Προς το περιεχόμενο

"Παραιτείται" η Σαββαίδου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Θα μου πείτε κι εμένα πως μπορείς να βγάλεις νόμιμα ενα εκατομμύριο ευρώ σαν δημόσιος υπάλληλος? Ξαφνικά αισθάνομαι ηλίθια και ανεπρόκοπη που δεν μπορώ να βάλω στην μπάντα ουτε ενα χιλιάρικο.Ο Βενιζέλος 4,5 εκατομμύρια ,ο Σταθάκης 1 η Βαλαβάνη 600 χιλιάδες κατι δεν κάνω καλά τελικά.

 

Παίρνω το θάρρος χωρίς να ξέρω με κάποια ακρίβεια, αλλά και με την γνωριμία μου (είναι από Χανιά) προέρχεται παιδιά από μια πολύ ευκατάστατη οικογένεια και αυτό δικαιολογεί την ύπαρξη του ποσού από το παρελθόν.

 

Όλα όμως είναι σχετικά και δεν είμαστε εμείς αυτοί που ξέρουμε με ακρίβεια.

 

Εμένα το σοβαρό επιχείρημα είναι ότι το είχε δηλώσει (ότι υπήρχε) ο ίδιος στα επόμενα πόθεν έσχες. Όπως ο ίδιος προέβει στην διόρθωση. Άρα .. Λογιστές είστε και καταλαβαίνεται ότι δύσκολα να υπάρχει δόλος (χωρίς να αποκλείω κάτι που δεν ξέρω)

 

Όμως το σκεπτικό του StefanosHer είναι αρκετό για να δυσαρεστηθούμε με αυτό το θέμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνω το θάρρος χωρίς να ξέρω με κάποια ακρίβεια, αλλά και με την γνωριμία μου (είναι από Χανιά) προέρχεται παιδιά από μια πολύ ευκατάστατη οικογένεια και αυτό δικαιολογεί την ύπαρξη του ποσού από το παρελθόν.

 

Όλα όμως είναι σχετικά και δεν είμαστε εμείς αυτοί που ξέρουμε με ακρίβεια.

 

Εμένα το σοβαρό επιχείρημα είναι ότι το είχε δηλώσει (ότι υπήρχε) ο ίδιος στα επόμενα πόθεν έσχες. Όπως ο ίδιος προέβει στην διόρθωση. Άρα .. Λογιστές είστε και καταλαβαίνεται ότι δύσκολα να υπάρχει δόλος (χωρίς να αποκλείω κάτι που δεν ξέρω)

 

Όμως το σκεπτικό του StefanosHer είναι αρκετό για να δυσαρεστηθούμε με αυτό το θέμα.  

To σκεπτικό του Στέφανου σίγουρα είναι το θέμα.

Δεν με νοιάζει αν ο Σταθάκης εχει 1 εκατομμύριο ευρω η οποιοσδήποτε άλλος.

Αυτό που με κάνει να τρελαίνομαι είναι οτι δουλεύω τόσα χρόνια χωρίς να κάνω διακοπές εστω για ενα τριήμερο και δεν εχω καταφέρει να αποκτήσω ουτε σπίτια ουτε αυτοκίνητα ουτε καταθέσεις.Δεν πήρα ποτέ μου δάνεια οταν οι τράπεζες τα μοίραζαν σαν καραμέλες αλλα μπορούσα και συντηρούσα την οικογενειά μου.Σήμερα εχω φτάσει να μην καταφέρνω ούτε αυτό κι ερχονται ολοι αυτοί οι τύποι που δεν ξέρουν τι σημαίνει δουλεύω για να ζήσω να μαλακιστούν για αλλη μια φορά στην εξουσία.Ο ενας ξεχασε να δηλώσει 1 εκατομμύριο ο άλλος ξεχασε να παραιτηθεί απο την τεχνική εταιρεία που ειχε δημόσια εργσ ο τρίτος ξεχασε να παραχωρησει τα δικαιωματα του απο την δικηγορικη εταιρεια που είχε ποσοστα απο τις προσλήψεις στο δημόσιο.

Το καλύτερο όλων είναι που συνεχίζουν όλοι αυτοί να μας λένε οτι θα μας σώσουν φορολογώντας το δικό μου εισόδημα που δεν φτάνει ουτε για το φαι των παιδιών μου με 29% και 100% προκαταβολή. Ολοι αυτοί ειναι πλέον αριστεροί οχι κεντρώοι η φιλελευθεροι και ουδείς απ΄αυτους σκέφτηκε να μειώσει τις βουλευτικές αποζημιώσεις τις αμοιβές των δικαστών να φορολογήσει την εκκλησια τους εφοπλιστες

Ο Σταθάκης φαντάζομαι και οι υπόλοιποι με τόσα λεφτά στην πάντα θα μπορούσαν να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στο κοινο καλό και αφιλοκερδος σαν γνησιοι αριστεροι που πονάνε τον λαό.

 

Υ.Γ.Λέω καμιά μαλακία να περνά η ώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σκεπτικό του Στέφανου σίγουρα είναι το θέμα.

Δεν με νοιάζει αν ο Σταθάκης εχει 1 εκατομμύριο ευρω η οποιοσδήποτε άλλος.

