Προς το περιεχόμενο

Μπορεί να γίνει μέλος ΙΚΕ κάποιος που έχει κάρτα ανεργίας και να τη διατηρήσει μετά την έναρξη?


aniragida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να γίνει μέλος ΙΚΕ κάποιος που έχει κάρτα ανεργίας και να τη διατηρήσει μετά την έναρξη?

Τότε ποια ακριβώς έννοια έχει η κάρτα ανεργίας; Τι σόι άνεργος είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο μπερδεμένη υπόθεση,απλά υπάρχει συγγένεια με το διαχειριστή,οπότε αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.Το κεφάλαιο συνολικά είναι πολύ μικρό πάντως 1500 ευρώ σύνολο δε ξέρω αν παίζει ρόλο σε αυτό που ρωτάω.Επίσης δε θα υπάρχει απαίτηση σε κέρδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ποια ακριβώς έννοια έχει η κάρτα ανεργίας; Τι σόι άνεργος είναι;

 

Είναι κάποιος εργαζόμενος επειδή κατέχει μερίδια σε μια ΙΚΕ, ή μετοχές σε μια ΑΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι τα μέλη μιας ΙΚΕ δεν αποκτούν την εμπορική ιδιότητα, μόνο από το γεγονός της συμμετοχής τους στην εταιρεία και μόνο, δεν βλέπω κώλυμα.

 

Επειδή είναι εξειδικευμένο ερώτημα, όμως, κάνε και μια ερώτηση στον ΟΑΕΔ για επιβεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και φυσικά δεν πιστεύω να βγάλει κάρτα ανεργίας (εάν βγάλει) και να εργάζεται στην ΙΚΕ επικαλούμενος οτι είναι μέλος της εταιρείας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψε πιο πάνω ο συνάδελφος, αν είναι απλά εταίρος και δεν συμμετέχει στην διαχείριση, είναι όπως οι μέτοχοι μιας ΑΕ.

Δεν ασφαλίζεται , δεν θεωρείται μισθωτός, κτλ. οπότε δεν βλέπω κώλυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ήδη η κάρτα για αυτο δε ξέρουμε ακόμη αν θα μπει ή οχι στην εταιρία.Επειδή όπως είπα δε θα υπάρχει καμία απαίτηση ή υποχρέωση μη χαθούν και τα υπάρχοντα προνόμια.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,θα το ψάξω και μέσο ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ήδη η κάρτα για αυτο δε ξέρουμε ακόμη αν θα μπει ή οχι στην εταιρία.Επειδή όπως είπα δε θα υπάρχει καμία απαίτηση ή υποχρέωση μη χαθούν και τα υπάρχοντα προνόμια.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,θα το ψάξω και μέσο ΟΑΕΔ.

 

Αυτό που γράφετε για τα κέρδη δεν στέκει. Να πάρει κέρδη κανονικά, είσόδημα από κεφάλαιο είναι, δεν έχει σχέση με την κάρτα ανέργου. Διαχειριστή μόνο μην τον κάνετε.

 

Ισχύουν όσα σας έγραψε ο stefanos_her και ο ELEMENTAL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο  θείος μου έχει κάνει δωρεά 3 μετοχές της ΑΝΕΚ στον ξάδερφό μου.

Η Ανεκ είναι κεφαλαιουχική εταιρεία όπως η ΙΚΕ.

Τις μετοχές θα τις έχει σε όλη του τη ζωή λέμε.

Αυτός δηλαδή ποτέ δεν θα χαρακτηριστεί άνεργος; 

 

Συμφωνώ με ponzi και τα άλλα παιδιά. 

Με τον StefanoHer συμφωνώ αλλά τελικά διαφωνώ επειδή είναι από το Ηράκλειο και είμαι από τα Χανιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον StefanoHer συμφωνώ αλλά τελικά διαφωνώ επειδή είναι από το Ηράκλειο και είμαι από τα Χανιά. 

 

Ακόμα μωρέ κουζουλέ να το χωνέψεις ότι ο Ψηλορείτης είναι πια ψηλός από τσι Μαδάρες......???????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφετε για τα κέρδη δεν στέκει. Να πάρει κέρδη κανονικά, είσόδημα από κεφάλαιο είναι, δεν έχει σχέση με την κάρτα ανέργου. Διαχειριστή μόνο μην τον κάνετε.

