Προς το περιεχόμενο

Π.Ο.Φ.Ε.Ε.: Αναμένεται η ανακοίνωση παράτασης των ΜΥΦ


klery

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και μία εβδομάδα υποσχεθήκαν στην ομοσπονδία παράταση (για τις ΜΥΦ) κι ακόμη να τη βγάλουν... Τα λόγια είναι περιττά πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή σήμερα θα ανακοινωθούν. Ελπίζω.... Πάτνως είναι σίγουρες, οπότε χαλαρώστε.

Gus, ο πληθυντικός σημαίνει ΜΥΦ & ΦΠΑ να υποθέσουμε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το Μέσον έπεσε μέσα ή είναι αναξιόπιστο...????

ελπίζω να τα έμαθες τα μαντάτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΆΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΕ.

ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΕ, ΟΥΤΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΚΟΛΟΓΗΣΕΤΕ.

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΣΧΕΔΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ Η ΑΠΟΦΑΣΗ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΜΥΦ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ.

 

ΕΥΤΥΧΩΣ ΖΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΖΩ ΕΛΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΆΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΕ.

ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΕ, ΟΥΤΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΚΟΛΟΓΗΣΕΤΕ.

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΣΧΕΔΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ Η ΑΠΟΦΑΣΗ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΜΥΦ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ.

 

ΕΥΤΥΧΩΣ ΖΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΖΩ ΕΛΠΙΖΩ

 

Δεν είμαι στο δικό σας "χάλι" αλλά είμαι πολύ κοντά. Έχει φύγει ένα 10%. Το κακό είναι ότι από το υπόλοιπο 90%, υπάρχει ένα (όχι αμελητέο) τμήμα που δεν έχω ιδέα πώς θα φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει σήμερα τη σημαντική δουλειά που κάνει ένα λογιστικό γραφείο. Όλες όμως αυτές οι αλλαγές με τις συγκεντρωτικές τιμολογίων από 0,01€ έχουν κουράσει τους λογιστές που δεν τους μένει χρόνος,  αλλά και τους επιχειρηματίες που ψάχνουν να βρουν τιμολόγια και φαντάσματα μέσα στον ελάχιστο παραγωγικό χρόνο που απομένει μέσα στην ημέρα για εργασία. Από την άλλη άποψη (του κράτους) έχουμε ένα σοβαρό θέμα όπως εκείνο υποστηρίζει για απόκρυψη εσόδων από τις επιχειρήσεις.  Λαμβάνοντας  υπ όψει  και τα 2 μέρη αυτό που πρέπει να γίνει είναι απλό.

