Jump to content

Hercul

simple Members
  • Content Count

    18
  • Joined

  • Last visited

    Never
  1. Συμφωνα με την 52/Γ/2.6.2016 πρεπει να υποβαλω κατασταση υποχρεων σε ποθεν εσχες για μια ΑΕ. Σε ποια ηλεκτρονικη διευθυνση θα πιστοποιηθω για να υποβαλω το αρχειο?
  2. Βρεθηκε ΑΠΥ απο συνεργειο το ετος 2014 μικρης αξιας. Δεν εχω αυτοκινητο Ο ελεγκτης δεχθηκε υπευθυνη δηλωση οτι δεν ειχα ποτε συναλλαγες με την εν λογω επιχειρηση.
  3. Διευκρινισε πρωτα απο ποια χωρα. Σε τι εργασια θα εγασθει και μετα θα σε απαντησουμε
  4. Συμπληρωνουν το εντυπο #ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΕΝΤΥΠΟ ΓΙΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΙΑΚΟΠΗ# και σε εκεινο μαζευουν υπογραφες απο τα τμηματα της ΔΟΥ. Με αυτο το Μ4 και την υπευθ. δηλωση περι μη υπαρξης παγιων κλπ κανουν διακοπη.
  5. Επειδη ετυχε και σε μενα το ιδιο διαβασε το καταστατικο που αναφερει τα του ΔΣ το οποιο το οριζει η ΓΣ. Διαβασε το καταστατικο. Προσεξε και τα δικαιωματα της μειοψηφιας. Αν εγω κατεχω πχ το 90% των μετοχων οριζω εγω το ΔΣ (κανω δλδ οτι θελω). Το οποιο μετα την κατανομη αρμοδιοτητων προτεινει στους μετοχους (δλδ σε μενα) την λυση της ΑΕ. Εαν θελω εγω να την λυσω, ΜΠΟΡΩ και οι μικρομετοχοι πηγαινουν στον κουρεα.
  6. 20 ημερες μετα το τριμηνο. Υπαρχει ομως υποχρεωση μεταξυ επαγγελματια και ιδιωτη για μη κατασκευη τεχνικου εργου? ιδου η απορια !!
  7. Ο Νομος 446/2016: `Αρθρο 57 Ρύθμιση για την υποβολή δηλώσεων 1. Φορολογούμενοι, οι οποίοι δεν έχουν υποβάλει δήλωση ή έχουν υποβάλει ελλιπή ή ανακριβή δήλωση, μπορούν από τη δημοσίευση του παρόντος μέχρι και τις 31.5.2017 να υποβάλουν αρχικές ή τροποποιητικές, χρεωστικές ή μηδενικές, δηλώσεις, ανεξαρτήτως αν προκύπτει φόρος για καταβολή. Η ρύθμιση του ανωτέρω εδαφίου καταλαμβάνει κάθε υποχρέωση από φόρο, τέλος ή εισφορά εκ των αναφερομένων στο άρθρο 2 και στο Παράρτημα του Ν. 4174/2013 (Α΄ 170), καθώς και οποιαδήποτε δήλωση πληροφοριακού χαρακτήρα, υπό την προϋπόθεση ότι η προθεσμία για την υποβολή της αρχικής δήλωσης είχε λήξει μέχρι τις 30.9.2016. Η δηλωση ειναι πληροφοριακου χαρακτηρα οποτε εμπιπτει γιατι στο παραρτημα δεν αναφερει τιποτα
  8. Ειναι αληθεια οτι καποιοι κτηνοτροφοι καλλιεργουν και χωραφια για την ιδιοπαραγωγη ζωοτροφων. Με αυτο το σκεπτικο μπορουν να βαλουν εργοσημο. Ταυτοχρονα κανουν και δηλωση ΟΣΔΕ για τις καλλιεργειες. Και ερχομαι εγω!! ο ελεγκτης και λεω: Ενταξει, καλως για την καλιεργεια του καλαμποκιου που το κανεις ενσιρωμα τον Ιουλιο και την δηλωνεις στο ΟΣΔΕ βαζεις εργοσημο. Απο εκει και υστερα ομως μεχρι την σπορα τον Απριλιο τι καλαμποκι καλλιεργησες και εξεδωσες εργοσημο? Γι αυτο προσοχη. Ποναει μεν αλλα ειναι πραγματικοτητα. ( Οι μηνες ειναι σχετικοι ανα περιοχη)
  9. Πριν αρχισει ο ΕΦΚΑ οι μηχανικοι που ειχαν και ασχετη δραστηριοτητα πχ Μηχανικος και ζαχαροπλαστειο οχι ομως μηχανικος και ΕΔΕ και εφ οσον ηταν παλαιοι ασφαλισμενοι ειχαν υποχρεωση να ασφαλιστουν και στον ΟΑΕΕ. Αυτο σημερα δεν ισχυει. Για το συνολο των εισοδηματων του θα πληρωνει πρωην ΤΣΜΕΔΕ.
  10. Θα ξεκινησης με την τροποποιηση που θα λεει οτι τοτε συστηθηκε η ΟΕ ... τοτε τροποποιηθηκε μπλα...μπλα.. και σημερα μετα την αποχωρηση του εταιρου .... ο απομεινας εταιρος... αποφασιζει την μετατροπη σε ΜΙΚΕ. Θα προβλεψεις αρθρο που θα λεει οτι ο αποχωρων εταιρος εξακολουθει να ευθυνεται εις ολοκληρον και απεριοριστα και για μια πενταετια μετα την μετατροπη της εταιρειας σε ΜΙΚΕ συμφωνα με το αρθρο ... του Νομου ... (μου ξεφευγει τωρα ο Νομος, ψαχτο του 2016 ειναι), και για οσες υποχρεωσεις γεννηθηκαν μεχρι την ημ/νια καταχωρησης της μετατροπης στο ΓΕΜΗ, αν τυχον θελει να υπογραψει κατι τετοιο ο αποχωρων
