Jump to content

THANOS75

simple Members
  • Content Count

    19
  • Joined

  • Last visited

  1. Καλημέρα σας...κατέβηκα στις 04:30 τα ξημερώματα για να κάνω και εγώ το τέστ αναβάθμισης για πρώτη φορα και σε όλες τις ενότητες μου έβγαζε το μήνυμα <<<Δεν επιτρέπεται να απαντήσετε σ' αυτο το τεστ. Έχετε υπερβεί το μέγιστο αριθμό προσπαθειών.>>> Οι άνθρωποι είναι πραγματικά πολύ λίγοι και ανίκανοι για να μπορέσουν να πραγματοποιήσουν τέτοια σεμινάρια χωρίς προβλήματα....Και αν πάρω τηλέφωνο θα βγεί ένα κοριτσάκι και θα μου πει...μπλα μπλα μπλμα..... Ε Λ Ε Ο Σ.. Ντροπή και πάλι ντροπή.....
  2. ΣΑΜΑΡΑΣ: <<<Δέν με ψηφίσατε λογιστές???? Τώρα θα δείτε, θα στείλετε δηλώσεις μετά από 5 μέρες...>>>
  3. Περιμένεις να οριστικοποιηθεί η αρχική (εντός διημέρου) και υποβάλεις την τροποποιητική πάλι μέσω ταχις...
  4. Συμφωνώ απόλυτα αλλά έστω μία καινούργια εγκύκλιος του ΙΚΑ δέν έπρεπε να το αναφέρει??? Από την στιγμή κιόλας που όλα ενσωματώνονται στο ΙΚΑ......για την ώρα πάντως δεν με καλύπτει η ανακοίνωση του ταπιτ με την Υπουργική Απόφαση του 2009.
  5. <<<Άρθρο 5 Ενοποίηση των ποσοστών εισφοράς και των ασφαλιστέων αποδοχών στο ΕΤΕΑ "1. Από 1.12.2013 το ποσό της εισφοράς στο Ενιαίο Ταμείο Επικουρικής Ασφάλισης (ΕΤΕΑ) όλων των μισθωτών, ασφαλισμένων πριν και μετά την 1.1.1993, υπολογίζεται σε ποσοστό 3% για τον ασφαλισμένο και σε ποσοστό 3% για τον εργοδότη επί των πάσης φύσεως αποδοχών του εργαζόμενου, σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 22 του ν. 2084/1992, όπως ισχύει, και με την επιφύλαξη των διατάξεων της παρ. 2 του άρθρου 1 του ν. 4024/2011 (Α'226). Η πρόσθετη ειδική εισφορά στο ΕΤΕΑ ορίζεται: α) για τους υπαγόμενους στα βαρέα και ανθυγιεινά επαγγέλματα σε 2% και βαρύνει τον ασφαλισμένο κατά 1,25% και τον εργοδότη κατά 0,75% και β) για τους απασχολούμενους σε υπόγειες στοές μεταλλείων - λιγνιτωρυχείων, σε υποθαλάσσιες εργασίες, καθώς και σε ορυχεία, σταθμούς παραγωγής και δίκτυα της ΔΕΗ ορίζεται σε 3% και βαρύνει κατά 2% τον εργοδότη και κατά 1% τον ασφαλισμένο. 2. Από 1.12.2013 το ποσό της εισφοράς των αυτοαπασχολούμενων ήδη ασφαλισμένων στο Ενιαίο Ταμείο Επικουρικής Ασφάλισης (ΕΤΕΑ), υπολογίζεται σε ποσοστό 6% επί της ασφαλιστικής κατηγορίας στην οποία καταβάλλονται εισφορές στον αντίστοιχο φορέα κύριας ασφάλισης και βαρύνει τους ασφαλισμένους. 3. Από την έναρξη ισχύος του παρόντος άρθρου καταργείται το δεύτερο, τρίτο και τέταρτο εδάφιο της παρ. 1 του άρθρου 38 του ν. 4052/2012 (Α' 42), καθώς και κάθε άλλη αντίθετη με τα οριζόμενα στο παρόν άρθρο διάταξη". Επίσης, στο ίδιο νομοσχέδιο, προβλέπεται και η ένταξη στην Α.Π.Δ.των ασφαλιστικών εισφορών υπέρ του ΕΤΕΑ, των 12 τομέων του ΤΑΠΙΤ και των τομέων και του κλάδου ασφάλισης προσωπικού ΔΕΗ του ΤΑΥΤΕΚΩ.>>> Η εγκύκλιος του υπουργείου εργασίας αυτά αναφέρει μέχρι σήμερα....... ΤΟ 0,40 για εργαζόμενο και εργοδότη (ταπιτ) για παλαιούς και 4,00 για εργαζόμενο για νέους δεν το έχουμε δει σε εγκύκλιο αλλά μόνο προφορικά...
  6. Και οι κρατήσεις για επικουρικές και εφάπαξ στις ΑΠΔ από 1η Δεκεμβρίου -
  7. Πρίν δύο μήνες εξαγγείλανε ότι και οι κρατήσεις για επικουρικές (ε.τ.ε.α - πρώην τεαυεκ) θα τις αναγράφουμε στην Α.Π.Δ από την 1η Δεκεμβρίου. Σε πελάτη μου με κρατήσεις υπέρ τεαυέκ στην Α.Π.Δ δέν έχει κάποια στήλη για να αναγράψω τις κρατήσεις... Γνωρίζετε μήπως τελικά δέν υλοποιηθεί και αυτό ??
×
×
  • Create New...