Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ασθένεια μισθωτού και ένσημα που πρέπει να κολληθούν....


DENNY

Ερώτηση

Σε μια επιχείρηση εργαζόμενος έλειψε 15 μέρες κατά το μήνα Σεπτέμβριο λόγω ασθένειας, αλλά ακόμα δεν έχω χαρτί στα χέρια μου από το ικα για το ακριβές χρονικό διάστημα και το ποσό της επιδότησης λόγω ασθένειας . Αν μέχρι τέλος Οκτώβρη δεν έχω το χαρτί , πως θα στείλω την απδ ;;; Κολλάω 25 ενσημα σαν τακτικές και μετά το διορθώνω; Η κολλάω αυτές που πραγματικά εργάσθηκε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε μια επιχείρηση εργαζόμενος έλειψε 15 μέρες κατά το μήνα Σεπτέμβριο λόγω ασθένειας, αλλά ακόμα δεν έχω χαρτί στα χέρια μου από το ικα για το ακριβές χρονικό διάστημα και το ποσό της επιδότησης λόγω ασθένειας . Αν μέχρι τέλος Οκτώβρη δεν έχω το χαρτί , πως θα στείλω την απδ ;;; Κολλάω 25 ενσημα σαν τακτικές και μετά το διορθώνω; Η κολλάω αυτές που πραγματικά εργάσθηκε ;

Δεν σου έφερε το σχετικό χαρτι του ικα να το υπογράψει η επιχείρηση,για να πάρει το επίδομα?η κάποιο άλλο χαρτι που να βεβαιώνει την ασθένεια?αλλιώς πως...............?ανάλογα με αυτά

υποβάλεις  και την απδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το μόνο που έχω είναι μια φωτοτυπία που κράτησα απο το νοσοκομείο που πήγε . .. Αλλά περιμένει να περάσει από επιτροπή και στο ικα δεν έχει πάει ακόμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το μόνο που έχω είναι μια φωτοτυπία που κράτησα απο το νοσοκομείο που πήγε . .. Αλλά περιμένει να περάσει από επιτροπή και στο ικα δεν έχει πάει ακόμα .

Επομένως αφου έχεις χαρτί νοσοκομείου.του βάζεις ασθενείας τις μέρες που ηταν ασθενείς και του κολλάς ένσημα κανονικά κια τον πληρώνεις

για τις πρώτες τρείς μέρες το 1/2 των αποδοχών και τις άλλες κανονικά η οχι  και περιμένεις όταν πληρωθεί απο το ικα να του κάνεις εκκαθάριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακόμα ένσημα κολλάτε ρε παλιόγεροι; :)

 

Καβοντόρε, αν τον πληρώσεις κανονικά σιγά μη σου φέρει την ασθένεια. Δεν τον πληρώνεις, και όταν φέρει την ασθένεια του τα δίνεις. Άσε που εξ αρχής μπορείς να υπολογίσεις και τι λεφτά θα πάρει στο περίπου και του τα κρατάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το μόνο που έχω είναι μια φωτοτυπία που κράτησα απο το νοσοκομείο που πήγε . .. Αλλά περιμένει να περάσει από επιτροπή και στο ικα δεν έχει πάει ακόμα .

Δεν καταλαβα γιατι περιμενει να περασει επιτροπη ειναι συνεχεια προηγουμενης? διοτι τις πρωτες 15 μερες τις παιρνει  μονο απο το Γιατρο (και δεν ενοω  τον... doctor Δημητρη :D )  τις οποιες μαλιστα , σε περιπτωση  Νοσοκομειου συνηθως τις γραφει  επανω  στο εξιτηριο μαζι  με το εκει που  γραψει γιατι εισηχθη ,πως ειναι οταν εξερχεται  και τι αγωγη θα ακολουθηση  και  μπορει μετα  να τις επικυρωσει  στο παραρτημα του ΙΚΑ που εχει μεσα καθε Νοσοκομειο μηπως ο γιατρος του δεν του την εγραψε δεν του το ζητησε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aδεια για το λογιστηριο σε αυτη την περιπτωση σημαινει το μηχανογραφικο χαρτι του ικα που πληρωθηκε απο τοτε μεχρι τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακόμα ένσημα κολλάτε ρε παλιόγεροι; :)

 

Καβοντόρε, αν τον πληρώσεις κανονικά σιγά μη σου φέρει την ασθένεια. Δεν τον πληρώνεις, και όταν φέρει την ασθένεια του τα δίνεις. Άσε που εξ αρχής μπορείς να υπολογίσεις και τι λεφτά θα πάρει στο περίπου και του τα κρατάς.