Αυτό που με κάνει να τρελαίνομαι είναι οτι δουλεύω τόσα χρόνια χωρίς να κάνω διακοπές εστω για ενα τριήμερο και δεν εχω καταφέρει να αποκτήσω ουτε σπίτια ουτε αυτοκίνητα ουτε καταθέσεις.Δεν πήρα ποτέ μου δάνεια οταν οι τράπεζες τα μοίραζαν σαν καραμέλες αλλα μπορούσα και συντηρούσα την οικογενειά μου.Σήμερα εχω φτάσει να μην καταφέρνω ούτε αυτό κι ερχονται ολοι αυτοί οι τύποι που δεν ξέρουν τι σημαίνει δουλεύω για να ζήσω να μαλακιστούν για αλλη μια φορά στην εξουσία.Ο ενας ξεχασε να δηλώσει 1 εκατομμύριο ο άλλος ξεχασε να παραιτηθεί απο την τεχνική εταιρεία που ειχε δημόσια εργσ ο τρίτος ξεχασε να παραχωρησει τα δικαιωματα του απο την δικηγορικη εταιρεια που είχε ποσοστα απο τις προσλήψεις στο δημόσιο.

Το καλύτερο όλων είναι που συνεχίζουν όλοι αυτοί να μας λένε οτι θα μας σώσουν φορολογώντας το δικό μου εισόδημα που δεν φτάνει ουτε για το φαι των παιδιών μου με 29% και 100% προκαταβολή. Ολοι αυτοί ειναι πλέον αριστεροί οχι κεντρώοι η φιλελευθεροι και ουδείς απ΄αυτους σκέφτηκε να μειώσει τις βουλευτικές αποζημιώσεις τις αμοιβές των δικαστών να φορολογήσει την εκκλησια τους εφοπλιστες

Ο Σταθάκης φαντάζομαι και οι υπόλοιποι με τόσα λεφτά στην πάντα θα μπορούσαν να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στο κοινο καλό και αφιλοκερδος σαν γνησιοι αριστεροι που πονάνε τον λαό.

 

Υ.Γ.Λέω καμιά μαλακία να περνά η ώρα 

 

 

Συμφωνώ με όσα είπες.

 

Η Ελλάδα όμως είναι αυτή που είναι και πρέπει αυτό να σταθμιστεί.

Τι εννοώ..

Δεν είναι μια Σκανδιναβική Χώρα που η πολιτική έχει πάρει το δρόμο της και σχεδόν όποιος μπει στην εξουσία θα είναι καλός αφού είναι τυποποιημένα όλα τα ζητήματα.

 

Εδώ είναι Ελλάδα. 

Αν βρεθεί ένας καλός (σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι στον Σταθάκη, μιλάω γενικά) και με το παραμικρό τον εξοστρακίζουμε τότε τα εκατοντάδες λαμόγια περιμένουν με χαρά να πάρουν την σκυτάλη...

 

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις τι εννοώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει η Σαββαίδου την παραίτησαν....ετοιμαστείτε γι αυτό που λένε απ το κακό στο χειρότερο...κάθε πέρσι και καλύτερα ...τα ίδια παντελακη μου τα ίδια παντελη μου...τι μπρόκολα τι λάχανα... ΔΙΑΛΕΧΤΈ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όσα είπες.

 

Η Ελλάδα όμως είναι αυτή που είναι και πρέπει αυτό να σταθμιστεί.

Τι εννοώ..

Δεν είναι μια Σκανδιναβική Χώρα που η πολιτική έχει πάρει το δρόμο της και σχεδόν όποιος μπει στην εξουσία θα είναι καλός αφού είναι τυποποιημένα όλα τα ζητήματα.

 

Εδώ είναι Ελλάδα. 

Αν βρεθεί ένας καλός (σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι στον Σταθάκη, μιλάω γενικά) και με το παραμικρό τον εξοστρακίζουμε τότε τα εκατοντάδες λαμόγια περιμένουν με χαρά να πάρουν την σκυτάλη...

 

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις τι εννοώ... 

Σε καταλαβαίνω απλά εχω φτάσει στο αμήν αν με καταλαβαίνεις κι εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρει μαζί της τις ΜΥΦ του 2014 και να κλείσει την πόρτα

 

 

Na δειτε που θα μας μείνουν αυτές γιατί δεν θα υπάρχει ΓΓ να υπογράψει την απόφαση κατάργησής τους.........

 

 

Αν υποθέσουμε (ΑΝ λέμε) ότι η κυβέρνηση του Φλεβάρη είχε όντως σκοπό να εφαρμόσει άλλη πολιτική, ανάμεσα στα πρόσωπα που θα έπρεπε να έχουν δεί πόρτα από την πρώτη μέρα θα ήταν η Σαββαΐδου κι ο Στουρνάρας.

 

Τώρα είναι πολύ αργά .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na δειτε που θα μας μείνουν αυτές γιατί δεν θα υπάρχει ΓΓ να υπογράψει την απόφαση κατάργησής τους.........

 

 

Αν υποθέσουμε (ΑΝ λέμε) ότι η κυβέρνηση του Φλεβάρη είχε όντως σκοπό να εφαρμόσει άλλη πολιτική, ανάμεσα στα πρόσωπα που θα έπρεπε να έχουν δεί πόρτα από την πρώτη μέρα θα ήταν η Σαββαΐδου κι ο Στουρνάρας.

 

Τώρα είναι πολύ αργά .....

 

Να συμφωνήσω απόλυτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει η Σαββαίδου την παραίτησαν....ετοιμαστείτε γι αυτό που λένε απ το κακό στο χειρότερο...κάθε πέρσι και καλύτερα ...τα ίδια παντελακη μου τα ίδια παντελη μου...τι μπρόκολα τι λάχανα... ΔΙΑΛΕΧΤΈ...