  • Συγκεντρωτικές τιμολογίων (Μ.Υ.Φ) τριμηνιαίες 
    • Να αποστέλλουν μόνο τις χονδρικές  πωλήσεις και όχι τις αγορές οι επιχειρήσεις αυτόματα ή από το λογισμικό τους ή από τονφορολογικό τους μηχανισμό αν χρησιμοποιούν. 
    • ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ = 100 διαφορετικές επιχειρήσεις  εκδίδουν από ένα τιμολόγιο αξίας 1€  (για διάφορους λόγους) στην εταιρεία ΤΑΔΕ ΤΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕ, για τον μήνα Ιανουάριο. Η ΤΑΔΕ ΤΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕ θα πρέπει τον μήνα Ιανουάριο για την εμπορική της δραστηριότητα να έχει 100 τιμολόγια από 1€ = 100€ αγορές- πάγια  και δαπάνες. Η Γ.Γ.Π.Σ αυτό το γνωρίζει εφ όσον είναι υποχρεωτικός ο Α.Φ.Μ στην έκδοση τιμολογίου και οι 100 επιχειρήσεις τα έχουν δηλώσει οπότε μπορεί να παρακολουθεί συνολικά τις αγορές- δαπάνες ως μια οντότητα για τον ΑΦΜ της ΤΑΔΕ ΤΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕ και στο μήνα Ιανουάριο να τα έχει συμπληρώσει ώστε να υπάρχει σημείο αναφοράς ελέγχου.
      • Με αυτή τη μέθοδο θα  βγαίνουν οι αποκλίσεις  και θα βοηθήσει το έργο του λογιστικού γραφείου και όχι να «περιμένει στη γωνία» τον λογιστή για συνυπευθυνότητα.
      • Θα υπάρχει κοινό σημείο αναφοράς μεταξύ των επιχειρήσεων για συμφωνία μεταξύ αγορών και πωλήσεων
      • Να μην υπάρχει πρόστιμο αν η ΤΑΔΕ ΤΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕ  δεν έχει δηλώσει ένα τιμολόγιο που έλαβε σε περίπτωση που το χάσει αλλά μόνο αν η ΤΑΔΕ ΤΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕ δηλώνει κατ εξακολούθηση περισσότερες αγορές- δαπάνες απ΄αυτές που έχουν δηλώσει.
    • Δ.Ε.Κ.Ο και  ειδικά για την  ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ που ο Α.Φ.Μ του λογαριασμού δεν έχει να κάνει με την επιχείρηση πολλές φορές.
      • Εφ όσον αυτά αναγράφονται σε ένα ενεργό μισθωτήριο που έχει κατατεθεί ηλεκτρονικά θα αναγνωρίζονται ως δαπάνη από το μισθωτήριο. Αυτόματα πάλι η Γ.Γ.Π.Σ θα μπορεί να τα συμπληρώνει στις δαπάνες της ΤΑΔΕ ΤΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕ. Το ίδιο θα μπορεί να συμβεί και με τις  εταιρείες τηλεφωνίας, ασφαλιστικές κοκ.
    • Λιανικές πωλήσεις
      • Όσον αφορά την Μ.Υ.Φ τσάμπα ο κόπος. Εστιατόρια - βενζινάδικα γραφική ύλη και διόδια υπάρχει η λύση του τιμολογίου.
      • Για την δήλωση των λιανικών από τον εκδότη να το αναλάβει η ταμειακή μηχανή ή ο φορολογικός μηχανισμός για αποστολή στη Γ.Γ.Π.Σ (απ ότι γνωρίζουμε όλοι έχει υλοποιηθεί). Για τη μη έκδοση ας αναλάβουν τα ηλεκτρονικά τιμολόγια και οι ηλεκτρονικές πληρωμές. 

Ένα ακόμα πρόβλημα που αντιμετωπίζουν τα λογιστικά γραφεία είναι οι μηχανογραφικές τους υποδομές και ο εκσυγχρονισμός αυτών. Στη καλύτερη των περιπτώσεων τα περισσότερα λογιστικά γραφεία έχουν Windows xp. Οι μηχανογραφικές τους υποδομές θα αντιμετωπίσουν μεγάλο πρόβλημα με τη συμβατότητα των προγραμμάτων που χρησιμοποιούν σε μικρό χρονικό διάστημα. Τα προγράμματα που κάνουν χρήση από τους κατασκευαστές (Altec, Sinqular, Softone, Epsilon, Union, Data κοκ) για τη λογιστική παρακολούθηση των πελατών τους, έχουν πλέον ταυτιστεί με  τις νέες τεχνολογίες (windows 10) και δεν θα είναι συμβατά. Το κράτος από την άλλη πλευρά ζητά αλλά και διευκολύνει με τις ηλεκτρονικές του υπηρεσίες για κατάθεση οικονομικών καταστάσεων όπως ο Φ.Π.Α που είναι το βασικό του ταμείο. Το κράτος θα πρέπει ΑΜΕΣΑ να βοηθήσει με απλές διαδικασίες τα λογιστικά γραφεία να εκσυγχρoνιστούν και να θεσπίσει προστάσία με τους παρακάτω τρόπους:

