Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΜΕΤΟΧΩΝ ΣΕ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΙΑΡΙΑ ΜΗ ΕΙΣΗΓΜΕΝΗ


TAXLAV

Ερώτηση

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ Η ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΜΕΤΑΒΙΔΑΣΗΣ ΜΕΤΟΧΩΝ  ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΠΟΛ.1032/26-1-2015 ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΟΓΙΣΜΟ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΑΝ Η ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΜΕΤΑΒΙΔΑΣΗΣ ΜΕΤΟΧΩΝ  ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΠΟΛ.1032/26-1-2015 ? Ναι

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ ΓΙΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΟΓΙΣΜΟ? Δεν έχω υπόψη μου. Με το χέρι δεν βγαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τον προσδιορισμο της τιμης κτησης λαμβανονται υποψη  και οι εταιρικες πραξεις που εχουν λαβει

χωρα μεχρι τον χρονο μεταβιβασης, αυξησεις,μιεωσεις κλπ .Επισης τα ιδια κεφαλαια θα προκυπτουν απο

το ισοζυγιο του μηνα πριν την μεταβιβαση,εαν ομως προκειται για προσωπο που βρισκεται στη εταιρια,

25 χρονια,πως βρισκεται ακρη. Υπαρχει καποιος που του ετυχε κατι παρομοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάρε το καταστατικό της ΑΕ και διάβασε στο άρθρο του κεφαλαίου όλη την ιστορία του.

 

 

αλλά σε πρώτη φάση πάρε  ως κόστος κτήσης την ονομαστική τιμή των μετοχών την σημερινή.   κεφάλαιο τόσο ,μετοχές τόσο.

 

μετά βρες την ελάχιστη βάσει ιδίων κεφαλαίων σήμερα.

 

πχ. μετοχικό 100    μετοχές 10  κόστος 10.

 

ίδια 200 μετοχές 10 ,ελάχιστη αξία 20.

 

 

και γράψε τυχόν προβλήματα που θα συναντήσεις στις αυξομειώσεις κεφαλαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άμα έχεις μόνο αυξήσεις λογικά θα είσαι στην ονομαστική αξία.   δηλ. το σημερινό κεφάλαιο /αριθμό μετοχών.

 

αν δεν βαριέσαι βάλτα στο excel.

 

αρχικό κεφάλαιο      100    μτχ 10   τιμή 10

 

1η αύξηση               100  μτχ 10    τιμή 10

 

2η αύξηση                   μτχ  20    τιμή  0  (δωρεάν)     εδώ δώσε προσοχή μόνο. διάβασε την ΠΟΛ. νομίζω έτσι το κάνει.

 

σύνολο              200             50      μέση τιμή κτήσης 4  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ως τιμή κτήσης, θα λαμβάνεται η χαμηλότερη μεταξύ αυτής που προσδιορίζεται με βάση την αξία των ιδίων κεφαλαίων της εταιρίας που εκδίδει τους μεταβιβαζόμενους τίτλους κατά το χρόνο απόκτησης των τίτλων και του τιμήματος που αναγράφεται στη σύμβαση μεταβίβασης, κατά το χρόνο απόκτησης των τίτλων.

 

δίκιο έχεις βάσει των παραδειγμάτων της ΠΟΛ.

 

όμως το σωστό θα ήταν το εξής.   όταν εσύ μπαίνεις στην εταιρεία με αγορά μετοχών από μένα ,τότε ως τιμή κτήσης σου έπρεπε να ήταν το μικρότερο ,με το σκεπτικό ότι στο συμβόλαιο μπορεί να αναγράφεις ότι θέλεις.

 

όμως σε περίπτωση αύξησης κεφαλαίου και μείωσης ,τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.  οι πράξεις αυτές υπόκεινται σε έλεγχο και έχουν επίσημα έγγραφα εγκεκριμένα από τα όργανα διοίκησης.

 

όταν συμμετέχω στην αύξηση κεφαλαίου με 100 ευρώ ανά μετοχή ,γιατί τα χρειάζεται η εταιρεία αφού έχει πχ. αρνητικά ίδια κεφάλαια ,το 100 είναι μη διαπραγματευόμενο βάσει της ονομαστικής αξίας της μετοχής.