Ααααααααα όχι έτσι κ. συνάδελφε 

Οχι έτσι !!!!!

Δεν την παραίτησαν

Την απέπεμψε το Υπουργικό Συμβούλιο και μάλιστα "συμφώνως τω νόμω"

Καθαρές δουλειές δηλαδή

 

Τώρα θα μου πείς .... οτι για την ορθότητα την ειλικρίνεια και την ακρίβεια των δηλώσεων πόθεν έσχες ο νόμος προβλέπει να αποφαίνονται άλλοι και όχι ο Πρωθυπουργός , και μάλιστα απο βήματος κοινοβουλίου.

Λεπτομέρειες , λεπτομέρειες , κ.συνάδελφε .

Οχι και "τά όσια τοις κυσί" 

Οχι,οχι,οχι, .... χίλιες φορές όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na δειτε που θα μας μείνουν αυτές γιατί δεν θα υπάρχει ΓΓ να υπογράψει την απόφαση κατάργησής τους.........

 

 

Αν υποθέσουμε (ΑΝ λέμε) ότι η κυβέρνηση του Φλεβάρη είχε όντως σκοπό να εφαρμόσει άλλη πολιτική, ανάμεσα στα πρόσωπα που θα έπρεπε να έχουν δεί πόρτα από την πρώτη μέρα θα ήταν η Σαββαΐδου κι ο Στουρνάρας.

 

Τώρα είναι πολύ αργά .....

Ητοι

Πάς μή "δικός μας" , άχρηστος .

Το εμπέδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ητοι

Πάς μή "δικός μας" , άχρηστος .

Το εμπέδωσα.

 

 

Το εμπέδωσες;

το παρερμήνευσες, εννοείς, προκειμένου να ταιριάζει με την άποψη σου.

 

Εγώ όμως δεν λέω αυτό.

Ο/Η ΓΓΔΕ δεν είναι δημόσιος υπάλληλος που διορίστηκε για να κάνει κάποια δουλειά. Δεν είναι ούτε υπάλληλος ούτε ελεγκτής, ούτε προϊστάμενος σε ΔΟΥ.

Είναι πολιτικό/κυβερνητικό πρόσωπο που έχει και ασκεί εξουσία. Είναι εκτελεστική εξουσία σε κορυφαίο επίπεδο.

Σε μια δημοκρατία δεν είναι δυνατό να αναθέτεις εκτελεστική εξουσία σε "ανεξάρτητη" αρχή.

Ανεξάρτητη από την εκλεγμένη ελληνική κυβέρνηση και εξαρτημένη από τις διορισμένες αρχές εξωχώριων διορισμένων θεσμικών παραγόντων.

 

Όσον αφορά δε στη συγκεκριμένη, ΑΝ πράγματι ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε το Γενάρη να αλλάξει πολιτική (γιατί τώρα είναι προφανές ότι δεν...), δεν θα ήταν δυνατό να αφήνει την άσκηση φορολογικής πολιτικής στην διορισμένη από το Χαρδούβελη ΓΓ που μάλιστα βαρύνεται με την "εμπειρία" διευκόλυνσης μεγάλων επιχειρήσεων στη φοροδιαφυγή μέσω Λουξεμβούργου.

Αντίστοιχα (επειδή τον ανέφερα) δεν γίνεται να αφήνεις την άσκηση της οικονομικής πολιτικής στον υπουργό οικονομικών της προηγούμενης κυβέρνησης που πήγε γι αυτό το λόγο στην ΤτΕ ως διοικητής και δίνει λόγο μόνο στον Ντράγκι.

 

Δεν ξέρω σε ποιά ακριβώς χρονική στιγμή ο Τσίπρας πέρασε απέναντι. Αν υποθέσουμε όμως ότι όσο ήταν υπουργός ο Βαρουφάκης ήταν αυτός που εξέφραζε την πολιτική θέση της κυβέρνησης, τότε ας ψάξουμε λίγο να δούμε τι ρόλο έπαιξε η Σαββαϊδου στη μείωση των εσόδων του πρώτου εξαμήνου και τί ρόλο έπαιξε ο Στουρνάρας στην μείωση των διαθεσίμων των τραπεζών, ώστε να στριμωχθεί η κυβέρνηση.

Μπορεί η κυβέρνηση να είχε παραδοθεί εξ' αρχής (δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμη) αλλά και οι άλλοι δεν μείνανε αδρανείς. Χρησιμοποίησαν όλα τα όπλα που είχαν για να είναι σίγουροι.

Και οι δύο τους (ΓΓΔΕ & Δ.ΤτΕ) ήταν "βαρέα όπλα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έδιωξαν τη Σαββαΐδου

 

Τον Φεβρουάριο και τον Μάρτιο οι υπουργοί Οικονομικών του ΣΥΡΙΖΑ  εξηγούσαν ξανά και ξανά και στον γράφοντα γιατί δεν θέλουν ανεξάρτητες αρχές, ειδικά στον τομέα των εσόδων και του φορολογικού ελέγχου. Ο ίδιος ο Ευκλείδης Τσακαλώτος είχε πει ότι δεν θα μπορούσε να φαντασθεί μια εντελώς ανεξάρτητη αρχή. Ο κ. Βαρουφάκης έλεγε δημόσια στις δηλώσεις του ότι η ΓΓΔΕ ελέγχεται από τις Βρυξέλλες (θυμάστε την ιστορία με την αντιγραφή των στοιχείων του TAXIS). Στο μνημόνιο που υπέγραψε η κυβέρνηση δεσμεύεται ότι θα «αποπολιτικοποιήσει την δημόσια διοίκηση» και δίνει εγγυήσεις για την ανεξαρτησία της ΓΓΔΕ.