  1. Ε.Σ.Π.Α 
    1. Με απλή διαδικασία να επιδοτήσει με 80% σε καθορισμένες τιμές για αναβάθμιση του εξοπλισμού τους πχ 600€ ανά θέση εργασίας με το λογισμικό.
    2. Το ΕΣΠΑ να επιδοτήσει τα σεμινάρια και τις συνδρομές τους
    3. Να υπάρχει απαλλαγή σε περίπτωση βλάβης του δικτύου τους (πχ Server - Router ή διακοπή internet) αν εκπρόθεσμα καταθέσουν οικονομικές καταστάσεις (Φ.Π.Α- Μ.Υ.Φ κοκ) και όχι πρόστιμο που τους βάζει σε αντιπαράθεση με τους πελάτες τους.
    4. Να επιδοτήσει τους πελάτες τους για εκσυγχρoνισμό (ηλεκτρονικό υπολογιστή- πρόγραμμα-φορoλογικό μηχανισμό και pos)

πηγή http://www.i-spirit.gr/blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει σήμερα τη σημαντική δουλειά που κάνει ένα λογιστικό γραφείο. Όλες όμως αυτές οι αλλαγές με τις συγκεντρωτικές τιμολογίων από 0,01€ έχουν κουράσει τους λογιστές που δεν τους μένει χρόνος,  αλλά και τους επιχειρηματίες που ψάχνουν να βρουν τιμολόγια και φαντάσματα μέσα στον ελάχιστο παραγωγικό χρόνο που απομένει μέσα στην ημέρα για εργασία. Από την άλλη άποψη (του κράτους) έχουμε ένα σοβαρό θέμα όπως εκείνο υποστηρίζει για απόκρυψη εσόδων από τις επιχειρήσεις.  Λαμβάνοντας  υπ όψει  και τα 2 μέρη αυτό που πρέπει να γίνει είναι απλό.

  • Συγκεντρωτικές τιμολογίων (Μ.Υ.Φ) τριμηνιαίες 
    • Να αποστέλλουν μόνο τις χονδρικές  πωλήσεις και όχι τις αγορές οι επιχειρήσεις αυτόματα ή από το λογισμικό τους ή από τονφορολογικό τους μηχανισμό αν χρησιμοποιούν. 
    • ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ = 100 διαφορετικές επιχειρήσεις  εκδίδουν από ένα τιμολόγιο αξίας 1€  (για διάφορους λόγους) στην εταιρεία ΤΑΔΕ ΤΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕ, για τον μήνα Ιανουάριο. Η ΤΑΔΕ ΤΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕ θα πρέπει τον μήνα Ιανουάριο για την εμπορική της δραστηριότητα να έχει 100 τιμολόγια από 1€ = 100€ αγορές- πάγια  και δαπάνες. Η Γ.Γ.Π.Σ αυτό το γνωρίζει εφ όσον είναι υποχρεωτικός ο Α.Φ.Μ στην έκδοση τιμολογίου και οι 100 επιχειρήσεις τα έχουν δηλώσει οπότε μπορεί να παρακολουθεί συνολικά τις αγορές- δαπάνες ως μια οντότητα για τον ΑΦΜ της ΤΑΔΕ ΤΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕ και στο μήνα Ιανουάριο να τα έχει συμπληρώσει ώστε να υπάρχει σημείο αναφοράς ελέγχου.
      • Με αυτή τη μέθοδο θα  βγαίνουν οι αποκλίσεις  και θα βοηθήσει το έργο του λογιστικού γραφείου και όχι να «περιμένει στη γωνία» τον λογιστή για συνυπευθυνότητα.
      • Θα υπάρχει κοινό σημείο αναφοράς μεταξύ των επιχειρήσεων για συμφωνία μεταξύ αγορών και πωλήσεων
      • Να μην υπάρχει πρόστιμο αν η ΤΑΔΕ ΤΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕ  δεν έχει δηλώσει ένα τιμολόγιο που έλαβε σε περίπτωση που το χάσει αλλά μόνο αν η ΤΑΔΕ ΤΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕ δηλώνει κατ εξακολούθηση περισσότερες αγορές- δαπάνες απ΄αυτές που έχουν δηλώσει.
    • Δ.Ε.Κ.Ο και  ειδικά για την  ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ που ο Α.Φ.Μ του λογαριασμού δεν έχει να κάνει με την επιχείρηση πολλές φορές.
      • Εφ όσον αυτά αναγράφονται σε ένα ενεργό μισθωτήριο που έχει κατατεθεί ηλεκτρονικά θα αναγνωρίζονται ως δαπάνη από το μισθωτήριο. Αυτόματα πάλι η Γ.Γ.Π.Σ θα μπορεί να τα συμπληρώνει στις δαπάνες της ΤΑΔΕ ΤΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΕ. Το ίδιο θα μπορεί να συμβεί και με τις  εταιρείες τηλεφωνίας, ασφαλιστικές κοκ.
    • Λιανικές πωλήσεις
      • Όσον αφορά την Μ.Υ.Φ τσάμπα ο κόπος. Εστιατόρια - βενζινάδικα γραφική ύλη και διόδια υπάρχει η λύση του τιμολογίου.
      • Για την δήλωση των λιανικών από τον εκδότη να το αναλάβει η ταμειακή μηχανή ή ο φορολογικός μηχανισμός για αποστολή στη Γ.Γ.Π.Σ (απ ότι γνωρίζουμε όλοι έχει υλοποιηθεί). Για τη μη έκδοση ας αναλάβουν τα ηλεκτρονικά τιμολόγια και οι ηλεκτρονικές πληρωμές. 

