Προς το περιεχόμενο

"Παραιτείται" η Σαββαίδου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάει και αυτή;

http://news247.gr/eidiseis/politiki/me-entolh-tsipra-zhththhke-h-paraithsh-ths-aik-savvaidoy.3722427.html

Να δούμε τι άλλο θα δούμε.

Μου αρέσει που η ΓΓΔΕ είναι ανεξάρτητη αρχή, και δεν επηρεάζεται από τις εκάστοτε κυβερνήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την συμπαθούσα. 

 

Τώρα όμως θα λουστούμε τον Τρύφωνα και τα τσιράκια του.

 

Από Θεοχάρη σε Σαββαΐδου σε Τρύφωνα.

 

Πρόσεχε τι εύχεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει και αυτή;

http://news247.gr/eidiseis/politiki/me-entolh-tsipra-zhththhke-h-paraithsh-ths-aik-savvaidoy.3722427.html

Να δούμε τι άλλο θα δούμε.

Μου αρέσει που η ΓΓΔΕ είναι ανεξάρτητη αρχή, και δεν επηρεάζεται από τις εκάστοτε κυβερνήσεις.

αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να υποπιπτει σε αδικηματα,αν υπεπεσε τοτε καλως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηταν να ασκούνται ποινικές διώξεις για εκδόσεις νόμων και ΠΟΛ , οι ασκηθείσες διώξεις θα μπορούσαν να δεθούν σε τόμους . Γίνεται μια προσπάθεια εκπαραθύρωσης της ΓΓΔΕ , με σκοπό να καταλάβει τη θέση κάποιος που θα υποδείξει η κυβέρνηση , Πιθανότατα τα έχουν βρει με τους έξω στο θέμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηταν να ασκούνται ποινικές διώξεις για εκδόσεις νόμων και ΠΟΛ , οι ασκηθείσες διώξεις θα μπορούσαν να δεθούν σε τόμους . Γίνεται μια προσπάθεια εκπαραθύρωσης της ΓΓΔΕ , με σκοπό να καταλάβει τη θέση κάποιος που θα υποδείξει η κυβέρνηση , Πιθανότατα τα έχουν βρει με τους έξω στο θέμα αυτό.

Επομενος ο Στουρναρας......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5. Η θητεία του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων λήγει πρόωρα σε περίπτωση παραίτησης του Γενικού Γραμματέα καθώς και αυτοδίκαιης θέσης σε αργία κατά τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 103 του Υπαλληλικού Κώδικα (ν.3528/2007, Α’ 26), όπως εκάστοτε ισχύει. Η θητεία του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων μπορεί επίσης να λήξει, με απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου που εκδίδεται μετά από εισήγηση του Υπουργού Οικονομικών, σε περίπτωση μόνιμης αδυναμίας εκτέλεσης των καθηκόντων του λόγω νόσου ή αναπηρίας, σωματικής ή πνευματικής, όπως επίσης εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις δυνητικής θέσης σε αργία κατά τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 104 του Υπαλληλικού Κώδικα, όπως εκάστοτε ισχύει. Κατά την ίδια διαδικασία, ο Υπουργός Οικονομικών μπορεί να εισηγηθεί την πρόωρη λήξη της θητείας του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων σε περίπτωση προφανούς απόκλισης από την επίτευξη των τεθέντων στην παράγραφο 4 β του παρόντος άρθρου ποιοτικών και ποσοτικών στόχων, μετά την συμπλήρωση δύο ετών από την τοποθέτησή του. Μετά τη λήξη της θητείας του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων και μέχρι το διορισμό του διαδόχου του, ή σε περίπτωση προσωρινής αδυναμίας εκτέλεσης των καθηκόντων του, οι αρμοδιότητές του ασκούνται από τον Γενικό Διευθυντή που ορίζεται σύμφωνα με την παράγραφο 3 του παρόντος άρθρου. Τα ενδιάμεσα αυτά διαστήματα δεν επιτρέπεται κατά κανόνα να υπερβαίνουν τους δύο μήνες.

 

 

Το άρθρο 103 του Κώδικα Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και
Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ. (Υπαλληλικός Κώδικας, ν. 3528/2007), όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο
πρώτο του ν. 4057/2012, αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Τίθεται αυτοδίκαια σε αργία:

α) ο υπάλληλος που στερήθηκε την προσωπική του ελευθερία ύστερα από πρωτοβάθμια ή
δευτεροβάθμια απόφαση ποινικού δικαστηρίου ή ένταλμα προσωρινής κράτησης,

β) ο υπάλληλος κατά του οποίου εκδόθηκε ένταλμα προσωρινής κράτησης και στη συνέχεια ήρθη
η προσωρινή κράτηση του ή αντικαταστάθηκε με περιοριστικούς όρους,

γ) ο υπάλληλος, ο οποίος παραπέμφθηκε αμετακλήτως ενώπιον του αρμοδίου δικαστηρίου για
κακούργημα.

