Jump to content

ARMAGEDON

Silver members
  • Content Count

    716
  • Joined

  • Last visited

About ARMAGEDON

  • Rank
    *
  • Birthday 12/13/1976

Recent Profile Visitors

3,524 profile views
  1. Ένα φυσικό πρόσωπο επιθυμεί να ασκήσει δραστηριότητα FOOD TOUR με πελάτες αλλοδαπούς τουρίστες. Για αυτή την δραστηριότητα, απαιτείται να εγγραφεί στον ΕΟΤ και να αποκτήσει ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΑ ?
  2. Ευχαριστώ για την απάντηση ... Αναζητώ μήπως υπάρχει κάτι άλλο να το στηρίξω περισσότερο ...
  3. Σύμφωνα με τη νομοθεσία για τα ενοικιαζόμενα δωμάτια, επιτρέπεται στο ίδιο κτίριο με αυτά να υπάρχουν εμπορικά καταστήματα ή καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Μια κατασκευαστική - μεσιτική εταιρεία Ο.Ε. επιθυμεί να μισθώσει ένα κτίριο όπου στον 1ο, 2ο και 3ο όροφο υπάρχουν διαμερίσματα, τα οποία θα εκμεταλλευτεί ως τουριστικά καταλύματα και στο ισόγειο θα έχει ένα γραφείο μεσιτικό. Το γραφείο αυτό μπορεί να θεωρηθεί ως εμπορικό κατάστημα ? Δεδομένου ότι : 1) Η Ο.Ε. θεωρείται εκ του νόμου εμπορική. 2) Οι μεσιτικές υπηρεσίες θεωρούνται από το Εμπορικό Δίκαιο ως εμπορική πράξη. Από τον ΕΟΤ μου είπαν ότι πρέπει να αποδείξω βάσει νομοθεσίας ότι είναι εμπορικό κατάστημα ... Έχετε καμία άλλη ιδέα ?
  4. Η εκπρόθεσμη υποβολή ΜΥΦ 2015 υπάγεται στο Ν. 4446/2016 ? Αφορά ΜΥΦ Αγρότη Ειδικού Καθεστώτος ...
  5. Η εκπρόθεσμη υποβολή ΜΥΦ 2015 υπάγεται στο Ν. 4446/2016 ? Αναφορικά με δήλωση Αγρότη Ειδικού Καθεστώτος ...
  6. Υποθέτουμε ότι 2 ομόρρυθμοι εταίροι συναποφασίζουν την λύση και εκκαθάριση μιας Ο.Ε.. Η Ο.Ε. κατά τον χρόνο λύσης έχει στην περιουσία της έπιπλα και λοιπό εξοπλισμό (ως Ενεργητικό) και χρέη προς το Δημόσιο και το αρχικό Κεφάλαιο (ως Παθητικό). Λόγω απλής περίπτωσης, η λύση και η εκκαθάριση πραγματοποιούνται την ίδια ημέρα. Θέλω να ρωτήσω τα εξής : Τα έπιπλα και ο λοιπός εξοπλισμός πότε πρέπει χρονικά να ρευστοποιηθούν (πωληθούν με Τιμολόγιο) ? (Μπορεί να πωληθούν πριν την λύση και τα χρήματα να αποδοθούν στην ΔΟΥ έναντι των χρεών ? Η' πρέπει να πωληθούν μετά την εκκαθάριση ως "Υπό Εκκαθάριση Ο.Ε." ?)
  7. Σας ευχαριστώ όλους ... Έστω και αυτό το έγγραφο, είναι κάτι ... (hapapa ευχαριστώ πολύ)
  8. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ... Ψάχνω κάποια διάταξη νόμου ή απόφαση αλλά δεν μπορώ να βρω για να στηρίξω την απ' ευθείας κατάθεση σε τράπεζα του εξωτερικού ...
  9. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : Σε περίπτωση πώλησης ακινήτου στην Ελλάδα, είναι νόμιμη η καταβολή του τιμήματος απ' ευθείας σε τράπεζα του εξωτερικού (χωρίς να μεσολαβεί ελληνική τράπεζα) ? Υπάρχει κάποια διάταξη νόμου ή απόφαση επί αυτού ?
  10. Όντως εκ παραδρομής έγραψα την παράγραφο αντί το άρθρο ... Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση ... Καλή συνέχεια και σε σας ...
  11. Εταιρεία έχει συνάψει Σύμβαση για εκτέλεση έργου με το Υπ. Εθνικής Άμυνας ... Η Σύμβαση αυτή εξακολουθεί να εμπίπτει στις εξαιρέσεις υποβολής των Συμφωνητικών του Ν. 1882/1990 ? Ν.1882/1990 άρθρο 16 16. Συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων για οποιανδήποτε συναλλαγή θεωρούνται μέσα σε δέκα (10) ημέρες από της ημερομηνίας καταρτίσεως και υπογραφής από την αρμόδια Δ.Ο.Υ., άλλως είναι ανίσχυρα και δεν έχουν κανένα έννομο αποτέλεσμα. "Κατ' εξαίρεση, δεν θεωρούνται τα συμφωνητικά του προηγούμενου εδαφίου που καταρτίζονται από επιτηδευματίες ή τρίτους με το Δημόσιο, τις Τράπεζες, τους Οργανισμούς, τις επιχειρήσεις του ευρύτερου δημόσιου τομέα, τους δήμους και τις κοινότητες, τις ασφαλιστικές επιχειρήσεις, τις επιχειρήσεις που εκδίδουν κάρτες συναλλαγών και τις εταιρίες χρηματοδοτικής μίσθωσης του ν. 1665/1986."
  12. Θανάση, σε ευχαριστώ πολύ ... Αλλά ψάχνω Σύμβαση Χρονικής Περιόδου και όχι συγκεκριμένου έργου ... Για να υποβληθει στο Μητρωο Εργοληπτικων Επιχειρησεων ... Εκει κανουν δεκτες μονο Συμβασεις Ανεξαρτητων Υπηρεσιων και Εξαρτημενης Εργασιας και οχι εργου ... Προβλεπεται η συνεχης στελεχωση της κατασκευαστικης εταιρειας με μηχανικο (ειτε ως ελευθερο επαγγελματια ειτε ως μισθωτο) ...
  13. Αναζητώ Σύμβαση Παροχής Ανεξάρτητων Υπηρεσιών μεταξύ Κατασκευαστικής και Μηχανικού (Όχι Σύμβαση Εξαρτημένης Εργασίας), η οποία θα κατατεθεί στο ΜΕΕΠ και στην ΔΟΥ ... Όποιος συνάδελφος διαθέτει και μπορεί να την προσκομίσει να ήμουν ευγνώμων ...
  14. Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει την περίπτωση συνταξιούχου (αναπηρική σύνταξη) να αγοράσει Άδεια Ταξί ? Επηρεάζεται η αναπηρική σύνταξη του ? Πώς αντιμετωπίζεται η περίπτωση αυτή φορολογικά ?
×