  11. Διαβαζω επισης: 3) Eξαιρέσεις, βάσει Yπουργικών Aποφάσεων. ...... - Eπί των αποδείξεων πληρωμής δικαιωμάτων εγγραφής ή συνδρομών των μελών των σωματείων, συλλόγων ή άλλων ενώσεων και οργανισμών, τα οφειλόμενα επ’ αυτών τέλη χαρτοσήμου καταβάλλονται με αποδεικτικό πληρωμής, μέσα στις προθεσμίες, που ορίζονται στο άρθρο 30 παρ. 1 του K.Φ.Σ. (Aπόφαση Yπ. Oικονομικών Σ. 882/120/1982 - ΦEK 109 B’).
  12. Διαβαζω στο περιοδικο επιχειρηση Δικαίωμα έκπτωσης συνδρομών σε επαγγελματικό σωματείο Τυγχάνει παράλληλα με το επάγγελμα του λογιστή να ασκώ και αυτό του Εστιάτορα. Τελευταία προσπαθώ να οργανώσω και το Σωματείο μας το οποίο ενώ έχει θεωρημένο καταστατικό από το 1983 , είναι σε αδράνεια. Ξεκινώντας ουσιαστικά από το μηδέν , έβγαλα ΑΦΜ στο σωματείο και αρχίσαμε τις εγγραφές μελών. Ως εδώ καλά. Τα ερωτήματα μου είναι 1)Η Συνδρομή που καταβάλλουν τα μέλη του επαγγελματικού Σωματείου είναι δαπάνη που εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα; 2) Η συνδρομή υπάγεται στις διατάξεις του χαρτοσήμου και αν ναι πόσο είναι το ποσοστό του; 3) Ως Δικαιολογητικό δαπάνης στην περίπτωση 1 η απόδειξη είσπραξης του Σωματείου είναι αρκετή 4)Μέλη του σωματείου σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο εγγράφονται τα φυσικό πρόσωπα, ακόμα και αν συμμετέχουν σε προσωπικές εταιρίες. Στην περίπτωση αυτή η απόδειξη συνδρομής που κόβεται στο όνομα του φυσικού προσώπου και γίνεται μνεία ότι συμμετέχει σε εταιρία με τα πλήρη στοιχεία της , μπορεί να αποτελέσει δικαιολογητικό εξόδων για το νομικό πρόσωπο; ΑΠΑΝΤΗΣΗ Για την αναγνώριση μίας δαπάνης προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα μίας επιχείρησης πρέπει να τηρούνται δύο βασικές προϋποθέσεις : 1. Η δαπάνη να είναι παραγωγική. Η παραγωγικότητα μίας δαπάνης μπορεί να ορίζεται στο Νόμο, στις εγκυκλίους της Διοίκησης, στη νομολογία ή να κρίνεται από τα πραγματικά περιστατικά. 2. Η πραγματοποίηση της δαπάνης να αποδεικνύεται από την ύπαρξη του προβλεπόμενου από τον Κ.Β.Σ. στοιχείου και να έχει καταχωρισθεί στα βιβλία της επιχείρησης. Στην προκειμένη περίπτωση η Διοίκηση έχει δεχθεί, με την ΠΟΛ. 1005/2005 «περί των δαπανών που υποχρεωτικά αναγνωρίζονται προς έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων», ότι στις δαπάνες αυτές περιλαμβάνονται και οι συνδρομές σε επαγγελματικές οργανώσεις στις οποίες είναι μέλος η επιχείρηση. Επίσης έχει γίνει δεκτό ότι για τα σωματεία, όπως και γενικότερα για τις μη κερδοσκοπικές εταιρείες, οι συνδρομές των μελών θεωρούνται εισφορές κεφαλαιουχικού χαρακτήρα και δεν χαρακτηρίζονται ως εισόδημα (ΠΟΛ.1031/2001). Έτσι για την είσπραξη της συνδρομής το προβλεπόμενο από τον ΚΒΣ στοιχείο είναι η απλή απόδειξη είσπραξης - απόδειξη είσπραξης συνδρομών (ταμειακό παραστατικό). Κατά συνέπεια, ο επιτηδευματίας έχει την δυνατότητα έκπτωσης της εν λόγω δαπάνης από τα ακαθάριστα έσοδα της χρήσης που αυτή αφορά, δεδομένου ότι πληρούνται οι προϋποθέσεις που θέτει ο φορολογικός νόμος. Η εν λόγω απόδειξη είσπραξης, ως εισφορά κεφαλαιουχικού χαρακτήρα, δεν βαρύνεται με χαρτόσημο. Όσον αφορά το τέταρτο ερώτημα, η άποψή μας είναι ότι εφ’ όσον το φυσικό πρόσωπο συμμετέχει στο σωματείο όχι για ίδιο όφελος, αλλά για την προώθηση των συμφερόντων της εταιρείας και ως εκπρόσωπος ουσιαστικά αυτής, πρέπει και σε αυτή την περίπτωση η εν λόγω δαπάνη να αναγνωρίζεται για έκπτωση. Προτείνουμε ωστόσο για λόγους τυπικής συμμόρφωσης προς τον Κ.Β.Σ., εκτός από την μνεία στην απόδειξη είσπραξης της εταιρείας με τα πλήρη στοιχεία της, να εκδίδεται και απόδειξη δαπάνης του άρθρου 15, του Κ.Β.Σ. στην οποία θα επισυνάπτεται και η παραπάνω απόδειξη είσπραξης.
×
×
  • Create New...