Την περασμένη εβδομάδα βρέθηκα στις Βρυξέλλες και ένας αξιωματούχος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής μου εξηγούσε πώς η κυβέρνηση Σαμαρά/Βενιζέλου κατέβαλλε μακρόχρονες προσπάθειες να μην περάσει το ΣΔΟΕ στην ΓΓΔΕ. Ούτε και ο ΣΥΡΙΖΑ το θέλει. «Αντιλαμβάνονται τους φόρους ως πολιτικό εργαλείο» πρόσθεσε σκεπτικός. Τώρα το ΣΔΟΕ περνάει στην ΓΓΔΕ –με βάση το Γ' μνημόνιο- και, κατά τον αξιωματούχο των Βρυξελλών, θα μπορεί να συνεχίσει να παίζει το παιχνίδι της «πολιτικής» αν οι αξιωματούχοι της ΓΓΔΕ είναι εξαρτημένοι από την κυβερνητική εξουσία.
Η πρώτη δουλειά που έκαναν οι προηγούμενοι πρωθυπουργοί ήταν να διορίζουν τον διοικητή της ΕΥΠ και του ΣΔΟΕ.

Ο κ. Τσίπρας με ό,τι υπέγραψε δεν θα είναι σε θέση να διορίζει τον ΓΓΔΕ. Στην Ελλάδα, όμως, οι πρωθυπουργοί θέλουν να έχουν λόγο και δυνατότητα πίεσης επιχειρηματιών.  Στις Βρυξέλλες γνωρίζουν πολύ καλά γιατί η πολιτική στην Ελλάδα δεν επιθυμεί ανεξάρτητη φορολογική διοίκηση. Τα άλλα περί «δημοσίου συμφέροντος» και «επιχειρήσεις της διαπλοκής» της κ. Γεροβασίλη, είνα, απλώς, κουτόχορτο και απόδειξη ότι απλά μόνο τα χρώματα αλλάζουν στις ελληνικές κυβερνήσεις. Η κυβέρνηση επέβαλε τη θέλησή της. Το θέμα είναι, όπως η κυβέρνηση Σαμαρά στην υπόθεση Θεοχάρη, να πληρώσει το υψηλότερο δυνατό πολιτικό κόστος. Και, φυσικά, να βρεθει ένας διάδοχος της Σαββαΐδου που θα αναγκάσει την Αθήνα να συμμορφωθεί με ό,τι έχει υπογράψει.

ένα άρθρο των πρωταγωνιστών

 

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.politiki&id=43546

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εμπέδωσες;

το παρερμήνευσες, εννοείς, προκειμένου να ταιριάζει με την άποψη σου.

 

Εγώ όμως δεν λέω αυτό.

Ο/Η ΓΓΔΕ δεν είναι δημόσιος υπάλληλος που διορίστηκε για να κάνει κάποια δουλειά. Δεν είναι ούτε υπάλληλος ούτε ελεγκτής, ούτε προϊστάμενος σε ΔΟΥ.

Είναι πολιτικό/κυβερνητικό πρόσωπο που έχει και ασκεί εξουσία. Είναι εκτελεστική εξουσία σε κορυφαίο επίπεδο.

Σε μια δημοκρατία δεν είναι δυνατό να αναθέτεις εκτελεστική εξουσία σε "ανεξάρτητη" αρχή.

Ανεξάρτητη από την εκλεγμένη ελληνική κυβέρνηση και εξαρτημένη από τις διορισμένες αρχές εξωχώριων διορισμένων θεσμικών παραγόντων.

 

Όσον αφορά δε στη συγκεκριμένη, ΑΝ πράγματι ο ΣΥΡΙΖΑ ήθελε το Γενάρη να αλλάξει πολιτική (γιατί τώρα είναι προφανές ότι δεν...), δεν θα ήταν δυνατό να αφήνει την άσκηση φορολογικής πολιτικής στην διορισμένη από το Χαρδούβελη ΓΓ που μάλιστα βαρύνεται με την "εμπειρία" διευκόλυνσης μεγάλων επιχειρήσεων στη φοροδιαφυγή μέσω Λουξεμβούργου.

Αντίστοιχα (επειδή τον ανέφερα) δεν γίνεται να αφήνεις την άσκηση της οικονομικής πολιτικής στον υπουργό οικονομικών της προηγούμενης κυβέρνησης που πήγε γι αυτό το λόγο στην ΤτΕ ως διοικητής και δίνει λόγο μόνο στον Ντράγκι.

 

Δεν ξέρω σε ποιά ακριβώς χρονική στιγμή ο Τσίπρας πέρασε απέναντι. Αν υποθέσουμε όμως ότι όσο ήταν υπουργός ο Βαρουφάκης ήταν αυτός που εξέφραζε την πολιτική θέση της κυβέρνησης, τότε ας ψάξουμε λίγο να δούμε τι ρόλο έπαιξε η Σαββαϊδου στη μείωση των εσόδων του πρώτου εξαμήνου και τί ρόλο έπαιξε ο Στουρνάρας στην μείωση των διαθεσίμων των τραπεζών, ώστε να στριμωχθεί η κυβέρνηση.

Μπορεί η κυβέρνηση να είχε παραδοθεί εξ' αρχής (δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμη) αλλά και οι άλλοι δεν μείνανε αδρανείς. Χρησιμοποίησαν όλα τα όπλα που είχαν για να είναι σίγουροι.

