Jump to content

ΕΥΑ ΒΕΛΙΣΣΑΡΙΟΥ

simple Members
  • Posts

    39
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by ΕΥΑ ΒΕΛΙΣΣΑΡΙΟΥ

  1. Βοήθεια γιατί μου το λέει αυτό?? xxxxxxxxxxxxxx για λογαριασμό του Α.Φ.Μ.: xxxxxxxxx - xxxxxxxxxxxxxxxx IKE Τύπος Δήλωσης: ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ (Φ-01 010) Δεν έχετε υποχρεώσεις υποβολής για το συγκεκριμένο έντυπο και για το διάστημα αναζήτησης υποχρεώσεων που επιλέξατε.
  2. Η γιαγιά μου έλεγε " Νούς ορά και νούς ακούει τα δ' άλλα τυφλά και κωφά" ΄Αμα δεν έχεις μυαλο τι να κάνεις??? Σας ευχαριστώ πολύ πολύ.
  3. Τι γράφουμε για μόνιμο κάτοικο εξωτερικού που έχει εσόδημα απο ενοίκια στη Ελλάδα και φυσικά δεν έχει ΑΜΚΑ.
  4. Δεν καταλαβαίνω και έχω στείλει 3 φορές αγωνιώδη ερώτηση. Να φύγει??
  5. Πελάτης μου είναι συνταξιούχος γήρατος του ΙΚΑ ως παραπληγικός βάσει του άρθρου 8 παρ. 40 Ν.1902/90 (πλασματική 35ετία με 4050 ένσημα) από 9/1/2008. Έχει γεννηθεί 22/04/1974. Δηλαδή είναι σήμερα 37 ετών. Από 1/2/2008 συμμετέχει ως Ετερόρρυθμος εταίρος (δηλαδή δεν εισπράτει επιχειρηματική αμοιβή) σε Ε.Ε και έχει ασφαλιστεί γι' αυτό στον ΟΑΕΕ με προσαύξηση εισφορών κατά 40% + ΛΑΦΚΑ. Ερωτώ αν τίθεται θέμα διακοπής της σύνταξής του από το ΙΚΑ, με τον νέο νόμο για την εργασία των συνταξιούχων, και αν ναι από πότε, ώστε να αποχωρήσει από την ΕΕ. Ευχαριστώ πολύ.
  6. Υπάλληλος σε εμπορική επιχείρηση, γιός του επιχειρηματία,λόγω συνταξιοδότησης του πατέρα του ,αναλαμβάνει την επιχείρηση. Μπορεί να συνεχίσει να ασφαλίζεται σαν μισθωτός στο ΙΚΑ στην δική του ατομική επιχείρηση και όχι στον ΟΑΕΕ?
  7. Α.Ε με έδρα στην Παλλήνη Αττικής αναθέτει σε πολιτικό μηχανικό την έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης οικοδομής από κατοικία σε πολυόροφο κτίριο γραφείων σε ιδιόκτητο ακίνητο στην περιοχή. Πρέπει να καταρτισθεί ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ της Α.Ε και του πολιτικού μηχανικού; Αν ναι σε ποιά ΔΟΥ πρέπει να κατατεθεί στην Παλλήνη ή στην ΦΑΕΕ ΑΘΗΝΩΝ που ανήκει η Α.Ε και πότε? Επίσης πρέπει να κατατεθεί και η άδεια πριν την έναρξη κάθε εργασίας και αν ναι σε ποιά ΔΟΥ. Ευχαριστώ πολύ.
  8. Και το διευρύνω λίγο.Η μη ύπαρξη ενσήμων λόγω κυοφορίας -λοχείας πως αντιμετωπίζεται?? Ευχαριστώ
  9. Η Πατούνα είναι στο Υπουργείο Κοινωνικών Ασφαλίσεων Ο ΙΚΑς είναι άλλο πράγμα!!! κάτι σαν ΙΔΡΥΜΑ να πούμε.
  10. Η εγκύκλιος έχει εκδοθεί απο την κ. Πατούνα τηλ. 3368124-27 και για το ΙΚΑ τα περί αναδρομικής ισχύος μου τα είπαν στο 6083381 κκ Πέππας ή Κουτάτου. Εγώ πάντως ελπίζω.
  11. ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ. ΜΕΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΓΡΑΠΤΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ, ΕΦΘΑΣΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΟΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΗΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ. ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΑΠΔ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ.
  12. ΛΗΞΕΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΕΕ ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ (ΑΠΟΦ. Δ.Σ. 1887/23/13-05-08, ΦΕΚ 1005/Β/30-05-08) Α/Α ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΗΜΕΡΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ 1 ΚΡΗΤΗΣ 30/09/08 2 ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ & ΘΡΑΚΗΣ 10/10/08 3 ΗΠΕΙΡΟΥ 10/10/08 4 ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ 10/10/08 Για τις υπόλοιπες Περιφερειακές Διευθύνσεις (Αττικής & Νήσων, Μακεδονίας και Θεσσαλίας) το πρόγραμμα είναι σε ισχύ. ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ??? ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
  13. ΑΧ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΦΟΡΟΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ Η ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗ (ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙ ΛΙΓΟ!!!! ΓΡΑΦΕΙΟ). ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ. ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΟΛΟ ΚΙ ΟΛΟ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟ 2006. ΓΙΑ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ. ΘΑ ΙΔΡΥΑΤΕ ΤΗΝ Ε.Ε ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΙΑΚΟΠΤΑΤΕ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ? ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
  14. ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ (ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ) ΜΕ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΑΠΕΙ ΣΕ Ε.Ε, ΟΜΟΡΡΥΘΜΟΣ ΕΤΑΙΡΟΣ Η ΑΤΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΤΕΡΟΡΡΥΘΜΟΣ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ Ε.Ε Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΙ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ,ΣΤΟΙΧΕΙΑ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
  15. ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΛΟΓΩ ΓΗΡΑΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΔΑΠΑΝΗΣ?? ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΩΤΑΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΕΤΣΙ ΕΤΗΣΙΩΣ??
  16. Είμαι μισθωτή ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και συγχρόνως κάνω μεταφράσεις.Ο εκδοτικός οίκος που μου ανέθεσε μια μετάφραση ζητά Τ.Π.Υ. Θα με βοηθήσετε για την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω δικαιολογητικά κλπ.? Ευχαριστώ πολύ.
×
×
  • Create New...