Jump to content

anele

simple Members
  • Content Count

    11
  • Joined

  • Last visited

About anele

  • Rank
    *
  • Birthday 11/21/1987

Profile Information

  • Gender
    Female
  • Location
    Σέρρες

Recent Profile Visitors

2,470 profile views
  1. καλησπέρα. κάναμε πριν δυο βδομάδες έναρξη σε μια ΕΕ ( 1 ομορυθμος, 2 ετερορρυθμοι εταίροι) και μετα το ΓΕΜΗ ήρθε η ώρα του ΟΑΕΕ. ενημερώνω τους εταίρους για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται, και μετά από 10 μέρες και κάτι τηλέφωνα για υπενθύμιση, μου λένε ότι ο ένας ετερόρρυθμος είναι συνταξιούχος. (πανω σ αυτό να πω ότι δεν γνώριζα ότι είναι συνταξιούχος και πιστεύω πως έπρεπε να το έχουν αναφέρει πριν ξεκινήσουμε.) τελοσπάντων, αποφάσισε ότι αν είναι να υπάρχει πρόβλημα με την σύνταξη, να μειωθεί και να πληρώνει και ΟΑΕΕ, να αποχωρήσει και να μεταβιβάσει το ποσοστό του στον ομόρρυθμο εταίρο. στον ΟΑΕΕ φυσικά και για μια μέρα ακόμα να πρέπει να εγγραφείς και μετά να διαγραφείς. αναρωτιέμαι τώρα εγώ, αν γίνει τροποποίηση καταστατικού λόγω αποχώρησης την ίδια μέρα με την απόδοση αφμ, υπάρχει περίπτωση να το γλυτώσουμε όλο αυτό με τον ΟΑΕΕ και ενδεχόμενο μπέρδεμα με την σύνταξη? ή ζητάνε και το καταστατικό σύστασης και τζάμπα το ζαλίζω το θέμα.
  2. Αρθρο 23 μη εκπιπτομενες δαπανες: ...... το τεκμαρτό μίσθωμα της παραγράφου 2 του άρθρου 39 σε περίπτωση ιδιόχρησης κατά το μέτρο που υπερβαίνει το τρία τοις εκατό (3%) επί της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου.
  3. σημερα που μιλησα (παλι) μου ειπαν οτι μετα απο ερωτηματα αλλων οαεδ τους απαντησαν πως οτι ειναι απο παροχη υπηρεσιων και αφορα τα εξοδα εγκαταστασης (βλ. ελαιοχρωματιστες) θα τα δεχτουν. για τα παγια μου ειπε πως μπορουμε να δειξουμε αποσβεση απο την πρωτη μερα αρκει να φαινεται και στο μητρωο παγιων εκτος απο τα βιβλια. τωρα εκει που με μπερδεψε ειναι που μου ειπε πως θα δεχτουν τις αποσβεσεις παγιων αναλογως πως θα κανει την εγγραφη για τα παγια ο λογιστης στα βιβλια. πως αλλιως να την κανει δηλαδη, αγορες παγιων θα βαλει. αλλα δεν μου απαντησε ακριβως τι εννοει και την ρωτησα ξεκαθαρα. δεν ξερω αν εγω το χανω καπου, ειναι και η πρωτη φορα που ασχολουμαι με τετοιο πραγμα, η απλως μιλαμε για την ιδια εγγραφη με αλλα λογια.
  4. μολις μιλησα και γω με τον οαεδ της περιοχης για τετοια περιπτωση και μου απαντησαν οτι δεχονται μονο αποσβεσεις παγιων και γι αυτες παλι εχουν αμφιβολιες πως θα τις δειξουμε στα βιβλια για την πρωτη δοση εφοσον η εγγραφη γινεται στο τελος του χρονου. βεβαια μ εναν συναδελφο που μιλησα μου ειπε πως δεν υπαρχει νομος που ν απαγορευει να φαινονται οι αποσβεσεις καθε μηνα στα βιβλια. οσον αφορα τα εξοδα παροχης υπηρεσιων και γενικα για την διαμορφωση του χωρου,μπορει να τα δεχτουν μπορει και οχι,εχουν στειλει ερωτημα και περιμενουν. και κατι ακομα, ο συγκεκριμενος επιτηδευματιας,εκανε εναρξη με εδρα το σπιτι αφου ειχε κανει αιτηση στο προγραμμα και πριν εγκριθει.μας ειπαν να κανει αλλαγη εδρας, για να δειξει και εξοδα και να εκριθει προφανως, αλλα μπορει ο ελεγκτης να μην το δεχτει. εχει τυχει σε κανεναν τετοια περιπτωση ?
  5. Καλησπέρα. Η δικιά μου πρόσληψη στο λογιστικό έγινε με αυτό το πρόγραμμα και βάλαμε το 74.74.8.9 Άλλες επιχειρηματικές δραστηριότητες μ.α.κ. και το δέχτηκαν.
×