Γιατρέ μου,γιατί να κρύψουμε άλλωστε.............ακόμη γιαυτό είναι ,τον πληρώνεις(και τις άλλες κανονικά η οχι ),αν είσαι και είναι καλός άνθρωπος και το όχι στο αντίθετο,διαλέγεις.Επίσης αν δεν πάρει επίδομα ασθενείας απο το ικα,για χ λόγους,η επιχείρηση δεν πρέπει να τον πληρώσει για ασθένεια ?ανάλογα με πόσο χρόνο εργάζεται σε αυτήν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 15/10/2015 at 0:03 ΠΜ, KABONTOROS said:

Επομένως αφου έχεις χαρτί νοσοκομείου.του βάζεις ασθενείας τις μέρες που ηταν ασθενείς και του κολλάς ένσημα κανονικά κια τον πληρώνεις

για τις πρώτες τρείς μέρες το 1/2 των αποδοχών και τις άλλες κανονικά η οχι  και περιμένεις όταν πληρωθεί απο το ικα να του κάνεις εκκαθάριση.

αν δεν πάρει επιδότηση επειδή δεν έχει συμπληρώσει τις απαιτούμενες ημέρες εργασίας και δεν έχει συμπληρώσει ούτε ένα χρόνο στην επιχείρηση, τότε η επιχείρηση τον ασφαλίζει για ασθένεια για 13 ημέρες και μετά για όσο χρόνο απουσιάσει και μέχρι να επιστρέψει(σε περιπτώση που θέλει να τον περιμένει και όχι να τον απολύσει)δεν του υπολογίζει τίποτα άλλο πέραν των αναλογιών επιδομάτων-δώρων κλπ, σωστά??? το 1/2 στις 3 πρώτες ημέρες απουσίας  το υπολογίζω ούτως ή άλλως σε αυτές τις περιπτώσεις? δηλαδή είτε μου φέρει χαρτί από το ΙΚΑ είτε όχι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 12/11/2016 at 8:29 ΜΜ, v.kourtis said:

αν δεν πάρει επιδότηση επειδή δεν έχει συμπληρώσει τις απαιτούμενες ημέρες εργασίας και δεν έχει συμπληρώσει ούτε ένα χρόνο στην επιχείρηση, τότε η επιχείρηση τον ασφαλίζει για ασθένεια για 13 ημέρες και μετά για όσο χρόνο απουσιάσει και μέχρι να επιστρέψει(σε περίπτωση που θέλει να τον περιμένει και όχι να τον απολύσει)δεν του υπολογίζει τίποτα άλλο πέραν των αναλογιών επιδομάτων-δώρων κλπ, σωστά??? το 1/2 στις 3 πρώτες ημέρες απουσίας  το υπολογίζω ούτως ή άλλως σε αυτές τις περιπτώσεις? δηλαδή είτε μου φέρει χαρτί από το ΙΚΑ είτε όχι???

Το 1/2 το υπολογίζεις,αλλά να έχεις άδεια ασθενείας απο το ΙΚΑ,ανεξάρτητα αν πάρει επίδομα.

Επίσης 

Κατά τον χρόνο αναρρωτικής άδειας, δεν επιτρέπεται καταγγελία της σύμβασης από μέρους του εργοδότη, παρά μόνο οικειοθελής αποχώρηση του μισθωτού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, KABONTOROS said:

Το 1/2 το υπολογίζεις,αλλά να έχεις άδεια ασθενείας απο το ΙΚΑ,ανεξάρτητα αν πάρει επίδομα.

Επίσης 

Κατά τον χρόνο αναρρωτικής άδειας, δεν επιτρέπεται καταγγελία της σύμβασης από μέρους του εργοδότη, παρά μόνο οικειοθελής αποχώρηση του μισθωτού.

 

 

 

 

 

μπορεί ο μακροχρόνια ασθενής να πάει μετά από 2 μήνες πχ να πάρει τη βεβαίωση από το ΙΚΑ για το  "τριήμερο"?? δεν είναι αργά από τη στιγμή που υπάρχει ΑΠΔ στη μέση?? μπορεί να πάει συγγενής του αρρώστου να την πάρει και να  την φέρει στον εργοδότη της αφού ο αρρωστος θα κάνει να σηκωθεί πάνω από 2 μήνες?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, v.kourtis said:

μπορεί ο μακροχρόνια ασθενής να πάει μετά από 2 μήνες πχ να πάρει τη βεβαίωση από το ΙΚΑ για το  "τριήμερο"?? δεν είναι αργά από τη στιγμή που υπάρχει ΑΠΔ στη μέση?? μπορεί να πάει συγγενής του αρρώστου να την πάρει και να  την φέρει στον εργοδότη της αφού ο αρρωστος θα κάνει να σηκωθεί πάνω από 2 μήνες?