 

Το άρθρο 104 του Υπαλληλικού Κώδικα (ν. 3528/2007), όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο
πρώτο του ν. 4057/2012, αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Αν συντρέχουν λόγοι δημόσιου συμφέροντος ή υπηρεσιακοί λόγοι μπορεί να τεθεί σε αργία ο
υπάλληλος κατά του οποίου:

α) έχει ασκηθεί πειθαρχική δίωξη για οποιοδήποτε πειθαρχικό παράπτωμα, με την επιφύλαξη των
περιπτώσεων της παραγράφου 1 περίπτωση ε” του προηγούμενου άρθρου, για τις οποίες
επιβάλλεται αυτοδίκαιη αργία, ή

β) υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις για άτακτη διαχείριση, η οποία στηρίζεται σε έκθεση της
προϊσταμένης αρχής ή του αρμόδιου επιθεωρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ. αν συμπεραίνουμε σωστά από το συνάδελφο soulis η κα. Σαββαίδου θα αποπεμφθεί λόγω παραβίασης του άρθρου 103 και 104 του Υπαλληλικού κώδικα...

 

είναι στα αξιακά χαρακτηριστικά της πρώτη φοράς αριστερά. θα μας ταράξουν στη νομιμότητα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλή παράθεση διατάξεων έκανα.. :)

Άλλωστε ζητήθηκε η παραίτηση της.. δεν εκδιώχθηκε.. 

 

Αν δλδ συμβεί η περ.γ της παραγράφου 1 του άρθρου 103.. να μην εφαρμοστεί ο Νόμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλή παράθεση διατάξεων έκανα.. :)

Άλλωστε ζητήθηκε η παραίτηση της.. δεν εκδιώχθηκε.. 

 

Αν δλδ συμβεί η περ.γ της παραγράφου 1 του άρθρου 103.. να μην εφαρμοστεί ο Νόμος?

 

Εσύ που ξέρεις τις νομοθεσίες, για ανακριβή δήλωση πόθεν έσχες τι προβλέπει...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ που ξέρεις τις νομοθεσίες, για ανακριβή δήλωση πόθεν έσχες τι προβλέπει...???

 

Ανάλογα... Κρητικός είναι ο "παραβάτης"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα... Κρητικός είναι ο "παραβάτης"?

 

Παίζει ανάλογα με την τοποθεσία...???? Άμα είναι Αθηναίος δλδ (σε σχέση με τον κρητικής καταγωγής) προβλέπονται διαφορετικά....????? Ή επειδή βγαίνουμε στην ανάπτυξη το 1ο τρίμηνο του 2016 καθίσταται άνευ λόγου και αιτίας..?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ἐγὼ μὲν γὰρ οὐδὲν οἶδα πλὴν ἓν μόνον................ Άλλοι παπάδες ήρθανε, ίδια χαρθιά βαστούνε......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε/καστρινέ,

άμα ξαναπείς πράμα για τα Χανιά θα σε ξεσκιλιδιάσω.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε/καστρινέ,

άμα ξαναπείς πράμα για τα Χανιά θα σε ξεσκιλιδιάσω.  :D

 

άστον βρε Σταυρουλάκη ,έχουν προβλήματα με την εκκλησία ,αλλάξανε ...οι παπάδες. γράφει!

 

θα νομίζουν ότι τους πήρατε εσείς από τα Χανιά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε/καστρινέ,

άμα ξαναπείς πράμα για τα Χανιά θα σε ξεσκιλιδιάσω.  :D

 

Κάτσε ρε, κάπου είδα ένα καλό.............

 

Α, το βρήκα...............................

 

 

Ειδικά χάπια για τη μνήμη άρχισε να παίρνει ο Σταθάκης

memodrin.jpg?itok=j26Hwfvy
18 Οκτωβρίου

 

 

 

Του Νίκου Ζαχαριάδη

Ένα κουτί χάπια «Memodrin» ειδικά για όσους εμφανίζουν έντονα συμπτώματα απώλειας μνήμης, εντόπισε ο φωτογραφικός φακός πάνω στο βουλευτικό έδρανο του υπουργού Οικονομίας

Θέμα στα πηγαδάκια της Βουλής, έγινε σήμερα, δεύτερη μέρα συζήτησης του πολυνομοσχεδίου, ένα κουτί με χάπια «Memodrin» που εμφανίστηκε δίπλα στα χαρτιά του Γιώργου Σταθάκη.

