Προς το περιεχόμενο

ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ (ΨΕΚΑΣΤΕ,ΣΚΟΥΠΙΣΤΕ,ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ονομα αρχείου: ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ (ΨΕΚΑΣΤΕ,ΣΚΟΥΠΙΣΤΕ,ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ)

Το αρχείο ανέβηκε από: galinos

Το αρχείο καταχωρήθηκε: 17 Οκτ 2015

Κατηγορία αρχείου: Βοηθήματα Φορολογίας εισοδήματος



Μία παρουσίαση λεπτομερή ,και με ακρίβεια, (και με λίγο χιούμορ) των διαδικασιών λύσης και εκκαθάρισης,Νομικών προσώπων-Νομικών οντοτήτων.



Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το αρχείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μεράκι και χιούμορ. 

Πολύ καλή η παρουσίαση του Κωστή και της Σοφίας !!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μεράκι και χιούμορ. 

Πολύ καλή η παρουσίαση του Κωστή και της Σοφίας !!  

τι μεγάλη τιμή ,και χαρά ο κύριος ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ που πάρακολουθώ πάντα με ενδιαφέρον τις αναρτήσεις του ,αλλά και τις απόψεις του να μου κάνει θετική κριτική.Η προσπάθειά μου ,δεν αποτελεί προσωπική αυτοπροβολή αλλά μοναδικό κίνιτρο μιά εύκολη και ευχάριστη παρουσίαση σε ένα θέμα που δυστυχώς στους καιρούς μας έχει πάρει διαστάσεις επιδημίας!!!

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλό!!!!!!

ευχαριστώ ,ελπίζω να είναι αχρείαστο δηλαδή να μην κλείσουν και άλλες εταιρείες.Διότι οι εταιρείες δεν είναι αριθμοί και πάγια.Υπάρχει και το ανθρώπινο στοιχείο.Κόσμος που θέλει και πρέπει να δουλέψει.Προσωπικά ,έχω κλείσει δύο -τρείς εταιρείες που είχα την λογιστική παρακολούθηση τους.Το συναίσθημα που είχα όταν όλα σταμάταγαν ,και αντίκριζα το λουκέτο ,ήταν σαν να ήμουν ο Νεκροθάφτης ελπίδας και Ονείρων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ ,ελπίζω να είναι αχρείαστο δηλαδή να μην κλείσουν και άλλες εταιρείες.Διότι οι εταιρείες δεν είναι αριθμοί και πάγια.Υπάρχει και το ανθρώπινο στοιχείο.Κόσμος που θέλει και πρέπει να δουλέψει.Προσωπικά ,έχω κλείσει δύο -τρείς εταιρείες που είχα την λογιστική παρακολούθηση τους.Το συναίσθημα που είχα όταν όλα σταμάταγαν ,και αντίκριζα το λουκέτο ,ήταν σαν να ήμουν ο Νεκροθάφτης ελπίδας και Ονείρων .

