνεύει να χάσει την επιδότηση υψους 10.000€. Τέλος, γνωρίζω, έχοντας επικοινωνήσει και με άλλα ΚΠΑ, οτι για αντίστοιχες περιπτώσεις έχουν προχωρήσει ορθώς σε εγκριτικές αποφάσεις χωρίς να εξετάζουν αν είναι ταμειακά ενήμερος ή όχι ο υποψήδιος ΝΕΕ καθώς είναι κάτι το οποίο δεν εξετάζεται σύμφωνα με όσα ορίζει η Δημόσια Πρόσκληση του προγράμματος.

 

Παραθέτω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω για να μου πείτε την άποψη σας και πέρα από τις κινήσεις που έχω κάνει ατομικά (υποβλήθηκε ένσταση κατά της απόφασης, έχουν σταλεί email στην κεντρική υπηρεσία λέγοντας μου -ύστερα από τηλεφωνική επικοινωνία- πως εξετάζουν το θέμα) μήπως θα ήταν σκόπιμο μαζικά να απευθυνθούμε στον ΟΑΕΔ και επειδή μιλάμε για ένα πρόγραμμα ΕΣΠΑ το οποίο αφορά επαγγελματίες πανελλαδικά, δεν μπορεί κάθε ΚΠΑ να αποφασίζει μόνο του για την τύχη των αιτήσεων γιατί με αυτό τον τρόπο καταστρατηγείται η αξιοκρατική διαδικασία και η ένταξη στο πρόγραμμα αποτελεί ενα τυχαίο γεγονός, αναλόγως με το ποιο ΚΠΑ θα αξιολογήσει την πρόταση και τα δικαιολογητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...