Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εισφορά αλληλεγγύης & ανάλωση κεφαλαίου


MPETSA

Ερώτηση

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

Φορολογούμενος που με ανάλωση κεφαλαίου φορολογήθηκε βάσει πραγματικού εισοδήματος(<12.000) αλλα τα τεκμήρια του είναι μεγαλύτερα των 12.000€  θα πρέπει να του καταλογιστεί εισφορά αλληλεγγύης υπολογιζόμενη πάνω στο τεκμαρτό του εισόδημα.

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

Φορολογούμενος που με ανάλωση κεφαλαίου φορολογήθηκε βάσει πραγματικού εισοδήματος(<12.000) αλλα τα τεκμήρια του είναι μεγαλύτερα των 12.000€  θα πρέπει να του καταλογιστεί εισφορά αλληλεγγύης υπολογιζόμενη πάνω στο τεκμαρτό του εισόδημα.

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας. 

ΝΑΙ

 

ΠΟΛ.1099/9.4.2014

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν βλέπω στην ΠΟΛ.1099/9.4.2014  να γίνεται σύνδεση ανάλωσης κεφαλάιου και εισφ/ρας αλλ/γύης. Το μόνο που μπορείς να συνάγεις είναι ότι αφού δεν γίνεται αναφορά η ανάλωση κεφαλαίου δεν επηρεάζει την καταβολή της εισφοράς αλληλεγγύης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν βλέπω στην ΠΟΛ.1099/9.4.2014  να γίνεται σύνδεση ανάλωσης κεφαλάιου και εισφ/ρας αλλ/γύης. Το μόνο που μπορείς να συνάγεις είναι ότι αφού δεν γίνεται αναφορά η ανάλωση κεφαλαίου δεν επηρεάζει την καταβολή της εισφοράς αλληλεγγύης.

 

Μάλλον δεν πρόσεξες καλά την πρόταση : " .....Το ετήσιο τεκμαρτό εισόδημα λαμβάνεται υπόψη πριν από τις μειώσεις της παραγρ. 2 του άρθρου 34 του ν.4172/2013....."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ έτσι που το καταλαβαίνω, είναι για το υπολογισμό του τεκμαρτού συνυπολογίζονται οι  δαπάνες των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε.(ν.2238/94) δηλαδή τεκμήρια διαβίωσης και τεκμήρια απόκτησης περιουσιακών στοιχείων. Δλδ δεν μου προσδιορίζει τι γίνεται σε περίπτωση ανάλωσης κεφαλαίου εάν τα τεκμήρια συμβάλλουν στην διαμόρφωση της εισ/ρας αλ/γγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ έτσι που το καταλαβαίνω, είναι για το υπολογισμό του τεκμαρτού συνυπολογίζονται οι  δαπάνες των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε.(ν.2238/94) δηλαδή τεκμήρια διαβίωσης και τεκμήρια απόκτησης περιουσιακών στοιχείων. Δλδ δεν μου προσδιορίζει τι γίνεται σε περίπτωση ανάλωσης κεφαλαίου εάν τα τεκμήρια συμβάλλουν στην διαμόρφωση της εισ/ρας αλ/γγής.

Πες αλήθεια ... μας κάνεις πλάκα έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ έτσι που το καταλαβαίνω, είναι για το υπολογισμό του τεκμαρτού συνυπολογίζονται οι  δαπάνες των άρθρων 16 και 17 του Κ.Φ.Ε.(ν.2238/94) δηλαδή τεκμήρια διαβίωσης και τεκμήρια απόκτησης περιουσιακών στοιχείων. Δλδ δεν μου προσδιορίζει τι γίνεται σε περίπτωση ανάλωσης κεφαλαίου εάν τα τεκμήρια συμβάλλουν στην διαμόρφωση της εισ/ρας αλ/γγής.

 

 

Ν.2238/94 ?

 

(κάτι δε μου κολλάει ...)

 

<_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και κάτι νέο ...

 

Νέα δεδομένα για τον υπολογισμό της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης σε περιπτώσεις ανάλωσης κεφαλαίου - Ακυρώνονται διατάξεις της ΠΟΛ. 1167/2011

Πηγή: http://www.taxheaven.gr © Taxheaven Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/25677

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάποιος ο οποίος θέλει να διεκδικήσει την  εισφορά αλληλεγγύης που πλήρωσε βάσει τεκμαρτού εισοδήματος, ενώ έκανε ανάλωση κεφαλαίου, σε ποιες ενέργειες πρέπει να προβεί ;

 

Ενδικοφανή προσφυγή, ίσως ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...