Ένα ακόμα πρόβλημα που αντιμετωπίζουν τα λογιστικά γραφεία είναι οι μηχανογραφικές τους υποδομές και ο εκσυγχρονισμός αυτών. Στη καλύτερη των περιπτώσεων τα περισσότερα λογιστικά γραφεία έχουν Windows xp. Οι μηχανογραφικές τους υποδομές θα αντιμετωπίσουν μεγάλο πρόβλημα με τη συμβατότητα των προγραμμάτων που χρησιμοποιούν σε μικρό χρονικό διάστημα. Τα προγράμματα που κάνουν χρήση από τους κατασκευαστές (Altec, Sinqular, Softone, Epsilon, Union, Data κοκ) για τη λογιστική παρακολούθηση των πελατών τους, έχουν πλέον ταυτιστεί με  τις νέες τεχνολογίες (windows 10) και δεν θα είναι συμβατά. Το κράτος από την άλλη πλευρά ζητά αλλά και διευκολύνει με τις ηλεκτρονικές του υπηρεσίες για κατάθεση οικονομικών καταστάσεων όπως ο Φ.Π.Α που είναι το βασικό του ταμείο. Το κράτος θα πρέπει ΑΜΕΣΑ να βοηθήσει με απλές διαδικασίες τα λογιστικά γραφεία να εκσυγχρoνιστούν και να θεσπίσει προστάσία με τους παρακάτω τρόπους:

  1. Ε.Σ.Π.Α 
    1. Με απλή διαδικασία να επιδοτήσει με 80% σε καθορισμένες τιμές για αναβάθμιση του εξοπλισμού τους πχ 600€ ανά θέση εργασίας με το λογισμικό.
    2. Το ΕΣΠΑ να επιδοτήσει τα σεμινάρια και τις συνδρομές τους
    3. Να υπάρχει απαλλαγή σε περίπτωση βλάβης του δικτύου τους (πχ Server - Router ή διακοπή internet) αν εκπρόθεσμα καταθέσουν οικονομικές καταστάσεις (Φ.Π.Α- Μ.Υ.Φ κοκ) και όχι πρόστιμο που τους βάζει σε αντιπαράθεση με τους πελάτες τους.
    4. Να επιδοτήσει τους πελάτες τους για εκσυγχρoνισμό (ηλεκτρονικό υπολογιστή- πρόγραμμα-φορoλογικό μηχανισμό και pos)