 

 

Πρόκειται για το γνωστό φάρμακο που ονομάστηκε έτσι από τις λέξεις «Memo» (εκ του αγγλικού «Memory») και το «Ντριν» (από τον ήχο του ξυπνητηριού. Με άλλα λόγια, πρόκειται για ένα φάρμακο που βηθάει όσους ξεχνούν, θα θυμούνται.

 

 

Σύμφωνα με non paper που κυκλοφόρησε το Μέγαρο Μαξίμου, τα «Memodrin» προμήθευσε ο ίδιος ο Αλέξης Τσίπρας στον Γιώργο Σταθάκη, ώστε να μην παρουσιαστούν στο μέλλον παρόμοια φαινόμενα φορολογικής «αφηρημάδας» που εκθέτουν την κυβέρνηση.

 

 

Στις παρενέργειες πάντως του φαρμάκου, αναφέρεται μεταξύ άλλων και η υπνηλία. Πράγμα που εξηγεί την κατάσταση «Ζεν», στην οποία βρίσκεται τις τελευταίες ώρες ο Γιώργος Σταθάκης, κατάσταση που δεν συνάδει με το μέγεθος του παραπτώματός του να ξεχάσει ένα εκατομύριο ευρώ, στη δήλωση του Πόθεν Έσχες του.

 

http://www.koutipandoras.gr/article/153298/eidika-hapia-gia-ti-mnimi-arhise-na-pairnei-o-stathakis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι ξέρουμε τι μαλακίες είναι όλα αυτά.

Δεν χρειάζεται να μας παρασέρνουν οι δημοσιογράφοι.

 

Και τι έγινε που δεν το δήλωσε. Αφού το δήλωσε στην επόμενη και την μεθεπόμενη δήλωση. 

Αν είναι νόμιμο και έχει φορολογηθεί για αυτό (έτσι φαίνεται) όλα τ'άλλα είναι κουραφέξαλα των δημοσιογράφων.

 

Βέβαια δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, αλλά θα με θυμηθείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω πάντως αν ειχα ενα εκατομμύριο δεν θα γινόμουν βουλευτης θα εβρισκα κάτι άλλο πιο νορμάλ.Εκτός κι αν δεν το ξέχασε αλλα το απέκτησε με το βουλευτιλίκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι ξέρουμε τι μαλακίες είναι όλα αυτά.

Δεν χρειάζεται να μας παρασέρνουν οι δημοσιογράφοι.

 

Και τι έγινε που δεν το δήλωσε. Αφού το δήλωσε στην επόμενη και την μεθεπόμενη δήλωση. 

Αν είναι νόμιμο και έχει φορολογηθεί για αυτό (έτσι φαίνεται) όλα τ'άλλα είναι κουραφέξαλα των δημοσιογράφων.

 

Βέβαια δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, αλλά θα με θυμηθείς..

 

Μιας και σοβαρεύτηκες............

 

Η ουσία είναι πράγματι σε αυτά που λες. Ο Σταθάκης ήταν δάσκαλός μου στο μεταπτυχιακό, τον σέβομαι, τον έχω σε εκτίμηση, αλλά με πιάνει το παράπονο ώρες ώρες......

 

Άμα καθυστερήσεις να στείλεις μια πιστωτική φπα κτλ κτλ, τρως 100€ πρόστιμο. Ξεχνάς να υποβάλλεις ένα χαρτί σε ένα πρόγραμμα, χάνεις το πρόγραμμα. Παραδείγματα θα έχεις και εσύ φαντάζομαι...... μην επεκταθώ.....

 

Άμα υποβάλλεις ανακριβή δήλωση πόθεν έσχες ως βουλευτής, δεν υπάρχει πρόβλημα, πάμε στην ουσία κατευθείαν. Αφού είναι δηλωμένα, φορολογημένα, όλα καλά, και τι έγινε.

 

Έχω μεγάλο πρόβλημα από κάποιους σαν αυτόν να μου επιβάλλουν πρόστιμα, όχι για φοροδιαφυγή, αλλά για παραλείψεις δικές μου που δεν επηρεάζουν το φορολογικό αποτέλεσμα.

 

Δες κι αυτό και πες μου αν διαφωνείς...............

 

 

http://www.koutipandoras.gr/article/153307/epeidi-den-paleyoyme-oloi-gia-sosialismo

 

 

Υγ: απογοητευμένος είμαι, προκατειλλημένος όχι..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνιστώ ανεπιφύλακτα το βιβλίο που φαίνεται στο post του Στέφανου ... Εγκλήματα Φοροδιαφυγής ..... Τον πρόλογο μόνο να διάβαζαν οι κυβερνώντες θα είχαν λύσει πολύ απλά το θέμα φοροδιαφυγή ... (ψιλοάσχετο με το θέμα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή είναι η ουσία ,πίσω από το "θέμα".    αν το δικαιολογεί φορολογικά.

