Jump to content
klery

Π.Ο.Φ.Ε.Ε.: Αναμένεται η ανακοίνωση παράτασης των ΜΥΦ

Recommended Posts

Μπλόκο αγροτών με 37 τρακτέρ,  απέκλεισε την εφαρμοφή ΜΥΦ, στις 18:35 σήμερα.

131 φοροτεχνικοί παρακολουθούν τις εξελίξεις....

Όταν "βλέπω" έξοδο απο εταιρεία παροχής ρεύματος δηλωμένο απ΄την εταιρεία αλλά εγώ δεν γνώριζα την ύπαρξή του, τι είναι προτιμότερο να κάνω; Να το καταχωρήσω με τα στοιχεία που βλέπω ή όχι; 

Εχω ελ επαγγελματια με μπλοκακι! Δεν περναγα έξοδα γιατι φορολογειται σανμισθωτος! Θα καταχωρηθουν τιμολογια που εκοψε ή θα μου κανουν κανενα ελεγχο λογω εμφανισης εξοδων που δεν εχω δηλωσει στο Ε3?????????????????

31 χρηστες κανεις δεν γνωριζει???????????

ΣΤΟ Ε3 Η ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ Φ.Ε.  Η ΜΥΦ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΓΙΜΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΦΠΑ ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΓΕΣ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΠΑ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ.

Οποτε τί κάνω? Να στείλω ό,τι στείλανε για να μην χτυπάει η συγκεντρωτική και κινησω υποψίες?????????????

Οποτε τί κάνω? Να στείλω ό,τι στείλανε για να μην χτυπάει η συγκεντρωτική και κινησω υποψίες?????????????

Στα ΦΠΑ του δεν περνούσατε εισροές?

ΟΚ Τελευταία στιγμή εμφανίστηκε στις αποκλίσεις εξόδων ένα τιμολόγιο. Τι να κάνω? Το πήρα χαμπάρι σήμερα έπρεπε να το συμφωνήσω, και έβγαλε εκπρόθεσμο.... Δλδ έπρεπε επί καθημερινής βάσεως να μπαίνουμε σε όοοοοοοολους τους πελάτες μήπως και μπήκε κανένα τιμολόγιο. Δεν είμαστε και μάγοι. Τώρα θα μπεί πρόστιμο? Ξέρει κανείς?

ΟΚ Τελευταία στιγμή εμφανίστηκε στις αποκλίσεις εξόδων ένα τιμολόγιο. Τι να κάνω? Το πήρα χαμπάρι σήμερα έπρεπε να το συμφωνήσω, και έβγαλε εκπρόθεσμο.... Δλδ έπρεπε επί καθημερινής βάσεως να μπαίνουμε σε όοοοοοοολους τους πελάτες μήπως και μπήκε κανένα τιμολόγιο. Δεν είμαστε και μάγοι. Τώρα θα μπεί πρόστιμο? Ξέρει κανείς?

Μέχρι 22.2.2016 πήρε παράταση ο έλεγχος των αποκλίσεων

στις αυτοπαραδόσεις γιατί μου βγάζει απόκλιση? αφού είναι το ίδιο και το αυτό πρόσωπο!

Αποδείξεις Λιανικής (ΕΑΦΔΣΣ - χειρόγραφες) Αποδείξεις Επιστροφής Στοιχεία Αυτοπαράδοσης ● δεν καταχωρείται ο Α.Φ.Μ. του πελάτη και το πλήθος των στοιχείων ● διενεργείται συγκεντρωτική εγγραφή, για όλα τα συγκεκριμένα παραστατικά αξία προ Φ.Π.Α. ο Φ.Π.Α. των συναλλαγών

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18420

© Taxheaven

καλησπερα

πως γινεται η διορθωση των αποκλισεων εξοδων ?

στελνοντας νεα συγκεντρωτικη εξοδων ?

διορθωνοντας μια μια εγγραφη?

και εαν ξερει κανεις γιατι την διορθωση σε μια μια εγγραφη την βγαζει εκπροθεσμη?

Απο τις συχνές ερωτησείς:

A9. Με ποιον τρόπο θα υποβάλλονται οι εκπρόθεσμες ή διορθωτικές καταστάσεις; Το σύστημα επιτρέπει τη προσθήκη και τροποποίηση οποιασδήποτε εγγραφής μέχρι τη λήξη του τρέχοντος οικονομικού έτους και για 3 μήνες μέσα στο επόμενο.

Απο την κεντρική σελίδα της Μηνιαίας Κατάστασης στο gsis:

ΠΡΟΣΟΧΗ!! Σε περίπτωση υποβολής από 21/01/2016 έως 29/01/2016, τροποποιητικής κατάστασης προμηθευτών για τη διόρθωση των αποκλίσεων στα υποβληθέντα στοιχεία προμηθευτών, δεν λαμβάνεται υπόψη η ένδειξη «εκπρόθεσμο» που εμφανίζεται στη στήλη «κατάσταση». 

Απο ολα τα παραπάνω (αν εξαιρέσεις τις ημερομηνίες που ειναι οτι να ναι πλεον) εγω καταλαβαίνω πως για να διορθώσεις προσθετεις, αλλάζεις, αφαιρείς και οτι άλλο θέλεις σε όποια εγγραφή θέλεις, αγνοώντας το εκπρόθεσμο που σου βγάζει.

Αποδείξεις Λιανικής (ΕΑΦΔΣΣ - χειρόγραφες) Αποδείξεις Επιστροφής Στοιχεία Αυτοπαράδοσης ● δεν καταχωρείται ο Α.Φ.Μ. του πελάτη και το πλήθος των στοιχείων ● διενεργείται συγκεντρωτική εγγραφή, για όλα τα συγκεκριμένα παραστατικά αξία προ Φ.Π.Α. ο Φ.Π.Α. των συναλλαγών

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18420

© Taxheaven

Άρα εννοείς ότι θα έπρεπε να καταχωρηθούν ώς λοιπές δαπάνες και από παραδρομή δηλώθηκε ώς προμηθευτης?

Με τις λιανικές πωλήσεις χωρίς αφμ οπου δεν γίνεται διασταύρωση με αντισυμβαλλόμενο.Την πάτησα και εγώ,ελπίζω να μην πέσει καμπανιά!

Με τις λιανικές πωλήσεις χωρίς αφμ οπου δεν γίνεται διασταύρωση με αντισυμβαλλόμενο.Την πάτησα και εγώ,ελπίζω να μην πέσει καμπανιά!

μα είναι δυνατόν να βάζουμε στις λιανικές πωλήσεις τις αυτοπαραδόσεις??