κοίταξε να δείς ωραία τα λές αλλά πολλές εταιρείες από αυτές που έκλεισαν είχαν σαθρούς-φοροφυγάδες εταίρους-μετόχους και μή ικανούς επιχειρηματίες παράλληλα οι οποίοι τις προηγούμενες δεκαετίες εκμεταλλευόμενοι την όποια κατάσταση ανοχής και οικονομικής ευμάρειας επικρατούσε στο Ελλάντα ,έκλεβαν συστηματικά το κράτος μή αποδίδοντας φόρους-ασφαλιστικές εισφορές και παράλληλα δημιούργωντας πολύ μεγάλα και ασήκωτα έξοδα όπως σπιταρόνες-αμαξάρες-διακοπάρες-δανειάρες και δε συμμαζεύεται με σκοπό και μόνο την προσωπική τους φιλοδοξία και αυταρέσκεια με αποτέλεσμα όταν έκλεισαν οι κάνουλες να κλαίνε με μαύρο δάκρυ και να έχουν τώρα στη καμπούρα τους ληξιπρόθεσμες οφειλές σε ΔΟΥ-ΟΑΕΕ-ΙΚΑ-ΤΡΑΠΕΖΕΣ και να βρίζουν το κράτος και την μερκελ για τα μέτρα που συρρικώνουν τον ετήσιο ΑΕΠ της χώρας..Ας πρόσεχαν και να ήταν σωστοί . Εγώ βλέπω ότι σχεδόν όλες οι εταιρείες που έχω λύσει-εκκαθαρίσει είναι τέτοιου τύπου....τυχαία μα εντελώς τυχαία κάποιοι έκαναν πολλά λεφτά χωρίς να το αξίζουν πραγματικά. Όσοι ήταν ανέκαθεν μαζεμένοι και σωστοί καταμεριστές εσόδων και εξόδων και είχαν ένα σωστό οικονομικό σύμβουλο δίπλα τους που του αφιέρωναν χρόνο για να τους καθοδηγεί σωστά ναί μεν δεν ζούν και τις καλύτερες μέρες τους,αλλά συνεχίζουν να κερδοφορούν καινα υπάρχουν..Αποδείχθηκε ότι στην πλειοψηφία ο χαρακτήρας του Έλληνα ήταν σαθρός ,επιφανειακός πολύ και χωρίς στρατηγική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταξε να δείς ωραία τα λές αλλά πολλές εταιρείες από αυτές που έκλεισαν είχαν σαθρούς-φοροφυγάδες εταίρους-μετόχους και μή ικανούς επιχειρηματίες παράλληλα οι οποίοι τις προηγούμενες δεκαετίες εκμεταλλευόμενοι την όποια κατάσταση ανοχής και οικονομικής ευμάρειας επικρατούσε στο Ελλάντα ,έκλεβαν συστηματικά το κράτος μή αποδίδοντας φόρους-ασφαλιστικές εισφορές και παράλληλα δημιούργωντας πολύ μεγάλα και ασήκωτα έξοδα όπως σπιταρόνες-αμαξάρες-διακοπάρες-δανειάρες και δε συμμαζεύεται με σκοπό και μόνο την προσωπική τους φιλοδοξία και αυταρέσκεια με αποτέλεσμα όταν έκλεισαν οι κάνουλες να κλαίνε με μαύρο δάκρυ και να έχουν τώρα στη καμπούρα τους ληξιπρόθεσμες οφειλές σε ΔΟΥ-ΟΑΕΕ-ΙΚΑ-ΤΡΑΠΕΖΕΣ και να βρίζουν το κράτος και την μερκελ για τα μέτρα που συρρικώνουν τον ετήσιο ΑΕΠ της χώρας..Ας πρόσεχαν και να ήταν σωστοί . Εγώ βλέπω ότι σχεδόν όλες οι εταιρείες που έχω λύσει-εκκαθαρίσει είναι τέτοιου τύπου....τυχαία μα εντελώς τυχαία κάποιοι έκαναν πολλά λεφτά χωρίς να το αξίζουν πραγματικά. Όσοι ήταν ανέκαθεν μαζεμένοι και σωστοί καταμεριστές εσόδων και εξόδων και είχαν ένα σωστό οικονομικό σύμβουλο δίπλα τους που του αφιέρωναν χρόνο για να τους καθοδηγεί σωστά ναί μεν δεν ζούν και τις καλύτερες μέρες τους,αλλά συνεχίζουν να κερδοφορούν καινα υπάρχουν..Αποδείχθηκε ότι στην πλειοψηφία ο χαρακτήρας του Έλληνα ήταν σαθρός ,επιφανειακός πολύ και χωρίς στρατηγ

Αγαπητέ συνάδελφε συμφωνώ απόλύτα.Και μάλιστα πάντα ηχούν στα αυτιά μου ,οι προτροπές των επιχειρηματιών, για απόκρυψη κερδών,και μάλιστα επειδή τους συμβούλευα την αποφυγή μεγάλης φοροδιαφυγής,η απάντησή τους ήταν ότι οι μάγκες λογιστές είναι αυτοί που γνωρίζουν κόλπα φοροδιαφυγής.Εγώ εκ χαρακτήρος, τυπικός και συνετός, με αποκαλούσαν <<καλό παιδί>> (για μην γράψω το άλλο επίθετο) που όμως δεν ξέρει απο κόλπα.Μεγάλο θέμα,που δεν μπορώ να το αναπτύξω διότι θέλει άλλη ανάλογη παρουσίαση (σαν αυτή που έκανα) αλλά με πολλές οθόνες.Στο πανηγύρι συμμετείχαν όπως ανέφερες στο σημείωμα σου οι κακοί επιχειρηματίες, με τους οποίους ποτέ δεν συμφωνούσα, και για αυτό (πιθανόν να είμαι σήμερα ημιάνεργος) ,αλλά στο κόλπο ήσαν (όχι άπαντες) και ελεγκτές τών Εφοριών (μάλιστα έβαζαν μέσον για να γίνουν Ελεγκτές Εφορίας διότι είχε μάσα),αλλά και συνάδελφοι που κατόπιν προτροπής των Ελεγκτών (το ήθελαν οι Ελεγκτές για να θωρακισθούν)  μπαίναν στο κόλπο της μίζας......Μάλιστα ,τότε λέγαμε.Τα μόνα χρήματα που ξοδεύονται στην Ελλάδα και είναι άπαντες ευχαριστημένοι!!!Η προτροπή μου να μην κλείσουν εταιρείες αφορά αποκλειστικά τους εργαζόμενους και τα νέα παιδιά!!!Ευχαριστώ όμως για την εποικοδομητική ανταλλαγή απόψεων ,που νομίζω μας βρίσκει σύμφωνους καθ΄όλα,καλό Σ/Κ..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...