Και οι δύο τους (ΓΓΔΕ & Δ.ΤτΕ) ήταν "βαρέα όπλα"

Και αυτή την "αριστερή" (κυρίως του ΚΚΕ) λογική και ανάλυση την έχω εμπεδώσει.

Πας μή "δικός μας" , εκτός απο άχρηστος , βαλτός , προδότης , εξυπηρετητής ξένων συμφερόντων , καί τουλάχιστον ύποπτος.

Τώρα εμπεδώνω και κάτι ακόμη

Σε μιά δημοκρατία εκτελεστική εξουσία πρέπει να ασκούν αποκλειστικά και μόνο οι "δικοί μας" 

Οι υπόλοιποι άν δεν είναι  ,  βαλτοί , προδότες , εξυπηρετητές ξένων συμφερόντων , καί τουλάχιστον ύποπτοι , είναι απολύτως βέβαιον ότι είναι ανθέλληνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί έδιωξαν τη Σαββαΐδου

 

Τον Φεβρουάριο και τον Μάρτιο οι υπουργοί Οικονομικών του ΣΥΡΙΖΑ  εξηγούσαν ξανά και ξανά και στον γράφοντα γιατί δεν θέλουν ανεξάρτητες αρχές, ειδικά στον τομέα των εσόδων και του φορολογικού ελέγχου. Ο ίδιος ο Ευκλείδης Τσακαλώτος είχε πει ότι δεν θα μπορούσε να φαντασθεί μια εντελώς ανεξάρτητη αρχή. Ο κ. Βαρουφάκης έλεγε δημόσια στις δηλώσεις του ότι η ΓΓΔΕ ελέγχεται από τις Βρυξέλλες (θυμάστε την ιστορία με την αντιγραφή των στοιχείων του TAXIS). Στο μνημόνιο που υπέγραψε η κυβέρνηση δεσμεύεται ότι θα «αποπολιτικοποιήσει την δημόσια διοίκηση» και δίνει εγγυήσεις για την ανεξαρτησία της ΓΓΔΕ.

Την περασμένη εβδομάδα βρέθηκα στις Βρυξέλλες και ένας αξιωματούχος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής μου εξηγούσε πώς η κυβέρνηση Σαμαρά/Βενιζέλου κατέβαλλε μακρόχρονες προσπάθειες να μην περάσει το ΣΔΟΕ στην ΓΓΔΕ. Ούτε και ο ΣΥΡΙΖΑ το θέλει. «Αντιλαμβάνονται τους φόρους ως πολιτικό εργαλείο» πρόσθεσε σκεπτικός. Τώρα το ΣΔΟΕ περνάει στην ΓΓΔΕ –με βάση το Γ' μνημόνιο- και, κατά τον αξιωματούχο των Βρυξελλών, θα μπορεί να συνεχίσει να παίζει το παιχνίδι της «πολιτικής» αν οι αξιωματούχοι της ΓΓΔΕ είναι εξαρτημένοι από την κυβερνητική εξουσία.

Η πρώτη δουλειά που έκαναν οι προηγούμενοι πρωθυπουργοί ήταν να διορίζουν τον διοικητή της ΕΥΠ και του ΣΔΟΕ.

Ο κ. Τσίπρας με ό,τι υπέγραψε δεν θα είναι σε θέση να διορίζει τον ΓΓΔΕ. Στην Ελλάδα, όμως, οι πρωθυπουργοί θέλουν να έχουν λόγο και δυνατότητα πίεσης επιχειρηματιών.  Στις Βρυξέλλες γνωρίζουν πολύ καλά γιατί η πολιτική στην Ελλάδα δεν επιθυμεί ανεξάρτητη φορολογική διοίκηση. Τα άλλα περί «δημοσίου συμφέροντος» και «επιχειρήσεις της διαπλοκής» της κ. Γεροβασίλη, είνα, απλώς, κουτόχορτο και απόδειξη ότι απλά μόνο τα χρώματα αλλάζουν στις ελληνικές κυβερνήσεις. Η κυβέρνηση επέβαλε τη θέλησή της. Το θέμα είναι, όπως η κυβέρνηση Σαμαρά στην υπόθεση Θεοχάρη, να πληρώσει το υψηλότερο δυνατό πολιτικό κόστος. Και, φυσικά, να βρεθει ένας διάδοχος της Σαββαΐδου που θα αναγκάσει την Αθήνα να συμμορφωθεί με ό,τι έχει υπογράψει.

ένα άρθρο των πρωταγωνιστών

 

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.politiki&id=43546

 

 

Θα μου επιτρέψετε να μην βλέπω από την ίδια πλευρά τα πράγματα με έναν άνθρωπο που το 2010 λίγο μετά το Καστελόριζο προβλέποντας τη λαϊκή αντίδραση στα μέτρα που έρχονταν, πρότεινε την αναστολή ή την "ανάλογη ερμηνεία" άρθρων του συντάγματος.

 

......Το ΠΑΣΟΚ δέν διαθέτει δημοκρατική νομιμοποίηση για τα μέτρα που θα ανακοινωθούν τα επόμενα 24ωρα .Να κάνουμε εκλογές;Δέν είμαστε αυτόχειρες .Αρα τι μένει; Μία κυβέρνηση σαν και εκείνη του Κωνσταντίνου Καραμανλή τον Ιούλιο του 1974 , απο όλους τους πολιτκούς χώρους .Η κυβέρνηση αυτή πρέπει να εχει εκτακτες εξουσίες ,για να το πώ πιο απλά η χώρα είναι σε κατάσταση εκτακτης ανάγκης χωρίς δικτατορία αλλά ορισμένα αρθρα του συνταγματος πρέπει να βγούν "εκτός" η να ερμηνευτούν ανάλογα. Εκδηλώσεις σαν κι εκείνες του ΠΑΜΕ στον Πειραιά πρέπει να δίνεται η δυνατότητα κηρύσσονται αμέσως παράνομες με διαδικασίες αυτοφώρου , πρέπει να περιοριστεί το δικαίωμα της απεργίας αλλά και της διαμαρτυρίας σε ευαίσθητους τομείς.....

