Jump to content

georgia1994

simple Members
  • Content Count

    15
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by georgia1994

  1. Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα, Έχω μια ερώτηση για το τέλος επιτηδεύματος ατομικής επιχείρησης γιατρού που γεννήθηκε μέχρι 31/12/1955 αν έχει απαλλαγή από τέλος επιτηδεύματος.Σε σεμινάριο που παρακολούθησα ο εισηγητής είπε ότι αφορά μόνο τους εμπόρους. Επιλέξτε "X" πάνω στη λέξη "ΝΑΙ", αν εσείς ο ίδιος ή/και [η σύζυγος] ασκείτε επιχειρηματική δραστηριότητα με ιδιότητα εμπορική και έχετε γεννηθεί μέχρι και την 31-12-1955. Η επιλογή αυτή γίνεται για την μη επιβολή τέλους επιτηδεύματος.Σύμφωνα με το αρθ. 31 παρ. 3 του Ν.3986/2011, εξαιρούνται από τις υποχρεώσεις καταβολής του τέλους επιτηδεύματος, ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών, καθώς και οι περιπτώσεις ατομικών επιχειρήσεων εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπον- ται τρία (3) έτη από το έτος της συνταξιοδότησής του. Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65ο έτος της ηλικίας. Δηλαδή έχουν απαλλαγεί του τέλους επιτηδεύματος και οι ελεύθεροι επαγγελματίες πρίν βγούν 3 απο το έτος συνταξιοδότησης? Αν ισχύει ότι αφορά και τους ελεύθερους επαγγελματίες τότε στην ερώτηση του Ε1 για την συμπλήρωση των κωδ 027-028 ΤΟ ΠΕΡΙΟΡΊΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΚΉ ΙΔΙΌΤΗΤΑ? Επίσης και ο ΜΕΛΑΣ στο ΔΗΛΩΣΤΕ ΕΞΥΠΝΑ 2018 λέει συγκεκριμένα Στούς κωδ 027-028 σημειώνεται "v " από φυσικά πρόσωπα που ασκούν ατομική εμπορική επ/ση και έχουν γεννηθεί μέχρι 31/12/1955 εξαιρούνται απο το τέλος επιτηδεύματος και η εξαίρεση υπάρχει όταν πρόκειται για ατομικές επ/σεις εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπονται τρία χρόνια μέχρι τον χρόνο συνταξιοδότησης Σημειωτέον ότι η απαλλαγή για το ελευθ επαγγελματία έγινε με τον Ν4518/2018 Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας
  2. Ευχαριστώ για την απάντηση. Υπέβαλα αυτήν την ερώτηση γιατί πολλοί συνάδελφοι στέλνουν τους πελάτες τους (όσοι δεν έχουν υποχρέωσοι POS) να ανοίξουν λογ/σμούς όψεως στίς τράπεζες, γιατί θεωρούν τον όψεως ως επαγγελματικό λογ/σμό ενώ για μένα βάσει της ιη αρθρο 62 θεωρείται σαν επαγγελματικός οποιοσδήποτε λογ/σμός μέσω του οποίου γίνονται επαγγελματικές συναλλαγές
  3. ΕΡΩΤΗΣΗ Επαγγελματικός λογ/σμός θεωρείται μόνο ο όψεως .Δηλαδή σαν επαγγελματικός λογ/σμός δεν μπορεί να θεωρηθεί και ένας λογ/σμός ταμιευτηρίου? Γιατί στην ( δείτε περ. ιη΄ του άρθρου 62 του ν. 4446/2016 όπως ισχύει).αναφέρει ως επαγγελματικό λογ/σμό ιη Ως «Επαγγελματικός Λογαριασμός» ορίζεται ο λογαριασμός που τηρείται σε Πάροχο Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 3862/2010, μέσω του οποίου διενεργούνται συναλλαγές που αφορούν αποκλειστικά την επιχειρηματική δραστηριότητα του κατόχου. 3. Eρ. Ποια είναι η έννοια του επαγγελματικού λογαριασμού; Aπ. Ως «επαγγελματικός λογαριασμός» ορίζεται ο λογαριασμός που τηρείται σε πάροχο υπηρεσιών πληρωμών του ν. 3862/2010, μέσω του οποίου διενεργούνται συναλλαγές που αφορούν αποκλειστικά την επιχειρηματική δραστηριότητα του κατόχου (δείτε περ. ιη΄ του άρθρου 62 του ν. 4446/2016 όπως ισχύει). Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/38836#
  4. Και εγώ αυτής της ερμηνείας είμαι.Τσακώθηκα με έναν πελάτη μου γιατί είπα ότι δεν έχει απαλλαγή του ΤΕ επειδή δεν έχει την εμπορική ιδιότητα και μου είπε ότι άλλοι λογιστές συναδέλφων του έχουν βάλει απαλλαγή.Πέρα από αυτό αφ ενός μεν σε σεμινάριο που παρακολούθησα ο εισηγητής είπε ότι ο συγκεκριμένος κωδ αφορά μόνο τούς έχοντες την εμπορική ιδιότητα και αφ εταίρου η απαλλαγή πέρασε με τον Ν4518/2018 τώρα άν έχει αναδρομική ισχύ δεν ξέρω.
  5. Τώρα μάλιστα θα συμφωνήσω μαζί σου. "ακόμα μία παπαριά του συστήματος" Ευχαριστώ πολύ.
  6. Κ .Χαλκιδέε καλημέρα, Συγγνώμη για την λάθος δημοσίευση του θέματος .Είχα πολλά χρόνια να κάνω ερώτηση.Ως προς την απάντηση σου τώρα δεν κατάλαβες προφανώς την ερώτησή μου. Εσύ αν ένας πελάτης σου γιατρός 3 χρόνια πριν από την συνταξιοδότησή του θα έβαζες ¨ν" στον κωδ 027?? για να πάρει την απαλλαγή του τέλους επιτηδεύματος? Επίσης σας ευχαριστώ συνάδελφο 125883623 για την απάντηση του και θα ήθελα να σας πω ότι η παρακάτω παράγραφος είναι από το πρόγραμμα των δηλώσεων του TAXHEAVEN Η επιλογή αυτή γίνεται για την μη επιβολή τέλους επιτηδεύματος.Σύμφωνα με το αρθ. 31 παρ. 3 του Ν.3986/2011, εξαιρούνται από τις υποχρεώσεις καταβολής του τέλους επιτηδεύματος, ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών, καθώς και οι περιπτώσεις ατομικών επιχειρήσεων εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπον- ται τρία (3) έτη από το έτος της συνταξιοδότησής του. Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65ο έτος της ηλικίας. Ευχαριστώ πολύ
  7. Γιατί δεν έχει γίνει η εκκαθάριση ακόμη των μή μισθωτών
  8. ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΣΑΜΕ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΣ ΟΛΟΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΙ Η ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ IIBLOLIOS?
  9. ΕΧΕΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗ ΕΚΠΤΩΣΗ(10%) ΤΟΥ ΟΑΕΕ ? ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 1500-2000 ΣΥΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ
  10. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ¨? ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΔΑΠΑΝΗ?
×