Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόγραμμα ΟΑΕΔ για επιδότηση απασχόλησης ανέργων από 01/01-31/08/15


gapdk

Ερώτηση

Καλησπέρα - καλησπέρα!

 

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για την επιδότηση επιχειρήσεων που απασχόλησαν εγγεγραμμένους του Μητρώου ανέργων κατά το χρονικό διάστημα από 01/01/2015-31/08/2015 και εξακολουθούν και τους απασχολούν μέχρι σήμερα ?

 

Κάποιος πελάτης μου ανέφερε για επιδότηση 24€/ημέρα ανά εργαζόμενο για το ανωτέρω χρονικό διάστημα.

 

Γνωρίζετε ποια δράση είναι η συγκεκριμένη και που μπορώ να βρω πληροφορίες για δικαιολογητικά που απαιτούνται - προυποθέσεις και προθεσμίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στο κεφ. 4 δικαιούχοι ,λέει..

Α) Ως νέες θέσεις εργασίας (επιχορηγούμενο προσωπικό) θεωρούνται οι νέες προσλήψεις
προσωπικού που πραγματοποιήθηκαν σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή από 01.01.2015 έως και
31.08.2015, με συμβάσεις εξαρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου πλήρους ή/και μερικής
απασχόλησης, οι οποίες αποτελούν αύξηση του ανώτατου αριθμού απασχολουμένων στην
ενδιαφερόμενη επιχείρηση κατά τον μήνα Δεκέμβριο 2014 και πληρούν σωρευτικά τις
προϋποθέσεις της παρ.2 του Κεφαλαίου 4.
 

Δηλαδή αν έχω πρόσληψη μετά το χρονικό διάστημα αυτό ή σήμερα ή κάνω αύριο, δεν εντάσομαι στο πρόγράμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο κεφ. 4 δικαιούχοι ,λέει..

Α) Ως νέες θέσεις εργασίας (επιχορηγούμενο προσωπικό) θεωρούνται οι νέες προσλήψεις

προσωπικού που πραγματοποιήθηκαν σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή από 01.01.2015 έως και

31.08.2015, με συμβάσεις εξαρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου πλήρους ή/και μερικής

απασχόλησης, οι οποίες αποτελούν αύξηση του ανώτατου αριθμού απασχολουμένων στην

ενδιαφερόμενη επιχείρηση κατά τον μήνα Δεκέμβριο 2014 και πληρούν σωρευτικά τις

προϋποθέσεις της παρ.2 του Κεφαλαίου 4.

 

Δηλαδή αν έχω πρόσληψη μετά το χρονικό διάστημα αυτό ή σήμερα ή κάνω αύριο, δεν εντάσομαι στο πρόγράμμα;

 

κάποια άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κάποια άποψη;

 

Είναι ξεκάθαρο το χρονικό διάστημα που θα έπρεπε να έχει γίνει η πρόσληψη. Απο 01/01/2015 - 31/08/2015. Ούτε πριν απο αυτό, ούτε και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι ξεκάθαρο το χρονικό διάστημα που θα έπρεπε να έχει γίνει η πρόσληψη. Απο 01/01/2015 - 31/08/2015. Ούτε πριν απο αυτό, ούτε και μετά.

Ευχαριστώ για την απάντηση, ήθελα μια επιβεβαίωση,  ήλπιζα ότι κάτι δεν είχα δει.

Πρώτη φορά νομίζω βγάζουν προγράμμα για προγενέστερες προσλήψεις και όχι από και μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω πως αν κάνεις νέα πρόσληψη μπορείς να ενταχθείς στο πρόγραμμα "ενίσχυση  ρευστότητας και απασχόλησης"....σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω πως αν κάνεις νέα πρόσληψη μπορείς να ενταχθείς στο πρόγραμμα "ενίσχυση  ρευστότητας και απασχόλησης"....σωστά?

 

αφου γραφει Απο 01/01/2015 - 31/08/2015

 

αμα κανω σημερα 24/11 δεν ειμαι μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αύριο ξεκινάνε οι αιτήσεις για το πρόγραμμα ενίσχυσης και ρευστότητας 12700 ελεύθερων επαγγελματιών που ήταν άνεργοι πριν κάνουν έναρξη επιτηδ.από 1/1/14 ώς 31/8/15,σωστά? σε αυτό το πρόγραμμα μπαίνουν και οι ατομικές επιχειρήσεις άσχετα αν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αύριο ξεκινάνε οι αιτήσεις για το πρόγραμμα ενίσχυσης και ρευστότητας 12700 ελεύθερων επαγγελματιών που ήταν άνεργοι πριν κάνουν έναρξη επιτηδ.από 1/1/14 ώς 31/8/15,σωστά? σε αυτό το πρόγραμμα μπαίνουν και οι ατομικές επιχειρήσεις άσχετα αν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες ή όχι?

