Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
polycro

Περιοδική Φ2 σε φροντιστήριο έχετε στείλει?

Question

Μέσα στον χαμό που γίνεται με τα φροντιστήρια και το φπα ,έχει στείλει κανείς περιοδική για Γ' τρίμηνο?

Θεωρητικά δεν είμαστε υποχρεωμένοι να στείλουμε(έχουμε κάνει ήδη την μετάταξη)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

καλησπερα

μολις λιγα λεπτα ανοιξα και γω παρομοιο θεμα

υποχρεοι μεχρι σημερα ειμαστε σε φπα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κατά τη γνώμη μου και ΦΠΑ τελικά θα έχουν και στον ανώτερο συντελεστή (όπως άλλωστε ορίζει και η ευρωπαϊκή οδηγία) , έχουν όμως δημιουργήσει τεράστιο μπάχαλο , όχι μόνο στο πως θα κάνουμε τη περιοδική αλλά πως τελικά θα τιμολογήσουν και τι τιμές θα βάλουν .

Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή την εγκύκλιο , αλλά ο ΦΠΑ στα φροντιστήρια μπορεί να αποδοθεί (και να τιμολογηθεί μόνο ο φπα) μέχρι κάποια στιγμή το Νοέμβρη .

 

Λογικά θα στείλουμε είτε μηδενική περιοδική έιτε δεν έχω ιδέα ... (δεν πρόσεχα και στα σεμινάρια , κάτσε να δω τις σημειώσεις ... :D )

 

Τελικά .... Η 1201 είναι και λέει ενδιαφέροντα πράγματα ... Τώρα αν θα τα κάνουμε πράξη ....

 

 

"1. Τα συμπληρωματικά φορολογικά στοιχεία για την επιβολή του Φ.Π.Α., για πράξεις που πραγματοποιούνται από 20.7.2015 έως και 16.10.2015 από υποκείμενους που υπάγονται στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α., σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 1 της «ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ Δ2» της «ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ Δ» του άρθρου 2 του Ν. 4336/2015, εκδίδονται μέχρι και 23.10.2015.
 
2. Τα συμπληρωματικά φορολογικά στοιχεία καταχωρούνται στη δήλωση Φ.Π.Α. που αφορά τη φορολογική περίοδο εντός της οποίας νόμιμα οφείλεται, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 16 του Κώδικα Φ.Π.Α. καθώς και τα αναφερόμενα στην ανωτέρω διάταξη του Ν. 4336/2015.
 
3. Οι ανωτέρω εκπρόθεσμες δηλώσεις, ανεξαρτήτως του εάν είναι αρχικές ή τροποποιητικές, υποβάλλονται εμπρόθεσμα σε έντυπη μορφή στη Δ.Ο.Υ. έως και 30.11.2015. Ο οφειλόμενος φόρος καταβάλλεται έως την ίδια ως άνω προθεσμία χωρίς την επιβολή τόκου, προστίμων και λοιπών κυρώσεων."

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Κατά τη γνώμη μου και ΦΠΑ τελικά θα έχουν και στον ανώτερο συντελεστή (όπως άλλωστε ορίζει και η ευρωπαϊκή οδηγία) , έχουν όμως δημιουργήσει τεράστιο μπάχαλο , όχι μόνο στο πως θα κάνουμε τη περιοδική αλλά πως τελικά θα τιμολογήσουν και τι τιμές θα βάλουν .

Δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή την εγκύκλιο , αλλά ο ΦΠΑ στα φροντιστήρια μπορεί να αποδοθεί (και να τιμολογηθεί μόνο ο φπα) μέχρι κάποια στιγμή το Νοέμβρη .

 

Λογικά θα στείλουμε είτε μηδενική περιοδική έιτε δεν έχω ιδέα ... (δεν πρόσεχα και στα σεμινάρια , κάτσε να δω τις σημειώσεις ... :D )

 

Τελικά .... Η 1201 είναι και λέει ενδιαφέροντα πράγματα ... Τώρα αν θα τα κάνουμε πράξη ....

 

 

"1. Τα συμπληρωματικά φορολογικά στοιχεία για την επιβολή του Φ.Π.Α., για πράξεις που πραγματοποιούνται από 20.7.2015 έως και 16.10.2015 από υποκείμενους που υπάγονται στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α., σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 1 της «ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ Δ2» της «ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ Δ» του άρθρου 2 του Ν. 4336/2015, εκδίδονται μέχρι και 23.10.2015.
 
2. Τα συμπληρωματικά φορολογικά στοιχεία καταχωρούνται στη δήλωση Φ.Π.Α. που αφορά τη φορολογική περίοδο εντός της οποίας νόμιμα οφείλεται, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 16 του Κώδικα Φ.Π.Α. καθώς και τα αναφερόμενα στην ανωτέρω διάταξη του Ν. 4336/2015.
 
3. Οι ανωτέρω εκπρόθεσμες δηλώσεις, ανεξαρτήτως του εάν είναι αρχικές ή τροποποιητικές, υποβάλλονται εμπρόθεσμα σε έντυπη μορφή στη Δ.Ο.Υ. έως και 30.11.2015. Ο οφειλόμενος φόρος καταβάλλεται έως την ίδια ως άνω προθεσμία χωρίς την επιβολή τόκου, προστίμων και λοιπών κυρώσεων."

 

 

δηλαδη θα τις υποβαλλουμε στη δου εως 30/11/2015

ακομη και εαν στο συστημα ειναι ανοιχτες ?λογω της μεταταξης τους τον ιουλιο

η μηδενικη στο συστημα κανονικα και εως 30/11/2015 τροποποιητικη μετα την τιμολογηση?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το ερώτημα είναι ... Ποιός θα κόψει συμπληρωματικά στοιχεία ??  :D  

Βασικά η μόνη θεραπεία ήταν αυτό που είχαν γράψει και τα παιδιά σε άρθρο εδώ .

Εν τάχει ... Συμφωνητικά και τιμολόγηση στο τέλος ... Αλλά και πάλι κανείς δεν ήταν σίγουρο ...

 

Προβλέπω απόλυτο μπάχαλο ... Στο σύστημα θα τους βγάζει εκπρόθεσμους και ούτε ενημερότητα δεν θα παίρνουν (που λέει ο λόγος) . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οι ανωτέρω εκπρόθεσμες δηλώσεις, ανεξαρτήτως του εάν είναι αρχικές ή τροποποιητικές, υποβάλλονται εμπρόθεσμα σε έντυπη μορφή στη Δ.Ο.Υ. έως και 30.11.2015.

 

Έχει νόημα η μηδενική μέσω taxisnet;;

 

Το "εκπρόθεσμη δήλωση που υποβάλλεται εμπρόθεσμα" τι σας λέει!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οι ανωτέρω εκπρόθεσμες δηλώσεις, ανεξαρτήτως του εάν είναι αρχικές ή τροποποιητικές, υποβάλλονται εμπρόθεσμα σε έντυπη μορφή στη Δ.Ο.Υ. έως και 30.11.2015.

 

Έχει νόημα η μηδενική μέσω taxisnet;;

 

Το "εκπρόθεσμη δήλωση που υποβάλλεται εμπρόθεσμα" τι σας λέει!!!!!!!!!

το μπαχαλο

 

και παρεπιπτοντως σε ενα φροντιστηριο τοτε στην αρχη εκανα μεταβολη απο την ημερ του φεκ 16/07/2015

υπαρχει προβλημα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...