Προς το περιεχόμενο

ContiTech ΙΜΑΣ ΑΕ

starting Members
  • Αριθμός μηνυμάτων

    2
  • ΜΕΛΟΣ

  • Τελευταία επίσκεψη

Σχετικά με τον ContiTech ΙΜΑΣ ΑΕ

Πρόσφατοι επισκέπτες προφιλ

1.496 προβολές προφίλ
  1. Κύριε Καρποδίνη ,καλησπέρα.

    Η εταιρεία που εργάζομαι είναι η ΣΥΡΜΑ Α.Ε. και χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα των ενδοομιλικων συναλλαγών που έχετε ανεβάσει και το οποίο εγκαθίσταται στον σκληρό δίσκο.Σε νέο υπολογιστή θέλουμε να μεταφέρουμε το πρόγραμμα με τα στοιχεία των ετών που έχει , χωρίς αυτά να χαθούν. Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε? 

    Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων

  2. ContiTech ΙΜΑΣ ΑΕ

    Σχέδιο νόμου

    Στο πλαίσιο της πρότασης Σχεδίου Νόμου για τα Ελληνικά Λογιστικά Πρότυπα και σύμφωνα με το άρθρο 11 ,παράγραφο γ, σε περίπτωση συνεχιζόμενης παροχής αγαθών, υπηρεσίας ή κατασκευής έργου, το τιμολόγιο εκδίδεται μέχρι τη 15η ημέρα του επόμενου μήνα από την περίοδο στην οποία μέρος της σχετικής αμοιβής καθίσταται απαιτητό για τα αγαθά ή τις υπηρεσίες που έχουν παρασχεθεί ή το μέρος του έργου που έχει ολοκληρωθεί. Επίσης σύμφωνα με το ίδιο άρθρο παράγραφος στ, σε κάθε περίπτωση η έκδοση του τιμολογίου γίνεται με ημερομηνία της ετήσιας περιόδου εντός της οποίας γεννάται η υποχρέωση έκδοσής του. Βάσει του όρου DAT ο πωλητής πρέπει να παραδώσει τα εμπορεύματα και να τα διαθέσει στον αγοραστή στο συμφωνημένο τερματικό στο λιμάνι ή στον τόπο προορισμού, στην ημερομηνία και εντός της προθεσμίας που έχουν συμφωνηθεί παρέχοντας στον αγοραστή, με δικά του έξοδα, το έγγραφο που θα του επιτρέψει να παραλάβει τα εμπορεύματα. Γεννάται λοιπόν το ερώτημα: Σε περίπτωση που εξαγωγική εταιρεία , πουλάει τα αγαθά της σε Γ΄χώρα (Αυστραλία) και για να τα εκτελωνίσει πρέπει αυτά να συνοδεύονται με τιμολόγιο βάση τελωνειακού κώδικα , πώς το νέο σχέδιο Νόμου θα έχει εφαρμογή ως προς την μεταγενέστερη τιμολόγηση ? Πατήστε εδώ για να δείτε την απόφαση
  3. ContiTech ΙΜΑΣ ΑΕ

    ΠΟΛ.1212/26.9.2014

    Τι εννοεί ο νομοθέτης με το παρακάτω πρώτο κριτήριο ? Να έχουν ελεγχθεί μόνο για ΦΠΑ ή να έχουν ελεγχθεί οι χρήσεις και εάν έχουν ελεγχθεί από ορκωτούς είναι οκ? Υπάρχουν εταιρείες που πληρούν το κριτήριο για 3 συνεχόμενες χρήσεις (έλεγχο ΦΠΑ)? i) Έχουν ελεγχθεί για τουλάχιστον τρεις (3) φορολογικές περιόδους και το σύνολο του επιστραφέντος κατόπιν ελέγχου ποσού δεν διαφέρει από το συνολικά αιτούμενο ποσό σε ποσοστό άνω του 5%. Πατήστε εδώ για να δείτε την απόφαση
×