Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
anika

Απόδειξη Δαπάνης για παροχή υπηρεσίας

Question

Ασφαλιστικό γραφείο, έχει συνεργασία με ιδιώτη άνεργο , ο οποίος κάπου κάπου βρίσκει πελάτες  για τις ασφάλειες.

Μια ετήσια αμοιβή της τάξης των 3.650 ευρώ, που έχει λάβει ο συγκεκριμένος ιδιώτης, μπορεί να δικαιολογηθεί με Απόδειξη Δαπάνης απο το ασφαλιστικό γραφείο;

Το ασφαλιστικό γραφείο έχει μόνο τον επαγγελματία ασφαλιστή και κανέναν υπάλληλο.

Ο ιδιώτης μετά όταν δηλώσει το ποσό στη δήλωση του, ως τι το δηλώνει; Πως φορολογείται;

Επίσης, υποθετική ερώτηση, αν ο ιδιώτης ήταν συγγενής του ασφαλιστή πχ αδερφός κλπ, θα μπορούσε να το κάνει ή όχι, δηλαδή να δικαιολογηθεί το ποσό με Απόδειξη Δαπάνης;

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Η απόδειξη δαπάνης, δηλαδή δεν δικαιολογεί μια περιστασιακή απασχόληση, εντός ενός έτους όχι σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κατ'αρχήν μιλάμε πια για "Τίτλο κτήσης" και όχι για απόδειξη δαπανών..

Θα μπορούσε λοιπόν να πληρωθεί μ'αυτόν τον τρόπο.

 

Δεν υπάρχει υποχρέωση παρακράτησης φόρου.. μόνο χαρτόσημο..

 

Θα φορολογηθεί σαν εισόδημα από επιχείρηση ..

 

Σε περίπτωση ελέγχου του εργοδότη, πιθανόν να αναζητηθούν ασφαλιστικές εισφορές από το ΙΚΑ.

 

Σε περίπτωση ελέγχου του "εργαζόμενου".. από πρόστιμα για μη έναρξη μέχρι ασφαλιστικές εισφορές ΟΑΕΕ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κατ'αρχήν μιλάμε πια για "Τίτλο κτήσης" και όχι για απόδειξη δαπανών..

Θα μπορούσε λοιπόν να πληρωθεί μ'αυτόν τον τρόπο.

 

Δεν υπάρχει υποχρέωση παρακράτησης φόρου.. μόνο χαρτόσημο..

 

Θα φορολογηθεί σαν εισόδημα από επιχείρηση ..

 

Σε περίπτωση ελέγχου του εργοδότη, πιθανόν να αναζητηθούν ασφαλιστικές εισφορές από το ΙΚΑ.

 

Σε περίπτωση ελέγχου του "εργαζόμενου".. από πρόστιμα για μη έναρξη μέχρι ασφαλιστικές εισφορές ΟΑΕΕ.

Θεωρείτε ότι δεν μπορεί να φορολογηθεί εφόσον είναι άνεργος και περιστασιακά απασχολούμενος με βάση την κλίμακα της παρ.1 του άρθρου 15? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τα παρακάτω λύνουν κάθε αμφιβολία.

1. Με την ΠΟΛ.1047/12.2.2015 έγινε δεκτό, ότι οι περιπτώσεις απόκτησης εισοδημάτων από περιστασιακά απασχολούμενους όπως φοιτητές, νοικοκυρές, άνεργοι κ.λπ. που συμμετέχουν σε εργασίες όπως, έρευνες αγοράς, συγκέντρωση ερωτηματολογίων, συλλογή παλιών αντικειμένων ή σιδήρων και οι οποίοι αποκτούν ευκαιριακά εισόδημα, εντάσσονται για τη φορολόγησή τους στο εισόδημα από μισθωτή εργασία και ως εκ τούτου τα ευκαιριακά αυτά εισοδήματα φορολογούνται με την κλίμακα της παρ.1 του άρθρου 15 του ν.4172/2013.

2. Με την 
ΠΟΛ.1003/31.12.2014 διευκρινίστηκε, ότι ως ευκαιριακή παρεπόμενη δραστηριότητα χαρακτηρίζεται η δραστηριότητα που δεν ασκείται κατά σύστημα και αποδεικνύεται από τα πραγματικά περιστατικά. Τέτοια πραγματικά περιστατικά αποτελούν ιδίως η συνέχεια ή μη της άσκησης της δραστηριότητας αυτής, η ύπαρξη ιδιαίτερης επαγγελματικής εγκατάστασης, η ύπαρξη ιδιαίτερου εξοπλισμού και μηχανικών μέσων για την παροχή των υπηρεσιών αυτών ή την παραγωγή των αγαθών ή απόκτηση αγαθών με σκοπό τη μεταπώληση, και γενικότερα το εάν η παροχή των υπηρεσιών αυτών ή των αγαθών, έχει τα χαρακτηριστικά της οργανωμένης επιχείρησης.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...