 

τι θα μου πεις , 0 κόστος απόκτησης ή θα χρωστάω και από πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ως τιμή κτήσης, θα λαμβάνεται η χαμηλότερη μεταξύ αυτής που προσδιορίζεται με βάση την αξία των ιδίων κεφαλαίων της εταιρίας που εκδίδει τους μεταβιβαζόμενους τίτλους κατά το χρόνο απόκτησης των τίτλων και του τιμήματος που αναγράφεται στη σύμβαση μεταβίβασης, κατά το χρόνο απόκτησης των τίτλων.

 

δίκιο έχεις βάσει των παραδειγμάτων της ΠΟΛ.

 

όμως το σωστό θα ήταν το εξής.   όταν εσύ μπαίνεις στην εταιρεία με αγορά μετοχών από μένα ,τότε ως τιμή κτήσης σου έπρεπε να ήταν το μικρότερο ,με το σκεπτικό ότι στο συμβόλαιο μπορεί να αναγράφεις ότι θέλεις.

 

όμως σε περίπτωση αύξησης κεφαλαίου και μείωσης ,τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.  οι πράξεις αυτές υπόκεινται σε έλεγχο και έχουν επίσημα έγγραφα εγκεκριμένα από τα όργανα διοίκησης.

 

όταν συμμετέχω στην αύξηση κεφαλαίου με 100 ευρώ ανά μετοχή ,γιατί τα χρειάζεται η εταιρεία αφού έχει πχ. αρνητικά ίδια κεφάλαια ,το 100 είναι μη διαπραγματευόμενο βάσει της ονομαστικής αξίας της μετοχής.

 

τι θα μου πεις , 0 κόστος απόκτησης ή θα χρωστάω και από πάνω?

 

Αν σε κάποια αύξηση έχεις μικρότερα ίδια κεφάλαια από το καταβεβλημένο, τότε σου ρίχνει το κόστος κτήσης και κατ' επέκταση το μ/ο. Οπότε σου ανεβάζει τον φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το διάβασες ή απλά λες  γιατί πρέπει να γνωρίζουμε  τα ίδια κεφάλαια?


 


και ειδικά αυτό.


 


όταν συμμετέχω στην αύξηση κεφαλαίου με 100 ευρώ ανά μετοχή ,γιατί τα χρειάζεται η εταιρεία αφού έχει πχ. αρνητικά ίδια κεφάλαια ,το 100 είναι μη διαπραγματευόμενο βάσει της ονομαστικής αξίας της μετοχής.


 


τι θα μου πεις , 0 κόστος απόκτησης ή θα χρωστάω και από πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

το διάβασες ή απλά λες  γιατί πρέπει να γνωρίζουμε  τα ίδια κεφάλαια?

 

και ειδικά αυτό.

 

όταν συμμετέχω στην αύξηση κεφαλαίου με 100 ευρώ ανά μετοχή ,γιατί τα χρειάζεται η εταιρεία αφού έχει πχ. αρνητικά ίδια κεφάλαια ,το 100 είναι μη διαπραγματευόμενο βάσει της ονομαστικής αξίας της μετοχής.

 

τι θα μου πεις , 0 κόστος απόκτησης ή θα χρωστάω και από πάνω?

 

 

Για αρνητικά ίδια κεφάλαια δεν ξέρω να σου απαντήσω αν θα πάρουμε μηδενικό κόστος κτήσης ή αρνητικό. Έχει λογική το αρνητικό?

 

Η ΠΟΛ γράφει πάντως ότι λαμβάνεται το μικρότερο. Οπότε αυτό που γράφεις, ότι το 100 (ον. αξία μετοχής) είναι μη διαπραγματευόμενο, δεν ισχύει για τον υπολογισμό της υπεραξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ λέω.

 

αγοράζεις μετοχές από μένα (έτοιμες από προηγούμενες αυξήσεις) αντί 100 ευρώ.   βάσει ιδίων κεφαλαίων η τιμή της είναι 80 την ημέρα αγοράς.  τούδε και στο εξής τιμή κτήσης για σένα 80.

