Jump to content

RICHARD

simple Members
  • Content Count

    87
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by RICHARD

  1. Καλημέρα σας, Θα ήθελα να ρωτήσω αν για την αλλαγή μέλους (αποχώρηση παλαιού μέλους και αντικατάσταση του με νέο μέλος) θα πρέπει να έχει προηγηθεί έκτακτη Γ.Σ. ή αρκεί πρακτικό Δ.Σ. Η αλλαγή αυτή θα πρέπει να κοινοποιηθεί και στο ΓΕΜΗ και κατ’ επέκταση να γίνει αλλαγή στην εικόνα της εταιρείας στο μητρώο της εφορίας? Ευχαριστώ πολύ.
  2. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μήπως γνωρίζεται την διάταξη που αναφέρει ότι ο συνοπτικός πίνακας των ενδοομιλικων συναλλαγών θα πρέπει να υποβληθεί την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των δηλώσεων φόρου εισοδήματος δηλαδή στις 26/7/2018.
  3. Καλησπέρα σας, Θα ήθελα να κάνω δυο ερωτήσεις σχετικά με την παράταση των φορολογικών δηλώσεων που θα δοθεί. Α) Αφορά και τα φυσικά και τα νομικά πρόσωπα. Β) Με τον συνοπτικό πίνακα ενδοομιλικών συναλλαγών τι θα ισχύσει. Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής θα παραταθεί ή θα παραμείνει η 29/6/2018. Ευχαριστώ πολύ.
  4. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θεωρώ ότι αναφέρεστε σε διατάξεις του 2190. Αν κατάλαβα καλά υπάρχει πρόστιμο (δεν κατάλαβα το ύψος του) σε περίπτωση που δεν καταβληθεί το αρχικό μετοχικό κεφάλαιο εντός δυο μηνών. Υπάρχει όμως η δυνατότητα να γίνει Δ.Σ. το οποίο να μην πιστοποιεί την καταβολή του κεφαλαίου μετά το δίμηνο και να ορίζει νέα ημερομηνία καταβολής του? Με αυτό τον τρόπο το πρόστιμο αποφεύγεται? Ευχαριστώ
  5. Καλησπέρα σας, Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που δεν κατατεθεί το μετοχικό κεφάλαιο σε νεοσύστατη ανώνυμη εταιρεία εντός δυο μηνών αλλά η κατάθεση γίνει αργότερα (για παράδειγμα μέσα σε μια εβδομάδα από το δίμηνο), σε αυτή την περίπτωση τι κυρώσεις υπάρχουν. Η καθυστέρηση ωφελείται στο γεγονός ότι δεν έχει ανοιχτεί εταιρικός τραπεζικός λογαριασμός. Ευχαριστώ.
  6. Καλημέρα σας, Μήπως υπάρχει κάποια απάντηση σε αυτό?
  7. Καλησπέρα σε όλους, Θα ήθελα να ρωτήσω το χρονικό όριο ισχύος του εντύπου Α1 για αλλοδαπό υπήκοο (κάτοικο χώρας ευρωπαϊκής ένωσης) ο οποίος θα εργαστεί στην Ελλάδα με απόσπαση. Γνωρίζω ότι η αρχική περίοδος είναι μέχρι 24 μήνες. Μπορεί να παραταθεί περαιτέρω?
  8. Καλησπέρα σε όλους, Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιο τρόπο φορολογείται αλλοδαπή εταιρεία με καταστατική έδρα χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης, της οποία η διοίκηση ασκείται από την Ελλάδα και αρά θεωρείται φορολογικός κάτοικος Ελλάδος, σύμφωνα με το άρθρο 4 του 4172/2013. Επίσης για σκοπούς ΦΠΑ, τι υποχρεώσεις έχει στην Ελλάδα, καθώς πέρα από την διοίκηση της δεν έχει καμία άλλη δραστηριότητα στην Ελλάδα. Ευχαριστώ πολύ
  9. Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει δηλωτική υποχρέωση για ανώνυμη εταιρεία στις 10/9/2017. Πρέπει να υποβληθεί κάποιο έγγραφο στο ΓΕΜΗ? Ευχαριστώ πολύ.
  10. Αφορά υποκατάστημα αλλοδαπής. Δεν πωλούνται μετοχές. Μεταβιβάζεται μόνο το υποκατάστημα από την μια εταιρεία στην άλλη. Δηλαδή τα περιουσιακά του στοιχεία και τα άυλα στοιχεία (πελατολόγιο κλπ.). Επίσης θα ήθελα μια διευκρίνηση για την επιφύλαξη του άρθρου 66 που αναφέρθηκε.