πηγή http://www.i-spirit.gr/blog

 

Εσείς ώς σοβαρός άνθρωπος της επιστήμης και της "πιάτσας" πολύ καλά τα εκθέσατε τα προβλήματα του κλάδου. Σε ποιόν όμως? στου κουφού την πόρτα. Δυστυχώς εδώ έχουμε να αντιμετωπίσουμε τρύφωνες, ποτάμηδες θεοχάρηδες και ένα συφερτό από ανθρώπους που δεν κατέχουν βασικά θέματα της οικονομίας και δεν έχουν (έτσι έχουν αποδείξει μέχρι τώρα) είτε την ικανότητα είτε τη θέληση είτε και τα δύο μαζί για να διορθώσουν τα τραγελαφικά που συμβαίνουν σε όλους τους τομείς της οικονομίας αυτής της ρημαγμένης χώρας. Οι Μ.Υ.Φ. είναι ένα έκτρωμα που δυστυχώς όσο παραμένει θα μας δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα διαχείρισης επαγγελματικού και ατομικού ελεύθερου χρόνου και θα μας καταρρακώνει τις ζωές και θα είμαστε όπως είμασταν επί δικτατορίας δηλ. ούτως ή άλλως εμείς ώς κλάδος δεν έχουμε σχεδόν καθόλου χρόνο να βγούμε κάπου έξω από το γραφείο μας για προσωπική μας ξεκούραση-ευχαρίστηση ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το. Καφέ-ποτό-φαγητό-τσάι-φασκόμηλο-χαμομήλι-λουίζα-ουίσκι-τσίπουρο-ούζο συναντήσεις με οικογένεια,φίλους και γνωστούς σιγά σιγά όλο και περισσότερο γίνονται στα λογιστικά γραφεία καθώς οι λογιστές πιά έχουν σχεδόν "μετοικήσει" εκεί. Το μόνο που απομένει να γίνει είναι να αλλάξουμε και τις κατοικίες μας για να μην κουραζόμαστε και με τα πήγαινε-έλα. Μέγα πρόβλημα το μπάνιο ,αλλά παιδιά τί να κάνουμε θα βρούμε τρόπο να κάνουμε μπάνιο στις τουαλέτες των γραφείων μας. Ώς πότε θα το ανεχόμαστε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

φαντάζομαι πώς και η καταληκτική ημερομηνία για τις αποκλίσεις θα μετατεθεί περαν της 31.12.2015 σωστά?

Καλή ερώτηση, αλλά χωρίς ξεκάθαρη απάντηση. Προς το παρόν τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατόπιν επικοινωνίας μου με την ΠΟΦΕΕ, η απάντηση στο ερώτημα του αν η προθεσμία για τις αποκλίσεις παραμένει η ίδια ήταν ότι δεν γνωρίζουν και ότι ισχύει ότι γράφει η ΠΟΛ.

Κατόπιν επικοινωνίας με το τμήμα ΚΒΣ του taxis η απάντησή τους στο ίδιο ερώτημα είναι ότι ΟΛΑ λήγουν 31/12/15 (και η υποβολή των ΜΥΦ και οι αποκλίσεις).

Πώς είναι δυνατόν να λήγουν στην ίδια ημ/νία και η υποβολή και η διόρθωση αποκλίσεων??????

Εφόσον δημιουργείται μεγάλο πρόβλημα τελικά με την μη ταυτόχρονη παράταση και της διόρθωσης των αποκλίσεων, δε θα έπρεπε οι σύλλογοι τώρα που ειναι ακόμα χωρίς (λέμε τωρα.....) να πιέσουν και για πα΄ραταση στην διόρθωση των αποκλίσεων?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατόπιν επικοινωνίας μου με την ΠΟΦΕΕ, η απάντηση στο ερώτημα του αν η προθεσμία για τις αποκλίσεις παραμένει η ίδια ήταν ότι δεν γνωρίζουν και ότι ισχύει ότι γράφει η ΠΟΛ.