Ατομικές αλλά και εταιρείες με μέτοχο άνεργο με ποσοστό >50% .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αύριο ξεκινάνε οι αιτήσεις για το πρόγραμμα ενίσχυσης και ρευστότητας 12700 ελεύθερων επαγγελματιών που ήταν άνεργοι πριν κάνουν έναρξη επιτηδ.από 1/1/14 ώς 31/8/15,σωστά? σε αυτό το πρόγραμμα μπαίνουν και οι ατομικές επιχειρήσεις άσχετα αν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες ή όχι?

Ναι, μη σε μπερδεύει που γράφει για ελεύθερους επαγγελματίες. Δεν εννοεί τα πρώην ελευθέρια επαγγέλματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξεκίνησε στις 10.00 ακριβώς... Υπήρχε ουσιαστική βελτίωση σε σχέση με πέρυσι λογικά γιατί χωρίσανε την Ελλάδα σε 2 διαφορετικές ημερομηνίες... Για να δούμε πως θα τρέξει και αυτό. Καλή επιτυχία στους συναδέλφους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξέρει κανένας αν χρειαζεται να βάλουμε εκ των προτέρων το ύψος επενδύσεων επιχορηγήσεων κτλ?

ή μονο συμπληρώνουμε αφμ έναρξη κτλ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξέρει κανένας αν χρειαζεται να βάλουμε εκ των προτέρων το ύψος επενδύσεων επιχορηγήσεων κτλ?

ή μονο συμπληρώνουμε αφμ έναρξη κτλ??

όχι ζητάει μόνο το ποσό της όποιας κρατικής επιχορήγησης έχεις πάρει στο παρελθόν από ότι πρόλαβα να διαβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ πάντως πρόλαβα και την έκανα αφού με πέταξε μόνο 5 φορές έξω  αποθηκεύοντας όμως στη "μνήμη" του ότι είχα συμπληρώσει μέχρι την ώρα που με πέταγε έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν καποιος συναδερφος γνωριζει για το Προγραμμα ΝΕΕ θελει τελικα να επισυναψεις και την Εναρξη γιατι εστειλα αιτηση χωρις εναρξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν σε προχωραει το συστημα ισως βγαζει καποιο μηνυμα οτι δεν τηρει ρις προυποθεσεις ανεργιας

 

Οσο για τα επισυναπτομενα εγγραφα, δεν θυμαμαι να αναφερει στην δημοσια προσκληση οτι ειναι απαραιτητη η επισυναψη εγγραφων. Αλλιως φανταζομαι οτι δεν θα σε προσωρουσε σε οριστικη υποβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μίλησα με τα κεντρικά του ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητη η επισύναψη της έναρξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μίλησα με τα κεντρικά του ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι δεν είναι απαραίτητη η επισύναψη της έναρξης.

 

Αν δεν σε προχωραει το συστημα ισως βγαζει καποιο μηνυμα οτι δεν τηρει ρις προυποθεσεις ανεργιας

 

Οσο για τα επισυναπτομενα εγγραφα, δεν θυμαμαι να αναφερει στην δημοσια προσκληση οτι ειναι απαραιτητη η επισυναψη εγγραφων. Αλλιως φανταζομαι οτι δεν θα σε προσωρουσε σε οριστικη υποβολη.

Ευχαριστώ η συγκεκριμμένη αιτηση ανέφερε οτι πληρουσε τα κριτηρια και τρέχουσα κατάσταση "Κατάθεση Αίτησης για υπαγωγή" .

Τώρα σε άλλη που έστειλα παρόλο που πληρεί και αυτη τα κριτήρια και μου έβγαλε μήνυμα ότι κατατέθηκε με επιτυχία ,την υπέβαλα και τρέχουσα κατάσταση την έχει κενό δεν αναφέρει τιποτα . Υπάρχει και σε άλλους αυτό το έχετε προσέξει ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω πρόβλημα στα στοιχεία ωφελουμένου δεν μου ανοίγει "τα στοιχεία εταιρείας" και δεν μπορώ να συνεχίσω . Τι κάνω λάθος?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για επιχειρήσεις με έναρξη από 1/9/2015 και μετά να υποθέσω ότι θα ανοίξει στο μέλλον άλλο πρόγραμμα επιδοτησης με τα κονδύλια του νέου ΕΣΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω πρόβλημα στα στοιχεία ωφελουμένου δεν μου ανοίγει "τα στοιχεία εταιρείας" και δεν μπορώ να συνεχίσω . Τι κάνω λάθος?   

Δεν ανοίγει το στοιχείο "Επιχείρηση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχει ανακοινωθεί ή θα ανακοινωθεί το ποιές επιχειρήσεις τελικά θα επιδοτηθούν, ποιές απορρίφθηκαν, πότε θα ξεκινήσει η διαδικασία της εκταμίευσης κλπ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...