  11. Καλησπέρα σας, Θα ήθελα να ρωτήσω αν οφείλεται και πρέπει να αποδοθεί φόρος υπεραξίας στην Ελλάδα στην περίπτωση που μεταβιβάζονται μετοχές ελληνικής εταιρείας μη εισηγμένης στην οποία ο μοναδικός μέτοχος είναι αλλοδαπή εταιρεία με έδρα χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η μεταβίβαση των μετοχών θα γίνει σε αλλοδαπή εταιρεία με έδρα χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Δηλαδή ο πωλητής και ο αγοραστής των μετοχών της ελληνικής ανώνυμης εταιρείας είναι εταιρείες με έδρα χώρα της Ε.Ε. Ευχαριστώ πολύ.
  12. Συμφωνώ συνάδελφε με τα γραφόμενα σου. Ρωτώ όμως αν υποθέσουμε ότι δεν έχουμε σχέση μητρικής – θυγατρικής αλλά υποκατάστημα, τότε το κέρδος της πώλησης φορολογείται ως επιχειρηματική αμοιβή με 29% σωστά? Επίσης το ερώτημα στην περίπτωση που περιέγραψα παραπάνω είναι αν αυτό το κέρδος αποδίδεται στο ελληνικό υποκατάστημα, πράγμα για το οποίο έχω αμφιβολίες. Υπάρχει άλλος τρόπος απόδοσης του φόρου στην Ελλάδα πέρα από το υποκατάστημα, δηλαδή απευθείας από την αλλοδαπή εταιρεία. Ευχαριστώ πολύ.
  13. Εάν στην περίπτωση μας θεωρήσουμε ότι η ελληνική οντότητα είναι υποκατάστημα της αλλοδαπής εταιρείας, τότε σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να αποδοθεί φόρος στην Ελλάδα?
  14. Συνάδελφε καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Την είδα και εγώ την σχετική διάταξη που αναφέρεις. Το ερώτημα όμως είναι αν η ελληνική νομική οντότητα μπορεί να θεωρηθεί μόνιμη εγκατάσταση ή όχι και το προϊόν της πώλησης αποδίδεται στην ελληνική εταιρεία. Δηλαδή θα πληρωθεί φόρος στην Ελλάδα ή όχι?
  15. Μεταφέρθηκαν και οι δόσεις για τα νομικά? Ξεκινάμε από 31/8/2017 ή από 31/7/2017?
  16. Καλησπέρα σας, Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο Agrevelo. Εφόσον έχουμε εργαζόμενο που αμείβεται με κυμαινόμενες αμοιβές ασφαλίζεται στην τεκμαρτή ασφαλιστική κλάση (προϋπόθεση ότι δεν υπάρχουν σταθερές αμοιβές ή αν υπάρχουν είναι χαμηλότερες της ασφαλιστικής κλάσης) και τέλος. Και το bonus θα δεν θα έχει ασφαλιστικές κρατήσεις. Καλή συνέχεια σε όλους.
  17. Για τους περιοδεύοντες πωλητές η ασφάλιση γίνοντας μόνο στις τεκμαρτές εισφορές της 11 κλάσης του ΙΚΑ επι 24. Τα bonus δεν είχαν ασφαλιστικές εισφορές αλλά μόνο φόρο. Αυτά μέχρι 31/12/2016. Από 1/1/2017 το καθεστώς παραμένει το ίδιο ή έχει αλλάξει?
  18. Καλησπέρα σε όλους, Θα ήθελα να ρωτήσω τιμολόγιο εργολάβου με καθαρό ποσό αμοιβής 300 έχει παρακράτηση 3%? Ευχαριστώ πολύ.
  19. Άρα η εγγραφή του ΦΣΚ θα γίνει σε λογαριασμό εξόδου καταλαβαίνω.
  20. Η εγγραφή του ΦΣΚ σε περίπτωση αύξησης μετοχικού κεφαλαίου θα γίνει σε λογαριασμό εξόδου (πχ 63) ή πρέπει να γίνει σε 16. Τι προβλέπεται με τα ΕΛΠ?
  21. Μήπως υπάρχει κάποια απάντηση για αυτό?
  22. Καλημέρα σε όλους, Θα ήθελα να ρωτήσω αν νομικό πρόσωπο (ανώνυμη εταιρεία) με ονομαστικές μετοχές, όλοι οι μέτοχοι είναι Έλληνες υπήκοοι και φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδος , δραστηριοποιείται στον χώρο του εμπορίου και έχει στην κατοχή της ακίνητο το οποίο ιδιοχρησιμοποιεί ως εγκατάσταση των κεντρικών της γραφείων και αποθηκευτικό χώρο, έχει την υποχρέωση υποβολής μηδενικής δήλωσης απόδοσης ειδικού φόρου επί των ακινήτων του ν. 3091/2002. Ευχαριστώ πολύ.
  23. Από την στιγμή που η υποβολή είναι ηλεκτρονική, τότε νομίζω ότι η κατάθεση των δικαιολογητικών θα γίνει μόνο εφόσον ζητηθούν.
×