 

πιο πίσω από την ουσία είναι η συνέχεια... τι δουλειά έκανε πριν ώστε να ξεχνά να δηλώσει ένα εκατομμύριο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Θα μου πείτε κι εμένα πως μπορείς να βγάλεις νόμιμα ενα εκατομμύριο ευρώ σαν δημόσιος υπάλληλος? Ξαφνικά αισθάνομαι ηλίθια και ανεπρόκοπη που δεν μπορώ να βάλω στην μπάντα ουτε ενα χιλιάρικο.Ο Βενιζέλος 4,5 εκατομμύρια ,ο Σταθάκης 1 η Βαλαβάνη 600 χιλιάδες κατι δεν κάνω καλά τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Θα μου πείτε κι εμένα πως μπορείς να βγάλεις νόμιμα ενα εκατομμύριο ευρώ σαν δημόσιος υπάλληλος? Ξαφνικά αισθάνομαι ηλίθια και ανεπρόκοπη που δεν μπορώ να βάλω στην μπάντα ουτε ενα χιλιάρικο.Ο Βενιζέλος 4,5 εκατομμύρια ,ο Σταθάκης 1 η Βαλαβάνη 600 χιλιάδες κατι δεν κάνω καλά τελικά.

 

http://www.thetoc.gr/politiki/article/g-stathakis-o-efoplistis-tis-ipias-aristeras-oxi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ε και ρε Στέφανε τι σημαίνει αυτό? Θες να μου πείς δλδ οτι ο πατερας του τα εκανε ολα νόμιμα?Γι αυτο σου λέω ειμαι ανεπρόκοπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και ρε Στέφανε τι σημαίνει αυτό? Θες να μου πείς δλδ οτι ο πατερας του τα εκανε ολα νόμιμα?Γι αυτο σου λέω ειμαι ανεπρόκοπη.

 

αν ο πατέρας του ήταν εφοπλιστής ,δικαιολογημένα ξεχνά εκατομμύρια.

 

είναι σαν να ξεχνάς εσύ τα 5-ευρα.

 

Ανεπρόκοπη δεν είσαι ,απλά δεν έχεις καλή ...διαχείριση.

 

είναι το νεοφιλελεύθερο δόγμα.

 

στην ανάγκη κόψε φαγητό,σπουδές παιδιών κλπ. έχουν χρόνια μπροστά τους αυτά!!! και να φάνε και να μάθουν γράμματα.  

 

Χέστα τα κωλόχαρτα και κοίταξε ,αξιοπρέπεια -αρχές-ήθος-οικογένεια και ότι περιουσία απέκτησες μόνη σου ή από την προηγούμενη γενιά.

 

ότι σε μάθανε στο σχολείο και στην οικογένεια.

 

Η μάνα ανέκαθεν ήταν ο στυλοβάτης του Ελληνισμού,ανεπηρέαστη από υβρίδια  ανθρωποειδών,δήθεν πολιτισμένων.

 

Δεν είναι εύκολη αυτή η μάχη...στην παρούσα συγκυρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και σοβαρεύτηκες............

 

Η ουσία είναι πράγματι σε αυτά που λες. Ο Σταθάκης ήταν δάσκαλός μου στο μεταπτυχιακό, τον σέβομαι, τον έχω σε εκτίμηση, αλλά με πιάνει το παράπονο ώρες ώρες......

 

Άμα καθυστερήσεις να στείλεις μια πιστωτική φπα κτλ κτλ, τρως 100€ πρόστιμο. Ξεχνάς να υποβάλλεις ένα χαρτί σε ένα πρόγραμμα, χάνεις το πρόγραμμα. Παραδείγματα θα έχεις και εσύ φαντάζομαι...... μην επεκταθώ.....

 

Άμα υποβάλλεις ανακριβή δήλωση πόθεν έσχες ως βουλευτής, δεν υπάρχει πρόβλημα, πάμε στην ουσία κατευθείαν. Αφού είναι δηλωμένα, φορολογημένα, όλα καλά, και τι έγινε.

 

Έχω μεγάλο πρόβλημα από κάποιους σαν αυτόν να μου επιβάλλουν πρόστιμα, όχι για φοροδιαφυγή, αλλά για παραλείψεις δικές μου που δεν επηρεάζουν το φορολογικό αποτέλεσμα.

 

Δες κι αυτό και πες μου αν διαφωνείς...............

 

 

http://www.koutipandoras.gr/article/153307/epeidi-den-paleyoyme-oloi-gia-sosialismo

 

 

Υγ: απογοητευμένος είμαι, προκατειλλημένος όχι..........

 

Σωστός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...