Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εκπρόθεσμη υποβολή Ε9 2015, πρόστιμο;


ΚΠ

Ερώτηση

Για αγορά ακινήτου που έγινε το Σεπτέμβριο 2015 υπέβαλα πρόσφατα 4 εκπρόθεσμες δηλώσεις Ε9 (τόσοι ήταν οι αγοραστές). Μου έφεραν το συμβόλαιο σε 40 μέρες από την ημερομηνία σύνταξής του. Τι να περιμένουν από πρόστιμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
α2) 100 ευρώ και, στις φορολογίες κεφαλαίου, για κάθε παράβαση των περιπτώσεων. Ανεξαρτήτως κατηγορίας βιβλίων και, στις φορολογίες κεφαλαίου, για κάθε παράβαση των περιπτώσεων α΄, β΄, γ΄, δ΄ και στ΄ της παραγράφου 1, ήτοι: α) Δεν υποβάλλει ή υποβάλλει εκπρόθεσμα ή υποβάλει ελλιπή δήλωση πληροφοριακού χαρακτήρα ή φορολογική δήλωση από την οποία δεν προκύπτει φορολογική υποχρέωση καταβολής φόρου β) δεν υποβάλλει ή υποβάλλει εκπρόθεσμα φορολογική δήλωση, γ) δεν υποβάλλει ή υποβάλει εκπρόθεσμα δήλωση παρακράτησης φόρου, δ) δεν ανταποκριθεί σε αίτημα της Φορολογικής Διοίκησης για παροχή πληροφοριών ή στοιχείων, στ) δεν γνωστοποιήσει στη Φορολογική Διοίκηση το διορισμό του φορολογικού εκπροσώπου του,

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22065
© Taxheaven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισχύει ακόμα ότι μπορεί να γίνει μεταβολή στην ακίνητη περιουσία χωρίς πρόστιμο 3 μήνες μετά την  έκδοση του εκκαθαριστικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΣΟΧΗ Αν ειναι το συμβολαιο του 9/2015 συντάσεις Ε9 2016. η προθεσμία είναι 30 ημέρες από την ημερομηνία σύνταξης του Συμβολαίου. Μετά εχουμε  τα πρόστιμα.. Αλλα μπορεί να δοθεί και παράταση για το Ε9 2016

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα σε πελάτη μου που δεν είχε συμπληρωθεί η επιλογή "κενό" για να το διορθώσουμε θα έχει πρόστιμο 100 ευρώ?

η ενδειξη ΚΕΝΟ αναγραφεται στο Ε2, και οπως περυσι για διορθωσεις στο Ε2 που αφορουν μονο αυτο το πεδιο προκειμενου παρει τη μειωση ΕΝΦΙΑ, δεν υπαρχει προστιμο (μαλλον) ... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα στέλνετε τροποποιητικες Ε9? Μάθαμαε τίποτα για τα πρόστιμα?

 

Δεν έχει εκδοθεί κάποια απόφαση ακόμη. Είμαστε σε αναμονή και γι' αυτό...

Καλησπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ 100,00 ΕΚΑΣΤΟΣ  ΘΑ ΣΤΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΥ ....................ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΧΑΣΟΥΝ..................ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ 100ΣΤΑΡΙΑ ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ  ΧΑΜΕΝΑ ........................ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ 100,00 ΕΚΑΣΤΟΣ  ΘΑ ΣΤΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΥ ....................ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΧΑΣΟΥΝ..................ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ 100ΣΤΑΡΙΑ ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ  ΧΑΜΕΝΑ ........................ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

λογικά θα βγεί μιά νομοθετική διάταξη που θα τα σβήσει αυτά τα άδικα πρόστιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ 100,00 ΕΚΑΣΤΟΣ  ΘΑ ΣΤΑΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΥ ....................ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΧΑΣΟΥΝ..................ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ 100ΣΤΑΡΙΑ ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ  ΧΑΜΕΝΑ ........................ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/27051

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικώς η διόρθωση Ε9 για το έτος 2015 έχει πρόστιμο ?

Ακόμα δεν έχω δει κάποια απόφαση που να το απαλλάσσει από το πρόστιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!

 

Μάλλον έχει μείνει στα λόγια...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε!

 

Μάλλον έχει μείνει στα λόγια...!

Πότε βγάλανε κάτι στην ώρα του για να βγάλουν τώρα...?  <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στις χειρόγραφες όμως (π.χ. λόγω θανάτου) καταλογίζουν πρόστιμα , σωστά..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τέλεια! η ανοησία του ΥΠΟΙΚ καλά κρατεί! μόνο διαρροές και φήμες.

 

Το πρόβλημα είναι όταν δεν μπορείς να το αφήσεις για να δεις τι θα γίνει. Έχω μεταβολή σε περιουσιακή κατάσταση πελάτη, τώρα τον Φεβ 2016, οπότε αναγκαστικά πρέπει να υποβάλλω την παλιά μεταβολή με την ένδειξη "εκπρόθεσμη" και έπειτα, την μεταβολή του 2016.

 

Άρα κάνουμε το σταυρό μας αλλά σε κάτι τέτοια συνήθως δεν πιάνει :wacko::blink: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ ρε παιδιά έχω έναν θάνατο 5/1/2016 και υπέβαλλα το Ε9 του κληρονόμου στις 18/2/2016 και δεν μου έβγαλε το εκπρόθεσμο!!!!!!!!! τί μπορεί να συνέβη????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ ρε παιδιά έχω έναν θάνατο 5/1/2016 και υπέβαλλα το Ε9 του κληρονόμου στις 18/2/2016 και δεν μου έβγαλε το εκπρόθεσμο!!!!!!!!! τί μπορεί να συνέβη????

Αμέσως μετά τα σαρανταημερα του θανόντα σπεύσατε να δηλώσετε. Δε χάσετε ούτε λεπτό .

Τι μπορεί  να συνέβη ? Μπορεί πχ να είναι ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ Η ΔΗΛΩΣΗ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αμέσως μετά τα σαρανταημερα του θανόντα σπεύσατε να δηλώσετε. Δε χάσετε ούτε λεπτό .

Τι μπορεί  να συνέβη ? Μπορεί πχ να είναι ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ Η ΔΗΛΩΣΗ .

ναι αυτό προφανώς είναι,απλά νόμιζα ότι το περιθώριο είναι ένας μήνας από το όποιο γεγονός!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...