Κατόπιν επικοινωνίας με το τμήμα ΚΒΣ του taxis η απάντησή τους στο ίδιο ερώτημα είναι ότι ΟΛΑ λήγουν 31/12/15 (και η υποβολή των ΜΥΦ και οι αποκλίσεις).

Πώς είναι δυνατόν να λήγουν στην ίδια ημ/νία και η υποβολή και η διόρθωση αποκλίσεων??????

Εφόσον δημιουργείται μεγάλο πρόβλημα τελικά με την μη ταυτόχρονη παράταση και της διόρθωσης των αποκλίσεων, δε θα έπρεπε οι σύλλογοι τώρα που ειναι ακόμα χωρίς (λέμε τωρα.....) να πιέσουν και για πα΄ραταση στην διόρθωση των αποκλίσεων?????

έλα μωρέ οι άνθρωποι που ηγούνται εδώ και χρόνια του Υ.Ο. είναι άκρως επικίνδυνοι για τη χώρα και την οικονομία της, παντελώς άσχετοι με το αντίκειμενο της επιχειρηματικότητας(κοινώς αμφιβάλλω αν θα έβγαζε 3μηνο οποιαδήποτε τύπου επιχείρηση ίδρυαν τα όρνεα αυτά) και επίσημοι "ταλαιπωρητές" του κλάδου μας και των φορολογουμένων! Άρα μία είναι η λύση. Ή τους βάζουμε το μαχαίρι στο λαιμό και πάμε εκεί και τους πνίγουμε ζωντανούς ή αφήνουμε τα πληκτρολόγια ,δεν ασχολούμαστε με όλες αυτές τις τυχάρπαστες επιπρόσθετες και άχρηστες διαδικασίες και προχωράμε συνολικά μαζί..δε βλέπω άλλη λύση ειλικρινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

καλησπερα

να υποθεσω οτι εχετε τελειωσει ολοι τις μυφ και οτι εχετε φτιαξει τις αποκλισεις?

κανεναν δεν βλεπω να συζητα για μυφ το τελευταιο δεκαπενθημερο

προβληματιζομαι μονη μου εμεινα?

μονο εγω βλεπω αποκλισεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

να υποθεσω οτι εχετε τελειωσει ολοι τις μυφ και οτι εχετε φτιαξει τις αποκλισεις?

κανεναν δεν βλεπω να συζητα για μυφ το τελευταιο δεκαπενθημερο

προβληματιζομαι μονη μου εμεινα?

μονο εγω βλεπω αποκλισεις?

και εγώ την ίδια απορία έχω....γιατί δεν συζητείται το θέμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ την ίδια απορία έχω....γιατί δεν συζητείται το θέμα....

 

η που εχουν τελειωσει ολοι η που επικρατει το χαος

υποθετω μαλλον το δευτερο

και γιορτες παλι δεν θα κανουμε

 

ας πουν οι συναδελφοι τι γινεται,εγω βλεπω παντου αποκλισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νωρίς είναι ακόμη συναδέλφισσες.

Από την άλλη εβδομάδα και... βλέπουμε...

 

Πάντως με αυτό το έκτρωμα, δεν βλέπω να έχουμε καλά ξεμπερδέματα...

Αρκετοί είναι ακόμη και αυτοί που δεν έχουν στείλει...