(28/04/2010 σχόλιο 3)

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&lid=2323

 

Πρότεινε δηλαδή δικτατορία........

... και μετά πήγε στο ποτάμι του οποίου ο αρχηγός μαζί με τη Φώφη και το Σαμαρά μαζεύτηκαν στις Βρυξέλες στα τέλη Ιουνίου με την προσδοκία να παραιτηθεί ο Τσίπρας και να τους φωνάξουν να κάνουν κυβέρνηση.

Που από το Γενάρη μέχρι τον Ιούνη φώναζε "φέρτε ότι συμφωνία νά 'ναι" να την ψηφίσουμε και τώρα που την ψηφίσανε μας λένε ότι διαφωνούν και δεν ψηφίζουν τα μέτρα που περιέχει η συμφωνία που ψήφισαν

 

 

Και αυτή την "αριστερή" (κυρίως του ΚΚΕ) λογική και ανάλυση την έχω εμπεδώσει.

Πας μή "δικός μας" , εκτός απο άχρηστος , βαλτός , προδότης , εξυπηρετητής ξένων συμφερόντων , καί τουλάχιστον ύποπτος.

Τώρα εμπεδώνω και κάτι ακόμη

Σε μιά δημοκρατία εκτελεστική εξουσία πρέπει να ασκούν αποκλειστικά και μόνο οι "δικοί μας" 

Οι υπόλοιποι άν δεν είναι  ,  βαλτοί , προδότες , εξυπηρετητές ξένων συμφερόντων , καί τουλάχιστον ύποπτοι , είναι απολύτως βέβαιον ότι είναι ανθέλληνες.

 

Σε μια δημοκρατία εξουσία ασκούν αυτοί που εκλέγονται από το λαό.

Διαφωνείς;

 

Κατερίνα Σαββαΐδου 1/3: Όταν χάριζε φόρους στους καναλάρχες

Κατερίνα Σαββαΐδου 2/3: Όταν έκλεισε την στρόφιγγα της χρηματοδότησης

Κατερίνα Σαββαΐδου 3/3: Όταν οι πράξεις της δεν είναι και τόσο... «εσόδων»

 

Κατερίνα Σαββαΐδου: Ο λύκος που φυλάει τους λύκους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε μια δημοκρατία εξουσία ασκούν αυτοί που εκλέγονται από το λαό.

Διαφωνείς;

 

Κατερίνα Σαββαΐδου 1/3: Όταν χάριζε φόρους στους καναλάρχες

Κατερίνα Σαββαΐδου 2/3: Όταν έκλεισε την στρόφιγγα της χρηματοδότησης

Κατερίνα Σαββαΐδου 3/3: Όταν οι πράξεις της δεν είναι και τόσο... «εσόδων»

 

Κατερίνα Σαββαΐδου: Ο λύκος που φυλάει τους λύκους

 

Και οι διοριζόμενοι απο τους εκλεγμένους ασκούν εξουσία

και πολλοί δημόσιοι υπάλληλλοι και λειτουργοί ασκούν εξουσία

Και αυτή απο εκλεγμένους απο τον Λαό διορίστηκε 

 

Χωρίς , προς Θεού , να υπερασπίζομαι την Σαββαίδου , αυτές οι πρακτικές μας έχουν φέρει εδώ που μας έχουν φέρει .

Αν δεν φτιάξουμε δημόσια διοίκηση με αξιοκρατία και συνέχεια , και η κάθε κυβέρνηση  , και ο κάθε υπουργός (ακόμη και της ίδιας κυβέρνησης) ξηλώνει τους προηγούμενους και διορίζει τους ημέτερους , μέσα στα σκ...τα θα τσαλαβουτάμε.

 

Και μη απαρνούμενος την προσφιλή σου συνήθεια , μου παρέθεσες και κάποιον εφήμερο για να με πείσεις.

Θέλω πολλά παρα πολλά περισσότερα και αποδείξεις για να πεισθώ Γιάννη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι διοριζόμενοι απο τους εκλεγμένους ασκούν εξουσία

και πολλοί δημόσιοι υπάλληλλοι και λειτουργοί ασκούν εξουσία

Και αυτή απο εκλεγμένους απο τον Λαό διορίστηκε 

 

Χωρίς , προς Θεού , να υπερασπίζομαι την Σαββαίδου , αυτές οι πρακτικές μας έχουν φέρει εδώ που μας έχουν φέρει .

Αν δεν φτιάξουμε δημόσια διοίκηση με αξιοκρατία και συνέχεια , και η κάθε κυβέρνηση  , και ο κάθε υπουργός (ακόμη και της ίδιας κυβέρνησης) ξηλώνει τους προηγούμενους και διορίζει τους ημέτερους , μέσα στα σκ...τα θα τσαλαβουτάμε.

 

Και μη απαρνούμενος την προσφιλή σου συνήθεια , μου παρέθεσες και κάποιον εφήμερο για να με πείσεις.

Θέλω πολλά παρα πολλά περισσότερα και αποδείξεις για να πεισθώ Γιάννη.