 

εγώ που πουλάω και ΔΕΝ τις απέκτησα από αγορά.

 

μπήκα στο αρχικό κεφάλαιο και σε όλες τις αυξήσεις με την ονομαστική,επίσης  με μία μείωση μου δώσανε πίσω χρήματα στην ονομαστική.   κόστος κτήσης δικό μου είναι 100.  αδιαφορώ για τα ίδια κεφάλαια κατά το χρόνο αυξήσεων.

 

 πρόσεξε ///  που αναγράφεται στη σύμβαση μεταβίβασης,

 

 

βάσει των παραδειγμάτων δίκιο έχεις εσύ.

 

όχι το αρνητικό καθ' υπερβολή το έγραψα.  είναι όμως μηδενικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ λέω.

 

αγοράζεις μετοχές από μένα (έτοιμες από προηγούμενες αυξήσεις) αντί 100 ευρώ.   βάσει ιδίων κεφαλαίων η τιμή της είναι 80 την ημέρα αγοράς.  τούδε και στο εξής τιμή κτήσης για σένα 80.

 

εγώ που πουλάω και ΔΕΝ τις απέκτησα από αγορά.

 

μπήκα στο αρχικό κεφάλαιο και σε όλες τις αυξήσεις με την ονομαστική,επίσης  με μία μείωση μου δώσανε πίσω χρήματα στην ονομαστική.   κόστος κτήσης δικό μου είναι 100.  αδιαφορώ για τα ίδια κεφάλαια κατά το χρόνο αυξήσεων.

 

 πρόσεξε ///  που αναγράφεται στη σύμβαση μεταβίβασης,

 

 

βάσει των παραδειγμάτων δίκιο έχεις εσύ.

 

όχι το αρνητικό καθ' υπερβολή το έγραψα.  είναι όμως μηδενικό?

 

Στο παράδειγμα που περιγράφεις, αν στο ιστορικό των δικών σου αποκτήσεων τα ιδία κεφάλαια ήταν πάντα μεγαλύτερα από το καταβεβλημένο, το κόστος κτήσης σου παρέμεινε στα 100. Τώρα για να "αξίζει" 80 η μετοχή, δεν θα προκύψει υπεραξία. Αν όμως, πριν από μια από τις παλιές αυξήσεις, είχε μεσολαβήσει πχ μια ζημιογόνα χρήση και έριχνε την "αξία" της μετοχής στα 60 (εκείνη τη στιγμή, πριν την αύξηση), στην οποία αύξηση όμως πάλι 100άρες μετοχές είχες πάρει, τώρα που πουλάς το κόστος κτήσης δεν είναι 100 αλλά μικρότερο.

 

Θα προσπαθήσω να κάνω ένα excel και να το τεστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπορεί να έχεις  δίκιο.

 

εγώ το "υπεραξία" το εκλαμβάνω ως κέρδος πώλησης-αγοράς.  ίσως να εννοούν τον λογιστικό όρο.

 

 

πάντως,

 

αρχικό κεφάλαιο  1 μτχ   100 ευρώ.

 

περνάει ο χρόνος ζημιά 100 ,ίδια κεφάλαια 0.

 

πάλι αύξηση 1 μτχ 100 ευρώ.

 

δεύτερος χρόνος πάλι ζημιά 100 ,ίδια κεφάλαια 0.

 

ξανά αύξηση 100 ευρώ.

 

σύνολο κεφαλαίου  300  3 μτχ.   ίδια κεφάλαια 100.

 

μέσο κόστος 100 ευρώ/μτχ

 

παίρνει η εταιρεία τα πάνω της και πάνε τα ίδια κεφάλαια 200.

 

πουλάω εγώ τις 3 μετοχές  400 ευρώ .

 

τι υπεραξία έχω?  400-300 =100.

 

ή 400-100 =300 ?

 

τώρα θα πεις και συ ,αφού εσένα σου "δέχτηκαν" ως έσοδο το 400  ,γιατί εμένα να δεχτούν ως κόστος το 200?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...