 

Ισχύουν όσα σας έγραψε ο stefanos_her και ο ELEMENTAL.

Απλά έλεγα αν ήταν θέμα..έτσι και αλλιώς τυπικό είναι όλο αυτό..όπως είπα είναι συγγενείς όλοι..διαχειριστής δε θα είναι σίγουρα..και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα μωρέ κουζουλέ να το χωνέψεις ότι ο Ψηλορείτης είναι πια ψηλός από τσι Μαδάρες......???????????

 

Μη βιάζεσαι μωρέ θεοκούζουλε, γιατί επήγαμε με τσι κουμπάρους μας και εβάλαμενε 4 μέτρα χοχλάκες στη κορφή τω Λευκώ Ορέω  απάνω και εδά σασε περνούμε ένα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη βιάζεσαι μωρέ θεοκούζουλε, γιατί επήγαμε με τσι κουμπάρους μας και εβάλαμενε 4 μέτρα χοχλάκες στη κορφή τω Λευκώ Ορέω  απάνω και εδά σασε περνούμε ένα... 

 

Πέ μου μωρέ παράουρε που τσι στήσατε να πάω όντε αποσπερίσει να τσι χαλάσω..... Απού πάτε να τα βάλετε με τη φύση........ Αλλά ο Μητσοτάκης από τα Χανιά δεν είναι, ίντα κοντό να περιμένει κιανείς από τσι 'πόλοιπους....?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοπέλια μη παρεξηγηθούμε γιατι εσείς θα τινε βγάλετε καθαρή μα εγώ απού τη Κρήτη α με πάρουνε με τσι χοχλάκες... (χοχλάκες=πέτρες) ..

η αλήθεια είναι ότι τόσα χρόνια εδώ μέσα έπρεπε να έχω μάθει και τις ξένες γλώσσες (βλ. Κρητικά)
όμως το παραδέχομαι, αναγκάστηκα να κάνω αναζήτηση στο google για να δω τι είναι οι χοχλάκες, και πάλι στον Σταυρουλάκη μπροστά βρέθηκα!!!  :lol:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρία, όποια χοχλάκα κι αν σηκώσεις ο Σταυρουλάκης είναι από κάτω !!  

χα χα   :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη βιάζεσαι μωρέ θεοκούζουλε, γιατί επήγαμε με τσι κουμπάρους μας και εβάλαμενε 4 μέτρα χοχλάκες στη κορφή τω Λευκώ Ορέω  απάνω και εδά σασε περνούμε ένα... 

 

 

Πέ μου μωρέ παράουρε που τσι στήσατε να πάω όντε αποσπερίσει να τσι χαλάσω..... Απού πάτε να τα βάλετε με τη φύση........ Αλλά ο Μητσοτάκης από τα Χανιά δεν είναι, ίντα κοντό να περιμένει κιανείς από τσι 'πόλοιπους....?????

 

 

Μη λεεις πολλά για τον κουμπάρο μου γιατί.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 years later...

Καλησπέρα σας,

γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν μέλος ΙΚΕ μπορεί να μπει ταμείο ανεργίας και ποιες είναι η προϋποθέσεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΈΧΩ ΜΕΛΕΤΉΣΕΙ ΤΟΝ ΝΈΟ ΠΡΌΣΦΑΤΟ ΝΌΜΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ  ΠΟΥ ΕΠΉΛΘΑΝ ΑΡΚΕΤΕΣ  ΑΛΛΑΓΕΣ  ΆΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΛΙΌ ΒΑΣΗ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ 

106754/31.3.93 101282/27.1.94 108120/16.6.94 ΚΑΙ 109842/27.05.96 ΕΠΙΤΡΕΠΟΤΑΝ ΜΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΠΧ ΕΛ ΕΠΑ ΑΓΡΟΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΣ ΚΤΛ ΕΩΣ ΤΑ ΠΟΣΑ 1.467,35 ΚΑΙ 4.402,05 

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ 

Νέος νόμος 4921/2022 - Δημοσιεύθηκε ο νόμος για την αναδιοργάνωση του ΟΑΕΔ και τις συντάξεις fast-track

https://www.taxheaven.gr/news/59074/neos-nomos-49212022-dhmosieyohke-o-nomos-gia-thn-anadiorganwsh-toy-oaed-kai-tis-syntaxeis-fast-track

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...