 

 

έχεις δει πολλές φορές υφιστάμενους διατάζουν ΕΔΕ για τους προϊσταμένους τους;

 

Τι ήθελες να σου παραθέσω δηλαδή; Mega, skai, ΒΗΜΑ, ΕΘΝΟΣ ;

Αφού αυτοί δεν ασχολούνται με τέτοια ανάξια λόγου θέματα όπως τα LuxLeaks

 

Να αποκτήσουμε βεβαίως δημόσια διοίκηση με αξιοκρατία και συνέχεια, αλλά εγώ πάλι νομίζω ότι δε φταίει η (κακή) δημόσια διοίκηση για την αποικιοποίηση της χώρας, αλλά οι πολύ συγκεκριμένες πολιτικές επιλογές που εξυπηρετούν συγκεκριμένα οικονομικά συμφέροντα.

 

Καλό Σ/Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντρέα, το παιχνίδι της εξουσίας είναι έτσι στημένο, που δεν μπορείς κυβερνήσεις αν δεν έχεις στις καίριες θέσεις ανθρώπους με τη δική σου ιδεοληψία, αυτούς που ονομάζεις δικούς σου.

 

Για αυτό έδιωξε και ο αλέξης κωνσταντοπούλου και λαφαζάνη, για αυτό ο σαμαράς ξήλωσε τον θεοχάρη, για αυτό ο αλέξης ξήλωσε τη σαβαίδου... και πιθανόν να δούμε να παίρνει πόδι και ο στουρνάρας τις επόμενες ημέρες.

 

Το ότι είναι υποκεινούμενη των βρυξελών, τα ακούω βερεσέ. Όταν βγήκαν το Φλεβάρη, και μόνο για τις ανάγκες της διαπραγμάτευσης (όχι αναγκαστικά επειδή ήθελαν να αλλάξουν την εφαρμοζόμενη πολιτική, όπως ισχυρίζονταν), θα έπρεπε να τους είχαν ξηλώσει, ώστε να εξασφάλιζαν τη μέγιστη δυνατή βοήθεια εκ των έσω (εκ των υστέρων φάνηκε ότι έπαιζαν παιχνίδι, ως εκλεγμένοι από τους προηγούμενους). Απλά πράγματα.

 

Το ότι πρέπει ορισμένες υπηρεσίες να είναι ανεξάρτητες, προσωπικά πιστεύω ότι είναι μονόδρομος (γγδε, μια επιτροπή για την παιδεία κτλ). Αλλά εδώ όλα διαπλέκονται, οπότε γυρνάμε πολλά χρόνια πίσω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δει πολλές φορές υφιστάμενους διατάζουν ΕΔΕ για τους προϊσταμένους τους;

 

Τι ήθελες να σου παραθέσω δηλαδή; Mega, skai, ΒΗΜΑ, ΕΘΝΟΣ ;

Αφού αυτοί δεν ασχολούνται με τέτοια ανάξια λόγου θέματα όπως τα LuxLeaks

 

Να αποκτήσουμε βεβαίως δημόσια διοίκηση με αξιοκρατία και συνέχεια, αλλά εγώ πάλι νομίζω ότι δε φταίει η (κακή) δημόσια διοίκηση για την αποικιοποίηση της χώρας, αλλά οι πολύ συγκεκριμένες πολιτικές επιλογές που εξυπηρετούν συγκεκριμένα οικονομικά συμφέροντα.

 

Καλό Σ/Κ

 

 

Γιάννη υπερβάλλεις.....

 

Τα της υπηρεσίας της έλεγξε, όχι το Βαρουφάκη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε μου αρκεί που συμφωνούμε ότι

 

εκ των υστέρων φάνηκε ότι έπαιζαν παιχνίδι, ως εκλεγμένοι διορισμένοι από τους προηγούμενους

 

 

Βεβαια εγώ έχω "κενά" από την αρχή κι όχι "εκ των υστέρων"

πχ

γιατί βρέθηκαν τόσοι εξωκοινοβουλευτικοί (και εκτός ΣΥΡΙΖΑ και πασοκοι) υπουργοί και υφυπουργοί στην πρώτη κυβέρνηση;

Γιατί δεν ανέλαβε κυβερνητική θέση ο επικεφαλής του οικονομικού τομέα του ΣΥΡΙΖΑ;

Δεν λέω ότι θα ήταν καλύτερα.

Λέω ότι φάνηκε από την αρχή να εγκαταλείπεται το οικονομικό πρόγραμμα με το οποίο πήραν τις εκλογές.

Νομίζω ότι κάποια στιγμή θα μιλήσουν όλοι (και ο Βαρουφάκης) και θα καθαρίσει η εικόνα για να δούμε σε ποιό χρόνο έγινε η στροφή.

 

 

όσο γι αυτό

 

Το ότι πρέπει ορισμένες υπηρεσίες να είναι ανεξάρτητες, προσωπικά πιστεύω ότι είναι μονόδρομος (γγδε, μια επιτροπή για την παιδεία κτλ).

 

 

υποθέτω εννοείς να υπάρχει μια κοινά αποδεκτή πολιτική σε κάποιους τομείς όπως η υγεία και η παιδεία, τμήματα της εξωτερικής και αμυντικής πολιτικής.

Θα συμφωνήσω, αλλά όχι να ασκούνται από ανεξάρτητες αρχές. Να ασκούνται από αρχές που δίνουν λόγω στη Βουλή και έχουν διακομματική συναίνεση. Καμιά αρχή δεν μπορεί να είναι ανεξάρτητη και μη ελεγχόμενη από αιρετές εξουσίες. Αλλά αυτό το ζήτημα είναι πολύ μεγάλο.