Όσο για τις αποκλίσεις... Προσωπικά λέω να ξεκινήσω στις 31/12 και μετά τις 10 το βράδυ και ενώ όλοι οι άλλοι θα τρώνε στο γιορτινό τραπέζι, να διορθώνω καμία μιας και, προθεσμία υποβολής και διόρθωσης αποκλίσεων είναι η ίδια... :P

 

Αν είναι ποτέ δυνατόν να λήγουν και οι δύο αυτές προθεσμίες ταυτόχρονα. :angry:

 

Μας εμπαίζουν κανονικά... :angry:

 

!#@$#@%@$^#%^ ΜΥΦ t6fbqp.jpgt6fbqp.jpgt6fbqp.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ησυχία των τελευταίων ημερών είναι ανησυχιτική.

Βλέποντας το χάος δεν υπάρχει συμφωνία πουθενά. Ακόμη και σε μικρές επιχειρήσεις με λίγα τιμολόγια. Μεγάλες αποκλίσεις στα πρατήρια καυσίμων με τις αποδείξεις λιανικής, μπαχαλο στους αγρότες με τα τιμολόγια αγοράς αγροτικών προιόντων, χαμός στις φορτωτικές με το ποιος κατέχει το αποδεικτικό δαπάνης και τι στοιχεία αναγράφονται στον αντισυμβαλλόμενο, αποκλίσεις με το δημόσιο που έχουν καταχωρίσει την ημερομηνία πληρωμής και όχι την ημερομηνία έκδοσης, κλπ κλπ.

Οι απανωτές παρατάσεις καταδικνύουν πως οι προθέσεις του Υπουργείου είναι αν μην κάνει πίσω στην εφαρμογή των ΜΥΦ.

Άρα αυτό που θα πρέπει κατά την γνώμη μου να γίνει είναι να παραταθεί για ένα μήνα ακόμη η υποβολή και κατά δύο μήνες η διόρθωση.

Η σχετική απόφαση θα πρέπει να εκδοθεί το αργότερο μέχρι Τετάρτη γιατέ αμφιβάλω αν θα υπάρχει άνθρωπος να την υπογράψει μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο εμένα!!!!

 

είναι τέτοιο το χάος .........................που πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια!!!!.....

 

εγω θα τα αφήσω ως έχουν....όπως τα έχω στείλει.......γιατί έτσι και αλλιώς το πρόστιμο δεν το γλυτώνει κανείς!!!!..........

 

και ελπίζω οτι αφού και οι ίδιοι -οι του υπουργείου-ξέρουν για το συγκεκριμένο μπάχαλο (για να μην το πώ αλλιώς).......ΕΛΠΙΖΩ οτι ΔΕΝ θα βάλουν πρόστιμο και ΘΑ πούν οτι το μέτρο των ΜΥΦ για το 2014 θα είναι ΠΙΛΟΤΙΚΟ!!!!  Και για το 2015, θα βρούν άλλη πατέντα!

 

Ιδανική η σκέψη μου, ε????!!!! .........ΕΛΠΙΖΩ........!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο εμένα!!!!

 

είναι τέτοιο το χάος .........................που πραγματικά δεν υπάρχουν λόγια!!!!.....

 

εγω θα τα αφήσω ως έχουν....όπως τα έχω στείλει.......γιατί έτσι και αλλιώς το πρόστιμο δεν το γλυτώνει κανείς!!!!..........

 

και ελπίζω οτι αφού και οι ίδιοι -οι του υπουργείου-ξέρουν για το συγκεκριμένο μπάχαλο (για να μην το πώ αλλιώς).......ΕΛΠΙΖΩ οτι ΔΕΝ θα βάλουν πρόστιμο και ΘΑ πούν οτι το μέτρο των ΜΥΦ για το 2014 θα είναι ΠΙΛΟΤΙΚΟ!!!!  Και για το 2015, θα βρούν άλλη πατέντα!

 

Ιδανική η σκέψη μου, ε????!!!! .........ΕΛΠΙΖΩ........!!!

Συμφωνώ κι εγώ. Ό,τι έστειλα έστειλα. Και ελπίζω όπως είπες και εσύ να πούνε ότι το 2014 θα είναι πιλοτική χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...