Jump to content

vgnastos

simple Members
  • Posts

    8
  • Joined

  • Last visited

About vgnastos

Recent Profile Visitors

358 profile views

vgnastos's Achievements

Newbie

Newbie (1/14)

1

Reputation

  1. Καλά εγώ έχω καταλάβει ποιος είσαι. Εσύ δεν έχεις καταλάβει ότι είμαι ο Βασίλης και όχι ο...Βαγγέλης! Στον ΕΦΚΑ μας είπαν ότι πρέπει να κάνουμε κανονικά πρόσληψη, ενώ στην επιθεώρηση ότι ΔΕΝ χρειάζεται πρόσληψη άπλα να πληρώνουμε εισφορές. Φοβεροί τύποι για άλλη μια φορά. Βγάζουν μια εγκύκλιο, αλλά οι υπάλληλοι τους από τους οποίους θα ελεγθούν οι επιχειρήσεις μας δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα.
  2. Έχει πάρει κανείς απάντηση για το πως ασφαλίζουμε Δημ.Υπαλλήλους που κάνουν ώρες μαθημάτων σε ΙΕΚ -Κολλέγια? Πρέπει δηλαδή να κάνουμε πρόσληψη - πινακα προσωπικού κτλ? Ή απλά πληρώνουμε εισφορές με 101 Πακέτο?
  3. Η ερώτηση ήταν " Έχει κάποιος συνάδελφος κάποια πληροφορία?". Οπότε και γώ γράφω ότι μαθάμε σήμερα μέσα από το ΙΚΑ, να ξέρουν οι συνάδελφοι πως να κινηθούν. Εκτός και αν κάποιος έχει καλύτερη "άκρη" για να το πάρει και επίσημα .
  4. Επειδή είναι απαντήσεις από άλλο site, θα ήταν unfair για το taxheaven να τα ανεβάσω ολόκληρα εδώ. Πες μου το mail σου να στα στείλω.
  5. Σύμφωνα με το επισυπτόμενο καταλήγω ότι όποιος είνια ασφαλισμένο ήση σε άλλο ταμείο και διδάσκει σε ΙΕΚ και Κολλέγια αντιμετωπίζεται σαν μισθωτός, άρα Πακέτο Κάλυψης 101, άρα 41,06% εισφορές έναντι 10% που είχαμε με το ΑΚΑΓΕ. Τώρα και γι αυτούς που είναι "μπλοκάκι", σύμφωνα με το επισυναπτόμενο, πάλι ασφάλιση με ΠΚ 101, άφου βάσει της εγκυκλίου για την παράλληλη απασχόληση όλοι οι εκπαδευτές κατατάσσονται στους μισθωτούς. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αυτο? Επίσης αυτοί που είναι μπλοκάκι, ανεξάρτητα με τους εργοδότες που συνεργάζονται, θα ασφαλιστούς με ΠΚ 101?
  6. Εχει καταλαβει καποιος μετα την εγκυκλιο για την παραλληλη απασχοληση, πως ασφαλιζουμε αυτους που εχουν σαν "συγκυριο" επαγγελμα την εκπαιδευση? Πχ τους μηχανικους που κανουν μαθημα σε ΙΕΚ θα τους ασφαλισουμε βασει αρθρου 38. Ομως τι εισφορες συνολικα θα πληρωσουμε? 45,06%. Στους δημοσιους υπαλληλους που διδασκουν τι ποσοστο εισφορων θα πληρωσουμε? Επισης τι συμβασεις θα τους κανουμε που τωρα "τρεχει" ηδη το εξαμηνο και εχουν γινει ηδη συμβασεις απο τον 10/2016. Επειδη η περιπτωση μας ειναι πολυ ειδικη αν εχει καποιος απαντηση ωστε να αλληλοβοηθηθουμε
  7. Πραγματικά για τα ίδια ερωτήματα χρειαζόμαστε επίσημη απάντηση και εμείς (ΙΙΕΚ). Υπάλληλος του ΙΚΑ μας είπε ότι συνεχίζουμε να βάζουμε ΑΚΑΓΕ όπως ακριβώς κάναμε δηλαδή. Στο προφορικό βέβαια. Τι γίνεται όμως με αυτούς που κόβουν μπλοκάκι σε μία επιχείρηση, και διδάσκουν και σε εμάς. Δηλαδή 2 εργοδότες. Υπάγονται στο άρθρο 39?
×
×
  • Create New...