 

 

ΥΓ: είναι δυνατόν Λογιστές άνθρωποι να συζητάμε ακόμη αν ο Βαρουφάκης ήθελε να "χακάρει" το σύστημα και να "κλέψει" τους ΑΦΜ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δει πολλές φορές υφιστάμενους διατάζουν ΕΔΕ για τους προϊσταμένους τους;

 

Τι ήθελες να σου παραθέσω δηλαδή; Mega, skai, ΒΗΜΑ, ΕΘΝΟΣ ;

Αφού αυτοί δεν ασχολούνται με τέτοια ανάξια λόγου θέματα όπως τα LuxLeaks

 

Να αποκτήσουμε βεβαίως δημόσια διοίκηση με αξιοκρατία και συνέχεια, αλλά εγώ πάλι νομίζω ότι δε φταίει η (κακή) δημόσια διοίκηση για την αποικιοποίηση της χώρας, αλλά οι πολύ συγκεκριμένες πολιτικές επιλογές που εξυπηρετούν συγκεκριμένα οικονομικά συμφέροντα.

 

Καλό Σ/Κ

Hταν Υπουργός και προιστάμενός  της στις 27/7/2015 (ημερομηνία δημοσιεύματος) ?

Και ΕΔΕ για έλεγχο των πληροφοριακών συστημάτων της ΓΓΠΣ  διέταξε , και ορθώς , αφου αυτή ειχε την ευθύνη τους.

Και δηλαδή πέραν των  Mega, skai, ΒΗΜΑ, ΕΘΝΟΣ  (που νομίζεις - νομίζουμε οτι γνωρίζουμε τα παιχνίδια τους) μόνο κάτι  περίεργοι  Εφήμεροι , Μαυροφίδηδες  κλπ (που δεν γνωρίζεις-γνωρίζουμε και τί  ρόλο παίζουν) που κατα καιρούς επικαλείσαι υπάρχουν?

Και δηλαδή θέλεις να ασπαστώ την όποια μπαρούφα μπορεί να  γράψει ο καθένας ?

Και σε  σένα καλό Σαββατοκύριακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντρέα, το παιχνίδι της εξουσίας είναι έτσι στημένο, που δεν μπορείς κυβερνήσεις αν δεν έχεις στις καίριες θέσεις ανθρώπους με τη δική σου ιδεοληψία, αυτούς που ονομάζεις δικούς σου.

 

Για αυτό έδιωξε και ο αλέξης κωνσταντοπούλου και λαφαζάνη, για αυτό ο σαμαράς ξήλωσε τον θεοχάρη, για αυτό ο αλέξης ξήλωσε τη σαβαίδου... και πιθανόν να δούμε να παίρνει πόδι και ο στουρνάρας τις επόμενες ημέρες.

 

Το ότι είναι υποκεινούμενη των βρυξελών, τα ακούω βερεσέ. Όταν βγήκαν το Φλεβάρη, και μόνο για τις ανάγκες της διαπραγμάτευσης (όχι αναγκαστικά επειδή ήθελαν να αλλάξουν την εφαρμοζόμενη πολιτική, όπως ισχυρίζονταν), θα έπρεπε να τους είχαν ξηλώσει, ώστε να εξασφάλιζαν τη μέγιστη δυνατή βοήθεια εκ των έσω (εκ των υστέρων φάνηκε ότι έπαιζαν παιχνίδι, ως εκλεγμένοι από τους προηγούμενους). Απλά πράγματα.

 

Το ότι πρέπει ορισμένες υπηρεσίες να είναι ανεξάρτητες, προσωπικά πιστεύω ότι είναι μονόδρομος (γγδε, μια επιτροπή για την παιδεία κτλ). Αλλά εδώ όλα διαπλέκονται, οπότε γυρνάμε πολλά χρόνια πίσω.....

Το ότι έτσι παίζεται το παιχνίδι , Στέφανε το έχω αντιληφθεί προ πολλού . 

Ομως οι Λεβέντες του ΣΥΡΙΖΑ μας έλεγαν οτι θα το παίξουν αλλιώς.

Αντ, αυτού έχουν κάνει Υπουργούς την Τζάκρη τον Κουρουμπλή , τον Μπόλαρη , εξέλεξαν και στην Πολιτική Γραμματεία  τον Κωτσακά , κλπ , κλπ ,

Και σε παλαιότερη δημοσίευσή μου στην οποία και εμμένω ειχα γράψει οτι όλα τα κόμματα (Του ΚΚΕ μή εξαιρουμένου ) είναι  εξαρτήματα και γρανάζια της ίδιας καλολαδωμένης  μηχανής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τέλος, έχοντας εμπειρίες μόνο από αποτυχημένες πολιτικές, δεν θα μπορούμε  ούτε καν να φανταστούμε τις επιτυχημένες... 

..Ίσως να ξεχάσουμε και την ορθογραφία της λέξεως...

 

Πάρα ταύτα, [κανείς δεν μπορεί να το αρνηθεί], θα έχουμε μιαν, ας πούμε ειδικότητα, στις αποτυχημένες πολιτικές έτσι ώστε σε όποιον δοθεί η ευκαιρία να μπορεί βρε αδερφέ να τις εφαρμόσει χωρίς κόπο, άνετα δηλαδή, ταχύτατα και κυρίως χωρίς καμία μα καμία παρέκκλιση.

 

Αυτά είναι τα καλά τα νέα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...