Jump to content

stratost

simple Members
  • Content Count

    21
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by stratost

  1. Καλημέρα , και καλό μήνα μαζί με το κουράγιο που πρέπει να έχουμε . Έχω περίπτωση που εργαζόμενος σε επιχείρηση που λειτουργεί κανονικά και συνεχίζει να εργάζεται αλλά ο εργαζόμενος έχει επιπλέον δική του ατομική επιχείρηση που πλήττεται(συγκεκριμένα ΤΑΞΙ). Δικαιούται να κάνει την αίτηση σαν επιχείρηση για τα 800 ευρώ . Επίσης έχω και το εντελώς αντίθετο. Εργαζόμενος έχει τεθεί σε αναστολή από επιχείρηση που εργάζεται αλλά ταυτόχρονα είναι και αγρότης κανονικού καθεστώτος.Αυτός δικαιούται τίποτα . Δεν έχω δει πουθενά αντίστοιχο παράδειγμα.
  2. Έχω κάνει και άλλες πολλές εγγραφές με το ΑΜΚΑ για μη μισθωτούς. Μάλλον επειδή η πρώτη φάση της ρύθμισης έγινε πριν 5 ημέρες πιθανό να μην έχει στείλει το ΚΕΑΟ τις οφειλές 2017,2018 ακόμη. Υπομονή και αναμονή ........
  3. Καλησπέρα , προσπαθώ να πάρω κωδικούς για το ΚΕΑΟ μη μισθωτών σε ασφαλισμένο το πρωην ΟΑΕΕ και ενώ στο πρώτο στάδιο της ρύθμισης έχω δει κανονικά υπόλοιπο , μου βγάζει μήνυμα " ο αριθμός μητρώου φορέα δεν υπάρχει στο μητρώο οφειλετών ΚΕΑΟ " και δε με αφήνει να ολοκληρώση την εγγραφή . Έχει κανένας καμιά ιδέα τι γίνεται ?
  4. Καλημέρα, έφυγα από το γραφείο στις 00:00 και το πρωί πήγα στις 07:00. Το σύστημα νεκρό από αργά το απόγευμα.Άντε να δούμε................
  5. Μάλλον εννοούν ότι η θα παραταθεί η σιωπή του συστήματος για να μας σπάνε τα νεύρα.Τι να πω?Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή να αναβαθμιστούν τα συστήματα ρε π**στη μου?Στο 2016 βρισκόμαστε.
  6. ΑΥΤΟΙ ΟΥΤΕ ΒΛΕΠΟΥΝ,ΟΥΤΕ ΑΚΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΞΕΝΥΧΤΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ.ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΓΓΠΣ ΒΕΒΑΙΑ ΘΕΛΟΝΤΟΣ.
  7. ΓΓΠΣ : Χανδρή 1 & Θεσσαλονίκης, Τ.Κ. 18346, Αθήνα ΒΛΕΠΕΙ!!! :P ΚΑΛΑ,ΜΗ ΒΑΡΑΤΕ.
  8. Κι εγώ συνάδελφοι το ίδιο καταλαβαίνω,ότι θα πρέπει να μπει κανονικά αλλά ο υπάλληλος στο τμήμα Φ.Π.Α. στο υπουργείο μου είπε ότι δεν έπρεπε να μπει και ότι πρέπει να μιλήσω με το τμήμα ελέγχου της Δ.Ο.Υ. μου κλπ.Τι να πω?Οι άνθρωποι είναι εκτός τόπου και χρόνου.Του είπα επίσης ότι για να διαπιστώσω αν η επιχείρηση πρέπει να μπει ή όχι σε αυτό το καθεστώς έχω δικαίωμα από το νόμο να καταχωρήσω τα παραστατικά μέχρι τις 15/01 , και μου είπε ότι έχω δίκιο αλλά έπρεπε η επιχείρηση από 01/01 να έχει αλλάξει την ταμειακή.
  9. Εγώ καταλαβαίνω ότι η ερμηνεία είναι λίγο φλου γιατί αναφέρει τη φράση "λειτούργησαν συστηματικά" . Είναι δυνατόν αν μια επιχείρηση δεν προλάβει να αλλάξει την ταμειακή την να μην έχει το δικαίωμα να μπει σε αυτό το καθεστώς?
  10. 10. Για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που προέκυψαν λόγω της πρώτης εφαρμογής των διατάξεων του νέου άρθρου 39, για λόγους χρηστής διοίκησης, γίνονται δεκτά τα ακόλουθα: α. ειδικά για την πρώτη φορά εφαρμογής της συγκεκριμένης διάταξης και σε περίπτωση που, από πρόσωπα που νομίμως έχουν ενταχθεί στο καθεστώς των απαλλασσομένων, εκ παραδρομής ή λόγω μη έγκαιρης προσαρμογής των ταμειακών μηχανών, έχουν εκδοθεί φορολογικά παραστατικά με χρέωση ΦΠΑ, ο φόρος αυτός που χρεώθηκε πρέπει να αποδοθεί στο Ελληνικό Δημόσιο (κατ' εφαρμογή του άρ. 35 παρ. 2 ν.2859/2000) με την υποβολή έκτακτης δήλωσης ΦΠ
  11. Την έχω διαβάσει την ΠΟΛ.Αλλά στην παράγραφο 10 γράφει: 10. Για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που προέκυψαν λόγω της πρώτης εφαρμογής των διατάξεων του νέου άρθρου 39, για λόγους χρηστής διοίκησης, γίνονται δεκτά τα ακόλουθα: α. ειδικά για την πρώτη φορά εφαρμογής της συγκεκριμένης διάταξης και σε περίπτωση που, από πρόσωπα που νομίμως έχουν ενταχθεί στο καθεστώς των απαλλασσομένων, εκ παραδρομής ή λόγω μη έγκαιρης προσαρμογής των ταμειακών μηχανών, έχουν εκδοθεί φορολογικά παραστατικά με χρέωση ΦΠΑ, ο φόρος αυτός που χρεώθηκε πρέπει να αποδοθεί στο Ελληνικό Δημόσιο (κατ' εφαρμογή του άρ. 3
  12. Καλησπέρα συνάδελφοι.Έχω το εξής πρόβλημα.Έκανα τη μεταβολή σε επιχείρηση στο απαλλασσόμενο καθεστώς σήμερα.Η επιχείρηση δεν έχει κάνει τη μεταβολή της ταμειακής ακόμη και μιλώντας στο υπουργείο με το τμήμα Φ.Π.Α. για μια απορία μου είπαν ότι θα πρέπει να ξαναμπεί η επιχείρηση στο κανονικό καθεστώς επειδή στην ταμειακή με Φ.Π.Α. χτυπήθηκε έστω και με ένα cents απόδειξη.Έπρεπε λέει η ταμειακή να έχει αλλαχτεί από την πρώτη ημέρα του χρόνου.Έχεις κανείς συνάδελφος άποψη για το θέμα?Θα μας τρελάνουν.Ευχαριστώ πολύ.
  13. Μια κι από τα ίδια και σε εμένα.Παράταση μέχρι τέλος Ιανουαρίου και δημοσίευση της απόφασης αύριο.Ρωτώντας την κιόλας αν είναι σίγουρη μου λέει "θα έπαιζα με τον πόνο σας".
  14. Έκανε κανείς ηλεκτρονική ανάρτηση στο ΓΕΜΗ των οικονομικων καταστάσεων κλπ. Είμαστε καλυμμένοι αν η ηλεκτρονική ανάρτηση γίνει στις 10/06/2014?
×
×
  • Create New...