Ευχαριστώ

Παράδειγμα χειρισμού της ασθένειας στην περίπτωση κατά την οποία ο εργαζόμενος προσκομίσει το χαρτί του ΙΚΑ σε μεταγενέστερο μήνα από τον μήνα της ασθένειας. 1. Στην περίπτωση κατά την οποία ο εργοδότης μείωσε ασφαλιστικές ημέρες από τον εργαζόμενο διότι δεν του είχε προσκομίσει το χαρτί από το ΙΚΑ αλλά του το έφερε καθυστερημένα τον επόμενο μήνα , θα πρέπει μέσα στον επόμενο μήνα να δηλώσει την ασθένεια προσθέτοντας τις ασφαλιστικές ημέρες που είχε μειώσει βάζοντας ημερομηνίες του προηγούμενου μήνα

Για να γίνει κατανοητό το παραπάνω παραθέτουμε το εξής παράδειγμα.

Έστω ότι ο εργαζόμενος απουσίασε από την ασθένεια του λόγω ασθένειας από τις 07/01 έως τις 11/01 αλλά μέχρι τέλος Ιανουαρίου δεν προσκόμισε στον εργοδότη χαρτί από το ΙΚΑ. Σε αυτή την περίπτωση ο εργοδότης καταχώρησε την μισθοδοσία του εργαζομένου μειώνοντας τις ημέρες ασφάλισης όπως φαίνεται στην κάτωθι εικόνα.

 

Τον επόμενο μήνα ο εργαζόμενος προσκόμισε το χαρτί του ΙΚΑ για την ασθένεια του Ιανουαρίου. Σε αυτή την περίπτωση η καταχώριση της ασθένειας θα γίνει μέσα στον μήνα Φεβρουάριο αυξάνοντας τις ημέρες ασφάλισης και δίνοντας ημερομηνίες του προηγούμενου μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

υπάλληλος πενθήμερος οκτάωρος ο οποίος  έχει κλείσει έτος ασθένησε ώς εξής :

1/18-1 μέρα

3/18-8 μέρες

4/18-16 μέρες

 

Επειδή η ασθένεια συνεχίζεται και τον Μάιο δεν έχω υποχρέωση να τον βάλω στην ΑΠΔ Μαίου και μετά αφού έχει συμπληρώσει τις 25 ούτε στη μισθοδοσία  παρά μόνο να του δίνω βεβαιώσεις  για την πληρωμή του απο το ΙΚΑ (σε περίπτωση ελέγχου να είμαι  καλυμμένος με τις αποφάσεις) ?Εννοώ δεν παίζει ρόλο που είναι "διακοπτόμενες'' οι ημέρες ασθενείας και αφού γνωρίζω ότι ο υπάλληλος θα αργήσει να επιστρέψει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 14/11/2016 στις 11:25 ΜΜ, KABONTOROS είπε

Παράδειγμα χειρισμού της ασθένειας στην περίπτωση κατά την οποία ο εργαζόμενος προσκομίσει το χαρτί του ΙΚΑ σε μεταγενέστερο μήνα από τον μήνα της ασθένειας. 1. Στην περίπτωση κατά την οποία ο εργοδότης μείωσε ασφαλιστικές ημέρες από τον εργαζόμενο διότι δεν του είχε προσκομίσει το χαρτί από το ΙΚΑ αλλά του το έφερε καθυστερημένα τον επόμενο μήνα , θα πρέπει μέσα στον επόμενο μήνα να δηλώσει την ασθένεια προσθέτοντας τις ασφαλιστικές ημέρες που είχε μειώσει βάζοντας ημερομηνίες του προηγούμενου μήνα

Για να γίνει κατανοητό το παραπάνω παραθέτουμε το εξής παράδειγμα.

Έστω ότι ο εργαζόμενος απουσίασε από την ασθένεια του λόγω ασθένειας από τις 07/01 έως τις 11/01 αλλά μέχρι τέλος Ιανουαρίου δεν προσκόμισε στον εργοδότη χαρτί από το ΙΚΑ. Σε αυτή την περίπτωση ο εργοδότης καταχώρησε την μισθοδοσία του εργαζομένου μειώνοντας τις ημέρες ασφάλισης όπως φαίνεται στην κάτωθι εικόνα.

