Προς το περιεχόμενο

Π.Ο.Φ.Ε.Ε.: Αναμένεται η ανακοίνωση παράτασης των ΜΥΦ


klery

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα και καλή χρονιά...

η διόρθωση αποκκλίσεων των εσόδων μέχρι πότε???

τί θα γίνει με τις τροποποιητικές ε1,ε3????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Η αλήθεια είναι ότι αυτή την απορία με τις τροποποιητικές ε1,ε3 την έχω και εγώ....

Θ'ανοίξουν καθόλου το σύστημα για υποβολές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και καλή χρονιά...

η διόρθωση αποκκλίσεων των εσόδων μέχρι πότε???

τί θα γίνει με τις τροποποιητικές ε1,ε3????

 

Μέχρι 20 Ιανουαρίου

 

Τροποποιητικές μόνο στην ΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..έτσι πως το βλέπω το υπουργείο θα κάνει ελέγχους καταρχήν  σε αυτούς που έχουν απόλυτη συμφωνία στην ΜΥΦ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..έτσι πως το βλέπω το υπουργείο θα κάνει ελέγχους καταρχήν  σε αυτούς που έχουν απόλυτη συμφωνία στην ΜΥΦ.... 

καλό!!!!!!!!!!! :D ναι...σου λέει ...κάτι δεν πάει καλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,

 

Αντιμετωπίζω το εξής. Έχω εκδώσει κάποια ΑΠΥ με 2014 σε επιτηδευματίες. Από όσο βλέπω μέχρι στιγμής δεν τα έχουν βάλει ακόμη στα έξοδα. Σε αντίθεση με εμένα που τα έχω στα έσοδα. Ποια η γνώμη σας? Να τα στείλω ως πωλήσεις λιανικής ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,

 

Αντιμετωπίζω το εξής. Έχω εκδώσει κάποια ΑΠΥ με 2014 σε επιτηδευματίες. Από όσο βλέπω μέχρι στιγμής δεν τα έχουν βάλει ακόμη στα έξοδα. Σε αντίθεση με εμένα που τα έχω στα έσοδα. Ποια η γνώμη σας? Να τα στείλω ως πωλήσεις λιανικής ?  

...και αν στο 90' τα στείλουν ...;;;;; Εσύ τι θα κάνεις;;; Θα είσαι πάνω από το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,

 

Αντιμετωπίζω το εξής. Έχω εκδώσει κάποια ΑΠΥ με 2014 σε επιτηδευματίες. Από όσο βλέπω μέχρι στιγμής δεν τα έχουν βάλει ακόμη στα έξοδα. Σε αντίθεση με εμένα που τα έχω στα έσοδα. Ποια η γνώμη σας? Να τα στείλω ως πωλήσεις λιανικής ?

οι οδηγίες γραφουν οτι οι ΑΠΥ πανε λιανικες χωρις ταμειακη και φυσικα χωρις ΑΦΜ ως εσοδο και λοιπες δαπανες ως εξοδο..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομη και οταν εχουν εκδοθει σε αφμ αντισυμβαλλομενου υποχρεου;δηλαδη στην ουσια αφορουν χονδρικες πωλησεις για τις οποιεςεκδοθηκε ΑΠΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A1. Ποιό είναι το περιεχόμενο αυτών των καταστάσεων;
Η κατάσταση περιέχει συγκεντρωτικά στοιχεία εκδοθέντων και ληφθέντων τιμολογίων και συγκεντρωτικά στοιχεία λιανικών πωλήσεων και δαπανών. Πιο συγκεκριμένα, κάθε εγγραφή με τιμολόγια περιέχει: ΑΦΜ αντισυμβαλλόμενου, Περίοδο που Αφορά, Πλήθος Τιμολογίων, Καθαρή Αξία, ΦΠΑ, ενώ οι εγγραφές λιανικών συναλλαγών και δαπανών είναι παρόμοιες, χωρίς ΑΦΜ αντισυμβαλλόμενου.
 

 

απο τις οδηγιες....

Από τις οδηγίες του υπουργείου…

Γιατι όμως κόπηκε ΑΠΥ και όχι τιμολόγιο παροχής?

 

 

Μου έτυχε περίπτωση που εκδόθηκε ΑΠΥ σε πελάτη μου επιτηδευματία και σε συνεννόηση με τον άλλον λογιστή θα περαστεί ως λιανικές και ως λοιπές δαπάνες από εμένα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ανοιγει το αρχειο για δημιουργια αρχειου συγκεντρωτικων οταν βγαζει το μηνυμα οτι το βιβλιο εργασιας εχει καταστραφει ? (προσπαθω να ενεργοποιησω τις μακροεντολες αλλα βγαινει αυτο το μηνυμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον ΕΟΠΥΥ έχει βγάλει κανείς άκρη???? υπάρχει απόκλιση βλέπω στα έσοδα πελατών μου γιατί έκοψαν πιστωτικά λόγω clawback-rebate και ο ΕΟΠΥΥ τα έχει περάσει διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ΒΑΡΕΘΕΙ με το θεμα των συνεχων παρατασεων ..... αντε να τελειωνουμε πια να παμε παρακατω

 

Γιατί τα έχετε συμφωνήσει όλα? 

 

Εγώ ακόμη βλέπω να έχω στείλει έσοδα και ο αντισυμβαλλόμενος έχει 0 ..  Τι να κάνω? 

 

Ξέρω είναι λάθος η παράταση αλλά είμαι απογοητευμένος και δεν ξέρουμε στο τέλος πόσο θα είναι τα πρόστιμα.... 100 χ 4=400?    100 χ αφμ= ........ ή 100 για όλες τις αποκλίσεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον ΕΟΠΥΥ έχει βγάλει κανείς άκρη???? υπάρχει απόκλιση βλέπω στα έσοδα πελατών μου γιατί έκοψαν πιστωτικά λόγω clawback-rebate και ο ΕΟΠΥΥ τα έχει περάσει διαφορετικά.

Δεν έχει ανεβάσει τα πιστωτικά (clawback-rebate) ο ΕΟΠΥΥ σε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει ανεβάσει τα πιστωτικά (clawback-rebate) ο ΕΟΠΥΥ σε κανέναν.

Και εμεις τι πρέπει να κάνουμε?

α). Να αφήσουμε τις ΜΥΦ όπως πρέπει  (με τα πιστωτικά) με πιθανό επακόλουθο να μας καλέσουν στη ΔΟΥ για έλεγχο αποκλίσεων στα έσοδα και πιθανό πρόστιμο?

β) Να διορθώσουμε τα έσοδα, όπως τα έχει ο ΕΟΠΥΥ για να ισοσκελίσουμε την ΜΥΦ, και ούτε γάτα ούτε ζημιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...