 

Τον επόμενο μήνα ο εργαζόμενος προσκόμισε το χαρτί του ΙΚΑ για την ασθένεια του Ιανουαρίου. Σε αυτή την περίπτωση η καταχώριση της ασθένειας θα γίνει μέσα στον μήνα Φεβρουάριο αυξάνοντας τις ημέρες ασφάλισης και δίνοντας ημερομηνίες του προηγούμενου μήνα.

Παράδειγμα:

Έστω ότι ο εργαζόμενος απουσίασε τον Ιούλιο 15 ημέρες με χαρτί από το ΙΚΑ και για τις επόμενες ήταν να περάσει επιτροπή. Για τις υπόλοιπες 15 (λίγες Ιούλιο, υπόλοιπες Αύγουστο) φέρνει χαρτί ΙΚΑ (άργησε η επιτροπή) στις 14/12/18.  Εγώ στην ΑΠΔ για τον Αύγουστο έχω βάλει μόνο τις ημέρες που εργάσθηκε (περιμένοντας ότι έστω και τον Σεπτέμβρη θα μπορούσα να συμπεριλάβω την ασθένεια). 

Τώρα, στην ΑΠΔ Δεκεμβρίου δεν μπορώ να βάλω τόσο προγενέστερη ημερομηνία για ασθένεια (θέλει το πολύ την προηγούμενη περίοδο) και παράλληλα δεν μου δίνει τη δυνατότητα της συμπληρωματικής. Πρέπει να πάω στο ΙΚΑ για αυτό? Δεν μου έχει ξανατύχει τόσο μεγάλη χρονική απόσταση από την ασθένεια & δεν ξέρω πως να το χειριστώ.

Ευχαριστώ πολύ !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Μισθωτός έφερε Βεβαίωση από το ΙΚΑ η οποία αναφέρει τα εξής:

Ημερομηνία        Ημέρες Επιδότησης          Τεκμαρτό Ημερομισθίο        Ημερήσιο Επίδομα         Χαρακτηρισμός

23/1/19- 25/1/19     0                                       26,76                                    0,00                                 Χρόνος Αναμονής

26/1/19- 29/1/19     4                                       26,76                                    7,36                                 Δεκαπενθήμερο

30/1/19- 9/2/19     11                                       26,76                                    7,36                                 Δεκαπενθήμερο

10/2/19- 18/2/19     9                                       26,76                                  14,72                        Κανονική Επιδότηση

Συνολ. Ποσό Διαφοράς:

Πληρωτέο Ποσό:   242,88

Μπορείτε να με βοηθήσετε πώς θα δηλωθεί στην ΑΠΔ επειδή δεν μου έχει ξανατύχει?

Ο μικτός μισθός είναι 715,00.

Επίσης, έχω ήδη στείλει την ΑΠΔ Ιανουαρίου με κανονικό μισθό. Πρέπει να την αλλάξω ή το αφήνω έτσι?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Μισθωτός έλειπε 3 μήνες λόγω ασθένειας και επέστρεψε στις 25/5/2020.

Στην ΑΠΔ Μαϊου πώς θα δηλωθεί?

Κωδικός 01 και ημερομηνία από 25/5/2020?

Χρειάζεται κάτι άλλο?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Μισθωτός έλειπε 3 μήνες λόγω ασθένειας και επέστρεψε στις 25/5/2020.

Στην ΑΠΔ Μαϊου πώς θα δηλωθεί?

Κωδικός 01 και ημερομηνία από 25/5/2020?

Χρειάζεται κάτι άλλο?

Ευχαριστώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κωδικός 01 Τακτικές αποδοχές για διάστημα 25/5-31/5/20

Όλες εργάσιμες: ΟΧΙ

Ημερομηνία έναρξης εργασίας δεν βάζεις

Κατά τα λοιπά αποδοχές, εισφορές όσα του αναλογούν  από 25/5/20-31/5/20

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, fotisx είπε

Κωδικός 01 Τακτικές αποδοχές για διάστημα 25/5-31/5/20

Όλες εργάσιμες: ΟΧΙ

Ημερομηνία έναρξης εργασίας δεν βάζεις

Κατά τα λοιπά αποδοχές, εισφορές όσα του αναλογούν  από 25/5/20-31/5/20

  

Δηλαδή, γράφω στις ημερομηνίες από 25/5 έως 31/5/2020?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...